НАЈЗАД НОВА СЛИКА РАТА У БИХ !

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Нова слика рата у БиХ

Сарајевски Истраживачко-документациони центар први је уздрмао слику карактера рата, а суђење генералу Расиму Делићу је озбиљно довело у питање поделу улога на лоше – Србе, и добре момке – Бошњаке

Алија Изетбеговић са муслиманским командантима
(Фотодокументација "Политике")

Од нашег сталног дописника
Бањалука, 18. септембра – Представа о карактеру и узроцима рата у Босни и Херцеговини постепено се – мада поприлично споро – мења. Подела на добре (Бошњаке) и лоше момке (Србе и, делимично, Хрвате) све више добија тонове који нарушавају овај стереотип, успостављен почетком деведесетих година прошлог века. Оваквом развоју догађаја много је допринео почетак суђења команданту Главног штаба Врховне команде Армије Републике БиХ генералу Расиму Делићу.

На овакав развој догађаја утицао је и јуче приказани филм „Џихад у Босни“, о којем је писао и наш лист. На њему су, поред осталог, забележени и злочини муџахедина – одсецање секиром главе заробљеном српском борцу и фудбалска утакмица у којој „свети ратници“ – уместо лопте – шутирају одрубљену главу. Филм обилује и порукама о исламу као јединој правој вери и рату против неверника, све док Алахова вера не победи.

Сарајевски Истраживачко-документациони центар, чији је директор Мирсад Токача, први је озбиљно пољуљао поделу улога на жртве и злочинце. Токача и његови сарадници су, наиме, утврдили да је током рата у БиХ укупно страдало 97.207 лица – 64.036 Бошњака, 24.905 Срба, 7.788 Хрвата и 478 осталих. Дакле, укупан број мртвих је троструко мањи од броја, како су тврдили бошњачки званичници и светски медији, мртвих Бошњака. Осим тога, важно је и следеће: Бошњаци су гинули и у једноипогодишњем рату са Хрватима и током, две године вођених, борби са присталицама Фикрета Абдића у Цазинској крајини.

Промени слике о карактеру рата у БиХ допринео је и бивши муџахедин Али Ахмед Али Хамад, који не крије да је био припадник Ал Каиде и да је по наређењу њеног шефа Осаме бин Ладена дошао у БиХ. Сведочећи против Делића, он је рекао: „Ал Каида се током рата у БиХ није толико занимала за муслимане, колико за освајање базе одакле би, по узору на Америку, могла да оперише по Европи.“ Он је, осим тога, казао да су муџахедини у свим борбама садејствовали са Армијом БиХ и да је она, да је хтела, могла да „спречи нас шаку муџахедина“ да не чине злочине.

Делић и његови адвокати нашли су се у врло непријатној ситуацији и после објављивања видео-снимка његовог опроштаја од муџахедина, углавном – по његовој наредби од 13. августа 1993. године – сврстаних у јединицу „Ел муџахедин“. На снимку, чија аутентичност још није потврђена, Делић упућује следећу поруку: „Дошли сте, као и у низу других земаља, да на Алаховом путу пружите помоћ муслиманима БиХ... Због тога је ваша помоћ и помоћ исламског света за овај народ који се налази на граници ислама и хришћанства и даље неопходна и биће неопходна док ислам не победи на овом свету.“ Питање је да ли у ту „победу“ спадају и терористички напади на Америку и Шпанију, у којима су учествовали и муџахедини који су се борили у БиХ?

„Огледало на којем се годинама гледала искривљена слика карактера рата у БиХ полако почиње да пуца. Велике западне силе су, изгледа, почеле да схватају да бошњачка политичка елита није ни наивна ни безопасна онолико колико се представља. Зато очекујем да ће на површину испливавати све више доказа о томе да је рат у БиХ имао све елементе етничког и верског сукоба, а не пуке српске агресије на ову земљу. Злочине су чиниле све стране и сви ти појединци треба да одговарају за своја недела“, рекао је за наш лист професор др Мирослав Микеш, потпредседавајући Већа народа Републике Српске.

Да би се слика о карактеру рата у БиХ до краја исправила, додао је он, неопходно је да Тужилаштво и Суд БиХ што брже реше неколико случајева, међу којима су и они које им је уступио Хашки трибунал. „То се првенствено односи на Сијековац, у којем су 26. марта 1992. године регуларне јединице Хрватске војске и хрватско-бошњачке снаге, под командом Нијаза Чаушевића, убиле 20 Срба. Овај злочин се догодио 11 дана пре него што је 6. априла БиХ међународно призната. Такође, главног тужиоца Маринка Јурчевића треба питати докле је дошла истрага о нападу Хрватске војске на Купрес, у којем је 3. априла страдало више од 60 Срба, као и истрага о покољу које су трупе Републике Хрватске направиле у Мркоњић Граду пред крај рата“, каже др Мирослав Микеш.

Такође, неопходно је утврдити и одговорност за упад Хрватске војске у Равно код Требиња 1. октобра 1991. године у којем је погинуло 14 резервиста ЈНА, као и за напад њених јединица на Козарску Дубицу, Костајницу и Нови Град пре 12 година. У овој операцији, названој „Дрина 95”, после тродневних борби хрватске трупе, предвођене гардијском бригадом „Громови“ и специјалном јединицом „Црне мамбе“, доживеле су тежак пораз, али су – пре повлачења на леву обалу Уне – убиле 104 цивила и борца Војске Републике Српске.


Боро Марић
[објављено: 19.09.2007.]
 
Komšo - odlično ! Nema veće satisfakcije od istine koja se probija.
c014.gif
 
Pa svi znamo da je scenario trebao biti isto kao i na kosovu, proterati sto vise srba iz bosne kako bi lako mogli proglasiti nezavisnot jednostrano bez pitanja srba koji su imali veliki deo teritorija na tlu bosne još i pre drugog svetskog rata! A onda one koji su se borili da bi spasili svoje ognjište i živote proglasiti žločincima čime bi se opravdao rat protiv JNA i Srba u Bosni! Tipičan primer isto što rade i šiptari na kosovu, samo su u bosni bili organizovani srbi pa se nisu lako predavali a i nisu imali svobuhvatnu podrsku nato-a i njenih saveznika, pa su samo dobili one teritorije koje su na najkrvaviji način osvojili mudzahedini!
 
BanBanDzinaBiH:
Ohoho, jel se to u ovom forumu napokon podatci IDC-a i sa sudjenja ratnim zlocincima prihvataju kao relevantni :shock:

To je svakako jedan vrlo radikalan preokret nabolje. Cestitam eremita :!:

Само хоћу да прикажем да је вас Бошње чак прочитао и Ал Каидин муџахедин - ПА СВЕДОЧИ У КОРИСТ ИСТИНЕ...... 8-)
 
Nemoj tako skroman bit, velika je stvar sto si napokon nabasao na prave, detaljne i precizne izvore informacija.
Evo ti od mene za poklon direktni linkovi, da ne moras da cekas da Bora napise neki clanak, nego lijepo direktno da se informises:
http://www.idc.org.ba/
http://www.un.org/icty/

U velikom si zaostatku, imas brda materijala da procitas. Dakle batali se foruma i ostalih razbribriga i na posao.

I jos jednom, stvarno si me prijatno iznenadio.
 
BanBanDzinaBiH:
Nemoj tako skroman bit, velika je stvar sto si napokon nabasao na prave, detaljne i precizne izvore informacija.
Evo ti od mene za poklon direktni linkovi, da ne moras da cekas da Bora napise neki clanak, nego lijepo direktno da se informises:
http://www.idc.org.ba/
http://www.un.org/icty/

U velikom si zaostatku, imas brda materijala da procitas. Dakle batali se foruma i ostalih razbribriga i na posao.

I jos jednom, stvarno si me prijatno iznenadio.

Испод части ми је да посећујем балијске форуме - а тема коју сам поставио је чланак из нашег дневног листа "Политика"... 8-) 8-) 8-)
 
Pa nista, Bosnjaci su se ufurali u tu ulogu zrtve i sad sledi bolno, ali vrlo potrebno otreznjenje. Cinjenica da su mesta kroz koja je prosla ABiH isto onoliko etnicki cista kao i ona kroz koja je prosla VRS dosta govori o tom ratu.

P.S. je l' bi moglo malo da se o'ladi sa tim "balija", "ustasa" itd? Postaje zamorno.
 
BanBanDzinaBiH:
Ohoho, jel se to u ovom forumu napokon podatci IDC-a i sa sudjenja ratnim zlocincima prihvataju kao relevantni :shock:
:
Ja sam odavno objavljivao podatke sa suđenja. Niko me nije demantovao.
eremita:
Испод части ми је да посећујем балијске форуме - а тема коју сам поставио је чланак из нашег дневног листа "Политика"... 8-) 8-) 8-)
To nisu forumi.
 
Yopa:
Pa nista, Bosnjaci su se ufurali u tu ulogu zrtve i sad sledi bolno, ali vrlo potrebno otreznjenje. Cinjenica da su mesta kroz koja je prosla ABiH isto onoliko etnicki cista kao i ona kroz koja je prosla VRS dosta govori o tom ratu.

P.S. je l' bi moglo malo da se o'ladi sa tim "balija", "ustasa" itd? Postaje zamorno.

Што се жалиш кад им је то прави назив. Они се поносе тиме.
 
BanBanDzinaBiH:
Nemoj tako skroman bit, velika je stvar sto si napokon nabasao na prave, detaljne i precizne izvore informacija.
Evo ti od mene za poklon direktni linkovi, da ne moras da cekas da Bora napise neki clanak, nego lijepo direktno da se informises:
http://www.idc.org.ba/
http://www.un.org/icty/

U velikom si zaostatku, imas brda materijala da procitas. Dakle batali se foruma i ostalih razbribriga i na posao.

I jos jednom, stvarno si me prijatno iznenadio.

То линкови оних који су помагали муџахединима и усташама. Ослободиоци насера. Нека хвала.
 
nesha taxista:
Већина да. Те празне комуњарске приче како већина хрвата, шиптара и потурчених жели добро Србима смо ми Срби итекако осетили на својој кожи.

nesha taxista:
Pa s tog linka je i Politika uzela tekst o kom je tema.
Један истинит текст постављен од сотоне, не мења оно што јесте и што је учинио против Срба.
 
Obersturmfuehrer:
sotone sotone
BUBU

ih, kad vam dodje jedan Stribog pa vas sve zajedno oduva nazad u izrael ima da se cesete....

Obersturmdummkopf може да поведе све своје антисрпске злотворе из Србије за израел и тамо да остане са њима. Данас поново убили палестинце, израелска забава. Правилан назив за оне који пишу да је уцк херојска војска, зенге добри а изетбеговић
херој, тућман демократа.
 
Viorija:
Obersturmdummkopf може да поведе све своје антисрпске злотворе из Србије за израел и тамо да остане са њима. Данас поново убили палестинце, израелска забава. Правилан назив за оне који пишу да је уцк херојска војска, зенге добри а изетбеговић
херој, тућман демократа.

stari sloveni nemaju veze sa izraelom, tako da ti prepustam zadovoljstvo da se ljubis sa azraeilima i ismaelima....
 

Back
Top