Ухапшен бивши директор Генекса Милорад Савићевић!

Strela

Elita
Poruka
17.244
Ухапшен некадашњи први човек Генекса Милорад Савићевић
Политика - Пре 46 минута

555kv2.jpg


БЕОГРАД - Полиција је ухапсила пет бивших руководиоца Генекса, међу којима и некадашњег првог човека те компаније Милорада Микија Савићевића, и директорку Центра за правне послове Агенције за приватизацију Љиљану Младан, речено је данас агенцији Бета у Министарству унутрашњих послова.

Због сумње да су злоупотребом службеног положаја оштетили државу за око 20 милиона евра ухапшени су и бивши руководиоци Генекса Петар Новаковић, Ивица Лукић, Небојша Премовића и Владимир Гајић.
 
Ухапшен некадашњи први човек Генекса Милорад Савићевић
Политика - Пре 46 минута

555kv2.jpg


БЕОГРАД - Полиција је ухапсила пет бивших руководиоца Генекса, међу којима и некадашњег првог човека те компаније Милорада Микија Савићевића, и директорку Центра за правне послове Агенције за приватизацију Љиљану Младан, речено је данас агенцији Бета у Министарству унутрашњих послова.

Због сумње да су злоупотребом службеног положаја оштетили државу за око 20 милиона евра ухапшени су и бивши руководиоци Генекса Петар Новаковић, Ивица Лукић, Небојша Премовића и Владимир Гајић.

Миикиииииии!?
(ми нисмо анђели 1)
:lol::lol::lol:
 
Шта је Мики причао 7 месеци након октобарске револуције....:lol::lol::lol:
_____________________________________

Miki Savićević, savezni poslanik
MISLIO SAM DA ĆE IĆI BRŽE


Kada smo u avgustu prošle godine razgovarali, gospodin Milorad Savićević je bio kandidat DOS-a na saveznim izborima u našoj izbornoj jedinici. Na pitanje da li će, ukoliko DOS pobedi, doći do vakuuma u poslovanju privrede, rekao je da kod zakonodavstva stvari ne mogu biti rešene preko noći, ali da "nova, jaka, kvalifikovana i čvrsta državna organizacija mora da se konstituiše u prvih sedam dana. Ne govorim o policiji i vojsci, mislim na uvoz, carine. Porezi, monetarna i finansijska politika, obnova banaka - to su stvari koje moraju odmah da se urade". Od pobede DOS-a prošlo je ne sedam dana, nego skoro sedam meseci, a mnoge od oblasti koje je tada gospodin Savićević apostrofirao ni do danas nisu uređene. No, nas je, kao njegovu izbornu bazu, ponajviše zanimalo šta je sa njegovim angažmanom na privrednom oporavku Smedereva.


7 Smederevci su bili malo razočarani kada su videli da su vas "preoteli", da tako kažemo, ''Geneks'' i "Zastava". Očekivali smo da Vas vidimo, ako ne na mestu direktora, ono bar u Upravnom odboru "Sartida" koji je rak-rana ne samo smederevske, nego i srpske privrede i gde bi Vaša znanja i iskustvo bili od velike pomoći?

- Logično je to što ste rekli. Ni ja nisam znao gde ćemo i šta ćemo. Sećate se kako je 24, 25. septembra sve to išlo. Ni ja, ni u Demohrišćanskoj stranci, ni u DOS-u tada nismo planirali gde će ko da ide, bilo je samo važno osigurati tu pobedu. Bilo je logično, ja sam i sam mislio da ću biti u Upravnom odboru "Sartida" i da će tu odmah početi kadrovska promena kako bi došlo i do poslovne promene. Ali, Beko je u "Zastavi" podneo ostavku odmah dan, dva posle izbora, onda je ostavku dao Božović u "Geneksu". U DOS-u su zasedali i odlučili da se brzo popunjava Geneks, da tu ne dođe do osipanja, tu je, ipak, bilo nešto para. Nisam želeo, ako mi to neko veruje, da se vraćam tamo gde sam bio pre toliko godina i to kada je situacija daleko gora, kada je jako teško, gde je mnogo toga upropašteno. To je bilo više spontano nego što je bilo planirano. Dve noći posle toga Batić me zove, kaže da u "Zastavi" gori, da su imali dogovor - šta ćemo, kako ćemo - odjurim tamo. I eto, sad, čovek se zaglavi. Ja sam stvarno sve prihvatio privremeno, da uradimo nešto. Mislio sam da će sve da ide mnogo brže, iskreno da vam kažem. Mislio sam da će i konsolidacija Republičke vlade, Savezne vlade biti brža, da će promene biti daleko temeljnije, naročito u državnoj upravi, policiji, vojsci, sudstvu, da će doći hitno do promena, mnogo globalnijih. Mislio sam da ćemo to da rešavamo mnogo brže i lakše. Tako je izgledalo, znate, u oktobru i novembru, bila je pobednička atmosfera. No, počelo je da se tone u privremenu republičku vlast, sve je odloženo do republičkih izbora, pa sva druga opravdana i neopravdana odlaganja, ja mislim da su mnoga neopravdana, naročito u privredi. Evo i sa privrednim reformama, inostranim kapitalom, evo, već šest meseci je prošlo.

7 Kakvo je stanje u "Zastavi"?

- U "Zastavi" je skoro bezizlazna situacija. Bez jedne velike reforme, rasparčavanja firme na samostalna društva i borbe svakog društva da preživi na svom terenu nema izlaza. Jezgro, koga čini pet fabrika treba i može da preživi, ali tu postoje dva bitna uslova - da dobije državnu podršku na 6 do 12 meseci i da se, uz pomoć države, traži strani partner, da se kupi tehnologija za neka moderna vozila. To je jedino rešenje.

7 A u "Geneksu"?

- U "Geneksu" je druga vrsta problema. On je prezadužen i opljačkan, mreža i poslovi u inostranstvu su uništeni. Međutim, to je samo pitanje vremena i jedne injekcije para, obrtnog kapitala. Treba samo da krenu poslovi, radi se na tome, dosta toga je već krenulo, mada "Geneks" neće više nikada biti onakva kuća kakva je nekada bila. I ne treba da bude. Drugo je vreme, stvorila se druga infrastruktura u zemlji, dosta privatnog, naročito u domenu nameštaja, tekstila, obuće, tako da više i nije potrebna neka velika kuća da organizuje uvoz i izvoz. To je liberalizovano i biće još i više kad ovi najnoviji propisi stupe na snagu, tako da "Geneks" svoje mesto mora da traži drugde - baš u toj ukupnoj privatizaciji i dovođenju stranog kapitala, u transformisanju preduzeća, otvaranju velikih spoljnih tržišta i to u novim oblastima kao što je elektronika, ekonomija vezana za Internet... Mnogo je lakše u "Geneksu" nego u "Zastavi", manje je i ljudi. U "Geneksu" ih je sada manje od dve hiljade, jedan deo kompanije nema nikakve probleme, čak doživljava procvat, recimo hotel Interkontinental, turistički centar na Kopaoniku, hotel na crnogorskoj obali, onaj jedini jer su nam dva u Hrvatskoj blokirana, ima i nekretnina...

7 Savezna skupština je ovih dana manje u žiži interesovanja. Šta se tamo dešava?

- Savezna skupština nema direktnih nadležnosti kao što ih ima republička, tako da mi "petljamo" opštu, jugoslovensku brigu. Uzmite, na primer, Zakon o amnestiji, Rezoluciju o Kosovu, rad Savezne vlade. Ono gde ima uticaja je liberalizacija spoljnotrgovinske razmene. U decembru smo imali snižavanje carinske zaštite, odnosno, smanjenje carinskog tereta, tu je i stopa poreza na promet. To su stvari koje indirektno tangiraju svaku privrednu delatnost, pa i ove u Smederevu. Ne znam tačno kako će se ove najnovije mere odraziti na Sartid i druga preduzeća. Sigurno će svako preko republičke Komore da sagleda gde je, pogotovo sa novim merama koje je Savezna vlada pre neki dan predložila. To ćete tek videti. :arrow:
 
7 Ima li šanse da nešto uradite za Smederevo?

- Pokušavali smo nešto oko humanitarne pomoći, dolazio sam ovde sa italijanskim ambasadorom, bilo je reči da će dati nešto za bolnicu. Što se tiče direktno privrede, ni "Geneks" još ništa nije uradio u Smederevu, čekam da se stvore bolje prilike u "Sartidu".

7 Mislite li pri tome i na kadrovske promene, pre svega na smenu Duška Matkovića?

- Mislim da je neophodna ta promena. Jako me čudi da to rukovodstvo to još nije shvatilo, kao što su to shvatili Milan Beko i Radoman Božović i neki drugi koji su se sami sklonili. Ipak su svi oni bili političke ličnosti one vlasti i to se ne može provući kao gola tehnokratija. To nije čista tehnokratija, privrednički svet, to je politički svet i logično bi bilo da sami odu, a ne da čekaju da ih neko juri motkom, a na kraju će i to da se desi, ako treba. Neko je tu igrao neku igru, baš oko "Sartida" i izvukli su tih 6 meseci na te razne igre, kadrovske kombinacije, verovatno uz pomoć nekih grupa, posrednika, nekih srednjih članova. Čuje se tu pomalo ko je i kako to odradio. Mislim da je DOS-ova greška što nije završio bar te velike sisteme. Evo, još uvek ne može da konstituiše kompletno rukovodstvo PTT-a, Telekoma, EPS-a, Železnice, JAT-a. Velika je šteta što se oklevalo.

7 Pre izbora i neposredno posle njih govorilo se da će naše tržište biti slobodno i otvoreno, da država neće intervenisati. No, kad je počelo da se priča o trećem operateru, pa o uvozu polovnih automobila, sa vrlo visokih mesta nove vlasti čulo se kako se moraju zaštititi Telekom, Zastava. Šta će biti - predizborna obećana sloboda tržišta ili intervencionizam države?

- Jedno su predizborna obećanja i koncepcije, bez obzira na to koliko su bila ozbiljna i čvrsta, ne olako data, ali to je jedna stvar. Sasvim je druga kada se nađete u stvarnoj situaciji. Mi još uvek ne znamo gde smo, ne znamo celu istinu o ruiniranju privrede, ruiniranju banaka, parama koje su nestale. Gledao sam i izveštaj o poslovanju privrede Smedereva u prvom kvartalu ove godine, zaista je to vrlo skromno, teško ide. Drugo, posle deset i više godina loše ekonomije ne možete bolesna preduzeća odmah da izložite konkurenciji, jer onda možete sve da zatvorite. Mislim da to shvata i MMF i njegove misije, da je to nemoguće, naročito kada su u pitanju teške grane, metalni kompleks. Nije tu u pitanju samo Zastava, tu je i FAP, pa Ikarbus sa autobusima, pa IMT i Rakovica sa traktorima, Kruševac, 14. oktobar, pa vaš Želvoz. Gde god su velike firme, sa mnogo radnika, mnogo kapitala, nemoguće je sprovesti jednokratnu, grubu, potpunu liberalizaciju. Spomenuli ste uvoz automobila. Narod je stvarno želeo da dođe do slobodnog uvoza polovnih automobila i Vlada je to omogućila, znate kako je bilo. I dan danas je liberalan uvoz polovnih automobila, produžena je i starost na 6 godina, carini se sa jednom petinom dažbina, praktično na kursu od 6 dinara, da ne bi novi kurs povećao dažbine i porez na promet. Plus uvoz tj. preregistracija iz Crne Gore gde su ušla i vozila starija od 6 godina. Kažu da je oko 90.000 vozila uvezeno za ova 3 meseca, a to bi bio onaj vrhunski plasman domaćih vozila u najboljim godinama '80-ih, kada je Zastava radila punom parom i prodavala vozila na celoj teritoriji one bivše Jugoslavije. Tako da je ovaj uvoz delom zadovoljio potrebe građana. Mislim da će tek videti šta su kupili, kad počnu rezervni delovi, majstori, popravke. To je pomalo Pirova pobeda, država nije uzela velike prihode po osnovu poreza, a Zastava je praktično zatvorena. Ali, dobro, to je bio jedan ustupak javnom mnjenju, potrošačima, ali više zaista ne može. Mi smo razgovarali sa svim velikim stranim auto firmama i svako ko bi razmislio pita i kaže: "Morate imati tržište zaštićeno bar za nekoliko godina, ne možete odmah usvojiti nivo produktivnosti kao što je kod Pežoa ili Folksvagena". Bez obzira što su plate niže - mi imamo četiri do pet puta više zaposlenih na isti broj vozila. Treba izmeniti mašine, uložiti kapital. Zaštita nije potrebna svima, uz malu pomoć države neke fabrike, cipela na primer, mogu da se nose sa stranom konkurencijom, tekstil takođe, prehrana...:arrow:
 
7 Zašto ne i Telekom, koji je, uz to, godinama bio zaštićen kao monopolista?

- To je drugo pitanje. Znamo da je Milošević prvo dao licencu Kariću da napravi Mobtel, 063, to je bio Monopol Miloševića i Karića. Onda su shvatili da to treba rušiti, pa su doveli neke strane partnere, što je takođe bila velika igra, pa je nastao 064, Telekom. Ja sam za to da se otvori tržište za trećeg, četvrtog operatera. Od svakog će država, pošto ona prodaje licencu, uzeti svoj deo. Velike telefonske kuće su se pomalo ohladile, ali verujem da bismo mi za trećeg operatera mogli da dobijemo sigurno milijardu maraka, za trećeg 500 miliona. To će ići, zapelo je opet na nekim kadrovskim pitanjima.

7 Govorilo se, opet, pre izbora, da su ekspertski timovi sve pripremili, da su zakoni spremni. Sada kada ti zakoni treba da se usvoje, vidi se da baš i nisu spremni?

- Tačno, jer to što je spremano u G17, G17 plus, u nekim nevladinim organizacijama, među profesorima - to su više idejni projekti. To mora da se uradi u nadležnom ministarstvu, pa da prođe kroz odbor za zakonodavstvo, republički i savezni, da se očisti, uskladi, tako da je sve to mnogo teže. Međutim, ni to ne opravdava sporost. Ona tri meseca sa prelaznom vladom su mnogo usporila stvar.

7 I pružila manevarski prostor bivšem režimu?

- Naravno. Taj legalizam za koji se zalaže jedan deo DOS-a ima svoju cenu koja je prevelika, jer je omogućila snalaženje, ohrabrivanje, reorganizovanje, nove ambicije i kombinacije. Još uvek može mnogo da se uradi. Ova poslednja hapšenja kao i ona koja će uskoro doći to pokazuju. Narodu je, uz to, teško jer mora da čeka na poboljšanje standarda. Ali, ide to. Mislim da ćemo posle ove rasprave o budžetu dobiti jedan paket mera za oživljavanje privrede tj. ulivanje obrtnog kapitala koji je kiseonik privrede. Neophodno je da Narodna banka emituje jednu masu kapitala, bilo iz inostranstva ili iz rezerve, preko poslovnih banaka i da one krenu na firme koje imaju gotove programe. Naravno, ti krediti moraju biti na kratak rok, na 4-6 meseci ili najduže godinu dana, sa niskim kamatama, ne ovim enormnim od 5-10 posto za dinare i 2-3 posto na devizna sredstva, nego na 1 posto mesečno. Ima uslova, ima programa, robe, sirovina, biće i agrarnih proizvoda. Ima i tržišta. Novca ima na međunarodnom tržištu, ali se oni strahovito boje rizika. Naravno da svi ovi politički događaji i razlike koje se osećaju u DOS-u, sve ih to plaši i njima je mnogo lakše da sačekaju. A nama vreme curi, evo nas u aprilu. Mislim da će posle ove skupštinske debate, koja je jedno veliko mučenje zbog iživljavanja dela opozicije, doći do oživljavanja privrede i stvaranja obrtnog kapitala. Mislim da će deo tih para doći i u Smederevo.

7 Očekivalo se i da će strana pomoć, ne samo humanitarna, nego pre svega investiciona, biti mnogo veća.

- To smo pogrešno očekivali. Ne u smislu da neće, nego da neće doći dok se ne steknu neki uslovi. Vidite, zemlja je prezadužena. Desetak godina nije pregovarala sa svojim kreditorima. Svaka naša banka duguje milijarde. Niko neće da ide u novo dok sa vama ne reguliše staro, da vidi gde si. Očekuje se da počnu razgovori sa Pariskim klubom, to je klub zemalja koje su kreditirale državu. Prvo to da rešimo. Naši očekuju da otpišu dobar deo toga, a drugi deo da se reprogramira na bar dvadesetak godina. Onda ide slično sa Londonskim klubom, tamo su kreditori komercijalne banke i naše banke dužnici, pa sa Svetskom bankom. Kad se to reši, kad se zna da ne dugujete više 12 milijardi, nego recimo 4 i da to vraćate godišnje 200, 300 miliona i da to možete da vratite, onda će se dobijati novi krediti i biće novih ulaganja. Biće novca i od privatizacije. Bitno je da izdržimo, da nas ne odnese ovaj talas štrajkova od kojih su neki i politički motivisani, ljudi su izmanipulisani lažima. Pogledajte, svuda su plate povećane duplo u odnosu na septembar i nije dovoljno. Neko tu koristi gužvu, mutnu vodu, diže ljude i to isto smeta. Kapital to samo gleda. Potrebno je poverenje i spolja, ali i iznutra. Mi nismo izdali. Nismo još ispunili sve što smo obećali, ali nismo izdali. To je dosta važno.

7 Kada smo prošli put razgovarali bili ste opozicionar i optimista, govorili ste da će biti bolje. Da li još uvek tako mislite?

- Stojim na tome i radimo na tome, krvavo, zaista. Ali, potrebno je vreme i nisu sve prilike tako povoljne kao što smo mislili. Znate ono: crno, a kad okrenete - belo. Đavola, ima sivog, na kockice, kariranog...

Milina Živanović
http://www.sedmica.co.yu/drustvo156.htm
 
Kako se čini, hapsimo samo likove čijim hapšenjem neko dobije političke poene. A ostali lopovi? Ima ih još... Da sad krenu hapšenja, okončali bi tu akciju tamo negde 2020. NEGO, U PRAVU JE GAVRILO, OVOLIKE ŠKOLETINE I BOLNICE, A ZATVORI NAM OVOLICKI! Ja predlažem da otvorimo temu, gde je najbolja lokacija za zatvore, da ih prvo izgradimo, pa da apsimo. Biće posla...
 
njega ne smeju da uhvate jer je sa Miskovicem ,Bekom i Kostunicom i licno dogovarao prodaju C marketa Delti i to u vladi Srbije po ko zna kojim uslovima tako da se nece nesto truditi da ga uhvate mozda se eventualno saplete o pertlu i padne pod madridski tramvaj .
Kako znaš?Bio si zapisničar pri pravljenju ugovora?
 

Back
Top