Proboj Solunskog fronta

lj_950

Ističe se
Banovan
Poruka
2.359
Delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije danas su, povodom obeležavanja 89. godišnjice proboja Solunskog fronta položile vence na srpskom vojničkom groblju na Zejtinliku u Solunu. Delegaciju Ministarstva odbrane i VS predvodio je zamenik komandanta Združene operativne komande Generalštaba general Ljubiša Diković. (Krstarica, Vesti dana)

pov02m.jpg


Првом светском рату претходила су два балканска рата. Савезнице Србија, Црна Гора, Бугарска и Грчка објавиле су 17. октобра рат Турској. Лондонским миром од 30. маја 1913. срушена је Турска империја (у Европи). Па ипак, различити интереси балканских савезника око поделе Македоније условили су избијање другог балканског рата, нападом Бугарске на Србију и Грчку. Миром у Букурешту од 10. августа Балкански савез престао је да постоји.
Атентат Гаврила Принципа (Млада Босна), 28. јуна 1914. године у Сарајеву, на аустроугарског престолонаследника Фрању Фердинанда дао је Аустроугарској "алиби" да упути 23. јула исте године Србији неприхватљив ултиматум. Већ 28. јула она је Србији објавила рат.

После великих победа српске војске на Церу (прва победа савезничке војске) и на Дрини као и после Колубарска битка, уследили су порази, а потом и окупација Србије. Београд је окупиран 9. октобра 1915.
Српска војска се преко Црне Горе и Албаније повлачила према Јадранском мору. До јануара 1916. сва српска војска била је већ на Крфу, а потом је наступило пребацивање у Солун. После победе на Кајмакчалану 1916, савезници су покушали офанзиву 1917, али без успеха.

Пробој Солунског фронта, којим је окончан рат, извршиле су 15. септембра 1918. српска војска и две француске дивизије. Непријатељска војска је разбијена и повлачила се целом дужином фронта. Већ 1. новембра 1918. ослобођен је Београд. Рат је завршен 11. новембра 1918. Пропорционално броју становништва, Србија је имала највећи број жртава.

pov06v.jpg


http://www.archives.org.yu/pov01.htm
 
zejtinlik.jpg
groblje.jpg


Srpsko vojničko groblje Zejtinlik

Za vreme boravka i borbe Srpske vojske na Solunskom frontu, od leta 1916. do jeseni 1918. godine, poginuli vojnici i starešine sahranjivani su neposredno iza borbene linije, na tzv. 'pukovskim grobljima', bez sanduka, sa drvenim krstačama uz grobna uzglavlja na kojima su upisivani lični podaci svakog pojedinca [čin, ime i prezime, jedinica]. Umrli ranjenici i bolesnici, koji su lečeni u trupama zavojištima i poljskim bolnicama, sahranjivani su u mestima tih ustanova. Ranjenici i bolesnici, koji su lečeni u Centralnoj poljskoj bolnici na Zejtinliku sahranjivani su na improvizovanom groblju nedaleko od bolničkog bivka. Tako je nastalo prvo Srpsko vojničko groblje na Zejtinliku.

Na Srpskom vojničkom groblju počivaju posmrtni ostaci 7.565 ratnika sa Solunskog fronta. U trogodišnjim borbama stradala su 9.303 vojnika i oficira. U Bitolju sahranjeno oko 1.500 Srba poginulih ili umrlih od rana. Spomen-obeležje podignuto na inicijativu ratničkih udruženja i po ličnom naređenju kralja Aleksandra Karađorđevića. Izgradnja završena 1936. godine.

Na čitavom prostoru Groblja zasađeni su čempresi, sadnicama tog divnog mediteranskog ukrasnog drveća donesenog sa Atosa, iz rasadnika manastira Hilandara, koji svojim vitkim stablima obrazuju prelep dekor i čine hladovinu nad humkama solunskih heroja. U pojedinim alejama takođe su zasađene ruže koje svojim opojnim mirisom i raskošnim cvetovima ukrašavaju redove mermernih krstova.
 
znaci bilo je ovako nama je istekao godisnji odmor pa smo resili da se vratimo kuci
Pa, nije baš tako bilo, kolega...

Promašili su oni svoje kuće, prešli Dunav, Savu, Drinu... zastali da se odmore tek na obalama lepe reke Soče...

E, sad, negde, ne zna se tačno gde, privremeno zastao Milojica, pa kaže zabezeknutoj i zaprepašćenoj gospoji:

Mora, lepa moja, ja drugi nemam! ;-)

A na drugom zastanku:

Ma nije ga stra, bre... klizaju mi se opanci...
 
Могло би се рећи да је диаспора пробила Солунски Фронт и ослободила Србију и заузела друге делове будуће Југославије. Само, што се после дешавало то пада на терет Србима из Србије. Две Добровољачке дивизије, једна састављена од српских Добровољаца са америчког континента, међу којима је било и других националности са чак и неколико црнаца, који су били добровољци уместо својих српских господара код којих су радили, а друга од Добровољаца сакупљених по Русији од којих се највећи део састојао од заробљеника Аустроугарске. Прве су допремали Французи преко Бизерте, а друге Енглези преко Одесе а неке чак и преко Владивостока и Северног Мора. Интересантно је да су им у томе помагали и царска и бољшевичка Русија.
 
ProbojMapa.jpg


@Slaven777

Pa postoji članak... http://sr.wikipedia.org/sr-el/Пробој_солунског_фронта

i ... http://sr.wikipedia.org/sr-el/Солунски_фронт

Nije mi jasno šta još? Konkretizuj, daj pitanja... i nemoj, molim te, da obraćaš pažnju na ovoga sa "moglo bi se reći...".
Ja ni u kom slučaju ne želim da umanjim časne žrtve tih naših ljudi koji su napustili udobnost svojih domova i priključili se srpskoj vojsci, ali ovakav zaključak je zabijanje prsta u oko potomcima svih ratnika koji su svoje kosti ostavili na Kajmakčalanu i drugim bojištima...
 
ProbojMapa.jpg


@Slaven777

Pa postoji članak... http://sr.wikipedia.org/sr-el/Пробој_солунског_фронта

i ... http://sr.wikipedia.org/sr-el/Солунски_фронт

Nije mi jasno šta još? Konkretizuj, daj pitanja... i nemoj, molim te, da obraćaš pažnju na ovoga sa "moglo bi se reći...".
Ja ni u kom slučaju ne želim da umanjim časne žrtve tih naših ljudi koji su napustili udobnost svojih domova i priključili se srpskoj vojsci, ali ovakav zaključak je zabijanje prsta u oko potomcima svih ratnika koji su svoje kosti ostavili na Kajmakčalanu i drugim bojištima...

Pa ja rekoh oslobodjenje, a ne sam solunski front. ;-)

Zanima me konkretno mandat srpske misije (medjunarodne?) prilikom oslobadjanja Crne Gore (da budem iskren, Rufim mi je napunio mozak o srpskoj okupaciji) i sam tok oslobodjenja Srbije, i ako je bilo podataka o tome. Kao i dokle i kako su i koje teritorije srpske snage od juzne Ugarske okupirali po Beogradskom miru 15. Novembra, kada su pokorile Banatsku republike, kako su i kada pozivane u Sarajevo i Zagreb i u kojim "kolicinama".

Eto to je to sto mene zanima ukratko.
 
oduševio sam se jednim:

dekica koji "čuva groblje" Zejtinlik zna poreklo mnogih ljudi preko prezimena i mesta gde žive, većini je našao pretke među onima koji imaju grob tamo i koji su se borili za Srbiju!

dekica je toliko bio siguran da je svaki komentar tipa npr. "ama čoveče kol'ko ja znam odavde smo iz Negotina ili Niša" bio praćen odgovorom "malo sutra. vodiš poreklo iz tog iz tog sela... tu i tu... "
Većinom se radi o zapadnoj Srbiji, Crnoj Gori, Hercegovini. Pa i moje ...
(dakle ancient serbian land)
pa nema razloga da mu se ne veruje...

Ima bazu podataka u glavi mada postoji i registar onih koji su poginuli u I sv. ratu i u II sv. ratu (mada mnogo manje).
 
još jedna je zanimljiva stvar:
postoji isto toliko grobova i francuza (8.000 čini mi se), nešto manje engleskih itd itd.

oni su odvojeni ali isto tako lepo uređeni...

ipak, englezi i francuzi u toku jedne godine posete ove grobnice, da ih na prste prebrojiš...
iako ima puno njihovih turista u Solunu.
A srba ima svakodnevno prosečno preko 50-100...
 

Back
Top