Parkinsonova bolest

Maja Cvj.

Zainteresovan član
Poruka
416
Parkinsonova bolest nastaje usled oštećenja nervnih ćelija mozga koje sadrže Dopamin.Oštećene ćelije se nekontrolisano prazne i kao posledica nastaje akinezija,rigor i tremor tj.nepokretljivost,ukočenost i drhtanje.Bolest koja tiho sli sigurno napreduje i izaziva demenciju.Demencija je postupno zaboravljanje svega što je čovek ikada u životu naučio.Lek ne postoji,terapija je simptomatska i uvodi se samo u bolničkim uslovima(neurologija).Doze se individualne.
Za nastanak bolesti je odgovorna arterioskleroza(najčešće),dugotrajna izloženost štetnim agensima i trovanje ugljen monoksidom i još niz faktora između ostalog i inzult ili šlog.
Početkom 90-tih pojavio se lek pod nazivom Semaks koji se testirao u Beogradu,zaboravila sam u kojoj bolnici.Rezultati su bili ohrabrujući ali ne znam zašto ga nema više kod nas.Uvozio se iz Rusije.
Otac mi je oboleo od parkinsonizma i od dijagnostikovanja je živeo samo 9 godina.Tužno je bilo videti kako nestaje.Bolest je opaka jer uzima tiho,evidentno,čini mi se svakog dana.Pratila sam sve ove godine istraživanja i nadala se da će se pronaći nešto da olakša stanje obolelih.Mrtva trka.Ugasio se moj roditelj polupokretan,polusvestan nekoliko meseci,sa otežanim gutanjem,jer je ukočenost zahvatila sve mišiće.
Pri kraju života jedva me je prepoznavao a ime mi je odavno zaboravio.
Inače zaboravila sam da dodam da se bolest definitivno utvrđuje i snimanjem mozga(ct) gde se vide promene tzv.hipodenzne zone ili mesta degeneracaije.Oštećeni deo mozga više nema funkciju.I to polako napreduje.Godinama.Nadam se da sam vam bar malo približila tu bolest..
 
Maja....znam kako ti je..moja baka ima tu bolest odavno pocelo je sa drhtanjem ruku.Zadnjih mesec dana ne prepoznaje nikog lezlala je nekih 10tak dana u bolnici i sada je kuci ali joj nije bolje..da leka nema...grozno je gledati nekoga a znas da mu nemozes pomoci....
 
Oboleli od parkinsonizma ne mogu i ne smeju živeti sami.Izgube se na ulici,zaborave adresu,ne znaju saobraćajnu signalizaciju,prelaze na crveno.Otežano gutaju zbog spazma mišića,zagrcnu se,aspiriraju hranu i tečnost u pluća pa dobiju pneumoniju.Ako hodaju,hod je otežan,više pocupkuju u mestu nego što naprave korak,jer mozak diriguje drugo od onog što oni žele da urade.Ruke se tresu inače toliko ukočene da je jedva saviju u laktu tako da teško mogu sami da se hrane.I u našoj zemlji nema mesta za njih.Mislim na ustanovu.Samo strački dom koji je obavezno prebukiran i nisu baš oduševljeni parkinsoničarem jer zahteva stalan nadzor.Žao mi je.Budite uz nju koliko god možete.Jako brzo se ugase i to obično odjednom.Nema agonije,ležanja itd.Samo se ugase..
 
Gde da nadjem MADOPAR HBS 125mg.? Majka boluje o Parkinsona vec 16 god. Nigde ga nema, nabavljali smo ga neko vreme iz inostranstva,medjutim trenutno ne mozemo da ga dobijemo. Ima ga za jos 2 dana.HITNO!!! Ako neko zna kako mogu da saznam ima li ga u Makedoniji ili Crnoj Gori bio bih zahvalan.
 
Nažalost tek sada sam videla tvoj apel.I sama sam imala problem sa nabavkom lekova bez kojh parkinsoničar ne sme ostati.Bruka za državu i ceo sistem zdravstva.Ponekad sam do lekova dolazila preko ekumenskog humanitarnog društva.Ispred njihovih vrata je uvek bila neopisiva gužva ali su svima pomagali.Ako lek trenutno nisu imali postojao je s
pisak za nabavku.
Jesi li probao kontaktirati Galeniku?Nekada sam i njih zvala i molila za pomoć.
 
mojoj majci su samo ukljucili lek "requip" zbog drhtanja ruku i ona ga pije vec 3 meseca i drhtanje se smanjilo. ali nista od snimanja nije radila. da li treba da trazi neka dodatna ispitivanja i koja??? ako neko zna molim vas za odgovor!!!!
 
mojoj majci su samo ukljucili lek "requip" zbog drhtanja ruku i ona ga pije vec 3 meseca i drhtanje se smanjilo. ali nista od snimanja nije radila. da li treba da trazi neka dodatna ispitivanja i koja??? ako neko zna molim vas za odgovor!!!!

Треба да иде редовно на контролу код неуролога. ;)
Све о додатним анализама ће вам рећи неуролог.
 
hvala sofija.moja mama koja ima 71 godinu, je naglo usporila u kretanju,u pokretima,a kada digne ruke blago joj se tresu,pa je ona mislila da se prekontrolise.ja se nadam da je to samo starost

Паркинсонова болест је препознатљива.
Личност се мења, то јој је једна од основних карактеристика.
Почне заборављањем, а дрхтање руку дође мало касније.;)
Старост, највероватније. Али контрола не би била на одмет.
 
... i mojoj nani se vec duze vremena malo tresu ruke a nekad zatrese i glavom... doktor joj je dao uput za te analize ali ona nece da ode.... njen brat ima iste simptome vise od 20 godina i jedna sestra ali su ok... ubedjujem se sa njom ali nece ni lekove za pritisak da pije...mozda je sve to zbog starosti :(
 
Треба да иде редовно на контролу код неуролога. ;)
Све о додатним анализама ће вам рећи неуролог.
hvala sofija, ali mene zanima zasto joj je ukljucila taj lek a nije radjena nijedna analiza :confused: moja majka ima 57 god. nije stara,ali ima nekoliko bolesti,artritis,ostoroporozu,operisala je dojku pre 6 god(citostatici,zracenja)i zadnjih par god. otkrivena je i autoimuna bolest "sijegren"......pije dosta lekova za sve to i sad i ovaj za parkinsonovu :confused: ja nesto nisam primetila da zaboravlja svari malo je ponasanje promenila u smislu da joj smetaju neke stvari koje joj ranije nisu smetale.....ona dosta seta, pesaci pa je mene sad strah i neznam da li ta zaboravnost moze da se desi iznenada??????
pozzz i hvala :heart:
 
hvala sofija, ali mene zanima zasto joj je ukljucila taj lek a nije radjena nijedna analiza :confused: moja majka ima 57 god. nije stara,ali ima nekoliko bolesti,artritis,ostoroporozu,operisala je dojku pre 6 god(citostatici,zracenja)i zadnjih par god. otkrivena je i autoimuna bolest "sijegren"......pije dosta lekova za sve to i sad i ovaj za parkinsonovu :confused: ja nesto nisam primetila da zaboravlja svari malo je ponasanje promenila u smislu da joj smetaju neke stvari koje joj ranije nisu smetale.....ona dosta seta, pesaci pa je mene sad strah i neznam da li ta zaboravnost moze da se desi iznenada??????
pozzz i hvala :heart:

Парконсонизам се постепено развија. Није акутан. Значи не може одједном да почне да заборавља. То се временом почне примећивати.
Зашто лек без анализе?
Зато што је код неуролошких болести, што је и паркинсонизам, 95% дијагнозе историја болести пацијента и преглед пацијента.
Посебно ако је твоја мајка урадила магнет или ct па се виде неке промене на снимку. ;)
Али чак и без тога, преглед је закон!
 
Sofija moja nana ima 73 godine, mama kaze da joj je uvek rukopis bio drhtav i da je iste simptome imala i njena majka, njen najstariji brat i starija sestra od kad zna za njih (nana ima 10 brace i sestara)... niko od njih nije imao problema sa memorijom i nije im dijagnostikovan parkinson, nema ni nana, bolje pamti od mene... jedino sto sam primetila pored povremenog drhtanja je da sad spava vise, ranije nije nikad spavala posle podne a sad stalno....sta je to ako nije parkinson i moze li da bude nesledno... jedna drugarica mi je rekla da pusaci ne oboljevaju od parkinsona :eek: mada ni nana ni niko njen ne pusi pa ne znam sad da li da ja pocnem preventivno :D
 
Андреа, ако кува ручак , а већ је у годинама, то је сасвим довољно да се умори и да пожели да одмори после-подне. ;)
Стари организам се брже исцрпљује.
 
...hvala sofi, mislila sam da ces kao i ona i mama da mi kazes da je ostavim na miru i da je ne smaram...nana ima neku prijateljicu, doktora koja je kao na njenoj strani, ona je naucila i da uzima samo andol za pritisak a ja sam 2X zvala hitnu kad joj skoci na 200
 
Реци јој за тај притисак да мора да пије лекове уз образложење да ће вама натоварити велику обавезу ако јој пукне крвни суд у глави па се шлогира и остане непокретна. :lol:

Брутално је, али је истина. Тако се и моја бака противила па је након тог аргумента почела да пије лекове тачно у минут како јој је кардиолог преписао. :)
 
postoji li neka analiza krvi koja bi mogla da se odradi, ako se sumnja na parkinsa,koja bi dalje uputila na ct
evo ima skoro godinu dana kako sam postavila ovo pitanje.mama je tada posumnjala da ima parkinsa,ali nije otisla na pregled
danas jeste i neurolog joj je to potvrdio.receno joj je da je to pocetak,ona sporije nego pre prica,dosta je usporila sa kretanjem,polako radi neke radnje obicne ,kao sto je cesljanje,otvaranje vrata...
ruke joj se blago tresu
nema promena raspolozenja ni demencije
ima 72 godine i doktor joj je rekao da moze da vozi i da za sada nisu potrebni nikakvi lekovi
mene zanima koliko brzo se bolest razvija
da li svakome utice i na demenciju(trenutno mi najteze pada da ona nece znati ko je,niti ko sam ja)
i takodje me interesuje kako ishrana,to jest post utice na bolest.ona se strogo pridrzava celog posta,znaci pazi kada je na vodi,kada na ulju.hvala unapred
 
Развој је индивидуалан, а деменција је обавезан саставни део Паркинсона.
Исхрана на води не може да шкоди.
Само редовно код неуролога и кад добије терапију нек' се придржава.
 

Back
Top