business schools
Prikazujem rezultate 1 do 18 od 18

Tema: business schools

Primećen član
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano business schools

Znate li sta o ovome. Ima li neko ko je na ovakvim skolama i dovoljno je dokon da je na ovom forumu. Znam da ti pre ove skole treba nekoliko godina radnog iskustva, jake preporukeod poslodavca ili extra jakih klijenata da bi uopste dosao u obzir, a onda moras da zablistas na svim testovima (zna li ko sta vise o ovim testovima?). Znam da je godina oko 80000$ ali da pare nisu problem, kada upises ovu skolu sve banke trce za tobom da ti daju kredit, a posle dve godine skolovanja svi vec imaju potpisane ugovore sa super kompanijama za super pozicije.
    P.S. Cuo sam za ekstra skolu u Hong Kongu (druga godina u USA ili Kanadi) koja je nesto jeftinija.

Dragana 011
    Guest

Podrazumevano

posto sam takodje zainteresovana za poslediplomske preko, mogu ti reci da uslovi upisa i skolovanja dosta variraju od zemlje do zemlje i od faxa do faxa. Nemam sta pametno da ti kazem, osim da je konkurencija vrlo jaka i da banke ne trce za studentima, jer diploma i nije garancija uspeha.
    Ako imas neku informaciju javi.
    E da, puno srece :wink:

Primećen član
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano ...

Ne radi se ovde o klasicnim posdiplomskim. Klasicne postdiplomske su OK stvar ali nisam toliko odusevljen njima. I za tako nesto je stvarno tesko dobiti kredit, posto banke ne znaju da li ces sutra biti u stanju da 'pravis pare'. Postiplomske nisu nikakva garancija, skoro kao i ovde. Ovo sto mene interesuje nije to. Da bi konkurisao za ovakve skole moras da imas nekoliko godina radnog iskustva na jakim pozicijama (menadzerskim), da radis u jakoj i poznatoj (priznatoj) firmi, i da ti da preporuke neko od budza za koje radis ili sa kojima radis (tvoji klijenti). U sustini ti vec imas dobar posao, strasno si dobar menadzer, pokazao si da znas da napravis pare i ides samo da nadogradis znanje. U sustini sva su ti vrata otvorena. :wink:

Guest

Podrazumevano Re: ...

Citat Original postavio strani placenik
    Ne radi se ovde o klasicnim posdiplomskim. Klasicne postdiplomske su OK stvar ali nisam toliko odusevljen njima. I za tako nesto je stvarno tesko dobiti kredit, posto banke ne znaju da li ces sutra biti u stanju da 'pravis pare'. Postiplomske nisu nikakva garancija, skoro kao i ovde. Ovo sto mene interesuje nije to. Da bi konkurisao za ovakve skole moras da imas nekoliko godina radnog iskustva na jakim pozicijama (menadzerskim), da radis u jakoj i poznatoj (priznatoj) firmi, i da ti da preporuke neko od budza za koje radis ili sa kojima radis (tvoji klijenti). U sustini ti vec imas dobar posao, strasno si dobar menadzer, pokazao si da znas da napravis pare i ides samo da nadogradis znanje. U sustini sva su ti vrata otvorena. :wink:
    Razumela sam te, s'tim sto svake studije posle zavrsenog fakulteta su u sustini postdiplomske. pa makar bile one i specijalizacija. A sto se tice potrebnog radnog iskustva (na poziciji menadzera), preporuka i sl. to ti trazi svaka ozbiljna skola. Tj. da bi mogao da upises MBA uglavnom (u 90% slucajeva) neophodno je radno iskustvo i ostalo tipa GMAT, TOEFL, preporuke profesora zajedno sa tvojim akademskim dostignucima, preporuke poslodavaca, izvestaj o tvojim postignutim poslovnim rezultatima, motivaciono pismo..., i CV svakako Jasno mi je o cemu pricas jer kao sto rekoh vec sam se raspitivala na tu temu.
    Pozdrav :wink:

Guest

Podrazumevano

Pardon, a da ne govoris ti mozda o fakultetu?!
    ))

Primećen član
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano ne, nikako

Citat Original postavio Anonymous
    Pardon, a da ne govoris ti mozda o fakultetu?!
    ))
    Na ove skole ljudi idu i posle postdiplomskih. Znam nekoliko likova koji su vec dosta uspesni (stranci, oko 35 god, super poslovi ili su partneri u firmama) i koji razmisljaju da 'zagrizu' ovo. U poslovnim krugovima ove se skole gledaju bas sa respektom.
    Tako da klasican fakultet sigurno nije, a nisam siguran da li se vode kao postdiplomske ili specijalizacija. Koliko sam shvatio postdiplomske, dve godine predavanja i vezbi...

Dragana011
    Guest

Podrazumevano

Pa da. Govorimo o istoj stvari.
    Ako iskopas nesto pametno javi. :wink:
    Pozdrav

nemam
    Guest

Podrazumevano

E, super ste se izdopisivali, ajde sad da mi lepo objasnite o kakvim je skolama rec i da mi date neku informaciju vise.
    Srecno :wink:

Početnik
    Učlanjen
    12.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Zbunjena...

Ja studiram business (ali ne egzecutive),i malo sam zbunjena...prvo niko nije napisao koje jezike sve zna (sam engleski nije dovoljan), onda "nesto vezano za menadzersku funkciju" je neodredjeno (kao da zelis da specijaliziras medicinu, ali nesto za doktora), moras imati major (marketing,finance,banking,HR...), najmanje pet godina u nekoj kompaniji (ako si radio samo u SCG onda mislim da je pozeljno da si radio u nekoj stranoj firmi), da si za to vreme bio unapredjen (dva puta minimum, i to kroz "chaine of command")...videla sam da je neko stavio pontencijalnu skolarinu...to je malo za MBA, rekla bih da je to cena BBA-a (pogotovo za USA)...i naravno da te niko ne juri da ti da kredit (pogotovo ako imas samo studentske papire!)
    p.s. ovo su info za EVROPU,i to za top business skole (INSEAD u Francuskoj,npr.)

Primećen član
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Re: Zbunjena...

Citat Original postavio Mashka
    Ja studiram business (ali ne egzecutive),i malo sam zbunjena...
    Sto se jezika tice niko mi nije pominjao nikakve zahteve (naravno osim Engleskog), a u pitanju jesu Americke skole. U vezi 'menadzerskih' pozicija prica mi je jasna, znam je. Kakva je razlika izmedju MBA i BBA (i sta znace te skracenice uopste)? Koliko je skolarina kod tebe, zar je veca od 80,000$ godisnje? Kakvi se testovi polazu za prijem, u sustini sta se polaze?

Guest

Podrazumevano

Mashka ima li te gde?

Početnik
    Učlanjen
    12.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Ima me, oprostite bila sam zauzeta, ali evo sada cu pokusati da objasnim ono sto ja znam...
    BBA je skracenica od Bachelor of Business Administration, i to je titula koju imaju ljudi koji zavrse business skolu. MBA je Master of Business Adm. ali to je kao PHD,NDP, znaci postdiplomske (u malo drugacijem znacenju nego kod nas)...za USA stvarno ne znam (to sam vec rekla) ali su cene definitivno vece od Evrope, tako da sam zbog toga rekla da 80,000$ nije prava cena... koliko sam shvatila tebe interesuje MBA: pored TOEFL-a, moras imati GMAT (to je test iz matematike,i nisam sigurna da se to moze u Beogradu polagati),radno iskustvo od 5 godina (da je povezano sa major-om MBA-a, znaci ako hoces da imas major Marketing, onda treba da si to radio, a ne HR (dajem primer), i da si dva puta unapredjen (ali na toj funkciji), i naravno akademske preporuke, preporuke poslodavca,projekte koje si radio, i misim da engleski sam nije dovoljan (posto je gotovo svaki MBA na engleskom, mislim da traze jos jedan jezik)...E ovo ti je prica sa top business skole. Naravno, postoje i one jeftinije, koje su i fleksibilnije po pitanju odabira studenata...
    Ja sam na BBA programu, tako da o tome znam vise nego o MBA,ali eto nadam se da sam ti malo pomogla.
    Pozdrav

Početnik
    Učlanjen
    04.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Hej Mashka!
    Na kom si BBA programu u Parisu i sta mislis o ovim jeftinijim programima? Tnx

Početnik
    Učlanjen
    12.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Ecole Superiroure de Gestion et Commerce International-ESGCI
    Sta mislim?Hmm, pa zavisi sve od toga kakve su ti ambicije i koju skolu mozes sebi da priustis. Generalno mislim da ne treba praviti neke ogromne kompromise, ali da postoje JAKO dobre i cenjene skole, a nisu medju prvih 20 u EU (primer je recimo Uni u Innsbruck-u,Aus., ili u Fr Uni Nantes...).Naravno, samo pazi da ne upadnes u neku "trash" skolu, a inace niko ti nece dati posao samo zato sto si iz "te i te" skole (mada ako si iz HEC, eee ondaaa :wink: )

Obećava
    Učlanjen
    17.02.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Treba napraviti jedno pojasnjenje: iako se radi o biznis skolama (business schools), ipak se radi o visokoskolskom obrazovanju, s obzirom da je na apsolutno svim programima neophodno imati zavrsene osnovne studije. Bez obzira sto se one zovu »skole«, one ipak predstavljaju visokoskolske ustanove u kojima mozes dobiti, kako BBA diplomu, tako i MBA. Nas ekvivalent takvim skolama jeste fakultet i, po zavrsteku tih studija , dobijas zvanje onog sto se kod nas naziva magistrom tj. Master. Iz tog razloga se, bar po tom osnovu, ne moze praviti razlika izmedju naseg fakulteta i njihove skole (recimo, u USA postoje business schools, law schools, med schools...), a tek ih ne treba izjednacavati sa, ne daj Boze, nasom Visom poslovnom skolom. Eto, i pomenuti HEC u Francuskoj u prevodu, ako se ne varam, znaci Visoka skola za komercijalu (ekonomiju).
    Ali, razlika se moze praviti izmedju MBA programa i MSc programa. Naime, MBA (a narocito onaj executive) vise je prakticno usmeren, dok je MSc vise akademski usmeren, pa pretpostavljam da odatle potice misljenje nekih da business school nije »prava« visokoskolska institucija poput fakulteta. Treba imati u vidu da veliki broj tih skola ima, kako MBA programe, tako i MSc programe (MSc- Master of Science).
    Sto se tice testova bukvalno sve skole, od onih Ivy League do onih manje dobrih, trazice GMAT i TOEFL. GMAT nije samo test iz matematike, mada i toga ima, vec jedan sveobuhvatan test koji testira poznavanje engleskog, poznavanje matematike (calculus) i sposobnost logickog i kritickog razmisljanja. Oba testa se kod nas polazu u prostorijama skole jezika u Jovanovoj, ali to organizuje Knacelarija za studije u Americi (ili tako nesto), koja je spin off Americke ambasade i ona to samo administrira za ETS (institucija koja organizuje TOEFL i GMAT testove svuda u svetu, sa sedistem u USA). Neko je pominjao negde na forumu da se moze prepisivati, sto nikako ne preporucujem jer svaki kandidat dobija svoj dosije u koji se beleze sva njegova polaganja tih testova, kao i sve eventualne povrede pravila ponasanja. Inace, ovde GMAT kosta 210$ (plus nesto oko 2000 din) i rok vazenja ovog testa je 5 godina. TOEFL kosta 130 $ (plus 2000 din) i vazi 2 godine. Obrati paznju da se GMAT ovde organizuje uglavnom jednom godisnje, najcesce u oktobru.
    Posto je ovaj post vec dovoljno dug, a na ovu temu se moze dosta reci, slobodno pitaj ako te jos nesto interesuje, ali imaj u vidu da su ipak potrebne blize informacije o cemu se u tvom slucaju radi, kako se sve ovo ne bi pretvorilo u previse ekstenzivno izlaganje.

yovana
    Guest

Podrazumevano

a jel znas tacno gde se polazu ispiti TOEFL I GRE?Mislim na adresu,telefon...

meseceva
    Guest

Podrazumevano

alle, ako sam dobro shvatila, rec je zapravo o osnovnim studijama!? Mogu li se ista upisati po zavrsetku srednje i kako? Znas li nekog ko je na nekoj School business a da je ovde zavrsio srednju ili je otisao u toku studija, kako to vec ide...
    molim te, pojasni!
    hvala unapred!

Obećava
    Učlanjen
    17.02.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Citat Original postavio meseceva
    alle, ako sam dobro shvatila, rec je zapravo o osnovnim studijama!? Mogu li se ista upisati po zavrsetku srednje i kako? Znas li nekog ko je na nekoj School business a da je ovde zavrsio srednju ili je otisao u toku studija, kako to vec ide...
    molim te, pojasni!
    hvala unapred!
    Ako ce ista znaciti s obzirom kad odgovaram...
    Nije rec o osnovnim studijama, vec o postdilpomskim za koje ti je potrebno i duze ili krace radno iskustvo.

Slične teme

1. MLM net Business
    Autor Crash and Burn u forumu Preduzetništvo i radni odnosi
    Odgovora: 79
    Poslednja poruka: 05.12.2007., 11:55
  2. w3 schools problem
    Autor CHIME u forumu Web dizajn
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 29.11.2006., 15:26
  3. WDA Business Surfer
    Autor wda u forumu Web dizajn
    Odgovora: 2