NATO u novom ratu na Balkanu

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
Zajedno sa hrvatskim oružanim snagama uvežbava se „scenario odgovora na kriznu situaciju“ u kome je „NATO postavljen od strane Ujedinjenih nacija da napravi brz odgovor u zemlji koja se nalazi na ivici građanskog rata“

Thumb_07LoraSplit.jpg


NATO je danas zvanično započeo pomorsku vojnu vežbu u vodama blizu Splita. Vežba će trajati do 12. oktobra i nosi naziv „Plemeniti Mida ‘07“ po istoimenom starogrčkom kralju koji je, prema legendi, sve pretvarao u zlato. Vežba je predstavljena 26. septembra u bazi Lora. Hrvatska agencija Hina je prenela da će se vežba, osim voda južnog i centralnog Jadrana, održati i u gradovima Kninu i Slunju, kao i u bazama Zemunik i Divulje.
U vežbi, kako piše na NATO sajtu, učestvuje oko 2.000 vojnika i 50 civila koji rade za vojsku, preko 30 brodova i podmornica i 20 NATO aviona koji će zajedno sa Hrvatskim oružanim snagama uvežbavati „scenario odgovora na kriznu situaciju“ u kome je „NATO postavljen od strane Ujedinjenih nacija da napravi brz odgovor u jednoj zamišljenoj zemlji koja se nalazi na ivici građanskog rata“. Za razliku od NATO sajta, Hina je prenela da će u vežbi učestvovati 40 brodova i šest podmornica koje neće ući u teritorijalne vode Hrvatske. Ova agencija je takođe najavila učešće preko 8.000 vojnika, od kojih su 800 marinci, kao i učešće 29 ratnih aviona i 23 helikoptera.
Učestvovaće oružane snage iz 12 NATO zemalja: Holandije, Bugarske, Francuske, Nemačke, Grčke, Italije, Norveške, Rumunije, Španije, Turske, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država, kao i „dve partnerske nacije“ Albanija i Hrvatska. Hrvatska agencija Hina je javila da Albanija i Crna Goru učestvuju kao posmatrači.
Hrvatska će učestvovati sa 250 vojnika i 10 brodova, dva aviona Mig-21, četiri helikoptera Mi-8 i četiri aviona PC-9, prenosi Hina. Ova vežba će, prema pisanju ove agencije, Hrvatsku koštati 7,5 miliona kuna, a NATO članice će same podneti svoje troškove. Valjda aludirajući na ime zlatonosnog kralja, Hrvatskoj je obećano, piše Hina, da će oko 80 procenata hrvatskih troškova biti refundirano iz američke „Fondacije za Varšavsku inicijativu“, ali će najveći deo sume biti investiran u rekonstrukciju infrastrukture. Ne navodi se koje.
NATO kaže da će se ova pomorska i amfibijska vežba „usredsrediti na operacije NATO snaga odgovora (NATO RESPONSE FORCE - NRF) koje su podržane sa mora i ona ima za cilj da poboljša standarde interoperabilnosti kao i da testira procedure među nacijama učesnicama“. Ona će takođe poslužiti da „olakša sertifikaciju sledeće grupe oružanih snaga koje će bite zadužene za NRF - snage visoke spremnosti Alijanse“. Značajnu ulogu u vežbi će odigrati i „Civilno-vojna saradnja (CIMIC)“, kaže NATO. Slične vežbe su održavane u Albaniji 1997. i 1998. god.
Ova vežba će se održati pod komandom štaba NATO sa sedištem u Napulju, a njena „unikatna zamisao pokazuje sposobnost i želju NATO da obezbedi situaciju u kojoj će oružane slike iz združenih i partnerskih nacija delovati adekvatno zajedno i dozvoliti procenu razvoja NRF“, kaže NATO sajt.
Tokom vežbe, u Oficirskom klubu u hrvatskoj bazi Lora radiće Informativni centar, a za 5. oktobar je planirana poseta Lori od strane najviših komandanata NATO.
Glas javnosti.
 
Slažem se.Ja to ne umem.Mada imam solidnu retoriku i pristojne predispozicije,nikad nisam razumeo kako se to radi.:D

Neka ne umeš i neka ne razumeš. I nemoj. Iako ,,šlihtanje,, ili ,,sitno uvlačenje,, može ponekad (nakratko) da bude korisno, mislim da niko ne ceni ,,šlihtare,,. Meni redovno pokvari radni dan osoba koja mi se ,,uvlači,, jer znam da to radi kako bi sakrila svoju nesposobnost, lenjost ili nešto slično. Uglavnom, nešto hoće što se od nje ne traži i obnuto. Bolje mi reci otvoreno, pristupi argumentovano-nemoj da me ližeš...

Ne volim ,,šlihtanje,, ne volim one koji se ,,šlihtaju,,. Više sam za varijantu: ne sukobljavaj otvoreno sa jačim. Stani, razmisli, planiraj poteze. Ne lomi preko kolena. Nije loša uloga posmatrača. Nekih 15-ak godina traje medijski rat protiv Srbije, politika (citiram) ,,Srbija se saginjati neće, al će popušiti stojećki,, nije urodila plodom. Ništa uvlačenje, ali ne treba ni da se *určimo bez pokrića.

U eventualnom sukobu (nekog sa nekim), teško je zamisliti da mi budemo posmatrači, jer smo previše emotivni i brzo se ,,primamo,,. Volela bih da učimo na greškama iz prošlosti, jer su se neke situacija ponavljale, a mi smo terali po svom.

Karlito, ovo je baš blizu, ova vežba. Tema ti je baš aktuelna. Moram priznati, dok sam čitala tekst, nije mi bilo svejedno, malo je nezgodno biti van toga, neki čudan osećaj...
 
tebe mora u skoli da su svi u odeljenju mrzeli :roll:

salu na stranu, ni ja nikad nisam mogao da budem slihtara. to je jednostavno deo necije licnosti. ili mozes , ili ne mozes. ja ne mogu da budem slihtara pa makar umro.

mrzeo bih sam sebe.

Sličan osećaj... Ipak, Jomini nije, kanda, mislio na klasično ,,uvlačenje,, nego više kao ,,cilj opravdava sredstvo,,. Sad će on da kaže:,,Otkud ti znaš šta sam ja mislio?,, Takav mi je utisak (nedelje).

Uglavnom, Jerry, u pravu si, to se ne uči - ili/ili.
 
Ovo sam i ja predvideo ... pogotovu što ima naznaka iz "Kremanskog proročanstva".

Bilo je poodavno, podseti me, u Kremanskom se ratuje ,,preko naših glava,, padaju užarena tela sa neba, toga se sećam. Ali ne mogu da se setim pominje se neko ko dolazi na vlast i onda će Srbija biti blagorodna (neko sa Severa ili...), da li se sećaš tog dela?

I još se setih da će se Srbi seliti na Sever pred najezdom naroda sa Juga koji će veoma složni biti... Nemam tu knjigu više kod sebe, sad me muče ovi delovi...
 
Bilo je poodavno, podseti me, u Kremanskom se ratuje ,,preko naših glava,, padaju užarena tela sa neba, toga se sećam. Ali ne mogu da se setim pominje se neko ko dolazi na vlast i onda će Srbija biti blagorodna (neko sa Severa ili...), da li se sećaš tog dela?

I još se setih da će se Srbi seliti na Sever pred najezdom naroda sa Juga koji će veoma složni biti... Nemam tu knjigu više kod sebe, sad me muče ovi delovi...

Pominje "crvenog cara" i njegove avione nad Požeškim poljem u sukobu s "carem preko okeana" a avioni doleću iz Italije (Aviano). Kaže - goreće nebo, padaće izgoreli ljudi, ali tu Srba kao i da nema ...

Poodavno sam i ja čitao, ovakav scenario nije bio odigran '99, to znači da tek treba da dođe ...
 

Back
Top