obicna olovka

srećica

Aktivan član
Poruka
1.918
je l` istina da ako imam nesto sto je pisano olovkom i ako ne zelim da mi se izbrise vremenom, da je poprskam lakom za kosu i nece se vremenom obrisati? A da li ce se izmrljati?

kako da sacuvam obicnom olovkom pisan papir|?
 
je l` istina da ako imam nesto sto je pisano olovkom i ako ne zelim da mi se izbrise vremenom, da je poprskam lakom za kosu i nece se vremenom obrisati? A da li ce se izmrljati?

kako da sacuvam obicnom olovkom pisan papir|?

To je tačno,a da se ne bi razmrljalo napisano
odalji lak kada budeš prskao,
nemoj previše da ga približiš....
 
Grafit je čist ugljenik (alotropska modifikacija) . "Srce" olovke je mešavina grafita i voska, dakle vrlo postojani materijali - gotovo večni. Veći je problem da sačuvaš papir. Imam neke skice, rađene olovkom, stare preko 60 godina. Trag grafita je savršen, ali je papir požuteo. Preporučujem čuvanje u potpuno zatvorenoj plastičnoj fascikli, u mraku, dalje od vlage i naglih temperaturnih promena.
Lak za kosu može samo da poboljša vizuelni efekt, ali zbog rastvajućih hemikalija koje sadrži ne bih preporučio.
 
Ukoliko ti, ti zapisi baš tako mnogo znače i hoćeš da ih sačuvaš na jako dugo vreme, obrati se nekom od muzeja.Možeš naći njihove sajtove i mejlove, pa ih zamoli za savet preko kompa. Svi muzeji imaju po nekog restauratora koji dobro poznaje problematiku čuvanja.
 
Predpostavljam da doticnoj treba obavestenje kako sacuvati neku porukicu od jednog zlatnog decka;).
E pa lepo cuvas je normalno kao i ostale stvari sa malo vise paznje:lol: i kad joj dodje vreme a ti je prepises i pazis ponovo kao staro;).Bitno je da ga ti cuvas u srcu a ne na papiru:D8-)
Salim se lak moze da posluzi ali kako kaze kolega moze da ti rastvori papir bez obzira kakvog je kvaliteta ugljen.Na primer ako te interesuje tehnika prepisivanja a da niko ne vidi iscedi sok od limuna umaci pero u njega i pisi po papiru.Kad ti se bude citalo ti upaljac ili sibicu upaljene naravno metni na pristojnu razdaljinu ispod papira ali tako da ga vrh plamena lagano dodiruje ne da ga ugljenise u momentu i videces kako se slova pojavljuju sto ce trajati mlogo duze od grafita;).
 

Back
Top