Mi u ocima drugih

VIRGINIJA

Iskusan
Poruka
6.439
Kako izgleda naša zemlja na vodećim svetskim internet pretraživačima

Srbija na internetu kao ostrvo politike


Kada se na svetski poznatim istraživačima „Google“ ili „Yahoo“ ukuca reč „Serbia“, prvi linkovi upućuju na izveštaje značajnih svetskih medija o aktuelnim pregovorima o statusu Kosova i Metohije, zabrani neonacističkog marša u Novom Sadu i drugim, mahom političkim zbivanjima. Iz preobilja politike tek ponekad ispliva i neka vest u vezi sa Novakom Đokovićem, a broj linkova koji predstavljaju kulturnu baštinu ili turističku ponudu naše zemlje zabrinjavajuće je mali.

Strancu koji nikada nije bio u Srbiji, niti zna gde se ona nalazi, najpre se može učiniti da je Srbija ostrvo politike jer u moru političkih informacija tek povremeno blesne i neka sportska, kao što su pobede Đokovića i naše teniske reprezentacije u Dejvis kupu ili o našim najboljim fudbalerima. Očajno mala zastupljenost kulturnih događaja ili vesti o turističkoj ponudi Srbije upućene ne čudi. Objašnjavaju da je teško linkom predstavljati turističku ponudu, a da preko interneta uglavnom nije moguće rezervisati smeštaj u nekom hotelu u Srbiji, a još veći problem za strance predstavlja i činjenica da mnoge robe ne mogu da plate kreditnom karticom.
- Naše firme još uvek ne shvataju pravu moć interneta. Sajtovi se neredovno ažuriraju, vesti kasne, što sve šalje lošu sliku u svet. Takođe, sistem plaćanja najčešće ne funkcioniše, što dodatno otežava situaciju. Imidž Srbije na internetu nije na zavidnom nivou, a krivci za to smo mi - kaže Slobodan Marković, direktor Centra za razvoj interneta u Srbiji.
Prvi link koji je ponuđen na pretraživaču „Google“ je sajt Rojtersa, gde je udarna vest u vezi sa Srbijom, odnosno, prenet je stav premijera koji će izneti na pregovorima o Kosovu. Tek na sedmom mestu nalazi se sajt Turističke organizacije Srbije, www.serbia-tourism.org, na kome se na tri jezika (srpski, engleski i japanski) mogu dobiti informacije o gradovima, o selima (samo na srpskom), kulturnom i istorijskom nasleđu i turističkim destinacijama. Takođe, to je jedan od retkih sajtova gde je moguće moguće unapred rezervisati smeštaj. Sa druge strane, velike internet enciklopedije pružaju dosta informacija o našoj zemlji. Na adresi poznate svetske veb enciklopedije wikipedia.org još uvek postoji link o nepostojećoj državnoj zajednici Srbije i Crne Gore, ali i zaseban link o Srbiji. Posetioci mogu da pročitaju o tome kako je Srbija dobila ime, niz istorijskih činjenica, i da vide slikoviti prikaz menjanja državnih granica od 1817. godine.
Za razliku od nas, zemlje u okruženju zastupljene su na drugačiji način. Na svetskim pretraživačima internet mreže, prve informacije o Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj, Hrvatskoj i BiH vezane su za bogatu turističku ponudu i značajnije kulturne manifestacije. Podroban opis hotela i letnjih destinacija u Crnoj Gori takođe je ispred političkih zbivanja, na svim svetskim pretraživačima. Lošem rejtingu na internet pretraživačima doprinose i slabo ažurirani domaći sajtovi. Da pravi značaj interneta još uvek shvata mali broj ljudi i firmi u Srbiji svedoči podatak da je samo 30 odsto registrovanih domena „co.yu“ iskorišćeno, a na preostalim stranicama ne postoje nikakvi sadržaji ili su u trajnoj izradi.
 
Срби су познати светски терористи, одмах иза Миладина :lol: , ко зна можда је и он овде негде одрастао ...

Шалу на страну, идеално смо место за међународну поделу. Криве нас да смо изазвали 1. светки рат. А ми би само да нормално живимо ... Слободно.
 
dobro pitanje, ako ga nisu objavile srpske patrijotske novine, onda je tekst neverodostojan, a i sta ocekivati od neprijatelja srbije nego da blate srbiju i njen nebeski narod breeeeeee
 
Видиш како знаш, само што је то истина, за разлику од тога што се ти заје6аваш.


ma ne zajebavam se laci, doduse malo se podsmevam [malom delu forumasa] ali cisto zbog nedostataka "pravih" tema.... a ovo traje skoro tri-cetiri nedelja.
ps. inace ti zaista cvrsto verujes da je to istina, ili ti to mene malkice zahebavas a???:lol::lol::lol:
 
ma ne zajebavam se laci, doduse malo se podsmevam [malom delu forumasa] ali cisto zbog nedostataka "pravih" tema.... a ovo traje skoro tri-cetiri nedelja.
ps. inace ti zaista cvrsto verujes da je to istina, ili ti to mene malkice zahebavas a???:lol::lol::lol:

Ево искрено. Глупо и препотентно је говорити о небеском народу у буквалном смислу. А да се белосветска багра накачила - смртно сам озбиљан. Чак, мислим да ту нема нимало претеривања. Буквално не дају нам да дишемо.

Јесам ли реалан ?
 
Ево искрено. Глупо и препотентно је говорити о небеском народу у буквалном смислу. А да се белосветска багра накачила - смртно сам озбиљан. Чак, мислим да ту нема нимало претеривања. Буквално не дају нам да дишемо.

Јесам ли реалан ?


sto jes, jes. tpse ipak mora priznati, a lako je i shvatiti
nego jos kada bi iskreno odgovorio [tvoje misljenje] da li imaju i razloga, to bi vec bila zaokruzena celina.
 
:evil:Predpostavljam da su uvek prave teme sa Karadzicem,Mladicem,Nac.strojem?!?!


ma jok breeeee oni su istorija ... sto se mene tice. ali npr. neka desavanja u srbiji [kosovu, bih,....okruzenju] koja unapredjuju nase odnose, ili koja krse nasa [ljudska] prava i sl. znaci to je dobra tema, kada pisemo sta mislimo [bez "slika"]. raspravljamo, ali "lepo i pristojno" znaci ja sam vise da "pricamo" o sutrasnjici nego o onomad
 
Dokaz-

Politika je jedan od pf,sa najvecim br.postova

Politika (516655)

Turizam i putovanja (30715)

Film i video (63837)

Televizija (52387)

Književnost (36886)

Likovna umetnost (8967)


i na kraju pozorishte...Pozorište (3111)
 
Срби су познати светски терористи, одмах иза Миладина :lol: , ко зна можда је и он овде негде одрастао ...

Шалу на страну, идеално смо место за међународну поделу. Криве нас да смо изазвали 1. светки рат. А ми би само да нормално живимо ... Слободно.
da. gledao sam mnogo emisija gde je gavrilo princip opisan kao terorista.
nikad nije bio opisan kao borac za slobodu.
treba da se bunimo.
 
To pitaš kako bi Otadžbinska uprava imala najnoviju informaciju?


Е стварно би могао да промениш плочу, ова ти је баш отрцана...:roll:

У принципу сматрам да је основни ред кад се наводи нечији ауторски текст,

да не само да би било пожељно ставити потпис аутора и где је објављен,

већ бих то прописала као обавезу.

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=4656341&postcount=5
 
Е стварно би могао да промениш плочу, ова ти је баш отрцана...:roll:

У принципу сматрам да је основни ред кад се наводи нечији ауторски текст,

да не само да би било пожељно ставити потпис аутора и где је објављен,

већ бих то прописала као обавезу.

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=4656341&postcount=5

:roll:

U ovom sluchaju mislim da je bio bitniji tekst,od onoga ko je uchestvovao u njegovom pisanju.
 
Е стварно би могао да промениш плочу, ова ти је баш отрцана...:roll:

У принципу сматрам да је основни ред кад се наводи нечији ауторски текст,

да не само да би било пожељно ставити потпис аутора и где је објављен,

већ бих то прописала као обавезу.

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=4656341&postcount=5


A šta da radimo kad se recimo izvestan "Kurir" poziva na pouzdan izvor iz jedne stranke koja se poziva na "Kurir"?

Kraće - idi to napiši na temi o priznaju Vatikana o umešanosti jer ja papu ne čuh da je rekao išta na tu temu (a nije ni lud).
 
U ovom sluchaju je skroz nebitno KO GA JE NAPISAO,vec shta je napisano.
Poenta je bila:Da je zaista tuzno pored toliko lepih stvari koje poseduje nasha zemlja





http://forum.krstarica.com/threads/163451


temu postavila

Strela
Registrovan korisnik


Dodaj Strela na listu prijatelja Dodaj Strela na listu nepoželjnih korisnika

Informacije o forumu Kontaktne informacije
Učlanjen: 09.03.2005.
PorukeUkupno poruka: 10.717 (11,45 poruka dnevno)
Pronađi sve poruke koje je poslao Strela
Pronađi sve teme koje je započeo / započela Strela
BlogSvi tekstovi 2
Najnoviji tekst u blogu:
КУМ I, II и III, филозофија живота, или...
01.10.2007. 18:25
Prikaži sve tekstove u blogu korisnika Strela
E-mail:
Pošaljite poruku elektronskom poštom korisniku Strela
Privatna poruka:
Pošaljite privatnu poruku korisniku Strela

Dodatne informacije Članovi grupe
Biografija:
Ne dajem savete i ne primam savete!
Mesto:
Dune, Arrakis
Interesovanja:
Lepo, magično i korisno
Zanimanje:
Pripadnica reda Bene Gesserit Strela nije član nijedne javne grupe


(evo napisala sam ko je postavio temu)






ljudima u inostranstvu bude prva asocijacija na Srbiju,nac.stroj,Hashki optuzenici,...
 
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=4656341&postcount=5

Odlazak velikana sedme umetnosti Ingmara Bergmana

Pedantni administrator neobjašnjivog


bergmanux0.jpg


"Iako izolovan od ostalih, njegov um bio je mnogo vitalniji od bilo kog drugog u opustošenoj Evropi", napisano je još pre 100 godina povodom smrti čuvenog pisca Henrika Ibzena. Isto to moglo bi se napisati i danas, kad je svet napustio jedan od poslednjih velikana sedme umetnosti, slavni švedski režiser Ingmar Bergman. On je preminuo juče u 89. godini, u svojoj kući na ostrvu Faro, na istočnoj obali Švedske. Poslednjih godina živeo je usamljeno, boreći se sa sopstvenim demonima iz prošlosti, kako je sam govorio, i tek povremeno bi se oglasio ponekim filmom, kao što je to poslednji put učinio pre tri godine, televizijskim ostvarenjem "Saraband" koje će ostati zabeleženo kao tačka na jedinstvenu karijeru.

Tokom svog radnog veka režirao je više od 50 filmova, napisao scenarija za duplo više filmova koje su drugi režirali i gotovo 170 drugih radova za pozorište, televiziju i radio. Njegova dela ostaće poznata po osobenom tretmanu tema o umetnosti, veri i značenju života. Njegovi filmovi postavljali su visoka moralna pitanja tipa: da li ima Boga? Da li ima Boga koji postoji? Da li je odsutan povremeno? Kako bismo mogli da se ponašamo ako Bog postoji, a mi sumnjamo u njegovo postojanje? Zašto zapravo On postoji...?

Ako se samo podsetimo filmova o kojima se toliko raspravljalo, a koji su opet bili tako obožavani, citirani i veličani istovremeno, listu bi bez sumnje činili "Krici i šaputanja", "Anine strasti", "Persona", "Sedmi pečat", "Kroz tamno ogledalo", "Devičanski izvor", "Divlje jagode", "Vučije vreme", "Tišina", "Sram", "Čarobna frula", "Leto sa Monikom", "Iz života marioneta", "Jesenja sonata", "Đavolje oko", "Fani i Aleksandar", "Žeđ", "Posle probe", "Zmijsko jaje", "Kriza", "Prizori iz bračnog života", "Licem u lice"...

Internacionalna karijera započela je 1956. kada je jedina komedija u njegovom opusu "Osmesi letnje noći" osvojila specijalnu nagradu žirija na filmskom festivalu u Kanu. Uspeh tog filma omogućio mu je da napravi svoje najautentičnije i najčuvenije delo "Sedmi pečat", alegoričnu priču u kojoj se "sukobio" sa religioznim temama. Film je lansirao i sjajnog švedskog glumca Maksa fon Sidoa, sa kojim je Bergman najviše radio - čak trinaest puta. Vudi Alen je često navodio "Sedmi pečat" kao svoj omiljeni film, zbog kojeg mu je Bergman bio i omiljeni režiser. "To je režiser jedinstvenog ličnog stila i intelekta, čiji su filmovi u rangu najvećih klasika evropske literature", rekao je Vudi Alen. Svojim radom, Bergman je bio inspiracija i svojim brojnim sunarodnicima, poput Jana Troela ili Viderberga, koji su svojim filmovima odavali omaž velikom autoru i ujedno pravili i sopstveni veliki proboj na svetskoj filmskoj sceni, dospevši čak do nominacija za Oskara. Ni srpski sineasti nisu ostali imuni pred njegovim radom i delom. Srdan Golubović, primera radi, na vest o Bergmanovoj smrti, kaže: "Bergman je uz Tarkovskog ostao najveća autorska ličnost svetskog filma. Njegovu autorsku snagu evropska kinematografija nikada nije uspela da prevaziđe".

Bergman je bio više puta nominovan za prestižnu američku statuetu, a u kategoriji najbolje režije našao se tek tri puta, za "Krici i šaputanja" 1972, "Licem u lice" 1976. i za svoje drugo remek-delo "Fani i Aleksandar" 1982, koje je iste godine osvojilo Oskara za najbolji film van engleskog govornog područja. Ta priča o bratu i sestri koje muči očuh luteranski sveštenik bila je, prema njegovom priznanju, velikim delom autobiografska. Kao sin sveštenika, Bergman je često opisivao svoje detinjstvo kao brutalno, što je i oslikavao u svojim filmovima. Inspiraciju za filmove nalazio je u esejima, romanima i muzici, ili jednostavno u događajima iz stvarnog života koji mu nisu davali mira. "Jata crnih ptica često bi sletela na mene i donosila mi osećaje anksioznosti, besa, sramote, pokajanja i čamotinje", zapisao je Bergman u svojoj autobiografiji.

Takve slike iz podsvesti često su ga nagonile na istraživanja u oblasti filma, te zahvaljujući tome nastaje i, između ostalih, čuvena trilogija izuzetnog umetničkog dostignuća, koju su činili filmovi "Kroz tamno staklo", "Zimska svetlost" i "Tišina", i u kojima se poigravao sa vizuelnom prirodom filma, sastavljenom od intenzivnih krupnih planova i lišenom dijaloga. Kada bi sam govorio o svojim radovima, Bergman bi samo skromno rekao da zapravo on i ne zna čime se to bavi. "Ja sam samo pedantni administrator neobjašnjivog", rekao je tumačeći profesiju filmskog režisera.

Za film "Persona" 1966. prvi put je angažovao jednu izuzetnu mladu glumicu, koja će ostati njegova večna muza i inspiracija i najrevnosniji sledbenik. Naravno, u pitanju je Liv Ulman, koja se nakon 10 uloga u Bergmanovim filmovima upustila i u realizaciju njegovih nesnimljenih scenarija, među kojima se ističe "Nevernica" od pre nekoliko godina. Ulmanova je nastupila i u poslednjem Bergmanovom filmu "Saraband", zajedno sa još jednim njegovim glumcem Erlandom Džozepsonom. Ta duo drama bila je Bergmanom pečat na priče o rasturenim porodicama poput "Krika i šaputanja", "Prizora iz bračnog života" i "Licem u lice", u kojima su oboje vrsno igrali sedamdesetih godina.

U svojoj autobiografiji, Bergman je priznao da se kao dete mnogo bojao smrti i da je mnoge filmove radio kako bi taj strah prevazišao i da je u tome i uspeo. Opsesija o umiranju je vremenom nestala i pretočila se krajnje skroman doživljaj čina, koji mu u mladosti nije davao mira: "Sada mislim da je umiranje nešto najjednostavnije što vam se može desiti. To je kao kada se jedna svetlost ugasi. Nema potrebe od toga praviti neku famu".

Datum u vreme njegove sahrane još nisu saopšteni. Ono što se sad pouzdano zna jeste da će poslednji ispraćaj filmskog velikana proći baš kao i poslednje godine njegovog života - negde daleko od očiju javnosti.
Dragan Jovićević

----------------------------------------------------------------

Изгледа да сам много сам очекивала од неких који се позивају на Европу,

да разликују ауторске текстове, од агенцијских вести...
 

Back
Top