Incest i rupe u zakonu

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Ako izuzmem ubistvo kao najteži zločin na lestvici zala, sledeće čega se gnušam i što zaslužuje najoštriju osudu i najtežu kaznu jeste silovanje.
Incest kao specifični oblik silovanja, a koji se ipak sa tim ne može izjednačiti i u istu ravan smestiti zbog sve prateće problematike uz ovo izopačenje ljudskog uma. Jer se tiče nečega što se odvija u okvirima porodice, među ljudima krvno vezanim, i još gore, jer se odvija nad decom i ostavlja dalekosežne posledice po psihu.
Kažu da dete koje je pretrpelo pravo seksualno zlostavljanje ili neki blaži oblik toga (pričanje o tome, primoravanje, ali ne i ostvarenje fizičkog kontakta), tokom života neminovno nosi traume koje se sporo i teško leče, a kazna za ovaj zločin se kreće, koliko sam na televiziji mogla da čujem, od tri do pet godina.
Da li vam se ova kazna čini aposlutno minimalnom za zločin tako zgražavajuć? (Komšija mog brata je za pokušaj pljačkanja banke dobio dve godine, a napad na banku i na ljudsko biće se ne mogu ravnati, zar ne, čak ni približno?)
Kako biste vi regulisali kažnjavanje za incest i silovanja?
Znam da ću zvučati oholo, ali Dušanov zakonik je pljačku i silovanje najbolje rešavao: odsecanjem dela tela kojim je zločin počinjen. U demokratskim društvima je neprihvatljiva ova radikalna metoda, svesna sam toga.
Meni drugarica kaže da treba uzeti u obzir da silovanje, a pogotovo silovanje sopstvenog deteta, radi psihički poremećena osoba, a ja vas pitam, da li se mentalni poremećaj treba uzeti kao olakšavajuća okolnost pri izricanju kazne?
Znam da je najteže suditi, jer mi smo ipak samo ljudi... i treba kao takvi ljudima (ukoliko počinioci to jesu, mada ih ja nazivam čudovištima) da sudimo... ali nekako zakon donosi red, pa što je zakon bolji, očekujmo i veću uređenost i bolji kvalitet života...
Koje je vaše mišljenje o ovakvim pojavama u društvu?
 
Izjednačila bih kaznu za incest sa kaznom za silovanje, a to je 2-8 god. Ako je žrtva maloletnik kazna za silovanje je 3-15god, a ako je dete 5-18god.
Incest se u našem zakonu vodi kao rodoskrvnjenje i predviđena kazna je do 3 god zatvora, što je neverovatno mala kazna. Pooštrila bih kaznu, ali mi je neprihvatljivo da učinilac bude fizički kažnjavan, odsecanje polnog organa, ili hemijska kastracija. Znam da se svi mi zgražavamo i besnimo kad čujemo za neki takav slučaj, ali ipak ljudsko društvo treba da bude iznad srednjevekovnih mera.
 
drustvo treba pre svega da se sacuva od takvih, stetnih elemenata i da ih odstrani na duze vreme. za recidiviste bih uvela nakon zatvorske kazne i specijalne mere pracenja, i obavezu terapije, i za najopasnije prepoznate slucajeve pracenje cipom.
do djavola sa njima, ne mozemo da ih pobijemo, ne mozemo da ih sakatimo, ali ne moramo ni da zivimo pored njih i strepimo.
 
Skoro sam citala jedan clanak o incestu i mada ne mogu navesti sada tacan podatak secam se da me je broj istih u Srbiji uzasnuo.Najcesca relacija otac-kcerka...Jezivo.
U najvecem broju slucajeva napadaci su i sami nekada bili zrtve koji zbog takozvanog mehanizma identifikovanja sa agresorom i sami pocnu da se ponasaju isto..Rec je o psihopatoloskom poremecaju na nivou strukture licnosti a razlozi zbog kojih se tako ponasaju cesto ostaju nepoznati...
Nas zakon zaista kada je rodoskrnavljenje u pitanju predvidja veoma blagu kaznu a njinteresantnije je sto delo zastareva nakon 5 godina od izvrsenja ukoliko nije otkriveno.
Ako mene pitate Dusanov zakonik treba vratiti na snagu u ovom slucaju... 8-)
 
Прошлонедељни случај: онај тип што је силовао тргговкињу у продавници изашао је из затвора (у којем је био због силовања) само двадесетак дана пре новог силовања... Значи, никакава затворска казна на њега није деловала. Ја верујем да човек има тежак психички поремећај, чим има потребу за тако нечим, али то не умањује неделотворност и бесмисленост затворске казне...
Тек тим поводом сам чула да се негде на Западу спроводи та такозвана ''хемијска кастрација'', и мислим да је за повратнике то једино решење...
 
Da smo umesto Ustava izglasali Dushanov zakonik, nekoliko generacija bi bilo osakaceno,ali posle njih bi imali drushtvo sa manje kriminala,korupcije...
Grozim se na samu pomisao reci silovanje,a josh gore na incest.Male su kazne za pocinioce, a velike traume za zrtve.Pocinioci tog dela trebaju biti najstroze kaznjeni,bez gluposti koje se cuju po sudovima da je u tom trenutku bio pijan,neuracunljiv itd. Za to bih uvela smrtnu kaznu.
 
Daaa...
Nek' sada neko kaze da ne izgleda mocno... :D

enfpubl.jpg
 
Teshko pitanje, ali svako je odgovoran za svoje postupke.Dete je dete za raditelja ma koliko godina imalo,ali isto tako to dete je odrastao covek koji treba da odgovara za svoje postupke.Teshko je za roditelja, ali pomisao da je Tvoje dete nanelo veliki bol,psihicku traumu nekom,a narocito malom detetu - mislim da je to stanje toliko traumaticno i teshko da se ne moze opisati.
RODITELJ CE NACI HILJADE RAZLOGA DA OPRAVDA SVOJE DETE,ma shta ono ucinilo i svaka presuda ce mu biti velika, ali ako ta presuda za pocinjeno delo glasi smrt - onda se treba zapitati gde sam izgubio dete, da li je moja greshka u vaspitanju,nebrizi sa kim je,shta radi,ko su mu prijatelji,gde provodi vreme,shta ga je teralo da to uradi,kako ziveti dalje.
 
Razbaruseno pile:
ali ako ta presuda za pocinjeno delo glasi smrt - onda se treba zapitati gde sam izgubio dete, da li je moja greshka u vaspitanju,nebrizi sa kim je,shta radi,ko su mu prijatelji,gde provodi vreme,shta ga je teralo da to uradi,kako ziveti dalje.

ako ga osude na smrt, onda ne vredi više da se pitaš gde si sve pogrešio.
Uprqavo zbog toga i postoji Pravo, jer deca obično nisu kriva što su izrasla u kriminalce.
 
Uprqavo zbog toga i postoji Pravo, jer deca obično nisu kriva što su izrasla u kriminalce.

Али је ипак свака одрасла особа одговорна за себе и своје поступке...и ма како био васпитан - увек има могућност избора да ли ће починити злочин или не и по СВОЈОЈ одлуци га чини.
...Иначе бисмо судили чукунбабама и чукундедама што нису добро васпитали бабе и деде, а ови очеве и кеве, а ови нас... Значи, ми смо јагњад Божија, невина!
 
Hm, kakva glupost... pa ako dodje do incesta ne mora da znači da je bilo i silovanja... Šta ako su oboje dobrovoljno pristali... Ne podržavam takve stvari... ali to je nekada u jednom momentu ljudske istorije bila potpuno normalna i prirodna stvar... homoseksualizam takođe...
 
Naravno da treba da prevazidjemo srednji vek.Ali kada su u pitanju silovanja i incest mislim da je jedino deltvorno neka zaista okrutna kazna za pocinioca.Jer,i i on je sam uradio nesto odvratno i okrutno,pri tom je najverovatnije unistio jedan zivot........zasto bi bio postodjen smrti ili kastracije/Zbog demokratije?Ljudskih prava?Humanosti?Pa pocinilac prvi ne postuje ni sta od toga,tako da zasluzuje isto da mu se desi.iskreno mislim da zatvorska kazna nista ne pomaze,sem dozivotna robija.On sam kada se nadje u zatvoru biva maltretiran od strane drugih zatvorenika(oni najvise vole da maltretiraju takve)i iz zatvora izadje u jos gorem psihickom stanju.Mislim da je to dokazao ovaj tip sto je silovao prodavacice,znaci nista mu nije pomoglo.Nego lepo,ili da ih pobiju,ili kastriraju,ili do kraja zivota neka budu na sigurnom........
 
Šakal:
Hm, kakva glupost... pa ako dodje do incesta ne mora da znači da je bilo i silovanja... Šta ako su oboje dobrovoljno pristali... Ne podržavam takve stvari... ali to je nekada u jednom momentu ljudske istorije bila potpuno normalna i prirodna stvar... homoseksualizam takođe...

U jednom momentu! To da! Ali od tog momenta je prošlo znaš li koliko hiljade godina? I čega sve nije bilo što imamo danas ili se smatralo normalnim, a danas ne, ili bi se nešto od naše današnjice smatralo nenormalnim da se stavi u neko prošlo vreme. Nije adekvatna komparacija. Menja se kvalitet života, radne navike, društvo ti je u neprekidnom kretanju, SVE SE KREĆE I MENJA, i apsurdno je upoređivati stvari na taj način, jer to bi onda dovelo do totalne pometnje. A i, brate, uključio si vremensku distancu od poprilično godina, da si spomenuo X vek, ja bih znala da pričamo o nekakvoj ''civilizaciji''.
Pa mi smo nekada možda i jeli jedni druge, pa hajde sada da se hranimo mesom drugih ljudi, šta kažete na to?
Ja sam u uvodnom postu razgraničila incest od silovanja, ali samo donekle. Jer, ako si pažljivo i uopšte pročitao koji redak, i ako ne dođe do fizičkog kontakta, i to ostavlja krupne traume po dete. A i zlostavljanje - silovanje - nije uvek fizičke prirode.
Izvini, ovde ne pričamo o dobrovoljnom... silovanju (?) ''dobrovoljno silovanje'' zapravo je oksimoron... nemoguće je da ima silovanja, gde ima pristanka...
A ako se radi o nečemu što se zbilo unutar porodice, a oba člana to želela, onda imamo slučaj sa ozbiljnom patologijom, i to nije bio povod moje teme...
Ja govorim o silovanju i incestu gde su žrtve one koje nisu pristajale i one koje su istrpele i... tako dalje...
 
Šakal:
Hm, kakva glupost... pa ako dodje do incesta ne mora da znači da je bilo i silovanja... Šta ako su oboje dobrovoljno pristali... Ne podržavam takve stvari... ali to je nekada u jednom momentu ljudske istorije bila potpuno normalna i prirodna stvar... homoseksualizam takođe...
Ako dodje do incesta izmedju maloletnog deteta i oca,cisto sumnjam da tu nije doslo i do silovanja.Nekako mi je malo nejasno,da dete od 5,7,12 godina moze da pristane na odnos sa ocem.Narocito zbog toga sto dete ima jednu sasvim drugu sliku o roditelju,sigurno ga ne gleda kao sexualni objekat.A sto se tice odraslih i punoletnih ljudi.......sigurno da ima slucajeva koji to rade svojom voljom,ali to u ovoj prici nije ni bitno.A u proslosti mislim da i nije bilo nikakve sanse da dete(pogotvu zensko)prijavi da je silovano,i da neko zbog toga bude kaznjen.Ali vremena se menjaju,hvala Bogu.
 
Sokolica_M:
U jednom momentu! To da! Ali od tog momenta je prošlo znaš li koliko hiljade godina? I čega sve nije bilo što imamo danas ili se smatralo normalnim, a danas ne, ili bi se nešto od naše današnjice smatralo nenormalnim da se stavi u neko prošlo vreme. Nije adekvatna komparacija. Menja se kvalitet života, radne navike, društvo ti je u neprekidnom kretanju, SVE SE KREĆE I MENJA, i apsurdno je upoređivati stvari na taj način, jer to bi onda dovelo do totalne pometnje. A i, brate, uključio si vremensku distancu od poprilično godina, da si spomenuo X vek, ja bih znala da pričamo o nekakvoj ''civilizaciji''.
Pa mi smo nekada možda i jeli jedni druge, pa hajde sada da se hranimo mesom drugih ljudi, šta kažete na to?
Ja sam u uvodnom postu razgraničila incest od silovanja, ali samo donekle. Jer, ako si pažljivo i uopšte pročitao koji redak, i ako ne dođe do fizičkog kontakta, i to ostavlja krupne traume po dete. A i zlostavljanje - silovanje - nije uvek fizičke prirode.
Izvini, ovde ne pričamo o dobrovoljnom... silovanju (?) ''dobrovoljno silovanje'' zapravo je oksimoron... nemoguće je da ima silovanja, gde ima pristanka...
A ako se radi o nečemu što se zbilo unutar porodice, a oba člana to želela, onda imamo slučaj sa ozbiljnom patologijom, i to nije bio povod moje teme...
Ja govorim o silovanju i incestu gde su žrtve one koje nisu pristajale i one koje su istrpele i... tako dalje...


Hm, pa nisi razdvojila to dvoje... Pričati o incestu i odmah pod tim podrazumevati da je došlo do silovanja... malo mi to glupo zvuči... ajd sad...
 
Emily_Bg:
Ako dodje do incesta izmedju maloletnog deteta i oca,cisto sumnjam da tu nije doslo i do silovanja.Nekako mi je malo nejasno,da dete od 5,7,12 godina moze da pristane na odnos sa ocem.Narocito zbog toga sto dete ima jednu sasvim drugu sliku o roditelju,sigurno ga ne gleda kao sexualni objekat.A sto se tice odraslih i punoletnih ljudi.......sigurno da ima slucajeva koji to rade svojom voljom,ali to u ovoj prici nije ni bitno.A u proslosti mislim da i nije bilo nikakve sanse da dete(pogotvu zensko)prijavi da je silovano,i da neko zbog toga bude kaznjen.Ali vremena se menjaju,hvala Bogu.

Što odmah o pedofiliji? Ja pričam o dvoje odraslih... bratu i sestri recimo... nije incest samo izmedju oca i ćerke ybt.
 

Back
Top