Torrent

mexxx

Zainteresovan član
Poruka
132
Koristim program micro Torrent za download sa neta.Imam ADSL 512 (Neobee.net) .
Kada nesto skidam direktno sa neta ,sa Firefox-om recimo, download ide brzinom oko51KB/s a kada idem preko gore pomenutog programa download je 5-8KB/s.

Pretpostavljam da je problem sa micro torrentom ali ne zna kako da ga resim?
Zbunjujuce je to da sam za vikend skinuo igricu (2.66GB) sa brzinom downloada 48KB/s a sada su brzine tako male!
Molim za pomoc !
HVALA!
 
Brzina download-a kada su torenti u pitanju zavisi od health-a torenta: broj seedera/leechera, brzina konekcija koju pomenuti imaju.
Neki torenti rade brže, neki sporije. I tu ne možeš mnogo toga da promeniš...
 
umesto sto postavljas pitanja upotrebi search.
Ima jedno 2 teme koje detaljno opisuju problem torrenta i neke ideje kako poboljsati download, medjutim sto cika Bora rece, mrsavo je to.

LOCK.
 
Sve je to OK sto kazes ,ali mislim da je stvar ipak u portovima .Negde na forumu sam procitao da treba da podesim port na 80 i to sam uradio .Download speed se poecao na 40KB/s.
Medjutim instalirao sam update za WIN i on mi je restartovao racunar .Sada i na tom portu radi sporo.Mislim da mi je potrebno neko uputstvo oko podesavanja portova i micro Torrenta , a to je ipak nova tema kojoj nije mesto ovde.
HVALA !
 
Port 80 služi za http...
Prosto klikni na taster Random Port u µTorrent-u kako bi on izabrao port.
Aktiviraj opcije:
Enable UPnP port mapping i Enable NAT-PMP port mapping.
To je sve što treba u samom programu da radiš.

Ako i dalje svi torenti budu sporo radili, onda treba da uradiš port forwarding (u control panelu samog DSL rutera).
 
Pokusao sam i to sa Random port ali kada kliknem na proveru da li je port otvoren cesto je port bio ne otvoren.Sada sam pronasao jedan koji radi,ali ipak mislim da je u pitanju nesto drugo.Citao sam na Forumu da brzina kojom se nesto skida zavisi i od SEEDERS-a(ako sam dobro napisao) a kod mene je taj broj jako mali. U ostalom evo slike :

Interesuje me koji bi bio najbolji odnos Download/Upload kako bi mi brzina skidanja bila zadovoljavajuca,i kako da izaberem fajl koji skidam da ima sto vise seedersa?

Port 80 služi za http...
Prosto klikni na taster Random Port u µTorrent-u kako bi on izabrao port.
Aktiviraj opcije:
Enable UPnP port mapping i Enable NAT-PMP port mapping.
To je sve što treba u samom programu da radiš.

Ako i dalje svi torenti budu sporo radili, onda treba da uradiš port forwarding (u control panelu samog DSL rutera).
 

Prilozi

  • uTorrent2.jpg
    uTorrent2.jpg
    16,7 KB · Pregleda: 34
...kada nesto skidas i hoces da brzo zavrsis podesi upload brzinu na neki minimum tipa 5-10kB/s...onda kada zavrsis skidanje fajla i imas ga za sebe, mozes da ga koristis, kopiras, itd....onda promeni upload na max koji mozes da izguras i "seed-uj" bar dok ti ratio ne bude 1 (sto znaci da si upload-ovao isto koliko si i download-ovao)....
Ako mislis da imas problema sa brzinom na svim torrentima, testiraj ga...idi na mininova.org i skini neki torrent sa mnoooogo seedova, tipa neki CD neke MTV zvezde pa vidi kako ce da radi....
Da li mozda koristis wireless router?
 
wireless router ne koristim ,koristim "obican"ADSL modem.
Imam problem sa portom .Kada port izaberem opcijom random port i kada ga proverim ,dobijem obavestenje da ne propusta. Koji god da izaberem ne valja.
Ako neko moze da objasni kako pravilno da podesim port verovatno bi mi i download bio veci.

HVALA!
 
Kada si na nekom torrent sajtu, na strani na kojoj su izlistani svi torrenti za recimo film koji želiš skinuti, u desno od svakog torrent fajla (koji su ti izlistani jedan iznad drugo) ti piše koliko otprilike ima seedera i peersa za svaki pojedini od njih. Oni sa najviše seedera su skoro uvijek oni na vrhu...

Torrent mreža je prirodno puno sporija od normalnog weba pa jednostavno treba stegnuti zube jer se tu ništa ne može... dobre su definitivno puno veće od negativnih strana. Ali ima nekih caka koje bi trebali znati.

Ne znam kako je sa ostalim klijentima (pretpostavljam isto) ali mjutorrent je poštenjačina: on automatski ograničava maksimalnu brzinu downloada proporcionalno tomu koliku mu maksimalnu brzinu uploada stavite... Tako da naši balkanski lukavci koji si namjeste brzinu uploada na 1 - 5kb redom ubrzo potom na nekom forumu kukaju kako i zašto im se torrenti skidaju tako *sporo*! :)

Ne, torrenti su mreža koja se sastoji i ovisi isključivo o elementarm dobrom vaspitanju i suradnji nas, malih, privatnih korisnika i tako bi i trebali da se ponašamo - osnovno je mjerilo bontona ostaviti drugima neku iole pristojniju razinu uploada kao što je recimo 10kb, kao i pustiti torrent da se seeda jednom kad si skineš fajl - bar dok ne navučeš na racio od 1.000 (vidi se u glavnom prozoru), tj. ne podijeliš sa drugima koliko si i sam skinuo...

Ja sam svoj mjutorrent problem riješio pomoću srodnog mu klijenta azureus. U njemu wizard kada mu pri prvom korišćenju kažeš koji tip veze imaš automatski odredi optimalnu max brzinu downloada i uploada... E pa pošto azureus uzima oko 50-70mb radne memorije, a mju samo oko 5mb ja sam te vrijednosti jednostavno prepisao i unio u odgovarajuća polja u opcijama mjutorrenta.

I sad radi za pet! :)
 
Ratio (rejšiou) se kod nas kaže racio... A da bi racio rastao ne mora se danima downloadati - upravo suprotno! Racio raste kada postaneš seeder, tj kada drugi leecheri (kakav si domalo bio i sam) počnu uploadati taj fajl od tebe...

Ostavi neki fajl koji skineš s torrenta da se seeda, tj.da ga drugi korisnici uploadaju od tebe neko vrijeme (ako imaš flatrate, tj. plaćaš samo mjesečnu pretplatu na internet, pa te ovakvi zahvati ne koštaju ni dinar) i vidjet ćeš kako ratio vrijednost brzo raste.

Norma je da kada downloadaš neki fajl ne removaš odmah njegov torrent iz klijenta, nego ostaviš da se seeda dok racio ne dođe na 1.000, a to znači da su drugi uploadali od tebe točno onoliko mb koliko si ti skinuo od ostalih seedera. Naravno, ovo predstavlja problem onim korisnicima koji moraju plaćati mjesečni upload i download promet koji ostvare - kao što je često slučaj u zemljama trećeg svijeta i kod nas na balkanu. :)

Ako pogledaš pod "uploaded" vrijednost (u mom klijentu je odmah desno od ratio) vidjet ćeš da kad ratio dođe na 1.000 uploaded stavka uvijek pokazuje jednaku količinu mb koliki je bio fajl koji si downloadao...

I tako si ostvario svoju građansko/moralnu dužnost prema drugima, a torrent koji si skinuo živi i dalje... Upravo zbog primjernih pojedinaca kakav si i sam torrent mreža je moguća! ;)
 

Back
Top