Anton Pavlovič Čehov

O Čehovu (još uvijek nije englez) sve najbolje. Otac kratke priče itd, mada su meni drame uvijek bile bolje. Samo... nešto ne znam da ga neko mrzi. Takve konstatacije (ili ga vole ili ga mrze) obično se vezuju za neke kontroverzne pisce a Čehov je bio jedan fini gospodin kog su svi poštovali.
 
Bas da su ga postovali... i nisu...nisu ga cak ni smatrali piscem, govorili su da je "bezvredni feljtonista" "da nema talenta da napise roman"...ali vreme ce pokazati, citav svet ce uciti o zivotu iz kako je Gorki rekao "njegovih knjiga obasjanih tuznim osmehom srca punog ljubavi...
 
Naravno da nema...pitanje je zasto? Svakako zato sto nije izoblicavao, nije postavljao prokleta pitanja, nije propovedao, nije prizivao nikakve bure, niti pak otkrivao velike istine vec je slikao zivot onakav kakav jeste, pun ponizenja i nepravde. Mogli bi da cujemo i neko tvoje misljenje? Sta tebe privlaci kod Cehova?
 
Kad sam počela da čitam Čehova, najviše mi je smetala "monotonija" u njegovim delima, ali ipak... Ne može svako da napiše dramu koja je laka za čitanje, manje-više dosadna, nema radnjuk, a ipak je jedna od najpoznatija (trenutno ciljam na "Ujka Vanju").
Kao ličnost, koliko sam upoznata sa njegovom biografijom, nije preterano skandalozna ličnost. Za razliku od svojih prethodnika - francuskih simbolista.
 
Kad sam počela da čitam Čehova, najviše mi je smetala "monotonija" u njegovim delima, ali ipak... Ne može svako da napiše dramu koja je laka za čitanje, manje-više dosadna, nema radnjuk, a ipak je jedna od najpoznatija (trenutno ciljam na "Ujka Vanju").
Kao ličnost, koliko sam upoznata sa njegovom biografijom, nije preterano skandalozna ličnost. Za razliku od svojih prethodnika - francuskih simbolista.




ZNAS LI TI O CEMU PRICAS??????????????????
 
Kad sam počela da čitam Čehova, najviše mi je smetala "monotonija" u njegovim delima, ali ipak... Ne može svako da napiše dramu koja je laka za čitanje, manje-više dosadna, nema radnjuk, a ipak je jedna od najpoznatija (trenutno ciljam na "Ujka Vanju").
Kao ličnost, koliko sam upoznata sa njegovom biografijom, nije preterano skandalozna ličnost. Za razliku od svojih prethodnika - francuskih simbolista.

Jeste da radnja „Ujka Vanje“ ne obiluje dramskim preokretima, ali to ne znaci da je knjiga dosadna. Razlog sto je visoko vrednovana je Cehovljeva sposobnost da prikaze likove na psiholoskom planu. Smatrao je da je drama u coveku i pisao je u skladu s tim.
 
Da znam.
Napisah da RETKO KO zna da napiše dosadno delo, a da ono i bude zanimljivo.
U "Ujka Vanji" nema fabule. Ili je ima, ali je niko ne primećuje sem tebe? :lol:
Što se tiče njegove biografije, tako je.

Da, znam to. :) To je i ono što čini da bude zanimljivo bez obzira na ostatak..:
 
znima me vashe mishljenje ovog po meni genija koji nikoga ne ostavlja ravnodushnim, njega ili mrzite ili volite..

За мене лично Чехов је најбољи приповедач на свету (мање га волим као драмског писца)...а нисам никада срела некога ко би имао неког посебног разлога да га мрзи...Мислим, није то писац који изазива у читаоцу неке велике буре, ни позитивне ни негативне, није провокативан и не знам одакле ти то да су мишљења о њему увек екстремна....
:roll:
 
Njegove pripovetke su ubedljivo najbolje u svetskoj književnosti.

Samo u onome ko srca nema ne izaziva emotivne bure, svakako pozitivne. Genije koji te oplemenjuje, koji te čudesno oduševi svojim duhom, pred kojim zanemiš.

Čitala sam ih direktno sa ruskog., pa to je nešto što ispunjava srce.
 
Chehov je jedan od clanova Star Trek TOS postave. Dopada mi se sto je uvek nasmejan i spreman na salu.

Pravo cudo da je 1966. postojao Rus u ST ekipi, a da ga nikada posle, kada su prilike to dopustale, nije bilo

Da se uključim u digresiju, Star Trek su po mnogo čemu bile pravi ledolomac u američkoj popularnoj kulturi. Prvi američki TV poljubac bijelca i crnkinje viđen je u toj seriji.
 
..."- Razumevanje - namrshti se Ivan Dmitrich - spoljno, unutrashnje... Oprostite, ali ja to ne shvatam. Znam samo - reche on ustajuci i gledajuci ljutito u doktora - znam da me je bog stvorio od vrele krvi i nerava, dabome! A organska materija, ako je samo sposobna za zivot, mora da reaguje na svaki nadrazaj, Pa, i ja reagujem. Na bolove odgovaram vikom i suzama, na nevaljstva - negodovanjem, na pakost - gadjenjem. Po mome mishljenju, to, u stvari, i jeste zivot. Ukoliko je organizam nizi, utoliko manje oseca i manje odgovara na nadrazaj, a ukoliko je vishi, utoliko je osetljiviji i energichnije reaguje na stvarnost. Zar vam to nije poznato? Gle, doktor, a ne zna ovakve sitnice! Da bi chovek mogao prezirati patnje, da bude uvek zadovoljan i da se nichemu ne chudi, treba da se nadje u ovakvom stanju - i Ivan Dmitrich ovde pokaza prstom u gojaznog, u salo zaraslog seljaka - ili da se, pak, nauchi na patnje toliko da izgubi svaku osetljivost prema njima, to jest, drugim rechima, da raskrsti sa zivotom. Oprostite, nisam mudrac niti filozof - nastavi razdrazeni Ivan Dmitrich - pa se u tome bash nishta ne razumem. Ja nisam kadar da rezonujem.
-Naprotiv, vi bash lepo rezonujete.
-Stoici koje vi parodirate, bili su divni ljudi, ali se njihova teorija zamrzla josh pre dve hiljade godina i ni za dlaku nije krenula unapred, a nece ni krenuti, jer nije praktichna i ne odgovara zivotu. Ona je imala uspeha samo kod manjine, koja provodi zivot u studiranju i uzivajuci u raznim teorijama, a vecina je nije ni shvatila. Teorija koja propoveda ravnodushnost prema bogatstvu i zadovoljstvu u zivotu, preziranje patnje i smrti, odavno je nepojamna ogromnoj vecini ljudi, jer oni nikad nisu ni znali shta je to bogatstvo ili zadovoljstvo u zivotu, dok prezirati patnje znachilo bi za njih prezirati sam zivot, jer se celo ljudsko bice sastoji od osecanja gladi, hladnoce, uvreda, gubitaka i hamletovskog straha od smrti. U tim osecanjima je ceo zivot: on moze biti nesnosan, mozete ga mrzeti, a nikako prezirati. Da, tako je, ponavljam, teorija stoicizma ne moze imati nikada buducnost, a napreduje, kao shto i sami vidite, i to od postanka sveta do danas, samo borba, osetljivost prema bolu, i sposobnost reagovanja na nadrazaj..."


"...O, zashto chovek nije besmrtan? - mislio je on. Zashto postoje mozdani centri i vijuge, zashto vid, govor, osecanje, genije, kad je svemu tome sudjeno da se pretvori u prah i, na kraju krajeva, da se ohladi zajedno sa zemljinom korom, a zatim milionima godina da se okrece, bez ikakva smisla i cilja, sa zemljom oko Sunca? Da bi se samo ohladio, a zatim okretao, nije uopshte potrebno izvlachiti iz nepostojanja choveka sa njegovim uzvishenim, gotovo bozanskim razumom, pa da se, zatim, kao od shale, opet pretvori u ilovachu...."


[Paviljon br.6]
 
Čehov je pisac "Šale" i "Željna sna", drame ne navodim po imenu jer su sve dobre, mada ja najviše volim "Ujka Vanju". Ne znam da ga neko ne voli. Čehova trba čitati, on zaista uvijek ima šta da kaže....O njemu samo sa izuzetnim poštovanjem.
 
čehova sam prvi put ,sem zaboravljene srednjoškolske lektire, pročitala jer sam bila zainteresovana jednim citatom o ljubavi pročitanim u nekoj američkoj seriji... zaintrigirao me,pa sam digla pripovijetke... oduševila se,pa pročitala sve što mi je došlo pod ruku od njega
 
Mene većina njegovih pripovedaka nije baš ostavila bez daha... Više volim romantizam.
Ali, fascinantan mi je zbog načina na koji je raskrstio sa klasičnom dramom, i stvorio potpuno nov - moderan - oblik drame, pridobivši za nju sve teme koje su roman učinile dominantnom vrstom i bile razervisane za njega. To je ono što ga čini ogromnim - po mom mišljenju.
 
Ne mogu da se setim koji pisac je rekao da, kada procita neko Cehovljevo delo, dodje mu da pocepa sve sto je ikada napisao... Po meni - najsavrseniji pisac svih vremena. Ja sam veliki fan. Ako se razvije neka diskusija, prikljucicu se :razz: I za kraj - jedan citat: "Medicina je moja zvanicna zena, a knjizevnost ljubavnica. Kada se umorim od jedne, noc provedem sa onom drugom..." Naravno, Cehov.
 
Hehe... Evo jednog meni dragog citata iz Čehovljevog pisma bratu. Inače, u tom pismu on svog brata obaveštava o tome kako je protekla premijera njegove prve celovečernje drame, "Ivanov":

"Ne možeš da zamisliš kako je bilo! Od tako beznačajnog govanceta kao što je moja dramica, napravio se đavo bi ga znao šta!"
 
obozavam ga! ali bukvalno...
vise volim kratke price nego drame, ali definitivno je jedan od retkih koji mogu da te prodrmaju i navedu na svakakva razmisljanja...
bar sam ja tako dozivljavala sta god da sam procitala od njega...
 

Back
Top