ALERGIJA NA FARBU ZA KOSU-STA PREDUZETI

cevapsalukom

Zainteresovan član
Poruka
172
:mad: Kada se ofarbam,a to moram 1x mjesecno da radim (dakle ono sto je izraslo)pojave mi se crvene fleke na vratu i lice mi se zacrveni.Osjecam da se lice zateglo i da "pecka",kao i vrat.
Posto sam prilicno osijedila,a ne ide mi se okolo sa bijelom glavom,sta da radim? Da li neko zna neku drugu mogucnost za farbanje kose,a da nije hemija?
Jednom sam se ofarbala kanom i sva kosa koja je bila sijeda,postala je narandzasta.Grozno!Inace sam tamno-baraon po prirodi i tako se i farbam.
Ako je neko imao slicno iskustvo,molim vas javite se!
Hvala unaprijed! :-(
 
Da,idem danas,pa ce mi staviti flastere koje cu nosati 3 dana.Bila sam zbog istog razloga prije par mjeseci kod drugog dermatologa,koji nista nije otkrio,iako sam radila testove.A ja osjetim promjenu i to samo kad se ofarbam.Pokusacu sa novim doktorom,pa cu vidjeti sta ce ovi testovi da pokazu.
 
Mislim da bas i nije pametno da se ope farbate bez obzira sto ste prilicno sedi ili makar ne tom konkretnom farbom mada ne verujem da drugi proizvodjaci nestreolucionarno drugacije mesaju u svojim tubama. Eventualno bi ste mogli da probate sa biljnim farbama postoji nekoliko vrsta, neke su svapske neke slovenacke... prodaju ih cak i u apotekama.
 
Vi ste, drage dame, bas imale "srece" sa svojim alergijama, ne mogu vam opisati sta je mene zadesilo! I to sasvim iznenada! Nakon vise godina farbanja (u razne boje), posle jednog farbanja u intenzivno crvenu boju, pojavio mi se taj svrab i crvenilo na kozi glave, cak su mi ti "plikovi" il sta su vec pucali, iz njih je izlazila lepljiva tecnost (limfa, cini mi se), i pojavio mi se i mali ekcem na uvetu. To sam zalecila nekim specijalnim samponom koji su mi dali u Avalskoj, i nekim tabletama (mislim antihistaminicima) i kortizonskom kremom za ekcem. I brzo je proslo posle 5 dana. Nakon toga se mesecima nisam farbala. Onda sam uzela, jedan dan, farbu, i namazala je na ruku (unutrasnja strana lakta) i ostavila nekoliko sati- to je dobar test koji svaki put treba uraditi kad menjate vrstu ili boju farbe-i tu se odmah vidi ima li kakve reakcije. I nije mi bilo nista, i ofarbala sam se. I nista, sve je bilo u redu. Pomislila sam da sam bila alergicna samo tad, jedanput, na tu nijansu crvene (iako sam se i pre toga vec farbala istom tom bojom, ali se sa alergijama nikad ne zna). I prosle su opet godine, ja sam iz crvene presla u plavu, iz plave u smedju. I kad sam htela da stavim neku, cini mi se, bordo farbu, odjednom - BUM! da ne poverujes kakva reakcija! Napominjem da sam sve vreme,UVEK koristila KVALITETNE farbe, proverenih, renomiranih proizvodjaca, nabavljene u dobrim parfimerijama (ne na pijaci i sl.). Moja glava se totalno izoblicila! Po celoj kozi glave ta limfa, nadula se cela glava i pola lica (da se ne prepoznas u ogledalu), usi naduvene, crvene, sve pece i svrbi istovremeno, upalile se najblize limfne zlezde-na vratu, i to tako da su postale tvrde kao kamen i bolelo je samo tako, nisam znala sta cu sa sobom, ne mogu da drzim glavu kolko boli, a ne mogu ni da legnem, nista, samo da sedim nekako poduprta jastucima. KA-TA-STRO-FA! Jednom recju, uzas, bila sam ocajna, uvece sam morala da odem u urgentni centar, nisam mogla da izdrzim. Dali su mi inekcije, za prvu pomoc. Sutradan sam ceo dan spavala, a uvece, tacnije u pola noci, cale je morao da me odveze do bolnice (da vam sad ne opisujem kako su me setali tamo od dermatoloskog do infektivnog i nazad, em sto skoro svi spavaju, pa nema nikog za hitne slucajeve, em sto se oni medjusobno prepucavaju, uh!) uglavnom, opet ja dobih inekcije, antihistaminike da pijem nekoliko dana, da se mazem kremom itd. Cela ta moja odiseja trajala je ukupno 10 dana, sve se na kraju povuklo. Neverovatno je kako se odjednom pojavila alegija, pa je godinama nije bilo, da bi se drugi put pojavila u 20 puta gorem vidu, stvarno je bio pakao! Od tada se nikad vise nisam farbala, samo sam stavljala par puta kanu, ali ne tursku ili iransku, nego neku holandsku koju mi je drugarica donela, a koja je nevidjeno kvalitetna, i ima je u 8 razlicitih nijansi, svih boja (plava, crvena, smedja i crna), i drzi se samo sat vremena, bez ikakvih novina i kesa na glavi :grin:, izuzetno postojana, al zato je malo skuplja (10 evra). Ipak, stvarno vredi.
Eto, sad podelih sa vama moju tuznu pricu :) Salu na stranu, ko je jednom imao alergiju, neka se vise ne zeza sa tim! To znaci da organizmu ta odredjena supstanca (hemija) ne prija, telo odbija, nemojte da mucite sami sebe!
Pozdrav!
 
(Ok, nije trebalo da otvaram novu temu, ali sto je zakljucaste bez odgovora? ;))


S jedne strane stalno slusam o tome da farba ima mnoge stetne sastojke..., a sa druge strane skoro sve zene iz mog okruzenja se godinama farbaju, skoro sve doktorke koje znam su farbane plavuse (strucne su za procenu rizika), vidimo da su se holivudske glumice farbale decenijama (ko zna kakvim farbama u ono vreme).

Bila je jedna slicna tema na Zenskom kutku, ali mene zanima zdravstveni aspekt.
Da li ima razlike zavisno od boje (plava, crna,crvena...)

Da li neko moze da mi konkretno odgovori na ovo pitanje?
 
Vi ste, drage dame, bas imale "srece" sa svojim alergijama, ne mogu vam opisati sta je mene zadesilo! I to sasvim iznenada! Nakon vise godina farbanja (u razne boje), posle jednog farbanja u intenzivno crvenu boju, pojavio mi se taj svrab i crvenilo na kozi glave, cak su mi ti "plikovi" il sta su vec pucali, iz njih je izlazila lepljiva tecnost (limfa, cini mi se), i pojavio mi se i mali ekcem na uvetu. To sam zalecila nekim specijalnim samponom koji su mi dali u Avalskoj, i nekim tabletama (mislim antihistaminicima) i kortizonskom kremom za ekcem. I brzo je proslo posle 5 dana. Nakon toga se mesecima nisam farbala. Onda sam uzela, jedan dan, farbu, i namazala je na ruku (unutrasnja strana lakta) i ostavila nekoliko sati- to je dobar test koji svaki put treba uraditi kad menjate vrstu ili boju farbe-i tu se odmah vidi ima li kakve reakcije. I nije mi bilo nista, i ofarbala sam se. I nista, sve je bilo u redu. Pomislila sam da sam bila alergicna samo tad, jedanput, na tu nijansu crvene (iako sam se i pre toga vec farbala istom tom bojom, ali se sa alergijama nikad ne zna). I prosle su opet godine, ja sam iz crvene presla u plavu, iz plave u smedju. I kad sam htela da stavim neku, cini mi se, bordo farbu, odjednom - BUM! da ne poverujes kakva reakcija! Napominjem da sam sve vreme,UVEK koristila KVALITETNE farbe, proverenih, renomiranih proizvodjaca, nabavljene u dobrim parfimerijama (ne na pijaci i sl.). Moja glava se totalno izoblicila! Po celoj kozi glave ta limfa, nadula se cela glava i pola lica (da se ne prepoznas u ogledalu), usi naduvene, crvene, sve pece i svrbi istovremeno, upalile se najblize limfne zlezde-na vratu, i to tako da su postale tvrde kao kamen i bolelo je samo tako, nisam znala sta cu sa sobom, ne mogu da drzim glavu kolko boli, a ne mogu ni da legnem, nista, samo da sedim nekako poduprta jastucima. KA-TA-STRO-FA! Jednom recju, uzas, bila sam ocajna, uvece sam morala da odem u urgentni centar, nisam mogla da izdrzim. Dali su mi inekcije, za prvu pomoc. Sutradan sam ceo dan spavala, a uvece, tacnije u pola noci, cale je morao da me odveze do bolnice (da vam sad ne opisujem kako su me setali tamo od dermatoloskog do infektivnog i nazad, em sto skoro svi spavaju, pa nema nikog za hitne slucajeve, em sto se oni medjusobno prepucavaju, uh!) uglavnom, opet ja dobih inekcije, antihistaminike da pijem nekoliko dana, da se mazem kremom itd. Cela ta moja odiseja trajala je ukupno 10 dana, sve se na kraju povuklo. Neverovatno je kako se odjednom pojavila alegija, pa je godinama nije bilo, da bi se drugi put pojavila u 20 puta gorem vidu, stvarno je bio pakao! Od tada se nikad vise nisam farbala, samo sam stavljala par puta kanu, ali ne tursku ili iransku, nego neku holandsku koju mi je drugarica donela, a koja je nevidjeno kvalitetna, i ima je u 8 razlicitih nijansi, svih boja (plava, crvena, smedja i crna), i drzi se samo sat vremena, bez ikakvih novina i kesa na glavi :grin:, izuzetno postojana, al zato je malo skuplja (10 evra). Ipak, stvarno vredi.
Eto, sad podelih sa vama moju tuznu pricu :) Salu na stranu, ko je jednom imao alergiju, neka se vise ne zeza sa tim! To znaci da organizmu ta odredjena supstanca (hemija) ne prija, telo odbija, nemojte da mucite sami sebe!
Pozdrav!

Ja takodje imam problem sa farbanjem kose godinama ,reagujem u vidu crvenih ecata na vratu i na ceu gde god je farba dotakla kozu,s tim sto mi vrat otice.To stanje traje dva do tri dana i onda nestaju svi ti znaci alergije na farbu.Farbala sam se prvo farbom pa kad sam dosla u fazu da primam inekcije kortikosteroide i hormone prestala sam da se farbam,ali za vrlo kratko vreme jer sam nasla kanu crne boje na koju nisam reagovala neko vreme i zadnjih godinu dana opet oticem i izlazi mi alergija.Farbam se iz razloga sto sam bas mnogo seda samo na prednjem delu glave ineznam sta da radim,i dali postoji neka farba ii ana koja nece da zazove alergiju i gusenje:dash:
 
Imam problem sa farbanjem kose i alergijama godinama. Cela glava mi se ospe vodenim plikovima, oticanje glave, jednom mi se otok javio na celu pa sam bila kao jednorog, srecom imala sam shishke tad, pa sam moj rog zakamuflirala. I ja "moram" da se farbam jer sam seda od kraja osnovne skole. Pa sam praktikovala farbanje uz gomilu lekova i inekcije. Sto naravno nicemu nije vodilo. Jedna od mnogih doktorica koje sam posetila zbog navedenog problema mi je rekla da ne smem ni slucajno to da radim, da sam mogla da se otrujem kolicinom lekova koju sam popila za kratak vremenski period..ali naravno nije imala drugog resenja sem da se ne farbam, sto je meni estetski bilo neprihvatljivo.
Otisla sam na alergolosko testiranje i utvrđeno mi je da sam alergicna na fenil amine. Reakcija je bila takva da se doktorica odusevila i otrcala po fotoaparat da slika reakciju na ledjima i ruci uz komentar "dusu dalo za pokazati studentima da vide sta je jaka reakcija". I ja kao nadjem farbu na kojoj velikim slovima pise NEMAAA FENILAMINA, al s druge strane sitnim slovima pise "mozda ima malo" (+/- may contain). Kana je jos gora, bar meni bila, a LOGONA farbe za kosu ne prekrivaju sede. Nabavljala sam farbe iz inostranstva ali rezultat je bio isti, reakcija, inekcije, antihistaminici i kortikosteroidne masti. Situacija je izgledala bezizlazno.
Prirodno imam tamnu kosu, i volim crnu kosu :sad2: ali silom prilika postala sam plavusa, jer jedna jedina farba za kosu u zemlji Srbiji kojom smem da se farbam a da ne odreagujem je farba BIOCAP delicato kolekcija 0.0 (bela boja). Preko moje crne (crno-bele) kose ispadne plava, a sedi pramenovi cak ispadnu zanimljivi (tesim se ja).
Ja sam moj problem resila nekako, ali sam se prethodno strasno namucila.
Iskreno se nadam da ce ovaj post nekome pomoći i skratiti muke, tj da nece morati prolaziti kroz sve sto i ja.
P.S. Ja sam se igrala sa svojim zdravljem, ali alergije uopste nisu naivne, mogu imati i smrtni ishod (anafilaktichki shok). Takodje, nije dovoljno uraditi test na ruci i "ocitati rezultat" posle par sati, ni posle 24h vec posle 48h. Nadam se da je post bio od pomoci. :) :bye:
 
i ja sam imala reakciju na farbu,a farbam se vec 8 do 10 godina. i nikad mi nista nije bilo do skoro. pa me zanima gde mogu da odem da se testiram na hemikalije? u neku drzavnu ustanovu u beogradu? da li neko zna mozda?

Треба да се обратиш свом лекару опште праксе да те пошаље на кожно, а они ће те даље упутити .
 
Ево нешто мало о кани:


Kana za kosu

Biljka kana je po svom lekovitom dejstvu poznata u medicini, a u kozmetici je poznata po svom korisnom delovanju na jačanje korena kose. Pored toga, kana se koristi i za bojenje kose, čime se dobija lepa bakarna boja.

Boja za kosu se dobija od listova biljke kane, koji se suše a onda se smrve u zeleni prah. Boja kose koju ćete dobiti od kane zavisi od vaše prirodne kose, ali uglavnom se dobijaju nijanse crveno-bakarne boje.

Kako se kana nanosi na kosu?

Kana, odnosno zeleni prah kane, pomeša se sa vrućom kafom ili čajem, a zatim se ta smesa nanosi na suvu i čistu kosu. Kana se na kosi drži najmanje sat vremena, Što je duže na kosi toje boja jača i intenzivnija.

Posle kane kosa se opere šamponom. Kana je veoma dobra za regeneraciju kose, jer sadži mnoge hranljive sastojke. Kana je pravi saveznik u borbi protiv peruti, jer blagotvorno deluje ne samo na kosu, već i na kožu glave.

Kana na kosi pravi debeli sloj, što kosu štiti od loših spoljašnjih uticaja i utiče na to da kosa dugo bude zdrava i neošteće. Kana do te mere oblaže dlaku, da je ponekad nemoguće, uraditi minival. Kana se nalazi na tržištu dugi niz godina i možete je kupiti u svakoj parfimeriji ili u apoteci.
-----------------------

Ево још линкова:
http://www.hennaforhair.com/freebooks/croatianh4h.pdf
Ово ти је мини књижица о кани. ;)
 
Zdravo, da li neko ima iskustva sa alergijom na kanu. Ja sam se farbala sa farbama par puta i znaci katastrofa, sva mi glava tj u predjelu kose bude u plihovima i vrat mi natekne, a da ne pricam koliko svrbi. Pocnem koristiti kanu onu obicnu i na nju sam malo alergicna tj svrbi me oko vrata. Da li je nek probao kakvu dr kanu kvalitetniju ili kakvu dr biljnu farbu?
 

Back
Top