Diskriminacija ljudi sa izrazenim supkulturnim obelezjima

johnny_rover

Primećen član
Poruka
664
Da li je neko od vas ikada doziveo da bude diskriminisan zbog svog izgleda? Preciznije da li se desilo da vas otkace kada konkurisete za neki posao ili da vas uopste ne pozovu na razgovor (posto u danasnje vreme poslodavci traze da uz CV prilozite i fotografiju) zato sto ste obuceni u crno, imate tamnu sminku, nosite ciroki, imate tetovaze ili pirsing na vidljivim mestima i slicno, a da prethodno nije uzeo u obzir vase kvalifikacije i sve ostalo sto bi zapravo trebalo da se racuna? Kako ste se izborili sa tim i moze li se tome nekako stati na kraj? I kao najvaznije, da li biste zarad posla promenili izgled i smatrate li da bi na taj nacin izgubili deo identiteta? Ne mislim da odelo cini coveka, ali ako vec neko ne voli svilene carape, potpetice i kravate zasto da ga sikaniraju?
 
Da li je neko od vas ikada doziveo da bude diskriminisan zbog svog izgleda? Preciznije da li se desilo da vas otkace kada konkurisete za neki posao ili da vas uopste ne pozovu na razgovor (posto u danasnje vreme poslodavci traze da uz CV prilozite i fotografiju) zato sto ste obuceni u crno, imate tamnu sminku, nosite ciroki, imate tetovaze ili pirsing na vidljivim mestima i slicno, a da prethodno nije uzeo u obzir vase kvalifikacije i sve ostalo sto bi zapravo trebalo da se racuna? Kako ste se izborili sa tim i moze li se tome nekako stati na kraj? I kao najvaznije, da li biste zarad posla promenili izgled i smatrate li da bi na taj nacin izgubili deo identiteta? Ne mislim da odelo cini coveka, ali ako vec neko ne voli svilene carape, potpetice i kravate zasto da ga sikaniraju?

to sto si pobrojao/la uglavnom ne spada pod diskriminaciju, vec jednostavno pod uslove rada; da se ne ponavljam Unsaie je fino obrazlozio sushtinu. ako neko konkurise za posao vaspitacice u vrticu, a pritom fura dark fazon sminkanja i oblacenja; tesko da u tom fazonu moze da radi. sa druge strane ta ista darkerka je slobodna da lepi deklaracije na proizvode u nekom magacinu u svom fazonu sminkanja i oblacenja.
savremeni trend je da kompanije ulazu u svoj imidz/marketing i s tim u vezi, pravila izgleda zaposlenih su pravila, a ne diskriminacija. uzmi ili ostavi. Uostalom niko ti ne brani da podjes u trenerci, pa se u firmi presvuces :P
 
Au,jbt.....meni se nije svejedno desilo,ali (iskreno) sasula bih tom poslodavcu nekoliko reci u lice,pa nek on vidi.
Al opet,sa druge strane,npr.vidis negde da se trazi prodavacica(u obicnoj prodavnici),i ti hoces da se zaposlis tamo,i poslodavac te odmerava,pa zakljuci da zbog izgleda nece da te zaposli.To je pomalo okrutno kad se gleda iz tvog ugla,ali opet pokusaj da se postavis na njegovo mesto,mozda on ima neko misljenje o osobama koji imaju svoj ukus i koji se tako i tako oblace,pa misli da ce mu (ne do bog)rasterati musterije.Ja sam mlada,al jbt samo sam rekla svoje misljenje,al mozda bi mogao da potrazis neki drugi posao,gde ce ti se SVE UKUPNO svideti.;)
 
Ne pokrecem ovu temu zbog sebe, ja cu studirati jos mnogo godina a i kad zavrsim, hvala Bogu, necu raditi u tim firmama ili nekon glupom vrticu, jer to nema veze sa mojom strukom. I sve bi bilo u redu da te firme imaju pravila oblacenja, u suprotnom to jeste diskriminacija. Recimo kad odem u banku (konkretno Rajfajzen, smatram da je jedna od mocnijih) za jednim salterom je je neka sirotica sa djozlucima u dzemperu, za drugim je neka skockana itd. a jedini koji nose uniformu su cuvari. Uostalom, ako vec postoje pravila oblacenja (a pouzdano znam da ih nema) neka svi radnici budu uniformisani i gotovo.
 
I sve bi bilo u redu da te firme imaju pravila oblacenja, u suprotnom to jeste diskriminacija. Recimo kad odem u banku (konkretno Rajfajzen, smatram da je jedna od mocnijih) za jednim salterom je je neka sirotica sa djozlucima u dzemperu, za drugim je neka skockana itd. a jedini koji nose uniformu su cuvari. Uostalom, ako vec postoje pravila oblacenja (a pouzdano znam da ih nema) neka svi radnici budu uniformisani i gotovo.

Ah, ali pravila postoje, nepisana ali svima (valjda) znana. Prosetaj po internetu trazeci etiquette pa ces shvatiti o cemu pricam.

Btw, Unsaie je zenka 8-)
 
Da li je neko od vas ikada doziveo da bude diskriminisan zbog svog izgleda? Preciznije da li se desilo da vas otkace kada konkurisete za neki posao ili da vas uopste ne pozovu na razgovor (posto u danasnje vreme poslodavci traze da uz CV prilozite i fotografiju) zato sto ste obuceni u crno, imate tamnu sminku, nosite ciroki, imate tetovaze ili pirsing na vidljivim mestima i slicno, a da prethodno nije uzeo u obzir vase kvalifikacije i sve ostalo sto bi zapravo trebalo da se racuna? Kako ste se izborili sa tim i moze li se tome nekako stati na kraj? I kao najvaznije, da li biste zarad posla promenili izgled i smatrate li da bi na taj nacin izgubili deo identiteta? Ne mislim da odelo cini coveka, ali ako vec neko ne voli svilene carape, potpetice i kravate zasto da ga sikaniraju?

Ma zato shto smo svi sektashi. :-D
 
Da li je neko od vas ikada doziveo da bude diskriminisan zbog svog izgleda? Preciznije da li se desilo da vas otkace kada konkurisete za neki posao ili da vas uopste ne pozovu na razgovor (posto u danasnje vreme poslodavci traze da uz CV prilozite i fotografiju) zato sto ste obuceni u crno, imate tamnu sminku, nosite ciroki, imate tetovaze ili pirsing na vidljivim mestima i slicno, a da prethodno nije uzeo u obzir vase kvalifikacije i sve ostalo sto bi zapravo trebalo da se racuna? Kako ste se izborili sa tim i moze li se tome nekako stati na kraj? I kao najvaznije, da li biste zarad posla promenili izgled i smatrate li da bi na taj nacin izgubili deo identiteta? Ne mislim da odelo cini coveka, ali ako vec neko ne voli svilene carape, potpetice i kravate zasto da ga sikaniraju?

U sustini to ne bi trebalo da iznenadjuje. Vecina ljudi koji odluce da izgledaju ekscentricno nisu svesni sta ekscentricni izgled znaci i kakvu konotaciju ima u nasem drustvu. Onda kada shvate kakve posledice u drustvu nosi ekscentricnost, nece se vise nicemu iznenaditi i nece postavljati ovakva pitanja.
Ne kazem da je drustvo u pravu. Najcesce i nije, ali ako vec zivimo u njemu moramo biti svesni i moramo se nositi sa drustvenim pravilima, preporukama i vrednostima.
 
U sustini,ukoliko radno mesto zahteva odnos sa potencijalnim korisnicima doticne kompanije,logicno je da ce poslodavac zahtevati odredjeni nacin oblacenja.A diskriminacija se ne odnosi samo da darkere,pankere itd.-pogledaj recimo prodavce u Urban shop-u,Madnessu i sl...Da li oni nose roze majice,sljokice i sl?ne bih rekla...
Sem toga,bez obzira na to kojoj supkulturi pripadas,ipak postoji razlika u nacinju odevanja na radnom mestu,u skoli,pozoristu,svirci,zurci ili nekom napucanom restoranu...Kada bi se nas nacin odevanja malo prilagodjavao svemu tome,mislim da bi bilo znatno manje -diskriminacije-...pri tom mislim na sve supkulture...
 
ali skapirao sam da je bilo kakvo objašnjavanje o tome zašto se tako oblačiš gubljenje vremena jer to jednostavno ne dopire do nekih ljudi...meni se jedan ljakse u školi redovno javlja sa : Des' metalika!...i kako ja sad njemu da objasnim šta je uopšte 'metalika' kada on nije čuo ništa sem onih čobana iz granda...

A zasto bi im ista uopste objasnjavao...?Pusti budale...Ako su takvi ne treba se ni truditi...
 
Na različitim mestima, u različitim situacijama postoje pisana ili nepisana pravila ponašanja. Kada kažem "ponašanja" onda mislim i oblačenja. Kao što postoje restorani gde su pravila oblačenja jasno propisana, tako postoje i mesta gde se isto podrazumeva. Malo je glupo otići na naučni seminar sa čirokanom u papučama i sa deset pirsinga na licu... Možda nisam u pravu, ali u sličnim situacijama više odgovaraju kravata, košulja i cipele.
Možeš da držiš svoj identitet koliko ti to situacija dozvoljava, ali ako prihvataš neki ozbiljan položaj i posao, onda slobodno možeš i da se oprostiš od privatnosti.;)
 
Da li je neko od vas ikada doziveo da bude diskriminisan zbog svog izgleda? Preciznije da li se desilo da vas otkace kada konkurisete za neki posao ili da vas uopste ne pozovu na razgovor (posto u danasnje vreme poslodavci traze da uz CV prilozite i fotografiju) zato sto ste obuceni u crno, imate tamnu sminku, nosite ciroki, imate tetovaze ili pirsing na vidljivim mestima i slicno, a da prethodno nije uzeo u obzir vase kvalifikacije i sve ostalo sto bi zapravo trebalo da se racuna? Kako ste se izborili sa tim i moze li se tome nekako stati na kraj? I kao najvaznije, da li biste zarad posla promenili izgled i smatrate li da bi na taj nacin izgubili deo identiteta? Ne mislim da odelo cini coveka, ali ako vec neko ne voli svilene carape, potpetice i kravate zasto da ga sikaniraju?
Pa da, sta si ti ocekivao?

@Limun
Ahahaha... a sta si ti mislio, ako su ti napisali da nije vojno, onda kao nije... jbte sto si ti naivno dete :lol:
 

Back
Top