O temelju morala

Maravilloso

Zainteresovan član
Poruka
497
Temelj morala bi trebao da bude nešto na čemu se osniva/ temelji moral i na osnovu čega bi mogli da prosuđujemo o tome da li je i koliko nešto moralno ili nemoralno.
Ni jedan temelj morala nije ispravniji od bilo kojeg drugog.
Kako to?
Tako što se ispravnost nečega određuje na osnovu nekih kriterijuma, a temelj morala je neka vrsta kriterijuma, a apsurdno je određivati ispravnost kriterijuma, osim u slučaju da postoje neki viši kriterijumi, a u ovom slučaju ne bi smjelo da ih ima.

Naša shvatanja moralnog/ nemoralnog zavise od shvatanja temelja morala, pri čemu opet nijedno shvatanje nije ispravnije od drugog.

Šta je po mom mišljenju temelj morala?
Ovo pitanje je pogrešno, osim ako mi neko traži da definišem temelj morala.

Ispravno pitanje bi bilo:
Koji je za mene temelj morala?
Za mene je temelj morala zajednički cilj neke grupe ljudi, i ima onoliko morala koliko ima tih grupa, od porodice, raznih udruženja i pokreta, preko nacije do vrste, a ljudi mogu pripadati većem broju grupa.
Ono što se obično pomisli je da rad na zajedničkom cilju znači zapostavljanje ličnih ciljeva i interesa.
To je netačno. Zajednički interes ne isključuje lične interese... čak naprotiv... on pomaže njihovo ostvarenje.
Primjeri zajedničkih interesa koji pomažu ostvarenje ličnih interesa su borba protiv zločina, krađe, pljačke, prevara, ubistava, silovanja itd.

Koji je za vas temelj morala?
A volio bih i da čujem vaše mišljenje o onome što sam gore napisao.
 
ma univerzalna pravila su temelj na svim meridijanima

ostalo sve zavisi od grane industrije, veličine preduzeća, korporativne kulture (modela) i načina selekcije i nagrađivanja :lol:


nije ti neko pitanje
 
Ниче! Ниче! Добро, и ја га волим (чак и кад се не слажем с њим.)

Али, као што рече мој омиљени филозоф Алан Блум у феноменалној књизи "Сумрак америчког ума":

"У тренутку док је Ниче изговарао ове речи, Хитлер је већ провиривао иза угла!"

Само ти дај зелено светло разним "јачим" Хитлерима, па ћеш да видиш шта ће да те снађе!:mrgreen:
 
Ја јесам, у неким аспектима. Рецимо физички (већ самим тим што сам женско), свака бараба с улице може да ме испребија на мртво име. Да нема полиције да ме колико-толико чува, одавно ме не би било.
 
Ne bih se upetljavo u dalje objasnjavanje onoga sto sam zeleo da kazem...
Ali svrha je da je drustvo vec anarhicno... demokratski-anarhizam...
Mada to je duga prica... i necu gnjaviti time...
 
Jači... slabiji...
El neko možda pomislio da se neki ljudi namjerno prave glupi i slabi čisto zato... kako da se izrazim... čisto zato što je to često... hmm... mudro?
Ako nas doživljavaju kao inteligentne i jake onda nas doživljavaju i kao opasne...
E sad ja vas pitam... koliko je mudro da dozvolimo da nas doživljavaju kao previše opasne?
Po mom mišljenju to nije dobro... ni mudro.
Kako onda možemo pričati o tome jači/ slabiji ako ni ne znamo ko je ko?
Zar se ubraja u jače svako ko razmišlja naglas pa ispada da je neki duboki filozof... ja sam u par navrata istinski uživao kad sam se pravio istinski glup pričajući o filozofiji sa nekim poznanicima... mislim da sam tada sebe istinski prevazišao u debilnosti pitanja koja sam uspio da postavim... stvari koja sam uspio da shvatim na pogrešan način... naopakih tumačenja... totalno pogrešnih asocijacija... a sve to namjerno... mada bi se ovdje na forumu vjerovatno složili oko toga da ja u tome uspjevam i kada se ne pravim... moguće... al umijem da ja budem još gluplji... mislim koji će mi đavo da neko misli da sam pametan... što će mi to... veća mi je korist da se misli da sam dobar i pomalo naivan...
A reakcije tih sa kojima sam pričao su bile stvarno nezaboravne... koliko su se samo oni u tom trenutku osjetili inteligentnim... i neshvaćenim... i tako jedinstvenim... i jačim...

Kako se određuje to kolko je ko jak?
Meni to nije jasno...
 
Ух! Ух! Овде си смешао неколико различитих аспеката овог питања.

Пре свега -- о којој врсти снаге причамо? Ти причаш о интелектуалној снази. Добро. Али знаш и сам да је предност паметног човека над глупим управо у томе што паметан може да се прави глуп ако му је потребно, а глуп не може да се прави паметан. Ти си пробао да се правиш глуп и уживао си у томе. Верујем ти, мора да је било забавно.:lol:

Али у свету у коме живимо памет није нека нарочита снага, а поготово то није мудрост у оном старинском смислу речи, дакле -- дубоко, суштинско разумевање најважнијих појава на овом свету. Евентуално бисмо могли да кажемо да снагу представља примењена мудрост, дакле препреденост;-).

Али стварну снагу у данашњем свету представља, ако ћемо право, новац. Онај ко има новца заиста може да постигне много штошта о чему обичан смртник може само да сања, па макар то било и нешто "преко реда" или чак незаконито. Ако си му ти противник, он ће парама успети да те победи чак и ако је правда на твојој страни. Никаква твоја мудрост неће ту помоћи.

Мудрост може само да те заштити од неких стресова у животу тиме што ће ти рећи да све то није толико важно и да је боље одрећи се нечега него борити се са ајкулама да би добио то нешто. Али и одрицању има граница. Неких ствари једноставно не можемо да се одрекнемо јер су потребне да бисмо уопште преживели. Можеш да се одрекнеш само луксуза, али не можеш да се одрекнеш крова над главом и топлих чизама, јер у том случају доводиш здравље и живот у питање.
 
Temelj morala zavisi od nasheg lichnog poimanja istog.Mada veliku ulogu igra nasha priroda,koja ne moze da zavisi ni od vaspitanja ni od vremena ni prostora.
Opet sushtina sama po sebi nije greshna(ako gledamo po Bibliji),ali je priroda ta koja nas odredjuje kao individue i kao takve imamo svoje lichnosti.
E sad opet zavisi od nas kakve ce mo lichnosti biti,tako da mislim da ne moze biti nishta drugo temelj morala da nas samih.
 
Појавом масовних медија, више се не сме постављати питање ''Ко поставља темеље морала?'' већ ''Ко поставља темеље НЕморала?''

Темељи нисмо ми сами, као што овде неко рече...
Ми одлучујемо о томе шта желимо а шта не желимо да прихватимо, али не одлучујемо о темељима. У време када се у нас усађују темељи морала, најчешће, нисмо још научили ни да говоримо...
Кућно васпитање је темељ, а ми сами, касније бирамо у ком правцу ћемо развијати/градити наше моралне норме...
 
Kao i sam život, ljudima je sve bilo nepoznato. Onda su počeli da otzkrivaju tajne u prirodi i svemu što postoji, pa i o njima samim. Otkrili su matematiku, otkrili su Sunčev sistem,otkrili si kvazar, otkrili Periodni sistem elemenate, otkrili su talas, otkerili su muziku, otkrili su... psihu, otkrili su moralne norme... Matematika, muzika, moralne norme... su kategorije koje postoje nezavisno od ljudi. Ljudi su samo uspeli da otkriju dio tajni (nikako sve) vezane za njih. Znači, moralne kategorije ne oblikuje čovek, nego se prema njima upravlja radi vlastitog dobra.
 
Kao i sam život, ljudima je sve bilo nepoznato. Onda su počeli da otzkrivaju tajne u prirodi i svemu što postoji, pa i o njima samim. Otkrili su matematiku, otkrili su Sunčev sistem,otkrili si kvazar, otkrili Periodni sistem elemenate, otkrili su talas, otkerili su muziku, otkrili su... psihu, otkrili su moralne norme...

Заиста верујеш да је све ишло тако, савршеним редом. Зар ти се никада није учинило да је било успона и падова?
Мени се чак чини да смо некада знали много више него сада.

Matematika, muzika, moralne norme... su kategorije koje postoje nezavisno od ljudi. Ljudi su samo uspeli da otkriju dio tajni (nikako sve) vezane za njih. Znači, moralne kategorije ne oblikuje čovek, nego se prema njima upravlja radi vlastitog dobra.

Како то мислиш да су математика, музика и моралне норме категорије независне од људи. :confused:
Створила их је природа или људски ум?
Заиста не разумем шта желиш да кажеш...
Како су то људи открили моралне норме? Сигурно их нису убрали на неком дрвету.
То су управо креације људског ума.
 
Najveća zabluda komunističkog i socijalističkog poretka je bila u shvatanju da je društvo organizovana celina čiji je cilj IZBOR NAJBOLJEG REŠENJA i NAJBRŽEG PROGRESA.

Ali nigde u svetu društvo ne funkcioniše tako , već je samo funkcionisalo i pokušavalo da funkcioniše tako u Jugoslaviji....

Svuda društvo , čak i kad pripadnici društva imaju najbolje namere funkcioniše kao sistem nametanja mišljenja , jer osoba vidi ono što je lošije i slabije , ali ne vidi ono što je bolje i naprednije i automatski postaje kočničar i borac koji sprečava prodor takvog rešenja i takvog napretka...

Tako se kao posledica javlja porazan stav da oni koji vide mudrija rešenja pokušavaju da objasne i ubede ostale u prednosti takvih rešenja....
I ne uspevaju sve dok ne nadju zajednički jezik , koji je uvek uz pomoć lobiranja, što će reći taj deo ostali razumeju, lična korist i korist odmah....
Sve ostalo mora i uvek i biva nametanje zasnovano na moći , autoritetu, sili , strahu....

Zato molim da moral ne mešate sa kapacitetom progresivnosti jednog društva, već isključivo za definisanje socio odnosa unutar jednog društva....
 
Јесте, морал је баш то: дефиниција друштвених односа унутар једне заједнице. Али пошто реч "морал" има неколико значења, ја више волим да користим реч "етика" као скуп правила, обичаја и норми којих се придржавају чланови неке заједнице.

Рецимо, чувена Веберова "протестантска етика", то ми је добар пример. Ко је читао ту Веберову књигу зна да је "протестантска етика" представљала радикалан помак тачке гледишта, односно потпуно нову дефиницију "вредности" (добро и зло, човекове тежње, смисао живота итд.) у односу на предходну, "витешку етику".

Баналан пример: за једног витеза, храброст је била једна од примарних вредности, а за "протестанта" -- марљивост, јер се "протестантска етика" базира на новцу који се стиче радом, а ту је марљивост, наравно, најпотребнија особина.

Па ипак, још је Вебер, почетком 20. века, увидео вееелике мане те "новчане етике". (Вебер је, наравно, био под јаким утицајем Ничеа.) Не може се цео човеков живот свести само на једну димензију -- новац. То је сувише велико осиромашење оног највреднијег што уопште имамо -- самог живота. (Ниче је то звао "поживинчење човека“.)
 
E ovako...
El postoje neke stvari koje su dokazano nemoralne?

Prema mojem shvatanju temelja morala (zajednički interes)... dokazano nemoralne stvari bi bile prevare i izdajstva na putu ka ostvarenju tog zajedničkog interesa... a taj zajednički interes može biti jednostavno opstanak i napredak društva...
A moral bi bio samo metoda za ostvarenje zajedničkog interesa...
Može se činiti da moral umire... u stvari možda je samo došlo do promjene konkrentih metoda...
Pri čemu moral ne treba vezivati za konkretne metode... nego samo za njegov smisao... i onda će se vidjeti da moral opet živi... samo u drugom obliku...
Hoću reći da moral ne treba vezivati za njegovu formu... pojavni oblik... ono što se nekad smatralo moralnim... jer su se okolnosti promjenile... pa su se promenile i metode... promjenio se moral... nije umro...

E sad... ako je iz vida ispušten smisao morala... neka to u ovom slučaju (smisao) bude... opstanak i napredak društva... e onda je stvarno umro moral...
 
Заиста верујеш да је све ишло тако, савршеним редом. Зар ти се никада није учинило да је било успона и падова?
Мени се чак чини да смо некада знали много више него сада.

Како то мислиш да су математика, музика и моралне норме категорије независне од људи. :confused:
Створила их је природа или људски ум?
Заиста не разумем шта желиш да кажеш...
Како су то људи открили моралне норме? Сигурно их нису убрали на неком дрвету.
То су управо креације људског ума.
Nisam rekao da je sve išlo savršenim redom.
Matematika, muzika, moralne norme i još mnogo toga postoje (egzistiraju) nezavisno od ljudi. Ljudi ih nisu stvorili nego su ih otkrili, tačnije - otkrili su samo dio njihovih tajni.
Vasiona je sazdna primenom matematike, a prirodi zakoni koji vladaju u njoj nisu ništa drugo nego formulisani matematički principi.
 
Nisam rekao da je sve išlo savršenim redom.
Matematika, muzika, moralne norme i još mnogo toga postoje (egzistiraju) nezavisno od ljudi. Ljudi ih nisu stvorili nego su ih otkrili, tačnije - otkrili su samo dio njihovih tajni.
Vasiona je sazdna primenom matematike, a prirodi zakoni koji vladaju u njoj nisu ništa drugo nego formulisani matematički principi.
Jedino što postoji nezavisno od ljudi je Bog... i ne treba Boga sputavati matematikom...

Moralne norme toliko puno zavise od ljudi.
Muzika još više, neposrednije i očiglednije...
 

Back
Top