municija koju najradje koristite u lovu puskama sacmaricama?

koju municiju najvise cenite?

  • krusik

    glasova: 6 37,5%
  • belom

    glasova: 1 6,3%
  • italijanskih proizvodjaca

    glasova: 8 50,0%
  • ostalo

    glasova: 1 6,3%

  • Ukupno glasova
    16
  • Anketa je zatvorena .
Prosle godine mi je cale punio (stari lovac, sebi je stalno punio),ali mi se desilo na dvema patronama da nije dobro zapertlovao, pa prilikom pucnja iz jedne cevi niz drugu cev mi ispadne sacma :o . Nakon toga sam presao na italijane, cuo sam da je krusik los a o belomu jos gore, pa da ne bih proveravao izabrao sam italijane. Mada je dosta lovaca oko mene koristilo i nasu municiju i niko nije imao neki problem.
 
Pozdrav iz VALJEVA,izvini koji si krusikovu municiju koristio,sa korpicom ili bez korpice?
na fazana se koristi patron bez korpice,jer kad opalis iz cevi se sacma prospe,tako da imas odma pogotke,ako koristis sa korpicom,ta municija je namenjena za zeca,da drzi sacmu zbijenu sto vise,
PROBAJ to pa se javi na moje email
veseli_valjevci@yahoo.co.uk,
Ja koristim KRUSIKOV PATRONu lovovima na FAZANA,ZECA,korsitim sledecu municiju pod nazivom,SUPER DAK i KING,PREPELICE sacmu od 14 grama ili TRAP patron KRUSIK,DIVLJE PATKE,GUSKE,ovu divljac ost4reljujem sa patronom K 100,DIVLJE SVINJE,za njih koristim,GOLD i SILVER HAVK,a najvise koristim RS 2,patron za izvoz,inace ga nema u prodaji van VALJEVA,jer ima ogranicenu proizvodnju za nase trziste.
 
Pozdrav iz VALJEVA,izvini koji si krusikovu municiju koristio,sa korpicom ili bez korpice?
na fazana se koristi patron bez korpice,jer kad opalis iz cevi se sacma prospe,tako da imas odma pogotke,ako koristis sa korpicom,ta municija je namenjena za zeca,da drzi sacmu zbijenu sto vise,
PROBAJ to pa se javi na moje email
veseli_valjevci@yahoo.co.uk,
Ja koristim KRUSIKOV PATRONu lovovima na FAZANA,ZECA,korsitim sledecu municiju pod nazivom,SUPER DAK i KING,PREPELICE sacmu od 14 grama ili TRAP patron KRUSIK,DIVLJE PATKE,GUSKE,ovu divljac ost4reljujem sa patronom K 100,DIVLJE SVINJE,za njih koristim,GOLD i SILVER HAVK,a najvise koristim RS 2,patron za izvoz,inace ga nema u prodaji van VALJEVA,jer ima ogranicenu proizvodnju za nase trziste.

Molim te rewci mi nesto vise o toj municiji!
Kakva je razlika iuzmedju nje i krusikove standard ili specijal?
 
Razlika je u korpici,imas proizvodnju sa korpicom ili bez nje,kad odes negde da kupis KRUSIKOV patron,trazi samo Bez Korpice-patron,i njega imas u STANDARD i u SPECIJALU,
Znaci imas sa korpicom i bez KORPICE,sto su bolji za FAZANA,proveri na nekom strelistu pa javi mi na moj email
veseli_valjevci@yahoo.co.uk " Vlada"

Svakako cu pokusati.
Hvala!!!
 
Evo malo da pomognem, u lovackim novinama novembar-decembar 2006 je opisana nasa municija. U principu stricnjak koji je pisao clanak u tim novinama (potpisano dr.Zlatko Spasic) kaze da je nasa municija dobra, tj. da otprilike svi koriste iste-slicne komponente i da prave municiju ujednacenih karakteristika.
Elem, BELOM je slabije opisan i to da prave municiju kalibara 12/70,16/70,20/70 u granulacijama od 16 do PP,a 12/76 u granulacijama od 12-4.Ponose se municijom 12/70-28 gramskim punjenjm za letnji lov, vrlo su zadovoljni municijom 80-100 metara za divlje guske u preletu, i daju pravilan posip tek na tim daljinama(80-100).Pojedinacni projektili su italijanska zrna GUALANDI -kalibarno i potkalibarno zrno i da imaju oba isti energetski ptencijal. KRUSIK je detaljnije opisan, metak STANDARD je sa kartonskom caurom i unutrasnjim kartonskim ojacanjem, "ZZivelo" kapislom,metalna kapa duzine 8 mm, barut NC 04 i plasticnim cepom (koji je zamenio filcani),sacmenim punjenjem 32 g, uglavnom za pocetak sezone (jer se tada puca na malim daljinama). Malo bolji metak EXTRA sve isto kao standard ali je kapa 16 mm pa stane vise sacme-34 g . Medjutim najpopularniji medju lovcima(po autoru clanka) je metak SPECIJAL koji ima kapislu W 209,kapu 16 mm, barut NC 04 ili SB (sfericni barut) i to u dve varijante, sa oznakom K (koncentrator) i 32 g sacme i BK (bez koncentratora) sa 34 g sacme, tako da je efikasan za sve lovacke daljine i za celu sezonu.Metak SUPER DUCK je varijanta metka SPECIJAL, namenjen za divlje plovke, ima cep sa koncentratorom,kapa 16 mm i 34 g sacme samo u granulaciji od 3 mm (8). Metak KING je za nesto vece daljine, kapa 24 mm, i 36 g sacme.Metak SEMI MAGNUM, je kako pise autor, za barski lov i zahtevnije lovce, punjen sa 40 g sacme,kapa 16 mm,a radni pritisci su ispod 600 bara, tako da moze da se ispaljuje i iz obicnih sacmarica 12/70 ali uz jak trzaj.Metak MAGNUM,kapa 24 mm,50 g sacmenog punjenja za sacmare u magnum kalibru 12/76.Metak K-100 je namenjen za barsku divljac i na daljinama 80-100m, kapa 16 mm, sacme 36 g.Metak SPECIJAL 28 i QUAGLIA su za letnji lov, kapa 16 mm i 28 g sacme.Metak COMB sadrzi kombinaciju dveju granulacija u istom metku(2.5/3; 3/3.5; 3.5/4) cime se zeli postici nervni sok uz povecanu probojnost, kapa 16 mm, sacma 34 g. Siroka paleta metaka sa pojedinacnim projektilom za odstrel krupne divljaci: PK 16 - olovna kugla precnika 16,8 mm u koncentratoru, kapa 16 mm, tezine zrna 27 g, za odstrel do daljine od 25 m. PK 15 - sve isto kao prethodni samo je kugla 15 mm i tezine 18g. DOUBLE BALL - dve kugle od 13,8 g smestene u uzduzno podeljen plasticni kontejner, kapa 24 mm, za daljine do 40 m.RS 1 i RS 2 su jedinacna kalibarna zrna za daljine do 50 m, i imaju odlicnu deformaciju u telu pogodjene divljaci - povecavaju se 2.5-3 puta bez fragmentacije,kapa 16 mm, tezine zrna 25 g. Metak GOLD HAWK i SILVER HAWK su opereni potkalibarni projektili koji imaju oblik pikado stralice, i namenjeni su za odstrel na daljinama vecim od 50 m.GOLDEN HAWK ima mesingano telo tesko 14 g, dok SILVER HAWK ima olovno telo tesko 18 g.Inace karakteristike imate na krusikovom
Mislim da je malo jasnije cemu koji metak sluzi, iako se ne kupi neki domaci metak,princip je isti i kod stranih. Ja imam IZ 153 u kalibru 12/76 retko kada koristim magnum metak, tek pred kraj sezone kada se divljac izvlaci na vece daljine.
Nadam se da sam malo pomogao u izboru metka za predstojecu sezonu:-).
 
Najradije lovim municijom RC, mada nemam nista protiv krusika, i duboko sam ubedjen da je nemoguce da je iko doziveo da krusikov metak zakazao. Puska mozda da ali metak-tesko. Od krusika bih izdvojio metak "extra" papirni, podseca nekako na zaboravljenu tradiciju chuvanja kartonske municije radi punjena, ali i ubija lepo.Takodje K-100 je super metak za patke, narocito zimi kada polecu daleko.U mom kraju lovci chesto koriste K-100 precnika sacme 4.5mm u lovu na divlje svinje!!!! Belom nije los metak, jeftin je kao i krusik i puno svraka i vrana je palo od njega.
Moje je misljenje da nasoj municiji nista ne fali, italijanska i ostala zapadna mmunicija je sigurno balisticki malo bolja, sto nije mnogo bitno, jedino sta nedostaje domacoj municiji je eventualno neka disperziona varijanta
 
Od Krusika jedino sam bio zadovoljan sa Super Duck metkom ali po ceni nije nista jeftiniji od italijanske municije, ostalo tu i tamo, Belom je solidan i pristupacna mu je cena nasi lovci su u glavnom zadovoljni.
Na nasem trzistu naj bolje se kotir a Pelagrijeva municija ali je i kutija oko 750 din, a naj vise mi je odgovarala municija Mirage, jedno je samo bitno, svaki metak je dobar, ali ne treba cesto menjati municiju, pogotovo ne za vreme lovne sezone, naj bolje je kupiti dovoljnu kolicinu municije za celu sezonu od jednom, od jednog proizvodjaca iiz jedne serije, a prticanje divljaci prilikom pucanja je stvar navike i iskustva a razlicita municija ima i razlicitu brzinu sacme pa makar bila i od istog proizvodjaca a druga serija, jesu to nijanse ali uticu.
Jos je bitno izabrati pravu granulaciju sacme, za pocetak lova (dok je krzno jos redje) ne treba pucati krupnije od 10-ke a kasnije krajem novembra i u decembru ne krupnije od 8-ce i obavezno metak sa minimum 32-34 grama sacme.
 
Municija kojom lovim sada je fiochi pre toga je bio belom u koga sam se razocarao kada sam pucao na sivu vranu koja je stojala na oranju.Dva puta sam pucao okolo vrane se dize prasina i vrana se pomeri nekoliko metara udesno,uzmem od druga fiocijev metak i odstrelim vranu.A nas metak koji mi se najvise dopadao je Alpen koji je bio ekstra brz metek,od stranih nike-miraz.
Mada netreba menjati municiju od raznih proizvodjaca vec koristiti od jednog i ako je moguce iz iste serije.Municije na sajmu ima od 24 dinara pa navise po metku zavisi od proizvodjaca i krupnoce sacme.
Dobar pogled i sve najbolje.
 
Ne delim misljenje da ne treba pucati razlicitom municijom tj. menjati u toku lova. Drugari, mi pucamo na zeca ili fazana do razumne daljine i ako se lepo nanisani tip-proizvodjac metka nisu bitni. Ko navikne da lepo pretice takodje, bocno ubija bez problema. Sujeta i autosugestija su nesto drugo. Ja licno za sezonu imam i vise nego sto ce trebati i na tih 50-tak metaka imam SEDAM razlicitih proizvodjaca i prilicno sam ubedjen da ce sve biti bas kako treba u lovu kao i prosle sezone:D Poz
 
U vecini slucajeva je tako, jer su karakteristike moderne municije priblizno ista tako da sve ostalo spada u sveru teoretisanja, koje manje vise nije od tolikog znacaja u praksi.
Osnovna karakteristika je brzina i tezina sacme, pa obzirom da je brzina vecine metaka oko 400m/s razlika je samo gustini sacmenog snopa.
Velika razlika je sa sportskom trap/skeet municijom kojoj brzina varira od 300 do 360 m/s, al ona se u lovu i ne koristi, zar ne?? :)
 

Back
Top