Bunjevci

gost 94023

Ističe se
Poruka
2.527
Oni su pod stalnim pritiskom Hrvatske vlasti,jer ih Hrvatska ne priznaje kao zaseban narod iako žive na teritoriji druge države,što pokazuje da Hrvatska nije napustila fašističku,rasističku,veliko-hrvatsku politiku svog bivšeg predsednika Tuđmana.Bunjevci inače uopšte nisu Hrvati.Bunjevci su južnoslovensko pleme koje je živelo u Bosni,i da bi izbegli islamizaciju preselili su se u Bačku.Mnogi Bunjevci su anacionalni te se izjašnjavaju kao Jugosloveni ili pak Madžari.U Bačkoj se u školama u kojima su Bunjevci uvodi i bunjevački govor,što i ja pozdravljam.Možda najpoznatiji Bunjevac je Zvonko Bogdan,za koga su Hrvati pustili dezinformaciju,da kao i on ne priznaje Bunjevačku naciju,što je on demantovao.
 
Че Гевара:
Oni su pod stalnim pritiskom Hrvatske vlasti,jer ih Hrvatska ne priznaje kao zaseban narod iako žive na teritoriji druge države,što pokazuje da Hrvatska nije napustila fašističku,rasističku,veliko-hrvatsku politiku svog bivšeg predsednika Tuđmana.Bunjevci inače uopšte nisu Hrvati.Bunjevci su južnoslovensko pleme koje je živelo u Bosni,i da bi izbegli islamizaciju preselili su se u Bačku.Mnogi Bunjevci su anacionalni te se izjašnjavaju kao Jugosloveni ili pak Madžari.U Bačkoj se u školama u kojima su Bunjevci uvodi i bunjevački govor,što i ja pozdravljam.Možda najpoznatiji Bunjevac je Zvonko Bogdan,za koga su Hrvati pustili dezinformaciju,da kao i on ne priznaje Bunjevačku naciju,što je on demantovao.


Naziv Bunjevci je regionalna odrednica, kao npr. Hercegovci, a potječu s područja rijeke Bune u Bosni. Točno je da su migrirali pred Osmanlijama u Hrvatsku, Austriju a neki od njih u Bačku. Većina ih se integrirala u Hrvatski nacionalni korpus, neki se izjašnjavaju Srbima, a neki se smatraju posebnom nacionalnom skupinom. To ni malo ne čudi jer ih je seoba zatekla prije nacionalnih preporoda. Inače, njihov govor je novoštokavski ikavski.
 
treba očuvati male slovenske nacije!
Bunjevce, Lužičke Srbe, Rusine, Narod Bojke,...

Буњевци нису нација, нити су икад били, они су само етничка скупина, попут Горанаца, рецимо...
Не постоји ''буњевачки језик'', они говоре дијалектом.
То што се многи осећају Хрватима иако живе ван граница Хрватске, и што Хрватска испољава бригу за њих, то нема никакве везе за фашизмом и расизмом!
Мало си помешао неке ствари.
 
Буњевци нису нација, нити су икад били, они су само етничка скупина, попут Горанаца, рецимо...
Не постоји ''буњевачки језик'', они говоре дијалектом.
То што се многи осећају Хрватима иако живе ван граница Хрватске, и што Хрватска испољава бригу за њих, то нема никакве везе за фашизмом и расизмом!
Мало си помешао неке ствари.

istina,kako bi bilo kad bi se Srbi u Hrvatskoj počeli deklarirat Vlasima ili Krajišnicima i kad bi osnovali novu naciju?
 
istina,kako bi bilo kad bi se Srbi u Hrvatskoj počeli deklarirat Vlasima ili Krajišnicima i kad bi osnovali novu naciju?

Није.

Буњевци нису нација, нити су икад били, они су само етничка скупина, попут Горанаца, рецимо...
Не постоји ''буњевачки језик'', они говоре дијалектом.
То што се многи осећају Хрватима иако живе ван граница Хрватске, и што Хрватска испољава бригу за њих, то нема никакве везе за фашизмом и расизмом!
Мало си помешао неке ствари.

У истом су смислу нација као што су то Хрвати или Црногорци или Бошњаци, а језик им је исто толико реалан као и "хрватски", "бошњачки" или "црногорски". А то што Хрватска показује интерес за њих, као и за Крашоване рецимо, није расизам и фашизам, али јесте јасна тежња за наставком асимилације свега католичког са српског језичког простора.

Главна "битка" око буњевачког питања није да ли су они нација или нису, већ смеју ли да се усуде да не буду Хрвати, док Загреб и автономашки Нови Сад тврде да јесу, или не смеју. Што се мене тиче, немам неки проблем да се ови негдашњи "католички Раци" не изјашњавају као Срби, али их подржавам у сваком отпору према хрватству, јер према Буњевцима имам симпатије, док према Хрватима - нека нико не замери - немам.

Али то је само мој лични став. Проблем је што данас свака шуша сме да се прогласи за нацију, и српски језик преимењава у црнотравски, лилипутански или какав већ не, док ако Хрвати имају пик на некога - то се не сме дозволити. Чињеница је да бачки Буњевци никад у историји нису нити сматрани од стране других, нити сами себе сматрали Хрватима, све до Брозове уредбе 1945. када се насилно пишу као Хрвати, и код њих врши хрватска агитација и ствара хрватска свест. Буњевци су 1918. (и не само тада) стајали уз Србију и њене интересе, а противу Хрвата и Хрватске, и по мени би требало да су не само нација у Србији, него чак и њена конститутивна нација.

А Оливер Дулић јесте Буњевац пореклом, из, како се прича, буњевачко-хрватског брака, где се један родитељ изјашњавао као Хрват, а други као Југословен. Он се сам изјашњава национално као Југословен, а причало се и да се 1990-их као члан СПО крстио у православној цркви.
 
to je tvoje,vrlo subjektivno,mišljenje. naravno da podržavaš sve što je anti-hrvatsko,kad nevoliš hrvatsku ni hrvate. a siguran sam i da nepoznaš ni 2 prava bunjevca. naravno,kada bi mi počeli forsirat srbe po hrvatskoj da postanu nešto što nisu,odmah bi nas proglasili fašistima(kao i sada za bunjevce)...nema smisla išta govorit,jer mi se ne možemo ni pos*at,a da to takvi kao ti ne proglase provokacijom i fašizmom
 
Hellen:
Буњевци нису нација, нити су икад били, они су само етничка скупина, попут Горанаца, рецимо...
Не постоји ''буњевачки језик'', они говоре дијалектом.
То што се многи осећају Хрватима иако живе ван граница Хрватске, и што Хрватска испољава бригу за њих, то нема никакве везе за фашизмом и расизмом!
Мало си помешао неке ствари

pa nisam pricao da hrvatska ispoljava ili neispoljava brigu prema njima.
govoris nesto sto ja nisam rekao.

kada sam govorio da treba sacuvati male slovenske narode nisam pomisljao samo na hrvatsku vec generalno a to sta si ti pomislio/pomislila bas me briga... :)

ti mali slovenski narodi u srbiji nikada nisu imali problem jer se i nikada nisu ni bunile bez razloga kao sto to rade drugi.
to je razlog a i logično je govoriti o srpskom dobrom odnosu sa našim rođacima slovenima...

Kako je Rusinima dobro a nije dobro "Bosnjacima" i Albancima ;)
 
Извињавам се. Тебе сам цитирала због термина ''нација'', а о фашизму и расизму је говорио Че, требало је да цитирам и тај његов део поста...
 
to je tvoje,vrlo subjektivno,mišljenje. naravno da podržavaš sve što je anti-hrvatsko,kad nevoliš hrvatsku ni hrvate. a siguran sam i da nepoznaš ni 2 prava bunjevca. naravno,kada bi mi počeli forsirat srbe po hrvatskoj da postanu nešto što nisu,odmah bi nas proglasili fašistima(kao i sada za bunjevce)...nema smisla išta govorit,jer mi se ne možemo ni pos*at,a da to takvi kao ti ne proglase provokacijom i fašizmom

А због чега бих волео Хрватску или Хрвате, и какве везе тај мој став има са објективним чињеницама? Ни Јермени не воле Турску и Турке, па им опет не запушавају уста када покушавају да говоре о нечему што су Турци прогласили за своје националне интересе.

Иначе, познајем лично (а не "познам") тачно два Буњевца, као у пасуљ да си ми гледао. И знам за више њих преко јавних наступа, политичког деловања и издаваштва. А ти вршиш замену теза: овде нико Хрвате не убеђује да нису Хрвати, већ Хрвати убеђују Буњевце да нису Буњевци, исто као што Србе у Хрватској убеђују да су Власи, Морлаци и сл.

Буњевци са Хрватима имају једино ту везу да се њихов већи део у време националног формирања нашао у пасивним крајевима подложним хрватској агитацији, и да је асимилован у Хрвате. А бачки Буњевци, на културном, интелектуалном и цивилизацијском ступњу ипак мало "изнад" осталих Буњеваца, Хрватима се никад нису сматрали нити називали до 1945. Прочитај нешто и изван националне кујне, неће шкодити.
 
hehe,vidiš kako sam pogodio. niti jednom riječju ja nisam rekao da si ti,takoreć "razhrvaćivao" nekoga,već da podržavaš onaj dio bunjevaca koji se ne smatraju hrvatima.a podržavaš ih samo zbog toga što nevoliš hrvate(što si i sam rekao). što se tiče samog naziva bunjevac(također i šokci),tim su imenom označavani svi hrvati u lici,dalmatinskoj zagori,slavoniji i mnogim krajevima,dok su srbi nazivani vlasima ili rkačima. a bunjevci sa hrvatima imaju zajednički i dijalekt i vjeru. a i povjest(za tebe:historija) im je hmmm,dosta slična. mislim da je svakom jasno da naziv bunjevac dolati od toponima buna,a to je predio i rijeka u hercegovini. tamo i dan-danas žive većinski hrvati. u doba kada su otselili u vojvodinu,ona je bila svačija,samo ne srpska...
 
a podržavaš ih samo zbog toga što nevoliš hrvate(što si i sam rekao).

Не. Тотално си погрешно разумео. То са Хрватима сам споменуо узгред, а не бих ни спомињао да сам знао да их има на теми и да би се могли увредити. Јасно сам написао шта мислим, мрзи ме сад да понављам исто оно што сам већ написао, али са тумачењем сваког "стиха".

što se tiče samog naziva bunjevac(također i šokci),tim su imenom označavani svi hrvati u lici,dalmatinskoj zagori,slavoniji i mnogim krajevima,dok su srbi nazivani vlasima ili rkačima.

Грешиш. Зато ти и кажем да погледаш мало. И Буњевци се често називају Власима, а никако сви католици тих области нису били Буњевци.

a bunjevci sa hrvatima imaju zajednički i dijalekt i vjeru.

С обзиром на то да Хрвати говоре српским дијалектом, та референца не значи ништа. А веру деле и са Мађарима и Немцима, па то опет ништа не значи.

a i povjest(za tebe:historija) im je hmmm,dosta slična.

Ни налик.

u doba kada su otselili u vojvodinu,ona je bila svačija,samo ne srpska...

Још један мит, о "свачијости" Војводине. Прво, у то време Војводина није ни постојала, а само име "Војводина" је везано за обећано војводство српској нацији, а не за регију.

Друго, регија Бачке о којој говориш, поште се Буњевци нису насељавали ни по Срему ни по Банату, није била етнички свачија, него етнички српска. Више је била српска, него што је Хрватска икад у својој историји била хрватска. Уосталом, Војводина ме толико ни не занима, мој Банат у којем живим је одувек био српски и православни, и ми са тиме немамо комплекса ни пред собом, ни пред другима. Али не скрећи тему, не мора свака расправа са Хрватима да се заврши на Власима, Босни, католичењима, четницима и усташама, а ова како је кренула, управо ће тамо завршити.

Имаш официјелни сајт српских Буњеваца и њихове националне мањине у Србији, па се и тамо информиши из прве руке.
 
dakle,nisam pogrješio s nazivom,jerbo sam to još ko djete čuo od babe. mislim na naziv za katolike u hrvatskoj. dalje,možemo povezati hrvatske srbe s rumunjima,jer imaju zajedničku vjeru. a isto tako i hrvate sa španjolcima,također imaju zajedničku vjeru. po tvom mišljenju,zašto su bunjevci rimo-katolici,a ne pravoslavci? mislim da nije potrebno uspoređivati bunjevce s mađarima,jer s njima nemaju baš puno zajedničkih crta. ja nisam govorio o vaojvodini kao političko-pravnom pojmu,nego kao geografskom pojmu. ako ti više odgovara,goovrit ću banat. a dali je i koliko banat bio uvjek pravoslavni,to je već drug priča. na četnike i ustaše si ti došao,a nadam se da im je ovo zadnji spomen na ovoj temi. nećemo o njima ništa više. a onu stranicu sam već i prije posjećivo,znam o čemu se radi.
hvala za savjet,još nisam ni kupio tu knjigu,pa možda pare i odu na tambure...
inače,ja sam hrvat,slavonac,pa u buduće moraš malo pripazit šta pričaš,ako ne želiš nikoga uvrjedit(ispeci pa reci)
 
Mislim da se bespotrebno svadjate....ljudi kazu mi smo BUNJEVCI a ne HRVATI. Takodje treba ovde napomenuti da ih niko (citaj Srbija) nije motivisao (zastrasivanjem, funkcijama....) da se tako deklarisu. Ljudi misle da ne spadaju u okvir hrvatskog naroda i tu odluku treba postovati. Primedbe (ili protesti, kako god...) iz Hrvatske su toliko smesne da bi bile ravne primedbama Srbije na izjasnjavanje nekog (dokazanog) Srbina da je Hrvat. Slavonac, moras shvatiti da oni sami kazu "mi nismo hrvati", a ne srpski drzavni vrh, ili kako god...
 
Mislim da se bespotrebno svadjate....ljudi kazu mi smo BUNJEVCI a ne HRVATI. Takodje treba ovde napomenuti da ih niko (citaj Srbija) nije motivisao (zastrasivanjem, funkcijama....) da se tako deklarisu. Ljudi misle da ne spadaju u okvir hrvatskog naroda i tu odluku treba postovati. Primedbe (ili protesti, kako god...) iz Hrvatske su toliko smesne da bi bile ravne primedbama Srbije na izjasnjavanje nekog (dokazanog) Srbina da je Hrvat. Slavonac, moras shvatiti da oni sami kazu "mi nismo hrvati", a ne srpski drzavni vrh, ili kako god...

stvar je u tome što imam dosta prijatelja u vojvodini,a svašta ljudi pričaju...
naravno,uvjek postoje oni koji će prodat zbog nekih stvari,a i zbog straha...
ovo boldano,s tim si sam pokazao svoje stajalište i mišljenje o bunjevcima.
 

Back
Top