Šta je to VIRTUALNA MEMORIJA?

Laichki receno:
To je "vestacka" memorija koja pomaze pri funksionisanju RAM memorije.
Na primer najcheshce korishcene adrese (ili fajlovi ako zelis) se skladiste na odredjen prostor na HD-u koje pomazu funkcionisanju RAM memorije.
Posto je RAM memorija mala i ne moze sve da obradi sve informacije odjednom (jer je kapacitet 512Mb ili 1Gb recimo) onda HD preuzima ulogu pomocne "virtualne" memorije i na taj nacin pomaze RAM memoriji u obavljanju odredjenih funkcija.
Sto vishe "virtualne memorije" to je RAM memoriji olakshan rad.....teoretski.

Podeshavanje velicine virtualne memorije na tj. prostora rezervisanog za virtualnu memoriju na HD-u se nalazi u:

DESNI CLICK : My Computer /Properties/Advanced/

U Advanced imas 3 kategorije : PERFORMANCE , USER PROFILES , Starup and Recovery

Pod opcijom Performance klikni na "SETTINGS" dugme.
Kada se otvori Settings , tu imas ADVANCED kategoriju takodje.
E tu skroz dole pishe "VIRTUAL MEMORY"
klikni na Change ako zelis da menjas vrednosti.

Da ti napomenem....prostorce biti rezervisan za VIRTUALNU MEMORIJU sto znaci da ce ti se smanjiti kapacitet Hard diska za onu vrednost koju si uneo.
Nadam se da sam ti pomogao :D
 
El Muerte:
Laichki receno:
To je "vestacka" memorija koja pomaze pri funksionisanju RAM memorije.
Na primer najcheshce korishcene adrese (ili fajlovi ako zelis) se skladiste na odredjen prostor na HD-u koje pomazu funkcionisanju RAM memorije.
Posto je RAM memorija mala i ne moze sve da obradi sve informacije odjednom (jer je kapacitet 512Mb ili 1Gb recimo) onda HD preuzima ulogu pomocne "virtualne" memorije i na taj nacin pomaze RAM memoriji u obavljanju odredjenih funkcija.
Sto vishe "virtualne memorije" to je RAM memoriji olakshan rad.....teoretski.

Podeshavanje velicine virtualne memorije na tj. prostora rezervisanog za virtualnu memoriju na HD-u se nalazi u:

DESNI CLICK : My Computer /Properties/Advanced/

U Advanced imas 3 kategorije : PERFORMANCE , USER PROFILES , Starup and Recovery

Pod opcijom Performance klikni na "SETTINGS" dugme.
Kada se otvori Settings , tu imas ADVANCED kategoriju takodje.
E tu skroz dole pishe "VIRTUAL MEMORY"
klikni na Change ako zelis da menjas vrednosti.

Da ti napomenem....prostorce biti rezervisan za VIRTUALNU MEMORIJU sto znaci da ce ti se smanjiti kapacitet Hard diska za onu vrednost koju si uneo.
Nadam se da sam ti pomogao :D
Tu osnovu sam znao, mislio sam da ima još nešto, al u redu. hvala.
 
Laichki receno:
To je "vestacka" memorija koja pomaze pri funksionisanju RAM memorije.

DESNI CLICK : My Computer /Properties/Advanced/

U Advanced imas 3 kategorije : PERFORMANCE , USER PROFILES , Starup and Recovery

Pod opcijom Performance klikni na "SETTINGS" dugme.
Kada se otvori Settings , tu imas ADVANCED kategoriju takodje.
E tu skroz dole pishe "VIRTUAL MEMORY"
klikni na Change ako zelis da menjas vrednosti.
moja virtuelna memorija je 768 mb. drive C: 9196 avaliable space inital size 768 a maximal 1536, da bih povecao da li trebam menjati te vrednosti ili....
 
Hmm nisam bas siguran da imate potrebe za toliko "virtuelne memorije," sasvim dovoljno je i 1GB (ili njegovo default namjestanje). Ono sto bih ja preporucio je to da "Initial Size " bude 1,5 puta veci od kolicine ram memorije koju posjedujete, npr. 1024mb x 1,5 = 1536mb. A posle "Max Size" samo dignete na 2,5GB. Sto u sustini kaze da imate 1GB virtualne memorije, sto je sasvim dovoljno. Ako stavite npr 3 ili 4, mozete izgubiti na kapacitetu HD-a, a ostali prostor moze biti neiskoristen. Sto i nije neki problem ako imate 250GB HD ili veci.
 
Ma sada mi prostor vise nije problem. Nego problem je u tome sto od kako sam podigao tu virtuelnu memoriju na 4 GB, gasenje racunara traje citavu vecnost! Da li je zbog toga sto mu treba dosta vremena da "isprazni" tu memoriju ili nesto drugo ne znam.
 
Cvele u pravu si stiklirana ti je opcija da isprazni PF(page file- virtualna memorija), to mozes da ugasis jer ako je privatni racunar nema opasnosti od narusavanja privatnosti i sl.
PF treba da bude oko 1.5 puta veci od instaliranog RAMa vise nije bolje, vece su sanse da se fragmentuje i najbolje je fiksirati vrednost.Isti min i max upravo zbog fragmentovanja, jer PF je fajl kao i svi drugi...
 
Ja imam 2 GB i Page File sam setovao na 256 MB ( iako imam 0.5 TB mesta na HDD-ovima ) :mrgreen: Page File mi samo bezveze usporava PC..... ne radim sa programima koji koriste puno PF pa nevidim razlog da ga setujem na vecu vrednost..... jedno vreme sam ga iskljuchio ali se Photoshop bunio pa sam zato setovao na 256 MB
 
Ja imam 2 GB i Page File sam setovao na 256 MB ( iako imam 0.5 TB mesta na HDD-ovima ) mrgreen: Page File mi samo bezveze usporava PC..... ne radim sa programima koji koriste puno PF pa nevidim razlog da ga setujem na vecu vrednost..... jedno vreme sam ga iskljuchio ali se Photoshop bunio pa sam zato setovao na 256 MB
Hmm...
Misliš da time dobijaš na brzini?

Windows neće koristiti paging file bez potrebe.
Kada ga smanjiš previše (ili isključiš), samo rizikuješ da Win prikaže Low Virtual Memory i krene sa povećanjem paging file-a ako max vrednost nije ista kao i min vrednost, a ako jeste, može da crash-uje program ili i sam Windows.

Da se razumemo: jasna mi je ideja. Naterati Windows da koristi RAM.
Ali XP nije nikada zamišljen da radi tako (pre 10 godina kada je programiran, nije bilo uobičajeno imati nekoliko GB RAM-a).
Takođe, sami programi mogu zahtevati dostupnost određene količine paging file-a.
Taj ''zahtev'' je hard-coded (određen u toku kompajliranja koda) i nikako program nije moguće prisiliti da radi drugačije. Tako da...

To je naravno samo moje mišljenje... :)

( Btw, kad se već ima RAM-a, isključi paging exe file-ova, ako već nisi... ).
 
Cvele u pravu si stiklirana ti je opcija da isprazni PF(page file- virtualna memorija), to mozes da ugasis jer ako je privatni racunar nema opasnosti od narusavanja privatnosti i sl.
PF treba da bude oko 1.5 puta veci od instaliranog RAMa vise nije bolje, vece su sanse da se fragmentuje i najbolje je fiksirati vrednost.Isti min i max upravo zbog fragmentovanja, jer PF je fajl kao i svi drugi...
A kako da ugasim tu opciju?
 

Back
Top