Odrzavanje gej parada kao nemi faktor ulaska u EU

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Ivanana

Gost
Poruka
653
Vidim da se na ovom pdf vec dugo vodi polemika izmedju forumasa razlicite nacionalne pripadnosti oko toga koje su bivse clanice SFRJ razvijenije, kako su medjusobno pozicionirane u odnosu na EU itd.

Mene zanima sta forumasi misle o fenomenu odrzavanja gej parada koje svakako nisu svojstvene balkanskom mentalitetu, a opet nailazimo ili na uspesno odrzane parade homoseksualaca npr. u Hrvatskoj (Slovenija je vec u EU pa je necu uzimati za primer) ili potpuno propali pokusaj odrzavanja gej parade kod nas.

Naisla sam na jedan clanak na netu koji svedoci o uspesno odrzanoj paradi u Zagrebu pod nazivom "Internacionala Prajd 2006." i u clanku nije opisan nijedan zabelezeni incident povodom tog dogadjaja.
http://www.banjalukalive.com/Region/Region/Gej_parada_u_Zagrebu_bez_incidenata_20060624870/

Sta mislite da iza toga stoji?

-Zelja da se udovolji trendu koji je nasiroko poznat u zemljama EU (ubiranje poena) tj. preuzimanje i oponasanje drustvenih fenomena razvijenijih zemalja (groznica EU)?

-Napredak drustvene svesti u pogledu tolerancije homoseksualnih, transrodnih, biseksualnih i transeksualnih grupa, a samim tim i sve ucestalija i veca pojava i rasprostranjenost pripadnika tih grupa?

-Jak homoseksualni lobi unutar vlasti u zemlji? (jer se ipak vlast morala dobro pobrinuti oko organizacije i odvijanja parade bez ijednog jedinog incidenta)

Molila bih sve ucesnike da se drze teme.
Izvolite.
 
kakve veze ima gey parada sa stepenom razvijenosti rebublika bivse SFRJ ?Nisam bas pristalica odrzavanja tih parada ako je neko ***** njegova stvar ne mora da paradira i to dokazuje kao sto ni mi koji smo strejt ne idemo da to promovisemo na paradama i mitinzima .Sa druge strane ukoliko oni prijave skup po zakonu i ukoliko ne pozivaju na njima na nasilje (sto ni ne pozivaju) niti sa tim paradama krse bilo koji pozitivni zakon drzava i policija im moraju obezbediti sigurnost bez obzira na to sta bilo ko pa i vecina mislila o tome .Posto se u ustavu i zakonu ne spominje"balkanski mentalitet" ili bilo koji drugi patrijahalni , ovaj ili onaj svako nasilno sprecavanje skupa koji nije u suprotnosti sa njima ,ne znaci neku moralnost ili mentalitet ovoga i onoga vec znaci slabost,nesposobnost i neuredjenost drzave koja nije sposobna da sprovodi sopstvene zakone i postuje sopstveni ustav.
 
pa valjda se time meri stepen drustvene tolerancije prema onima koji su drugacijeg opredeljenja. svako od nas moze da misli i da oseca sta hoce ali zemlja u kojoj se nesuglasice resavaju tucom na ulici jednostavno nije spremna za ulazak u "harmonicnu bajku" kakvom neki smatraju evropsku uniju.
uostalom, slazem se sa svetolikom... to je to.
 
Pa ko pokusa da pipa homoseksualca njemu je mesto sa njima u povorci a ne u marici :lol:
Pusti to, znaš kako su naši brzi na pendreku, dok ti objasniš koga si pipao i zašto, odoše bubrezi! :lol:

@tema
Cela ta priča o uzrocima, značaju i tajnom značenju gey parada je prenaduvana, već spada u teorije zavere.
Lično nisam pristalica parade kao metode borbe protiv diskriminacije, ali, što neko reče, ako ispune sve zakonske zahteve za održavanje skupa, neka paradiraju. Brzo će im dosaditi.
 
@svetolik trpkovic
Ima veze sa drustvenom politikom i razvijenoscu drustvene svesti o neophodnosti ili suvisnosti takvog dogadja, a jednu zemlju izmedju ostalog cini i predstavlja njeno drustvo. Opet iza takvih dogadjaja ne stoji samo drustvo ili pripadnici gej populacije vec se za njegovo ostvarenje itekako brine vlast.

Shvatam ja da gej populacija postoji odavnina i u Srbiji i u HR, ali taj trend odrzavanja njihovih javnih manifestacija je sasvim sigurno groznica sa zapada.

Ono sto je meni jako neverovatno bilo citajuci taj clanak je to da ama bas nijedan incident nije zabelezen!!!
Sasvim logicno je da se na javnim skupovima bilo koje prirode osim ucesnika mitinga/parade sakupljaju i njihovi neistomisljenici, pa mora nastati neki incident u toj rulji makar i najmanji,,,,ili je drustvo u HR odredjenim politickim rezimom izdresirano za svaku komandu vlasti, ili .....stvarno mi to nije najjasnije.:roll:
 
Shvatam ja da gej populacija postoji odavnina i u Srbiji i u HR, ali taj trend odrzavanja njihovih javnih manifestacija je sasvim sigurno groznica sa zapada.





a mozda pripadnik "gej populacije" oseca da je i pripadnik sveta pa se po logici stvari bori(na svaki dozvoljeni nacin) da ima ista prava kao i njegovi istomisljenici u evropi koja je na samo sat voznje daleko. ne zaboravite da velika vecina njih cesto ne "zivi" na balkanu.
 
Takve parade pomažu uništavanje nacionalnog bića malih naroda...ali pošto su dobra reklama za širenje globalizma,imaju jake (istopolno orijentisane)sponzore na zapadu.Inače, ne smatram da su te parade bilo kakav faktor za ulazak u EU.

Ja sam taj "faktor" nazvala "nemi faktor" drugim recima u pitanju je preneseno znacenje.
1) Poznato je da je u politici (narocito razvijenih zemalja sveta) izrazito jak homoseksualni lobi.
2) Poznato je da Hrvatska cini sve zarad ulaska u EU i da se u tom procesu ispunjenja uslova spoljna, a i unutrasnja politika zemlje cesto bazira na dodvoravanju svetskim velesilama po razlicitoj osnovi.
3) Poznato je da politiku jedne zemlje vrlo cesto kroje mocnici i vladari iz senke, koji npr. mogu pripadati upravo tom homoseksulanom lobiju.....itd.....
 
@Ivanana to sto neko ne krsi zakon prebijajuci pedere ili bilo koga na ulici to je znak da u tom drustvu bolje funkcionise pravna drzava i da se za krsenje zakona bilo kakvo revnosnije i strozije kaznjava sto je svakako pozitivna stvar ,a ne neka anomalija ili izraz diktarture i tolalitarizma vlasti.Prebijanje na ulici bilo koga pa i pedera je protiv zakonito isto kao sto je protiv zakoniti i krasti ,varati ,ubijati pa to sto ne krademo svi po samoposlugama nego placamo na kasi na primer to ne znaci da je nas izdresirala vlast ili jeste ali svakoko nije nesto lose.
 
Pusti to, znaš kako su naši brzi na pendreku, dok ti objasniš koga si pipao i zašto, odoše bubrezi! :lol:

@tema
Cela ta priča o uzrocima, značaju i tajnom značenju gey parada je prenaduvana, već spada u teorije zavere.
Lično nisam pristalica parade kao metode borbe protiv diskriminacije, ali, što neko reče, ako ispune sve zakonske zahteve za održavanje skupa, neka paradiraju. Brzo će im dosaditi.

Ja nisam ni pisala o uzrocima, znacenju ili tajnom znacenju gej parada, ja sam pisala o tom fenomenu koji je na tlu HR uspeo da se odrzi bez jednog jedinog incidenta! Kapiras sad poentu? I sta ti sad mislis da je gej populaciji dovoljno samo da ispune zakonsku normu i najave miting, a ostali ce reci: Neka ih neka paradiraju, necu izlaziti iz kuce dok se ta parada ne zavrsi??!! Ne bih rekla da je to bas tako pojednostavljeno.
Postoje faktori u svakom drustvu ili zemlji koji uticu i na takve pojave, a ja sam za te faktore i pitala.

BTW: Da li bi ti svoje dete povela u setnju gradom dok traje ta parada, ili bi se sklonila sa ulice u kucu dok se ne zavrsi razmisljajuci :Sto ne vidim za mene ne postoji.
 
Ja nisam ni pisala o uzrocima, znacenju ili tajnom znacenju gej parada, ja sam pisala o tom fenomenu koji je na tlu HR uspeo da se odrzi bez jednog jedinog incidenta! Kapiras sad poentu? I sta ti sad mislis da je gej populaciji dovoljno samo da ispune zakonsku normu i najave miting, a ostali ce reci: Neka ih neka paradiraju, necu izlaziti iz kuce dok se ta parada ne zavrsi??!! Ne bih rekla da je to bas tako pojednostavljeno.
Postoje faktori u svakom drustvu ili zemlji koji uticu i na takve pojave, a ja sam za te faktore i pitala
Sad malo da gnjavim.
Provela sam neko vreme letos u Nemačkoj. U to vreme je bila gay parada koja ni manje, ni više polazi iz ulice u kojoj je stan u kome boravim kad odem tamo.
Da ne dubim, ulica je bila prepuna milicije, skupili su se nacisti na jednom kraju ulice, na drugom crkva i ostali gradjani.
Parada je bila obezbedjena bolje nego javna šetnja ulicom Nemačkog premijera.
Mogla su se videti oklopna vozila, žandarmerija, na svaka dva metra po grupica pandura.
Cela ova priča ide u prilog dobrom funkcionisanju države.
Ni Nemci ne prihvataju tako lako homoseksualizam, i ako od njih stižu vesti potpuno drugačije.
Postavlja se pitanje, zašto su te vesti drugačije, izvitoperene, a ne realne?
Tu kao odgovor stoji tvoja tvrdnja o jačini gay lobija.
I naravno, nameće se pitanje, šta se postiže time?
 
Ja nisam ni pisala o uzrocima, znacenju ili tajnom znacenju gej parada, ja sam pisala o tom fenomenu koji je na tlu HR uspeo da se odrzi bez jednog jedinog incidenta! Kapiras sad poentu? I sta ti sad mislis da je gej populaciji dovoljno samo da ispune zakonsku normu i najave miting, a ostali ce reci: Neka ih neka paradiraju, necu izlaziti iz kuce dok se ta parada ne zavrsi??!! Ne bih rekla da je to bas tako pojednostavljeno.
Postoje faktori u svakom drustvu ili zemlji koji uticu i na takve pojave, a ja sam za te faktore i pitala.

BTW: Da li bi ti svoje dete povela u setnju gradom dok traje ta parada, ili bi se sklonila sa ulice u kucu dok se ne zavrsi razmisljajuci :Sto ne vidim za mene ne postoji.
Ono što sam ja nazvala "tajno značenje" je otprilike ovo tvoje "nemi faktor ulaska u EU". Stvarno ne mislim da je organizacija gey parada uopšte faktor ulaska u EU i u tom smislu mi je cela ta priča kao teorija zavere. Je li sad jasnije šta sam htela da kažem?

A tema je ovo boldovano, odnosno, treba da tumačimo zašto u hrvatskom slučaju nije bilo batina? Mogu da nagađam: bolja organizacija, manje agresivne reklame, poštovanje osnovnog ukusa.....ali tačan odgovor je da nemam pojma.

Odgovor na btw: ukoliko je parada tako koncipirana da vređa pristojnost slučajnih prolaznika (što je jedan od razloga zbog čega sam protiv parada) svakako da svoje dete ne bi izlagala tome. Što ne znači da bih se postavila u stilu, kako ti kažeš "Sto ne vidim za mene ne postoji". Ukoliko je ta parada tipa standardne protestne šetnje, kao što smo imali ili imamo proteste taksista, studenata, otpuštenih radnika, ovih-onih...na jednak način bih ih tretirala.
 
@Ivanana to sto neko ne krsi zakon prebijajuci pedere ili bilo koga na ulici to je znak da u tom drustvu bolje funkcionise pravna drzava i da se za krsenje zakona bilo kakvo revnosnije i strozije kaznjava sto je svakako pozitivna stvar ,a ne neka anomalija ili izraz diktarture i tolalitarizma vlasti.Prebijanje na ulici bilo koga pa i pedera je protiv zakonito isto kao sto je protiv zakoniti i krasti ,varati ,ubijati pa to sto ne krademo svi po samoposlugama nego placamo na kasi na primer to ne znaci da je nas izdresirala vlast ili jeste ali svakoko nije nesto lose.

Ma slazem se ja sto se tice zakonskih procedura i sankcionisanja krsenja istih, ali se ne slazem da je u praksi bas uvek sve tako crno na belo.
Ne mozes da kazes da je odrzavanje gej parade nesto eto tako uobicajeno i da ne izaziva itekakvu paznju i reakciju sto onih koji je podrzavaju sto onih koje su protivnici iste.
Znas sta, lako je sedeti ovako zavaljen u fotelju ispred kompa i pisati na tu temu do sutra. Kladim se da ce na ovoj temi najvise odgovora biti tipa: Nisam za to paradiranje, ali ako ljudi zele ne smeta mi.
Ali prvom prilikom kad bi se vecina tih neutralaca nasla na ulici kojom prolazi parada i kad bi videli razgolicene homoseksualce u zagrljaju istog pola....hm....cisto sumnjam da bi njihovo misljenje ostalo toliko neutralno.
Isto tako svi ti neutralci razmisljaju o svojim naslednicima u stilu: Ma daj bre, gde ce moje dete da zadje u te vode...nema nas u familiji takvih....a onda ce se nekom i desiti da ce ga dete iznenaditi jednog dana svojom ispovescu.
Ne znam, mozda je atmosfera u HR drustvu takva da ljude ne zanima ta tema bas u nekom sirem pogledu i da ih se ne tice hoce li im npr sin biti derpe ili nositi zensku odecu i lakirati nokte,,,ovde je ta atmosfera sasvim drugacija.
 
Ma slazem se ja sto se tice zakonskih procedura i sankcionisanja krsenja istih, ali se ne slazem da je u praksi bas uvek sve tako crno na belo.
Ne mozes da kazes da je odrzavanje gej parade nesto eto tako uobicajeno i da ne izaziva itekakvu paznju i reakciju sto onih koji je podrzavaju sto onih koje su protivnici iste.
Znas sta, lako je sedeti ovako zavaljen u fotelju ispred kompa i pisati na tu temu do sutra. Kladim se da ce na ovoj temi najvise odgovora biti tipa: Nisam za to paradiranje, ali ako ljudi zele ne smeta mi.
Ali prvom prilikom kad bi se vecina tih neutralaca nasla na ulici kojom prolazi parada i kad bi videli razgolicene homoseksualce u zagrljaju istog pola....hm....cisto sumnjam da bi njihovo misljenje ostalo toliko neutralno.
Isto tako svi ti neutralci razmisljaju o svojim naslednicima u stilu: Ma daj bre, gde ce moje dete da zadje u te vode...nema nas u familiji takvih....a onda ce se nekom i desiti da ce ga dete iznenaditi jednog dana svojom ispovescu.
Ne znam, mozda je atmosfera u HR drustvu takva da ljude ne zanima ta tema bas u nekom sirem pogledu i da ih se ne tice hoce li im npr sin biti derpe ili nositi zensku odecu i lakirati nokte,,,ovde je ta atmosfera sasvim drugacija.
Slažem se sa ovim što si napisala...apsolutno.Niko im ne može zabraniti da budu to što jesu,ali bilo kakva promocija,reklama ili marketing koji pozitiviše homoseksualnost je štetan po društvo.
 
Ono što sam ja nazvala "tajno značenje" je otprilike ovo tvoje "nemi faktor ulaska u EU". Stvarno ne mislim da je organizacija gey parada uopšte faktor ulaska u EU i u tom smislu mi je cela ta priča kao teorija zavere. Je li sad jasnije šta sam htela da kažem?

A tema je ovo boldovano, odnosno, treba da tumačimo zašto u hrvatskom slučaju nije bilo batina? Mogu da nagađam: bolja organizacija, manje agresivne reklame, poštovanje osnovnog ukusa.....ali tačan odgovor je da nemam pojma.

Odgovor na btw: ukoliko je parada tako koncipirana da vređa pristojnost slučajnih prolaznika (što je jedan od razloga zbog čega sam protiv parada) svakako da svoje dete ne bi izlagala tome. Što ne znači da bih se postavila u stilu, kako ti kažeš "Sto ne vidim za mene ne postoji". Ukoliko je ta parada tipa standardne protestne šetnje, kao što smo imali ili imamo proteste taksista, studenata, otpuštenih radnika, ovih-onih...na jednak način bih ih tretirala.

Aha i sta bi rekla svom detetu ko su ti ljudi koji paradiraju i zasto to rade? Sta bi odgovorila na pitanje: Zasto onaj cika nosi haljinu i seta u cipelama na stiklu?

Sto se tice faktora ulaska u EU ja bas mislim da je ovaj na listi uslova i to je najvazniji! :lol:
Ok, mozda je trebalo to preneseno znacenje da pojasnim bolje ili da formilisem drugacije.
Evo pitanja povodom argumenata pojedinaca sa teme kako HR blje funkcionise kao pravna drzava:
Kako to da je jedna nacija stasala za odrzavanje ovakvog skupa na nivou bez ijednog incidenta, a nije stasala za npr. odrzavanje javnog reda i mira na sportskoj utakmici izmedju timova Srbije i Hrvatske gde je bilo mnogo manje posetilaca?
Ovo pominjem a pro po izjava "imaju dobru organizaciju, postuju zakone, postuju razlike, nije bilo batina na javnom skupu", a da ne pominjem to sto su incidenti na toj utakmici bili itekako predvidivi, samim tim uz tu dobru organizaciju i razvijenu i naprednu drustvenu svest nije trebala ni petarda da padne, a kamoli kamenovanje...itd.

Da se vratim na nemi faktor ulaska u EU.
- dodvoravanje EU u vec pomenutom smislu....kad mozete vi, mozemo i mi ...sad cemo da vam pokazemo da smo stasali i za gej paradu ;
- "neko ti trazi mali prst, a ti mu odmah zarad buducih dana pruzas celu saku";
- "neko ti trazi da mu izrecitujes stih omiljene pesme, a ti navalis na celu pesmicu s osvrtom na biografske podatke pesnika"...cisto radi jacih impresija;
- neko organizuje gej paradu i urucuje poziv okolnim zemljama za druzenje na istoj i pod budnim okom vlasti sve protice u najboljem redu...nema sta, prava pravna drzava sa visoko razvijenim stepenom svesti svojih gradjana i sposobnoscu da kao takva s ponosom postane deo EU....doduse malo im taj pojam pravna drzava sa dobrom organizacijom sektora odrzavanja javnog reda i mira ponekad poljuja koji sportski incident, ali nije on toliko ni bitan....gej parada je svakako od veceg znacaja.

Uostalom svoja razmisljanja povodom mogucih razloga zbog kojih je ta parada prosla bez incidenta sam napisala u prvom postu i trazila misljenja o tim ili nekim drugim mogucim razlozima.
 
Sad malo da gnjavim.
Provela sam neko vreme letos u Nemačkoj. U to vreme je bila gay parada koja ni manje, ni više polazi iz ulice u kojoj je stan u kome boravim kad odem tamo.
Da ne dubim, ulica je bila prepuna milicije, skupili su se nacisti na jednom kraju ulice, na drugom crkva i ostali gradjani.
Parada je bila obezbedjena bolje nego javna šetnja ulicom Nemačkog premijera.
Mogla su se videti oklopna vozila, žandarmerija, na svaka dva metra po grupica pandura.
Cela ova priča ide u prilog dobrom funkcionisanju države.
Ni Nemci ne prihvataju tako lako homoseksualizam, i ako od njih stižu vesti potpuno drugačije.
Postavlja se pitanje, zašto su te vesti drugačije, izvitoperene, a ne realne?
Tu kao odgovor stoji tvoja tvrdnja o jačini gay lobija.
I naravno, nameće se pitanje, šta se postiže time?

E znala sam da se bas takvi skupovi dobro obezbedjuju, ali da je to na nivou "odbrane zemlje od stranih napadaca" sa sve tenkovima i naoruzanjem.....:shock:...
Odgovor na boldovano: Ko ce stvarno znati sta je u izvitoperenim umovima!!?

Evo podjimo od statistike makar one zvanicne gde su heteroseksualci jos uvek brojniji od homoseksualaca; podjimo od prepostavke da je takav odnos i u HR; podjimo od cinjenice da se ta parada u HR odrzava tek nekoliko godina te da ona strejt populacija nije jos mogla da ogugla na pojavu homoseksualaca u javnosti, a kamoli na nekoliko hiljada ili stotina hiljada (ne znam koliko Zagreb moze da ih primi odjednom) istih na jednom skupu; jos jedna cinjenica: vecini tih heteroseksualaca se gadi i sama pomisao na homo, a kamoli jos da ih gledaju kako paradiraju ulicama Zagreba;

I sta imamo na kraju "gej paradu (tradiciju u jos mladim danima svoj razvoja) bez jednog jedinog incidenta"!
Ili je ipak bilo incidenata, ali ako ih Nemacka uspesno zataskava godinama sto ne bi i Hrvati??!!

Stvarno u ovoj slici sa tog skupa nesto mnogo strci i to je ono sto me zanima.
Ili mi uvek preostaje ona solucija da mislim da imaju jako mocan gej lobi (politicari, biznismeni) koji stvara i razvija medjugej odnose sa gej lobijem iz jakih zemalja u Evropi, a i sire.
To ili ono jos gore, tj. da je homoseksualizam u HR poceo da poprima oblik epidemije sa pretnjom da ugrozi poredak hetero vs. homo, pa se pod tim uticajem promenila drustvena svest.
 
Ma slazem se ja sto se tice zakonskih procedura i sankcionisanja krsenja istih, ali se ne slazem da je u praksi bas uvek sve tako crno na belo.
Ne mozes da kazes da je odrzavanje gej parade nesto eto tako uobicajeno i da ne izaziva itekakvu paznju i reakciju sto onih koji je podrzavaju sto onih koje su protivnici iste.
Znas sta, lako je sedeti ovako zavaljen u fotelju ispred kompa i pisati na tu temu do sutra. Kladim se da ce na ovoj temi najvise odgovora biti tipa: Nisam za to paradiranje, ali ako ljudi zele ne smeta mi.
Ali prvom prilikom kad bi se vecina tih neutralaca nasla na ulici kojom prolazi parada i kad bi videli razgolicene homoseksualce u zagrljaju istog pola....hm....cisto sumnjam da bi njihovo misljenje ostalo toliko neutralno.
Isto tako svi ti neutralci razmisljaju o svojim naslednicima u stilu: Ma daj bre, gde ce moje dete da zadje u te vode...nema nas u familiji takvih....a onda ce se nekom i desiti da ce ga dete iznenaditi jednog dana svojom ispovescu.
Ne znam, mozda je atmosfera u HR drustvu takva da ljude ne zanima ta tema bas u nekom sirem pogledu i da ih se ne tice hoce li im npr sin biti derpe ili nositi zensku odecu i lakirati nokte,,,ovde je ta atmosfera sasvim drugacija.

Право да ти кажем уопште ме не занима како је у Хрватској и зашто је то тамо

прошло релативно мирно. Занима ме Србија.

Мислим да је цела ствар око хомосексуализма, нешто што се јако потенцира

задњих година, а из којих центара моћи то иде и који је крајњи циљ целе те

приче, могу само да нагађам.

Хомосексуализам је постојао од кад је света и века и једино је у античкој

Грчкој био друштвено прихватљив, као и задњих пар година у појединим

западним државама. Немам никакаво логично објашњење, за то што је у

неколико европских држава, законски регулисано склапање бракова међу

људима истог пола. То сматрам моралним и биолошким одумирањем западне

цивилизације, а западњаке, већ у дужем временском периоду, доживљавам

као лепо нашминкан леш...

333vf2.jpg
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top