MASTER STUDIJE
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 31

Tema: MASTER STUDIJE

Početnik
    Učlanjen
    18.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano MASTER STUDIJE

Upisati ili ne? Sta mislite?

Obećava
    Učlanjen
    23.05.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano Re: MASTER STUDIJE

Kada zavrshim osnovne upisacu master, tako da DA
    Zashto se dvoumish?

Zainteresovan član mmaallaa (avatar)
    Učlanjen
    29.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    49

Naravno, kao sto ti je Auron vec napisao/la cemu dvoumljenje?

Domaćin StoRmyGirl (avatar)
    Učlanjen
    04.12.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    82

Ne znam, mozhda je bolje sachekati. Uveliko se
    pricha da tje se izjednachiti dipl i master.

Elita gost 36952 (avatar)
    Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

naravno

Domaćin StoRmyGirl (avatar)
    Učlanjen
    04.12.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    82

Mislish da netje!?

Elita gost 36952 (avatar)
    Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

mislim da hoce i da je glupo davati pare za nesto sto ce biti priznato veoma brzo

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Ja sam isto za cekanje, i ja mislim da ce ubrzo izjednaciti, isto kao sto su to uradili u Hrvatskoj i jos nekim zemljama. Glupo je davati pare, osim ako neces da upises master na nekom drugom faksu, pa da steknes jos jedno zanimanje.

Zainteresovan član Pepeljuga* (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2007.
    Reputaciona moć
    39

Evo ja kao profesor univerziteta mogu da ti kazem da ce se izjednaciti zvanja, ali ne i broj ESPB bodova. Master i diplomirani ce mozda imati isto zvanje, ali ce master imati 240 poena a diplomirani 200 tako da to nikako ne moze biti isto, jer ti master ostaje jedini put do doktorskih studija. Naravno, ukoliko te to ne interesuje onda se mozda isplati da cekas

Aktivan član placenik (avatar)
    Učlanjen
    13.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Citat Original postavio Pepeljuga* Pogledaj poruku
    Evo ja kao profesor univerziteta mogu da ti kazem da ce se izjednaciti zvanja, ali ne i broj ESPB bodova. Master i diplomirani ce mozda imati isto zvanje, ali ce master imati 240 poena a diplomirani 200 tako da to nikako ne moze biti isto, jer ti master ostaje jedini put do doktorskih studija. Naravno, ukoliko te to ne interesuje onda se mozda isplati da cekas
    Kod nas mogu da se upisu direktno doktorske...

Aktivan član
    Učlanjen
    24.04.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    53

Citat Original postavio placenik Pogledaj poruku
    Kod nas mogu da se upisu direktno doktorske...
    Gde to...? Na kom faksu?

Aktivan član
    Učlanjen
    24.04.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    53

Pratim jako dugo celu ovu situaciju sa master studijama. Ono sto se izjednacava jesu prava mastera i diplomiranih, ali ne i diplome. Sto znaci, da pri konkurisanju za posao u nasoj zemlji, masteri i diplomirani se tretiraju isto, ali niko nama diplomiranim u inostranstvu nece priznati zvanje mastera? (ovo je bilo pitanje za sve upucene, a ne konstatacija)
    Meni bi, zbog posla kojim se bavim i nekog licnog usavrsavanja, bilo vazno da zavrsim V godinu i steknem tu diplomu. Ja sam u istoj nedoumici, upisati ili ne. Mogla bih sebi da priustim skolarinu, mada za mene to nije beznacajna suma. Sa druge strane, istaknute su samo kvote za upis i skolarine, ali ne i nastavni programi. Sta cemo mi u stvari uciti? Da li ce se samo prenesti ispiti sa dosadasnjih magistarskih? Ne znam, sve mi deluje i suvise mutno, ali ovo planiram jako dugo i ne zelim da mi propadne jos jedna godina

Aktivan član placenik (avatar)
    Učlanjen
    13.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Citat Original postavio ILO Pogledaj poruku
    Gde to...? Na kom faksu?
    ETF Bg

Početnik
    Učlanjen
    18.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Pepeljuga* Pogledaj poruku
    Jesi li mozda malo pogresio? Ja sa zavrsenim fakultetom imam vec 240 poena, a sa zavrsenim masterom cu imati 300 poena.
    To znaci, bez obzira ako se izjednace zvanja, da ja moram zavrsiti master da bih upisao doktorske? Da li je tako...ili gresim?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    39

Evo ja sam diplomirala u julu i izdali su mi i uverenje da imam ukupno 300 bodova i da je moja diploma ekvivalent masteru, a sad sam i doktorske upisala. Zavisi na kom si fakultetu. Prica se da ce vecina sa prirodnih nauka izjednaciti zvanja, dok na drustvenim bez mastera ne mozes na doktorske.

Obećava
    Učlanjen
    23.05.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Ako se zvanje diplomirani izjednachi sa masterom,shta ce se onda dogoditi sa ljudima koji nose zvanje magistar,nerealno je da i oni bude masteri(ipak su oni zavrshili stepen studija vishe od dipl. ing.),a josh nerealnije doktori nauka...

Aktivan član
    Učlanjen
    24.04.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    53

Ja sam sa Filoloskog. Zavrsila pre par godina. Mi nismo imali nikakve bodove. Drugarica je tek sad skoro diplomirala, i u diplomi joj nisu pisali nikakvi poeni, potpuno ista diploma kao moja

Zainteresovan član Pepeljuga* (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2007.
    Reputaciona moć
    39

Citat Original postavio mrvichak Pogledaj poruku
    Evo ja sam diplomirala u julu i izdali su mi i uverenje da imam ukupno 300 bodova i da je moja diploma ekvivalent masteru, a sad sam i doktorske upisala. Zavisi na kom si fakultetu. Prica se da ce vecina sa prirodnih nauka izjednaciti zvanja, dok na drustvenim bez mastera ne mozes na doktorske.
    Upravo sam na to mislila. Valjda je studiranje prirodnog fakulteta ekvivalent sa masterom i oni ce izjednaciti i zvanja i bodove, dok cemo mi na drustvenim izjednaciti samo zvanja, a bodovi ostaju takvi kakvi jesu (pricam o ljudima koji su ranije diplomirali, ovi sada sto studiraju po Bolonji (pocev od generacije '87) ce imati 300 bodova na diplomi). Koliko sam ja shvatila to je stvar fakulteta i jedina obaveza koju imamo je da izjednacimo ta zvanja jer je to odluka na nivou Univerziteta.

Aktivan član
    Učlanjen
    24.04.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    53

@pepeljuga
    da li to izjednacavanje zvanja (master=dipl) vazi samo u nasoj zemlji ili i sire?

Jer mi nije jasno, kako moze da mi se prizna master, ako je za to zvanje potrebno 300bodova, kada ja kao dipl. imam oko 200
    Isto tako me muci pitanje, da li ce ta ravnopravnost mastera i diplomiranih, na drustvenim fakultetima, vaziti i za nekih 20godina, ili ce se opet mozda promeniti i taj zakon?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    39

Citat Original postavio ILO Pogledaj poruku
    Ja sam sa Filoloskog. Zavrsila pre par godina. Mi nismo imali nikakve bodove. Drugarica je tek sad skoro diplomirala, i u diplomi joj nisu pisali nikakvi poeni, potpuno ista diploma kao moja
    Nisam se lepo izrazila, i meni je diploma ista kao pre. Ali kod prodekana se moze (uz novcanu nadoknadu, naravno) izvaditi uverenje o ekvivalenciji diplome i master zvanja sa pobrojanim svim predmetima i brojem poena koje oni ponaosob nose. U inostranstvu recimo, kada upisujes Phd, traze da imas Master ili Diplomu! Tako da je to i u inostranstvu isto. Magistri su sad u neobranom grozdju, imaju vremena do 2011 da doktoriraju ako hoce, a sta posle biva ne znam. Mozda ih degradiraju na master.

Veoma poznat topmodelsica (avatar)
    Učlanjen
    08.03.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    184

Citat Original postavio StoRmyGirl Pogledaj poruku
    Pa to je definitivno da hoce.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    26.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Posto me tema interesuje iz dva razloga-prvo, posto radim na fakultetu pa i mi planiramo master studije, a drugo, posto imam titulu magistra. Dakle, cela prica oko izjednacavanja master i dipl. studenata je, po meni, prilika da se kvazi studenti iz politickih studentskih organizacija jos malo sastanu i vicu kako su njima ugrozena prava. U Zakonu izricito pise da su PRAVA NA ZAPOSLJAVANJA I DRUGE ISPITE (strucni ispiti, pravosudni i sl.) ista, a da se dipl. i masteri razlikuju (a i tu ne svuda) samo po pravu upisa na treci stepen studija, tj. specijalisticke i doktorske studije. E sad, ni ovde nije isto-oni studijski programi koji su trajali 5 godina i imali diplomski rad (ETF, Medicina i sl.), oni bi bez problema trebali da dobiju zvanje mastera. Oni drugi (prakticno svi drustveni+PMF i mozda jos poneki) moraju imati bar jos 60 kredita da bi dobili zvanje mastera. Cak i ako se izjednace zvanja onako kako to trazi SUS, to ne znaci nista-i dalje ce u inostranstvu 5-godisnje studije tretirati kao master, a cetvorogodisnje kao BA. Dakle, nema autyomatskog izjednacavnja vec bi se moralo ostaviti fakulettima da procene.Takodje, za one koji zele na doktorske studije, morace da polazu razliku ispita pre upisa, sto se opet svodi na master koji se nece tako zvati vec ce biti "uslovna godina". Takodje, ako bi neko sa "obicnom" diplomo mogao da ide na doktorske studije, sta onda ostaje magistrima? Evo samo ejdan primer-da bi neko postao doktor Elektrotetnike, preko amgistrature, njemu treba 5 godina osnovnih studija+diplomski+2 godine magistarskih+magistarski rad+doktorska disertacija. I to sve minimum toliko. Da bi neko postao doktor pravnih nauka njemu treba 4 godine+3 godine doktorskih studija (u koje spadaju i anstava i rad). Dakle, u prvom slucaju treba minimum 7 godina+3 rada, a u drugom 7 godina ( u koje spada i jedan rad). Vidi li neko ovde problem? Dakle ja kao amgistar nauka bih trebao da uradim jos jedan rad da bih doktorirao, a moji bivsi studenti ce doktorirati bez ikakvog prelaza izmedju osnovnih i doktorskih studija.

Početnik Wega-NS (avatar)
    Učlanjen
    13.11.2005.
    Reputaciona moć
    0

Ja sam apsolvent hemije na PMF-u u Novom Sadu i sad...sabirajuci step by step bodove svih ispita koje imam dolazim do cifre od 281 ESPB, bez diplomskog koji se valjda racuna sa 25 ESPB sto bi ukupno bilo 306 ESPB a pise da osnovne studije nose 240 ESPB + master 60...Malo mi nije jasna ova logika uopste! Navodnu, nisu i nece izjednaciti master sa dipl. a iz prilozenog se vidi da imamo vise bodova nego master (nista mi nije jasno) Ovo je vec druga godina kako primaju upis mastera na 5. godinu pa ako nisu do sada-ne verujem ni da ce izvrsiti ekvivalenciju

Veoma poznat topmodelsica (avatar)
    Učlanjen
    08.03.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    184

Citat Original postavio StoRmyGirl Pogledaj poruku
    Diplomu mastera dobices ako imas dovoljno bodova, a oni koji su diplomirali po starom imaju potpuno isto bodova kao masteri koji ce diplomirati po novom, 100 % napunjeni, i to je do detalja uskladjeno u sistemu bodovanja, logicno je da ce se izjednaciti diplome. Nema nista logicnije od toga. Mislim da su neki fakulteti izjednacili to vec, bez cekanja na donosenje zakona. Nisam sigurna.

Početnik
    Učlanjen
    18.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Ljudi, znate li čega se ja plašim? Ja sam konkurisao na master studije iz prostog razloga jer konkurs traje još smo sutra. Jednostavno prinuđen sam. Plašim se samo šta ako se to izjednačavanje izvrši posle upisa? Moji kolege nisu konkurisali iz prostog razloga jer čekaju izjednačavanje i direktan upis na doktorske studije. Sa jedne strane, ne bih da rizikujem i izgubim godinu. A sa druge strane, ne bih da izvisim i ne upišem doktorske studije. Očigledno je da mi jedno ne gine.

Slične teme

1. Master studije u zemljama Evrope
    Autor milica85 u forumu Postdiplomske studije
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 19.11.2011., 23:09
  2. MASTER STUDIJE NA EKONOMSKOM FAKULTETU U NOVOM SADU
    Autor alexandrica u forumu Univerzitet u Novom Sadu
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 12.04.2010., 14:18
  3. Specijalisticke ili master studije?
    Autor Nemp u forumu Arhiva
    Odgovora: 0