Filmski efekti

Gost
Zanima me da li neko zna koje programe uglavnom koriste profesijonalci za specijalne efekte ili fotomontaze u filmovima (npr Gospodar Prstenova,Terminator,ET,razni filmovi sa dinosaurusima i sl).Takodje koje programe najcesce koriste za izradu crtanog filma.
Hvala.
 
Anonymous:
Zanima me da li neko zna koje programe uglavnom koriste profesijonalci za specijalne efekte ili fotomontaze u filmovima (npr Gospodar Prstenova,Terminator,ET,razni filmovi sa dinosaurusima i sl).Takodje koje programe najcesce koriste za izradu crtanog filma.
Hvala.
Gospodar je radjen u Maya-i.
P.S. Mislim da si uocio nesto neobicno ovde....
 
3ds(ux) MAX je malo dete za ove 'hard-core' programe, i jedino mesto gde se primetno koristi je gaming industrija zato sto u njoj radi veliki broj rookie-a i intership modelera i animatora, i ne ceni se kvalitet vec koliko brzo moze nesto da se odradi. Stekao je svoju slavu iskljucivo po dostupnosti na 'crno', pa ga mnogi klinci imaju kuci i misle da znaju nesto o 3D-u...

Niko normalan ne koristi to, moram reci, djubre (jer zaista to i jeste u poredjenju sa LW-om i/ili Maya-om).
 
... a pored Lightwave i Maya softvera koji sluze kao 3D podrska svaki efekat mora da se ukomponuje u postojeci snimak uradjen kamerom za sta se najcesce koriste effect kompozitori Discreet Inferno, Flame i Combustion, Apple (ranije Nothing Real) Shake, Digital Fusion itd.

Za primarnu korekciju boja se koristi daVinci uredjaj, a od nedavno su tu i Discreet Lustre i Iridas SpeedGrade softveri koji to rade mnogo bolje i jeftinije od daVincija.
 
Evo ja se ubi uceci 3DMax a sada ga Inco totalno ispljuva. Stvarno porazavajuce. Ipak ja ne mogu da se slozim sa njim (ako me iko i pita) jer ipak je Max koriscen za efekte u Matrix Reloaded,X-Man i mnogim drugim filmovima, a po meni ti efekti uopste nisu losi. Ispravite me ako gresim. :roll:
 
MAX gotovo i da nije koriscen u Matrix-u (koriscen samo za low-poly modelovanje stvari iz daljine, koje nisu zahtevale detalje), i ne znam odakle je krenula takva glupost da je Matrix radjen u 3dsm-u. Matrix je koristio Massive-ov in-house softver i Pixar-ove modifikacije Maya-e, u simbiozi sa LW-om.

Evo ti skracene liste prijavljenih projekata koji su radjeni u LW-u: http://www.newtek.com/products/lightwave/product/projects_list.html

Evo ti te liste za Maya-u:
http://www.mayaassociation.fsbusiness.co.uk/p1.htm

A evo i za 3ds(ux) MAX-a:
http://www.discreet.com/3dsmax/film_clients.html

Problem je sto sve 3 kompanije (NewTek, Alias|Wavefront i Discreet) ne navode gde i za sta je koristen njihov softver (dobro, NewTek navodi ali ne za sve), pa tako ispade da je Matrix Reloaded radjen u sva 3 programa... On jeste radjen u njima, ali efekti nisu pravljeni u svima.

Kako stvari stoje, LW se najvise upotrebljava za:
- modeling, rigging & surfacing
- atmosferske i slicne 'cesticne' efekte (particles, volumetrics...)
- rendering (jedini paket od ovih koji u sebi sadrzi profesionalni renderer, za sve ostale mora da se dokupi)
- pre-vis

Maya:
- animation (jedino polje gde tuce LW)
- scene building & lighting
- rendering

3DS MAX:
- low-poly modeling
- low-precission rendering


To sto si ti odabrao 3Ds(ux) MAX je surova realnost danasnjice. Isti je vrlo rasiren po 'crnim' kanalima, pa klinci prvo cuju za njega, i misle da je to-to, i ne usudjuju se da probaju drugi neki paket. E kad se navuku na isti, njima ostali paketi deluju isuvise kompleksni, pa onda izmisljaju razne pricice samo da bi velicali softver koji su ukrali.

Tako to biva, i mahom na takvim ljudima se bazira 3ds max zajednica... Istina boli, ali eto, tako je nazalost... Zato se i 3Ds(ux) MAX najvise koristi u igricama, jer tu je mnogo bitniji ljudski faktor, tj. koliko ljudi za koliko malo para mogu da odrade nesto sto brze, a kvalitet se gura u drugi plan.

Lepo kupi LW ili Maya-u, nauci da radis u njima, i uz malo talenta, visestruko ce ti se isplatiti.

Ovde zaboravljamo jedan stari paket koji je u svoje vreme tukao LW i Maya-u do nogu: Softimage... Nazalost, kompanija se raspadala i preprodavala, pa je taj paket trpeo. Zato se sad radi da se opet Softimage vrati na svoj tron. Ako pogledas Softimage XSI 3.0, moze se vrlo lako (ako izbacimo par stvari gde je stvarno ocajan) uporediti sa LW-om i Maya-om, tako da i njemu dolaze stari dani slave.

Ne znam da li sam napomenuo, Houdini se takodje dosta koristi, ali to ne bih savetovao coveku koji ne zna nista o programiranju a jos manje o fizici i takozvanoj '3d matematickoj teoriji'.

Maya i LW se ne koriste zato sto su 'straight-forward' kompletni i jaki paketi (sto bez sumnje jesu), vec zato sto njihovi scripting & API engine-ovi omogucavaju na vrlo lak nacin da napises sam funkcije koje ti trebaju. Pa tako ako planiras da ucis Maya-u, nauci i MEL, ako planiras da krenes LW-stazama, nauci LScript. I naravno, nauci i C++ ako bas hoces da sam kontrolises svoj softver. Snaga ovih paketa najvise lezi u fleksibilnosti. Jednostavno, pravu snagu ovih paketa naucis tek kad naucis njihov scripting jezik. Naravno, Houdini je car na tom polju, ali tu vec trebas da budes mnogo vise programer nego dizajner/animator.

Sve u svemu, zapamti jedno... Nije softver taj sto stvara cuda vec covek. Ako nemas talenta, nece ti ni najjaci program pomoci, a ako imas, i u jeftinom i prostom programu moci ces da stvaras cuda.
 
Skoro da si me ubedio.Hvala na iscrpnom odgovoru. Samo mi reci kolike su slicnosti izmedju 3D studia i Maye tj LW-a. Da li ima slicnosti ili ucim sasvim nov program. Hvala
 
Onaj sto se ubi uceci 3DM:
Skoro da si me ubedio.Hvala na iscrpnom odgovoru. Samo mi reci kolike su slicnosti izmedju 3D studia i Maye tj LW-a. Da li ima slicnosti ili ucim sasvim nov program. Hvala

Svaki softver je prica za sebe. Jedina razlika je sto LW i Maya ne izgledaju tako sareno i decije kao Max :) Jedan ortak je pobegao sa Maxa na Maya i kaze da mu nije preterano bolan prelazak bio. Sto se tice Lightwave-a... sve je drugacije. Modeler je zaseban softver u kome kreiras modele, Lightwave (layout) je softver u kome radis animaciju, scenu, materijalizaciju i render (ukoliko ne koristis mrezni ScreamerNET render). Inace... tako preciznu (neposrednu) kontrolu tacaka i poligona kao sto mozes naci u Modeleru ne mozes naci ni u jednom 3D konkurentu, pa je s'toga mnogo drugaciji i taj deo :)

Odox da radim sad, a ako Inco naidje dopisace ti koju stranicu povrh ovoga ;)
 
I MAYA se bila raspala pa je max uzeo programere od njih!Oni su veciti rivali i na tu temu se moze godinama pricati.Ja doduse nisam radio u mayi mada planiram da naucim,ali sam cuo od ljudi koji se duze bave tim poslom price tipa maya ima fur,u maxu je bolji poli a u mayi nurbs itd.Mada po meni najbolje je savladati oba programa i iskombinovati ih!Necemo zaraditi pare raspravljajuci koji je program bolji,nek svako koristi koji mu najvise odgovara.
 
"MASIVE" je program koji je uneo revoluciju u filmsku umetnost. Koriscen je za pravljenje masivnih bitaka u Gospodaru Prstenova 2 i 3 i Troji. Nije na prodaju, u vlasnistvu je "Weta Digital Studija".
 
Samo Mayom brate, samo Mayom!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Soft-image je nekad bio pojam i alat No. 1 u svetu. Vremenom su ipak izgubili primat. Mada ne mogu reci da danas nije zastupljen, koristi se i profesionalno, cak u pro krugovima sigurno vise od MAX-a.
Al' danas... Maya je ipak ne prevazidjena. S'tim se bar svi pro slazu :wink:
 

Back
Top