Bracna i nebracna zajednica

Ne razumem... jedan covek zivi sa dve zene, koje nemaju nista protiv da njihov "muz" ima jos jednu zenu, a pritom je vencan samo sa jednom (mada po zakonu ne moze da se venca sa dve)? jel to u pitanju?
Meni nema tu nista blesavo, ljudi zive kako im se zivi. Ako njima ne smeta poligamija, zasto bi bilo kome ko nema veze sa njima smetalo.
 
E ovako...
I meni je bilo cudno kad sam to cula, ali ta pojava postoji.
Jedan covek blizak mojoj porodici zivi u kuci sa dve zene.
Kad je odlucio da pocne da zivi sa drugom zenom, prva nije htela da se iseli. Zato sto nije htela da napusti decu, zato sto niej imala gde, mozda, jer su sa sela i bave se poljoprivredom. Sasvim lepo se slazu. Zajedno rade na njivi, cuvaju unucice, spremaju slave...
Verovatno covek sa prvom zenom ne zivi kao da je u braku...ali, eto, svi su zajedno:)
 
Moj cukundeda je imao dve zene,kad je omatorio.Doveo covek sebi mladu zenu koja je ovu stariju zakonitu morala jako da postuje i da slusa njenu rec.Moglo mu se,bio u to vreme najbogatiji covek u svom selu.Zakonita zena nije imala nista protiv,cak sto vise super joj je dosla pomoc ove mlade,da je odmeni u "svemu".
Ja sam protiv toga.
 
Meni je to sasvim poremecno.Znam i ja za jedan slucaj,kada je tako covek imao sa jednom zenom dvoje dece i nasao ljubavnicu,a ova prva zena nije imala gde da ide,nije imala nikakvu skolu,bila je skroz zavisna od njega,pa je morala da pristane ljubavnica zivi sa njima.A on je sa obe bio u vezi.pa je zeni pukao film i nasrnula je zestoko na ovu drugu,probala da je zadavi.Uzasno je to ponizenje.Ja ne znam sta bih radila da je meni to neko priredio.Mozda bih postupila isto...opet ovu zenu licno poznajem i zao mi je sto je robijala za pokusaj ubistva.......ipak,ruzno zvuci da pokusas da ubijes nekoga,ali kada se stavim njenu poziciju......pri tom je nju stalno ponizavao zajedno sa ljubavnicom.Uzas na sta su ljudi spremni.
 
Pa da je to normalno svi bi tako radili, mada znam dosta muškaraca koji bi to voleli.
Ja mislim da takve situacije mogu da postoje samo u primitivnim sredinama ili među neobrazovanim ljudima. E sad, to što visoko obrazovani i uspešni ljudi pored žene imaju i ljubavnicu to je nešto drugo, jer u ovom slučaju žena to ne zna i bar ne žive svi zajedno.
 
Sve zavisi od toga kako se postave stvari.
U nasem drustvu, danas, prakticno je nemoguce odrzati poligamiju (na stranu to sto je zabranjeno :D)
Ali mislim da u nekim muslimanskim zemljama to sasvim lepo funkcionise. Svako zna gde mu je mesto, zene su postovane, zadovoljne. Ali... za to su potrebne druge okolnosti, kultura, stanje svesti...
 
qwertynis:
Pa nije bas i da ne smeta, ipak smo mi pravoslavci i verujemo u jedinstvo muza i zene i takvu bracnu zajednicu. Mislim da imam istomisljenike ovde po ovom pitanju, a sto se tice da muz ima zenu i svalerku to je ipak drugo pitanje, samo ako zena zna onda je to slicno i ko postavljena tema (pa koja zena to hoce i ne smeta joj neka joj),mada su nase balkanke ljubomorne po tom pitanju.
Uzged ja sam za varijantu 1:1 (bar za sada) :-D

Koji ti MI smo pravoslavci? Znas li koliko ljudi u Srbiji nije pravoslavne vere?
Ova prica nema veze sa religijom ni blio cime slicnim, ima veze sa nacinom zivota pojedinaca. Ja sam rekla da ako tim ljudima ne smeta da zive na taj nacin, neka zive. Ko sam ja da im pricam da treba da zive u parovima? Ja cu ziveti kako se meni svidja a oni nek zive kako hoce. To se zove tolerancija. Druga je stvar kad je jedna zena u toj kuci ponizavana i tretirana kao stoka, ali to onda ne spada u njen izbor sto je kao sto rekog druga prica.
Meni licno se ne svidja ideja da budem druga, peta ili deseta zena, pa i necu tako ziveti. Ali da nazovem nekoga poremecenim zato sto zivi onako kako hoce je vrlo primitivno i netolerantno.
 
Emily_Bg:
Meni je to sasvim poremecno.Znam i ja za jedan slucaj,kada je tako covek imao sa jednom zenom dvoje dece i nasao ljubavnicu,a ova prva zena nije imala gde da ide,nije imala nikakvu skolu,bila je skroz zavisna od njega,pa je morala da pristane ljubavnica zivi sa njima.A on je sa obe bio u vezi.pa je zeni pukao film i nasrnula je zestoko na ovu drugu,probala da je zadavi.Uzasno je to ponizenje.Ja ne znam sta bih radila da je meni to neko priredio.Mozda bih postupila isto...opet ovu zenu licno poznajem i zao mi je sto je robijala za pokusaj ubistva.......ipak,ruzno zvuci da pokusas da ubijes nekoga,ali kada se stavim njenu poziciju......pri tom je nju stalno ponizavao zajedno sa ljubavnicom.Uzas na sta su ljudi spremni.


Meni nije jasno sto je pokusala nju da ubije a ne njega kada je on doveo ljubavnicu. A jos manje mi je jasno kako neko nece da izadje iz necije kuce jer nema gde?
Pa, odakle je dosla? ne zalim ja nikada nijednu budalu koja pristaje na takve stvari
Jedino sto se mora u zivotu to je da se umre, sve ostalo je odabir
 
Ines1864:
Pa nisam baš sigurna da su u muslimanskim zemljama poštovane, a još manje zadovoljne :-? ...

Postovane jesu a da li im to odgovara, ne znam. U svakom slucaju "pripremane" su za to jos od malih nogu. Zene ne zive u istoj kuci, svaka mora da dobija identicnu kucu, poklone,novac kao i sve ostalo tako da ne moraju da se gledaju uopste. Ne pricam o haremima vec o savremenim muslimanskim porodicama sa vise zena. U mnogim zemljama je donet zakon da mogu da imaju samo jednu. Valjda se neko pametno dosetio da je za zvocanje i ta jedna previse.
 
Ne znam...ja koliko sam čitala o tome, nisam baš mogla da odredim na koji je to način žena poštovana u takvim porodicama...Kako uopšte možemo reći da je žena poštovana, kada muškarac pored nje ima još jednu/ dve/ tri...? A i osim toga, koliko ja znam, one baš i nemaju pravo glasa, njihovo je da rađaju, i da ćute i trpe....no, možda ne pričamo o istim zemljama (pročitati npr. princezu Sultanu).
 
Gvendy:
Postovane jesu a da li im to odgovara, ne znam. U svakom slucaju "pripremane" su za to jos od malih nogu. Zene ne zive u istoj kuci, svaka mora da dobija identicnu kucu, poklone,novac kao i sve ostalo tako da ne moraju da se gledaju uopste. Ne pricam o haremima vec o savremenim muslimanskim porodicama sa vise zena. U mnogim zemljama je donet zakon da mogu da imaju samo jednu. Valjda se neko pametno dosetio da je za zvocanje i ta jedna previse.
o cemu pricas?mislis da su svi seici pa sve zene dobijaju poklone,novac...?
a postovanje,mozemo li govoriti o postovanju kad su ti uskracene osnovne ljudske slobode,da setas,volis koga hoces,oblacis se kako hoces,druzis se s kim hoces?
ko uopste moze da pozeli takvu sudbinu svom detetu?a zelimo deci sve najbolje,pa i postovanje
 

Back
Top