Kulinarstvo Afrike

za egzoticne recepte potrebni su egzoticni sastojci :)

Na koju Afriku mislis?
Ima mnogo Afrika !

Ja imam jos malo Mopane Worms, pa ako zelis to da probas, javi se na pp

Malo njih sa ovih prostora je probalo ove izuzetno hranljive gusenice, pa ih zato smatrom vrlo egzoticnim :)

C U
:)
 
ja obozavam africku kuhinju,jela sam jela iz Kameruna,Nigerije,Gane.....bila sam na par privatinh africkih vecera i jela rukama,onako kako oni tradicionalno jedu...njam,njam...
ali nemam recepte,indiske,kineske,tailandske,vjetnamske....itd.
pozz
 
Ja imam jos malo Mopane Worms, pa ako zelis to da probas, javi se na pp

Malo njih sa ovih prostora je probalo ove izuzetno hranljive gusenice, pa ih zato smatrom vrlo egzoticnim :)

Ja sam ih probala i mnogo ih volim, pitanje: umes li da ih spremis ili ih jedes samo susene?

Za one koji bi da ih spremaju:
1 solju mopana ostaviti u toploj vodi da se malo natope.
Prodinstasi 1'2 veca paradajza sa glavicom sitno seckanog crnog luka. U to dodati mopane, a po potrebi i malo vode.
Ostaviti da se krcka dok mopani ne omeksaju. Sluziti uz pap (kacamak od belog kukuruznog brasna)
 
Evo tri recepta iz Senegala: :per:

Riblje ćufte u umaku

Sastojci:
- 1 kg čistog mesa bakalara
- 3 čena belog luka
- 1 veza iseckanog peršuna
- 2 praziluka
- 3 kriške hleba
- 1 crni luk
- so, biber
- ulje za prženje

UMAK
- 1 iseckan crveni luk
- 3 kašike paradaiz pirea
- so,
- ljute crvene paprike
- 2 kašike sirćeta

Bakalar, beli luk, peršun, paradaiz i hleb se sitno samelju, pa se onda posole i pobibere. Sve se dobro promeša i sjedini. Zatim se oblikuju ćuftice i peku u ulju na srednjoj vatri dok ne porumene.
Za umak se crveni luk proprži u ulju koje je preostalo od prženja, pa se doda paradaiz pire, so, paprika i voda. Sve se dobro promeša i kuva dok se nezgusne. Na kraju se doda sirće, stave riblje ćufte i kuva 1 h na tihoj vatri.
Ćuftice se serviraju u umaku kao predjelo.


Pileći ragu sa kikirikijem :lol: :lol: :lol:

Sastojci:

- 2 mlada pileta
- 1 l vode
- 200g narendanih kikirikija
- 2 crvena luka
- 2 krompira
- 2 patlidzana
- so, biber
- 4 jaja
- 4 šoljice kuvane riže

Meso se odvoi od kostiju i kuva 30 minuta u vodi. Zatim se dodaju kikiriki, seckani crveni luk, usitnjen patlidzan i krompir. To se poklopi i kuva još pola sata, pa se onda posoli i pobiberi.
U svaki tanjir stavi se po jedno žumance, zalije gotovim raguom i doda kuvani pirinač.

Voćni kolačići :think::think::think::think::think::think:

Sastojci:
- 200g pšeničnog brašna
- prašak za pecivo
- so
- 1 jaje
- 150 ml mleka
- 1 kašičica vanile
- 2 kapi naranđzina ekstrata
- 6 banana isečena na debele kolutove
- 200g ulja

Brašno i prašak za pecivo pomešaju se sa jaima, dobro zamućenim sa mlekom, vanilom i narandzinim ekstraktom. Masa se meša dok ne postane glatka, a onda se dodaju banane i masa opet dobro promeša.
Testo se kašikom stavlja u vrelo ulje i peče dok ne dobije tamnobraon boju.

Kolačići od susama
(barazek)

Sastojci:
- 1 jaje
- 230g putera
- prašak za pecivo
- so
- 115g šećera
- 3 kašike tople vode
- 450g brašna
- 230g susama

Sirup
- 230g šećera
- 0.6dl vode

Izmešati prosejano brašno i prašak za pecivo. Pomešati šećer, puter i jaja i dodati mešavinu brašna i praška za pecivo. Mesiti rukama i dodavati vodu, dok testo ne postane čvrsto. Razviti ga na dasci, posutoj susamovim semenom. Premašati sirupom i posuti sa još susama. Seći na kolutove prečnika 6 cm . Ređati kolače na blago zamašćen pleh i peći na 180˚C 8 – 10 minuta.

:gace::gace::gace::gace::gace::gace::gace::gace::gace:
 
Bas ovih dana mili me uci kako da budem spretna kuharica africke hrane.Javicu se sa kojim receptom poslije,al' za sad da kazem da je meni omiljeni i njima svima zajednicki plantain.Izgleda kao banana.Moze da se supa od toga napravi,a deep fry vecina naroda koristi i tako ga ja najbolje volim.Na koso se sjece i za 20 minuta gotovo.Ljuta red rice ili jollof rice su mi po isto po mjeri.Iyan ili pounded yam je jako ukusan sa bilo kojim sosom ili supom i ne koristi se nikakav pribor za jelo,a obe eja tutu ili ti riblja supa sa biberom i obe ata ne zaostaju. Jedino sto mi se ne svidja( ali naucicu se) je da se jako mnogo ljutih zacina koristi pri svakom jelu,pa se dosta puta zakasljem i voda je uvjek uz mene.z:) Hleb se ne koristi u velikim kolicinama,ali su porcije nesnosnih razjmera.z:) Najvise jedu rizu na razlicite nacine i kravlje noge,pilece meso,kozje meso ili kozu,ribu i prawns.Uvjek su za hranu.z:)
 
Evo jedan iz Etiopije:

Potrebni sastojci:
4 ljudska odreska
50 gr luka
10 gr cesnjaka
150 gr i vise raznih gljiva
1 juha od glijve
so, biber, zacini

Priprema:
Na ulju ispecite 4 ljudska odreska, pokrijte poklopcem. Ne ostatku ulja preprzite 50 gr naseckanog luka, dodajte 10 ge naseckanog cesnjaka i zaprzite da zamirisi. Dodajte 150 gr reznih gljiva, da omeksaju. Zalite sa 0,5l vode u kojoj ste umesali 1 juhu od gljiva, dodajte malo bjelog vina i kuhajte 5 min. U imak dodajte odreske, malo timjana i kuhajte jos 5-10 min. Na kraju dodajte malo naseckanog persina i kasiku kiselog vrhnja.
 
Evo jedan iz Etiopije:

Potrebni sastojci:
4 ljudska odreska
50 gr luka
10 gr cesnjaka
150 gr i vise raznih gljiva
1 juha od glijve
so, biber, zacini

Priprema:
Na ulju ispecite 4 ljudska odreska, pokrijte poklopcem. Ne ostatku ulja preprzite 50 gr naseckanog luka, dodajte 10 ge naseckanog cesnjaka i zaprzite da zamirisi. Dodajte 150 gr reznih gljiva, da omeksaju. Zalite sa 0,5l vode u kojoj ste umesali 1 juhu od gljiva, dodajte malo bjelog vina i kuhajte 5 min. U imak dodajte odreske, malo timjana i kuhajte jos 5-10 min. Na kraju dodajte malo naseckanog persina i kasiku kiselog vrhnja.

Pogresila si. Taj recept nije iz Etiopije, taj je iz Ugande, a jedu ga i crnci u Juznoj Africi. ;)
 
Poslednja izmena od moderatora:
ja obozavam africku kuhinju,jela sam jela iz Kameruna,Nigerije,Gane.....bila sam na par privatinh africkih vecera i jela rukama,onako kako oni tradicionalno jedu...njam,njam...
ali nemam recepte,indiske,kineske,tailandske,vjetnamske....itd.
pozz

Бијетнамска је врх...........
Афричка кухиња готово да не постоји (мислим на црну африку) све се углавном своди на колинијалну основу обогаћену локалним састојцима.
 
Specijalitet iz Konga
Moi-moi

2-3 šolje sušenog pasulja
1 kašičica sušenih škampa (ili kakvih drugih morskih plodova)
1-2 sitno seckana paradajza
1-2 sitno seckane glavice luka
biber i so
1 čili papričica
aleva paprika
ulje

Po želji: škampi kuvani, sitno seckane šargarepe, kuvani grašak, paprika, kuvano jaje, sardine iz konzerve, mleveno meso, sušeno ili dimljeno meso.

Pasulj se opere u velikom loncu. Prelije se vrelom vodom i ostavi da odstoji. Ujutru se oljušti, pa procedi. Pasulj se samelje ili istuca uz malo vode, dok se ne dobije gusta krem-smesa. Dodati kašičicu ulja i dobro mešati da se izjednači (može i u blenderu). Dodati sve sastojke i začine. Smesu zahvatiti i kuvati na pari dok ne postane kao kolač (da čačkalica izađe suva). Pariti možete na kuvalu ili u rerni tako što u posudu za pečenje stavite modlu za mafine u koje ulijete moi-moi smesu. Podloga od kuvanog pasulja doprinosi da do izražaja dođu ukusi ribe i povrća koji se više nego ijedan začin osećaju u ovom jelu i doprinose slasnosti svakog zalogaja.

Moimoi.jpg

Ishod je gusta i jaka "proja" od pasulja koja se jede za užinu, namazana na hlebu ili kao obrok uz pirinač

http://wannabemagazine.com/klopajmo-na-ulici-jedan-kongo-i-dva-bonga/
 
Meloukhia
Pre nego što probate, prisetite se da je sve u ukusu. Gusto tamno zeleno varivo pravi se od okre (bamije), maslinovog ulja i svinjetine koji zajedno moraju odstajati u vodi osam sati. Izgled većini nije nimalo privlačan, ali je ukus bogat.

mloukhia.jpg
 
Alžir: Kdra – piletina s bademom

80dd6172d2ced7ce4aa061b88c48cf57_header.jpg


Sastojci 2 osobe
60-ak dkg pilećih prsa
10 dkg slanutka
8 dkg badema
1 l pilećeg temeljca
5 dkg maslaca
1 žličica šafrana u prahu
1/2 žličice cimeta
1 svežanj peršuna
2 glavice luka
1 limun sok
sol i papar

Priprema
.
prvo kuhajte BADEME 1-2 sata, ja ih kuham dok ne pripremim sve ostalo; neka krčkaju lagano u vodi, a vas boli briga, radite sa strane druge stvari ;)
2.
PILETINU možete ostaviti u filetima, ja ih volim izrezane na komadiće; od volje vam! pileća prsa stavite onda u tavu s maslacem, dodajte pola šafrana; posolite i popaprite; propržite sve to 1 min.
3.
LUK očistite, narežite na kriške i stavite u drugu tavu pa ga malo propirjajte; zatim ulijte pileći temeljac (treba vam veća tava jer ide 1 litra); pustite da sve proključa pa dodajte slanutak i cimet; poklopite i kuhajte 1 sat
4.
izavadite piletinu na tanjur i držite je na toplom; tekućinu u kojoj se pripravak kuhao ostavite na vatri da proključa, a zatim pustite da kuha još 15 min. da se malo zgusne
5.
dodajte tamo u tavu gdje ste pirjali luk ocijeđene bademe, opran i usitnjen peršun i preostali šafran; kuhajte 3 min. pa dodajte limunov sok
6.
sve to sad prelije po mesu i poslužite! ja stavim piletinu u sredinu posude, a sve to ubacim naokolo kao vjenčić; kasnije kad jedete miješate jedno i drugo, od volje vam kako ćete.. :)
Posluživanje
Baš ne volim da se cimet jako osjeti u hrani pa smanjim količinu s jedne na pola žličice. Ako volite, vi stavite više od ovog što sam napisala. :) Ovdje možete vidjeti kako sam pripremila kdru s kus-kusom http://www.coolinarika.com/slika/15722. Inače, ovo dvije osobe smažu bez problema, možda vi to možete razvući na više osoba, hehe, ne znam.. ali za svaki slučaj nemojte računati na više od 3 osobe ove sastojke!

- - - - - - - - - -

http://www.coolinarika.com/recept/alzir-kdra-piletina-s-bademom/
 

Back
Top