RAIFFEISEN & DELTA

marko69

Početnik
Poruka
21
znam da je tema investicionih fondova vec bila pokretana par puta, ali me zanima ima li nekoga ko radi za jedan od dva gore pomenuta, ili se barem bavi ozbiljnom analizom postojecih investicionih fondova i belex-a. hteo bih da cujem profi misljenje o tome kako su poslovali do sada i kakve su prognoze. ulozio sam nesto para u oba, i trenutno sam zadovoljan kako rade, ali bih hteo jos informacija, prognoza, kako vam se cine njihovi portfolio menadzeri i timovi, da li vam se struktura ulaganja cini ok, koliko dugo ostati u fondu, da li i kada se povuci i slicno.
hvala.
 
Radim u Uniqa osiguranju , čiji je najveći akcionar Raiffeisen banka . Iz nekog iskustva znam da se običnim građanima savetuje ulaganje u životno osiguranje dok se " veliki igrači " odlučuju za invest . fondove . Kod osiguranja ne postoji neizvesnost i rizik ulaganja kao kod fondova , a dobit može da bude velika . Za sve informacije javite se : lazaobrad@yahoo.com .
 
to oko zivotog osiguranja je u principu tacno, ali nije ni ulaganje u fondove bas bez logike, za male investitore. u teoriji, kako sam se ja informisao pre nego sto sam ulozio, treba ulagati na duzi rok, minimum 3-5 godina, treba uloziti sumu od koje se u tom periodu mozete oprostiti, u smislu da je necete brzo povlaciti iz fonda, i moze se ocekivati neki prinos na godisnjem nivou od 10-20%. delta je danas presla 40% od pocetka rada u februaru, raiffeisen je oko 3% u prvih mesec i po. zanima me kako se profesionalnim analiticarima, ako ih ovde ima, to sve cini, i sta mozemo da ocekujemo dalje.
 
Ako se brines zbog novca koji si ulozio i ako lose spavas, povuci ga iz fonda.

Ne znam koliko novca ulazes ali ako je veca suma (ili je to bar tebi velika suma), razpodeli ga malo na vise strana, nesto stavi na sigurno i malo donosno, nesto na rizicno i donosnije.
Danas ne znaci, da moras da se oprostis od novca na 3-5 godina, zadnje godine su bile jako donosne i mogla se zaraditi lova vec u godinu dana, a sta ce biti, videcemo.
Sto se tice vidovitosti, Balkan ce puknuti i donos ce pasti ali ce posle ponovo da raste, a sto se ostalih trzista tice sad je sve u porastu sa manjim (ili vecim) povremenim padovima.

U cetvrtak idem na seminar, nesto i na tu temu, pa ako se setim, odgovoricu ti sta kazu analiticari i strategi za sledecih 10 godina.
 
super, ovo je otprilike tip diskusije kakvoj sam se nadao. bilo bi odlicno ako bi mogao/la da nam preneses nesto sa tog seminara. vec sam prinos delte u prvih godinu dana pokazuje da si sasvim u pravu sto se tice vremena i procenata, nije potrebno 5 godina, ovde na balkanu. ja sam ulozenu lovu podelio na dva fonda i malo akcija, jednu banku i jedan zavod. akcije donose profit, ali sporo, jer ja nisam profi spekulant, a fondove gledam i cekam, to mi je lakse i manje stresno.
ima loi jos ko sa nekim iskustvom?
 
Fondovi su odlična stvar za ljude koji nemaju vremena/znanja/volje za analize i praćenje belex-a. Takodje ulaganjem u fondove manji je rizik, a i eventualna zarada, što je logično.
Po meni, "ulaz" u fond je predkup!
Kada se na to doda "izlaz" i porez na kapitalni dobitak od njihovog rasta, na primer 30-40% za godinu dana, ostaje jako malo.
Ne zaboravite u kursne razlike (prodaj/kupi).

Naravno, svako će naći svoju računicu.
Ja trgujem na belex-u, učestvovao sam u IPO Hrvatskog telekoma, a fondovi.... pa za par godina, kad belex postane pitoma maca:wink:
 
da, procenti pri pristupanju u fond, i pri ranom izlasku nisu mali. raiffeisen je smanjio naknade za uplatu, ali se i dalje placa procenat pri uclanjivanju. i jedan i drugi fond ne naplacuju izlaz posle odredjenog vremena, obicno dve tri godine, mislim da je negde i manje, to postoji u prospektima, da ne trazim sada detaljnije. porez na kapitalnu dobit je 20%. dobitak stvarno nije nesto posebno, ali ozbirom da tu i tamo proverim kako stoji inv jedinica, i da je to ceo moj trud, osim popunjavanja pristupnice i cekanja u filijali da uplatim novac, nije to bas tako lose. ja racunam da cu ostati u fondovima desetak godina ili vise, racunam da cu duplirati ulozeno. ko zna da analizira belex i akcije, svakako da ce brze zaraditi, ali tu ima i dosta posla, zar ne?
 
u poslednje vreme pokrenuta je priča i oko poreza na kapitalnu dobit, naime, fizička lica su diskrimisana, u odnosu na preduzeća koja plaćaju 10%.
U okruženju (hrvatrska, bosna...) ne plaća se porez na kapitalni dobitak.
Iz vlade se, poslednjih dana moglo čuti da se razmišlja o smanjenju od 2008. godine.
To ne bi bilo loše, mada sam ja za ukidanje:-D
 
od svih troskova me taj porez najvise boli. skoro sam prodao neke akcije, i prosto coveku se stvarno cini da je majmun: prodao i zaradio, pa onda ko budala otisao u opstinu, popunjavao formulare i cekao red da bi platio 20%. em je mnogo, em je ponizavajuce. al nemojte da skrenemo sa teme. recimo, razlika izmedju raiffeisen i delta fonda je u prvih par meseci prilicno velika, delta je rasla nevidjeno brzo, sto je i bio moj motiv da uletim u raiffeisen na pocetku, racunao sam da ce i oni na krilima pocetnog priliva novca brzo rasti, pre nego sto uplove u mirnije vode, ali mi se cini da to nije slucaj, zna li neko razlog?
 
Izvini, ne mozes uporedjivati finansijske institucije i upraviteljice fondova. Bar ne u tvojoj temi. U kakve si fondove ulozio novac? Kad se osnuje fond, ponekad poleti, a ponekad traje neko vreme, da poleti, a ponekad i ne poleti.
Kako se zovu fondovi u koje si ulozio?
 
ne, naravno, nije mi problem da platim troskove fonda, i smatram da vredi. ipak me nervira porez na kapitalnu dobit, jer oporezuje one koji su vec platili porez na svoj novac zaradjen uobicajenim putevima, i koji su spremni da malo vise rizikuju i uloze ga.
ulozio sam u "raiffeisen akcije" i "delta plus". da li si na neki nacin profeionalno povezan/a sa njima, ili ih na neki nacin profesionalno pratis?
 
Nisam poveza na sa njima, nisam povezana nisakim. Bavim se savetovanjem fizickim licima, kako da ustede i gde da uloze svoj novac, da postignu svoj cilj (radim za vise kuca koje se bave finansijskim uslugama).

Porez se placa samo na kapitalski dobitak, sto znaci, da ako ulozis 1000 evrica, zaradis 100€, placas porez na tih 100€. Sto se mene tice, to je sasvim ok (caru carevo), jedino bi trebao porez da bude ograicen na godine i da pada sa godinama.

Sto se tice finansijskih institucija (citaj banki), nekako se predvidja stagniranje u nekom blizem periodu. Porast bi trebao da se zabelezi na svim trzistima sem na Americkom, tamo je cak predvidjanje za pad 50:50 (40:60). Ja ipak mislim, da ce USA uz neke korekcje da zabelezi porast, mada ne takvu, kakva je bila u nekom proslom periodu.

Ako zelis da ulozis u firme (akcije), pogledaj malo po trzistu Srbije i Makedonije, a ako ulazes u fondove, svakako u Balkanske, Srbske, Makedonske. Ja sam uvek za "malo tamo, malo vamo", pa bi i novac koji ulazem malo podelila. Al sve zavisi od svote; 1000 evrica nema smisla da delis na razlicite investicije, dok bi 10.000€ vec moglo lepo da se podeli.
 
eh, razvijene zemlje:roll::D
trebalo bi ga smanjiti kod nas, upravi zbog razvoja tržišta i uključenja većeg broja fizičkih lica u trgovinu.

Srbija ima ogroman potencial, sto znaci, da ce biti kapitalski dobitak ogroman i mnogi ce da poprave svoje finansijsko stanje (ako vec ne obogate) na racun toga. Nijedna drzava nije toliko blesava, da bi propustila sansu, da puni svoju kasu, pogotovu ako je to siromasna drzava.
A u ostalom, ako u 2-3 godine zaradim 100% bez i malo muke, pa dacu onih 20% drzavi, meni ionako ostaje jos 80%.
 
A u ostalom, ako u 2-3 godine zaradim 100% bez i malo muke, pa dacu onih 20% drzavi, meni ionako ostaje jos 80%.

Skoro pa da se slažem, mada.... ne treba ti baš 2-3 godine za 100%:wink:
i najnovije:

Ministarstvo finansija predlaže da se poreska stopa za sve obveznike poreza na kapitalnu dobit izjednači i da bude 10 odsto, a ukidanje je predviđeno samo za hartije od vrednosti koje neko poseduje duže od tri godine
U paketu predloženih izmena poreskih propisa u Srbiji, koje će biti na dnevnom redu Skupštine Srbije zajedno sa budžetom za iduću godinu, naći će se i novine u naplati poreza na kapitalnu dobit.
izvor: http://www.bankarmagazin.com/clanak.jsp?articleId=710
 
hm, dellboy, nadam se da se ova zarada od 100% u manje od dve tri godine ne odnosi na fondove? ja sam citao kako se neki hvale zaradama od 100-150% na godisnjem nivou, ali mi se cini ipak malo preterano. nisam od tih, i iskreno bih voleo da upoznam nekog tako vestog, stvarno. ako imas slicno iskustvo, zanima me kako i gde. ja sam poceo polako i stidljivo da sam investiram na berzi, i nisam nezadovoljan, ali sam daleko od spektakularnih profita.
ovo poslednje o smanjenju poreza me bas raduje, cokoladic@ je delimicno u pravu, caru carevo, al mnogo mi je 20%, a i procedura me nervira!
 
što se tiče berze, ove godine je bilo moguće i za kraće vreme, ali niko nije vidovit da kaže da će tako biti opet.
Potrebno je znanje, informacije, strpljenje (to je ono što ljudi, često, nemaju) i naravno novac.
što se tiče poreza na kapitalni dobitak jesu najavili umanjenje, nadam se da će do njega i doći, kao i olakšanu proceduru plaćanja: jednom u 6 meseci ili jednom godišnje. Meni to odgovara.
 

Back
Top