ŽIVIMO LI U 21. VEKU?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 26

Tema: ŽIVIMO LI U 21. VEKU?

Moderator Borac za prava zivotinja (avatar)
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    96
    Reputaciona moć
    4353

Podrazumevano ŽIVIMO LI U 21. VEKU?

Nešto za sladokusce:
    Da li je iko čitao "Statističku hronologiju" od A.T. Fomenka?
    Fomenko je, inače, jedan od najvećih živih matematičara i najmlađi član ruske Akademije nauka. Parafraziraću recenzenta ove knjige: Fomenko vrlo ubedljivo pokazuje da je period od 1000. godine p.n.e. do 1000. god. n.e. u tradicionalnoj istoriji UDVOSTRUČEN, tj. da je od Trojanskih ratova do Renesanse proteklo ne mnogo više od 1000 godina, umesto bar 2000 kako se smatra. Po Fomenku, Rim je osnovan početkom milenijuma (u vreme kad je navodno rođen Isus). Verovatno su istoričari pogrešili i istoriju poslednje tri hiljade godina "rastegli" za jedno 500-1000 godina.
    Fomenko je vrlo ozbiljan lik. Njegova knjiga pojavila se još 1990, a kod nas tek 1997, u izdanju Matematičkog instituta SANU. Poznato mi je da su se naši "akademici" pokrvili oko nje. Čitala sam je, i sklona sam da poverujem u ono što Fomenko tvrdi. Ima li na forumu nekog, ko je upoznat sa materijom? Dakle, živimo li mi u 21. veku?

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: ŽIVIMO LI U 21. VEKU?

???
    moram priznati
    da stvarno ne razumem shta ocesh da kazesh...

Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    96
    Reputaciona moć
    4353

Citat Original postavio crow
    ???
    moram priznati
    da stvarno ne razumem shta ocesh da kazesh...
    Kaže taj Fomenko da nam je računanje istorijskog toka POGREŠNO, i da ne živimo u 21. veku, već u 10. ili 15. Takođe, navodi brojne primere istorijskih "zabluda" (što slučajnih, što namernih). Knjiga je vrlo obimna i puna primera, tako da nije za prepričavanje. Prema njegovoj analizi, skoro svi važniji istorijski događaji desili su se mnogo kasnije nego što tvrdi zvanična istorija.

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

chekaj bre
    a letopisi rimskih careva, konzula,kraljeva...
    valjda se zna da je ziveo/vladao od tad do tad?

il su izmishljeni il nemam pojma :?

Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    96
    Reputaciona moć
    4353

Ma, greškama u računanju najviše su, izgleda, doprineli arheolozi. Fomenko navodi primer egipatskih grobnica na kojima su hijeroglifi pokazivali raspored planeta. Tim hijeroglifima-nadgrobnim pločama stari Egipćani su obeležavali datum smrti. Kad se raspored planeta prouči (matematički i astronomski), dobija se potpuno različit datum od onoga koji su naveli arheolozi. Takođe, grafički su prikazani neki istor. događaji i ličnosti koje nauka stavlja u različito vreme, a Fomenko tvrdi da su u pitanju isti događaji i ljudi. Primer: filozofi Platon, Platen i Plotin su, zapravo, jedan filozof a vode se kao različiti zbog greške u transkripciji imena. Ima na stotine zanimljivosti... Da, dotiče se i drugih, pisanih dela, i svuda nalazi grešku u računanju vremena. Vrlo interesantna teorija.

Elita stnco (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    280

Nisam čitao pomenutu knjigu ali imajući u vidu da je Julije Cezar pre nove ere uveo dosta tačan kalendar po kome se merilo vreme do XVI veka sa greškom od samo desetak dana, kada je promenom interkalacionog pravila uklonjena greška dotadašnjeg kalndara a promenom datuma kompenzovana nagomilana sistemska greška, mi ipak živimo u XXI veku, normalno po postojećem kalendaru. Mereno po muslimanskom ili kineskom kalendaru mi ne živimo u XXI veku. Druga stvar je da li su događaji tačno datirani pa je pitanje da li je neki faraon živeo baš u veku pre nove ere koji je naznačen. I tu verovatno ima grešaka. Pitanje je i koliko se može verovati rasporedu planeta iz vremena kada se znalo samo za vidljive prostim okom, bez instrumenata za određivanje tačnog položaja. I na kraju, oni koji su datirali događaje nisu to radili proizvoljno već sigurno po nekim kriterijuma koji su zadovoljili i kritičare, pa zato navode Fromenka ne bih prihvatio zdravo za gotovo već samo kao interesantno štivo koje eto navodi na razmišljanje.

Aktivan član dragojIo (avatar)
    Učlanjen
    03.11.2006.
    Reputaciona moć
    57

haha, zanimljivo..........
    to mi uopste nije palo na pamet, ali moguce........ treba potraziti na netu kritiku njegovih stavova iz strucnih krugova....

Elita nordic_warrior (avatar)
    Učlanjen
    01.02.2007.
    Reputaciona moć
    222

ja nemam predstavu u kom veku zivimo..
    znam samo da nije 21. jer necu racunati vreme po nekom nepostojecem liku kojeg nazivaju hrist.

inace,teorija je zanimljiva

Poznat DJM (avatar)
    Učlanjen
    14.03.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    120

Interesantna tema... ali neki vremenski trenutak je morao da se uzme za pocetak i tako postao standard...
    Mene vise zanima to da li je zaista doslo do greske u racunanju, uzimajuci u obzir taj standard.
    Ja cak sta vise mislim da je proslo mnogo vise vremena a ne manje kako Fomenko kaze.
    Uzmimo za primer period od 2000 godina... to i nije neki mnogo dug vremenski period i nekako mi je malo verovatno da je citav progres nastao za samo 2000 godina...
    Jos jedna stvar, uzmimo za primer da je covekov zivot 100 godina... to je svega 80 generacija kada se gleda od tog prvog iz 0 godine...
    Nesto tu meni ne stima... mada sta znam... Verujem u nauku i verujem da ce se ta nedoumica resiti.

Iskusan Mackic (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    99

A zasto je uopste bitno u kojem veku zaista zivimo?

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio nordic_warrior
    znam samo da nije 21. jer necu racunati vreme po nekom nepostojecem liku kojeg nazivaju hrist.

mi u srbiji definitivno nismo u 21 veku

Učlanjen
    01.02.2007.
    Reputaciona moć
    222

ma mi smo izgubljeni u vremenu

Zainteresovan član elhean@gmail.com (avatar)
    Učlanjen
    20.09.2007.
    Reputaciona moć
    39

21 je bas lep broj

Iskusan
    Učlanjen
    07.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Borac za prava zivotinja
    Nešto za sladokusce:
    Fomenko je, inače, jedan od najvećih živih matematičara i najmlađi član ruske Akademije nauka. Parafraziraću recenzenta ove knjige: Fomenko vrlo ubedljivo pokazuje da je period od 1000. godine p.n.e. do 1000. god. n.e. u tradicionalnoj istoriji UDVOSTRUČEN, tj. da je od Trojanskih ratova do Renesanse proteklo ne mnogo više od 1000 godina, umesto bar 2000 kako se smatra. Po Fomenku, Rim je osnovan početkom milenijuma (u vreme kad je navodno rođen Isus). Verovatno su istoričari pogrešili i istoriju poslednje tri hiljade godina "rastegli" za jedno 500-1000 godina.
    Fomenko je vrlo ozbiljan lik. Njegova knjiga pojavila se još 1990, a kod nas tek 1997, u izdanju Matematičkog instituta SANU. Poznato mi je da su se naši "akademici" pokrvili oko nje. Čitala sam je, i sklona sam da poverujem u ono što Fomenko tvrdi. Ima li na forumu nekog, ko je upoznat sa materijom? Dakle, živimo li mi u 21. veku?
    ne,zivimo u srednjem veku..evropa i ostatak planete zive u 21.

Učlanjen
    01.02.2007.
    Reputaciona moć
    222

Citat Original postavio Dragantaur
    ne,zivimo u srednjem veku..evropa i ostatak planete zive u 21.
    21. veku od cega??? sta je bilo pre toga

Ističe se Tasha444 (avatar)
    Učlanjen
    09.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    59

Citat Original postavio Borac za prava zivotinja
    Nešto za sladokusce:
    OCIGLEDNO-NE.

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

zanimljiva teorija, i prvo sto mi je na pamet palo je bilo ono oko polozaja zvezda....
    Fomenko kaze da ne odgovara...
    ako se setim pozabavicu se ovim kasnije u toku dana...
    Well, of course it's a rat! You have rats in Spain, don't you - or did Franco have them all shot?

Primećen član Sentient (avatar)
    Učlanjen
    15.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    48

Fomenkova teorija je cista pseudonauka. Svakako da u istorijskom datiranju ima izvesnih gresaka ali one nisu ni blizu onome sto Fomenko tvrdi. Oni koji su se ozbiljnije pozabavili njegovim tvrdnjama i 'dokazima', nasli su da je mnoge podatke 'skuvao' kako bi se uklopili u njegovu teoriju. Statisticki Deniken...

Obećava
    Učlanjen
    12.09.2007.
    Reputaciona moć
    38

To što taj Formenko il Šumenko kaže i sto neko negira postojanje Hrista ne kosi se sa time da je prošlo 2007 godina od datuma koju je uzet za početak brojanja kalendara.
    Hrist je nedvosmisleno istorijska ličnost (Hrišćanima je mesija, muslimani ga priznaju kao proproka, Ćivuti kao verski značajnu ličnost a ateisti kao istorijsku ličnost) i nedvosmisleno je da je rodjen pre 2007 godina.
    Šumenko negira tačnost godina ali pre Hrista tj PNE.
    2007 godina = 20 vekova i 7 godina 21 veka.
    Ovo samo radi preciznosti.

Inače, kako se istorija zasniva na pretpostavkama i zapisima kojima se veruje ali se ne može utvrditi njihova verodostojnost 100%, sve greške su moguće. Da nema sumnje, mi bi i danas verovali da se sunce okreće oko zemlje, da je kraj sveta na Atlantiku, da je Zemlja ravna ploča...

Zainteresovan član elhean@gmail.com (avatar)
    Učlanjen
    20.09.2007.
    Reputaciona moć
    39

u potrazi za istinom, stvaramo lazi.

kakve veze ima koji je broj? svrha mu je arhiviranje, a to radi kako treba. neka sledeca civilizacija ce i ovako imati svoj sistem.

Primećen član Ninjarijeka (avatar)
    Učlanjen
    25.02.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    46

Citat Original postavio stnco
    Pitanje je i koliko se može verovati rasporedu planeta iz vremena kada se znalo samo za vidljive prostim okom, bez instrumenata za određivanje tačnog položaja.

A otkud se onda u sumerskim spisima spominju i Neptun i Pluton?

Primećen član Ninjarijeka (avatar)
    Učlanjen
    25.02.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    46

Citat Original postavio Kitkinjac018

Inače, kako se istorija zasniva na pretpostavkama i zapisima kojima se veruje ali se ne može utvrditi njihova verodostojnost 100%, sve greške su moguće. Da nema sumnje, mi bi i danas verovali da se sunce okreće oko zemlje, da je kraj sveta na Atlantiku, da je Zemlja ravna ploča...
    To moguće vjerovanje možeš zahvaliti samo rimokatoličkoj crkvi još su stari Sumeri(4000 pr.kr.) znali da se sve planete vrte oko sunca a i mnogo više , zatupljivanje se može jedino prepisati kristovim nasljednicima koji su htijeli falsificirati povijest pa me ne iznenađuje činjenica da su možda isfalcificirali i koje stoljeće poslje Krista!!!! 8)

Obećava
    Učlanjen
    30.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    48

Sta god bilo vreme je relativno i meri se samo u odnosu na nesto tako da uopste nema nikakve veze koja i kolika merna jedinica se koristi.Moze ovo biti peti ili pedesetei vek radi se samo o brojci i to tesko da bi promenila nesto.Jedino ako je neko negde u nekim zvanicnim knjigama maznuo par stotina godina.Uzmimo samo cetiri godisnja doba pa je jasno koliko traje godina ili je godina mozda deset puta cetiri godisnja doba?!Ko zna...
    momak 27 god voli sve u sex potpuno liberalan nista mi nije strano,zelim zestok i nezaboravan sex moze i da boli!

Legenda svesnaglista (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    739

Citat Original postavio stnco Pogledaj poruku
    Pitanje je i koliko se može verovati rasporedu planeta iz vremena kada se znalo samo za vidljive prostim okom, bez instrumenata za određivanje tačnog položaja. I na kraju, oni koji su datirali događaje nisu to radili proizvoljno već sigurno po nekim kriterijuma koji su zadovoljili i kritičare, pa zato navode Fromenka ne bih prihvatio zdravo za gotovo već samo kao interesantno štivo koje eto navodi na razmišljanje.
    Немој сада да ме разочараш... :-?
    Одакле ти знаш да они нису имали инструменте?

Legenda svesnaglista (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    739

Citat Original postavio nordic_warrior Pogledaj poruku

Браво Норди!
    Не знамо шта је истина, али знамо шта је лаж! :mad:

Slične teme

1. Mitovi o srednjem veku
    Autor Konstantin Veliki u forumu Istorija
    Odgovora: 90
    Poslednja poruka: 23.07.2010., 16:37
  2. Engleska u XII veku
    Autor Crvena violina u forumu Istorija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 21.08.2007., 00:28