Drži ga vrišti, pusti ga pišti...

SerbiaUnited

Primećen član
Poruka
989
"Drži ga vrišti, pusti ga pišti..."

Ovu temu sam pokrenuo jednom narodnom izrekom koju sam skoro čuo od jednog pametnog čoveka.
Nisam siguran da je baš tačna, možda je red reči obrnut tj. "Drži ga pišti, pusti ga vrišti"

Hteo sam samo da postavim pitanje najboljeg državnog uređenja za Srbiju kroz Istoriju.

Da li je to bila monarhija, "narodna država" (komunistička), republika ili bi možda to bila demokratija da je bila :)

Nekako mi se čini da "temperamentnijim" državama ne pogoduje demokratija.

Što Srbija ide više ka demokratiji više se stvaraju uslovi da svako radi "gluposti", stvara svoje države.
Od negativnog dejstva liberalne demokratije tj. "tiranije većine" koje se javlja u poslednje vreme u nekim državama, čini mi se da u Srbiji postoji "tiranija manjine".
 
Parlamentarna monarhija ako mene pitate. Ipak, mislim da kod nas vise nije u pitanju biranje modela drzave nego neki mnogo vaznije stvari kao sto su moral i kultura recimo koje su temelj svake nacije. Mora se poceti od temelja a monarhije su po pravilu bile cuvari kulture jednog naroda sto se moze videti i sada u vecini svetskih i Evropskih drzava koje su ostale monarhije.
 
Hocu reci da je veoma potrebno da jedan narod predstavlja jedan kralj - domacin nego gedza - domacin ili ne daj Boze komunista - probisvet. Kralj koji je izdanak loze i koji ima posebno vaspitanje i vladanje ne moze sebi dozvoliti da " maznjava kintu", da iznosi " krtinu " iz zemlje u strane banke, da vacari i potkrada sopstveni narod. Velika razlika je u pitanju izmedju kraljevske sorte i lupeza vasarskih.
 
Наиме, ја нисам ни за западну парламентарну монархију, нити за некакву диктатуру,
већ за наследну, православну сталешку монархију, као једину алтернативу демократском хаосу и диктатури политичких странака. Дакле, за мене се не поставља питање: "Да ли наследна или изборна монархија", већ: демократија
или монархија ? За нас, православне, само је једна монархија права, а то није
ни наследна, ни парламентарна монархија, нити диктатура монарха, већ
православна монархија заснована на свештеној симфонији световне (државне)
и црквене власти; монархија са миропомазаним православним монархом,
богољубивим владаром, на престолу - као домаћином државе.
 

Back
Top