zadatak iz mreza

bojana2007

Početnik
Poruka
7
RADITE ZA DVA RACUNARA .POTREBNO JE DA NA JEDNOM INSTALIRATE WINDOWS XP , A NA DRUGOM WINDOWS 2003 SERVER. U PRVOM DELU VJEZBI JE POTREBNO DA IM SE DODELE FIKSNE IP ADRESE. NA SERVERU INSTALIRATI DNS , A ZATIM I ACTIVE DIRECTORY. U ACTIVE DIRECTORIJU TREBA KREIRATI NOVOG KORISNIKA .PRVI DEO JE ZAVRSEN KADA UCLANITE WINDOWS XP RACUNAR U DOMEN I KADA SE ULOGUJETE NA NJEGA KAO KORISNIK KOGA STE KREIRALI I ACTIVE DIRECTORIJU .U DRUGOM DELU POTREBNO JE DA NA SERVER INSTALIRATE DHCP SERVER I DA SETUJETE WINDOWS XP TAKO DA AUTOMATSKI DOBIJE ADRESU OD DHCP-A
 
RADITE ZA DVA RACUNARA .POTREBNO JE DA NA JEDNOM INSTALIRATE WINDOWS XP , A NA DRUGOM WINDOWS 2003 SERVER. U PRVOM DELU VJEZBI JE POTREBNO DA IM SE DODELE FIKSNE IP ADRESE. NA SERVERU INSTALIRATI DNS , A ZATIM I ACTIVE DIRECTORY. U ACTIVE DIRECTORIJU TREBA KREIRATI NOVOG KORISNIKA .PRVI DEO JE ZAVRSEN KADA UCLANITE WINDOWS XP RACUNAR U DOMEN I KADA SE ULOGUJETE NA NJEGA KAO KORISNIK KOGA STE KREIRALI I ACTIVE DIRECTORIJU .U DRUGOM DELU POTREBNO JE DA NA SERVER INSTALIRATE DHCP SERVER I DA SETUJETE WINDOWS XP TAKO DA AUTOMATSKI DOBIJE ADRESU OD DHCP-A

__________________________________________________________________________
Malo cu da smorim ovim uputstvom,ali kome treba znacice,a kome ne ne mora citati :

INTERNET/INTRANET MREŽE

Zadatak na kololvijumu je sledeci

Radite za dva racunara. Potrebno je da na jednom instalirate windows XP, a na drugom windows 2003 server. U prvom delu vežbi je potrebno da im se dodele fiksne IP adrese. Na serveru instalirati DNS, a zatim i Active Directory. U Active Directoriju treba kreirati novog korisnika. Prvi deo je završen kada učlanite Windows XP računar u domen i kada se ulogujete na njega kao korisnik koga ste kreirali u Active Directoriju. U drugom delu potrebno je da na server instalirate DHCP server i da setujete windows XP tako da automatski dobije adresu od DHCP-a.



Procedura

dati ime serveru i DNS sufiks (dns sufiks je zapravo ime domena) .
recimo ime server
dns suffiks ispit.test
Dodelimo statičku IP adresu serveru. Potrebno je upisati da je preffered DNS adresa servera (na njemu cemo instalirati DNS)
IP address 10.0.0.5
Subnet mask 255.255.255.0
Preffered DNS 10.0.0.5
Setujemo klijenta
Ime je prvi
IP address 10.0.0.10
Subnet mask 255.255.255.0
Preffered DNS 10.0.0.5
Najbolje bi bilo u ovom trenutku ispitati da li je sve uredu sa kablovima i osnovnim TCP/IP setovanjima. Potrebno je na serveru otici u DOS mod i otkucati ping 10.0.0.10 i ako klijent odgovara sve je u redu
Krećemo u instalaciju DNS-a. Ono što je neophodno uraditi
Dodati zonu u DNS i nazvati je po imenu domena (u slucaju DHCP-a ime skoupa je proizvoljno, ali ime zone DNS-a JE OBAVEZNO ISTO KAO I IME DOMENA) u nasem slucaju ispit.test
Omogućiti dinamičko azuriranje zone
Instaliramo Active Directory (otkucamo DCPROMO). Postoje dva bitna pitanja. Ime domena – u nasem slucaju ispit.test. Drugo pitanje, ako je sve u redu ne bi trebalo da se pojavi. U slucaju neispravno instaliranog DNS-a on nas pita da li hocemo da automatski popravi nas DNS, instalira ponovo DNS. Potrebno je prekinuti instalaciju i popraviti DNS. (verovatno niste uradili kako treba stavku 5). Na sva ostala pitanja ostaviti ponuđene odgovore.
Dodamo korisnika u Active Directory (moracemo setovati strong password. Primer je p@ssw0rd)
Uclanimo windows XP u domen (kada nas pita sa kojim korisnikom zelimo da vrsimo uclanjivanje upisemo sledece administrator@imedomena npr. administrator@ispit.test)
Kada restartujemo windows XP trebalo bi da prikazuje tri reda. Prvi je user name, sledeci je password i na kraju gde hocemo da se ulogujemo (da li lokalno na sam racunar ili u domen). U user name i password upisemo podatke koje smo upisali tokom pravljenja user u active directory-ju. Za treci red treba izabrati ime domena (u gornjem primeru to je ispit)
Sada je potrebno instalirati DHCP server. Potrebno je napraviti scope iz koga ce se dodeljivati IP adrese. Potrebno je izvrsiti Autorizaciju servera u Active Directoriju (desni klik na ime servera i izaberete opciju Authorise). Uraditi refresh servera (desni klik na ime servera, All tasks,Restart. Dobar znak je da server prikazuje zelenu srelicu na gore (DHCP normalno radi)
Da bi se do kraja podesio windows XP potrebno je prvo da izlogujemo obicnog korisnika i da se ulogujemo kao administrator domena. Potrebno je otici u TCP/IP setovanja i reci da windows XP treba da uzme automatska setovanja. Da bi se naterao da to i uradi potrebno je otici u dos mode i reci
Ipconfig/release – naredjuje se da oslobodi IP adresu koju trenutno koristi
Ipconfig/renew – trazi od DHCP servera dodeljivanje slobodne adrese
PROCEDURA DEINSTALACIJE ACTIVE DIRECTORY-JA

startujemo DCPROMO. Kazemo da je u pitanju poslednji Active Directory u nasoj mrezi, kao i da hocemo da izbrisemo sve podatke vezano za aplikacije. Nakon toga deinstaliramo DNS i DHCP server (nakon ovoga potrebno je otici u WINDOWS direktorijum, SYSTEM32 i obrisati foldere DNS i DHCP).

BITNA PITANJA KOJA TREBA DA ZNATE

Sta radi DHCP
sta radi DNS server
koja je funkcija Active Directory-ja
osnove TCP/IP-a (privatene, javne adrese, cemu sluzi subnet mask)


Toliko od mene...;-)
 
__________________________________________________________________________
Malo cu da smorim ovim uputstvom,ali kome treba znacice,a kome ne ne mora citati :

INTERNET/INTRANET MREŽE

Zadatak na kololvijumu je sledeci

Radite za dva racunara. Potrebno je da na jednom instalirate windows XP, a na drugom windows 2003 server. U prvom delu vežbi je potrebno da im se dodele fiksne IP adrese. Na serveru instalirati DNS, a zatim i Active Directory. U Active Directoriju treba kreirati novog korisnika. Prvi deo je završen kada učlanite Windows XP računar u domen i kada se ulogujete na njega kao korisnik koga ste kreirali u Active Directoriju. U drugom delu potrebno je da na server instalirate DHCP server i da setujete windows XP tako da automatski dobije adresu od DHCP-a.



Procedura

dati ime serveru i DNS sufiks (dns sufiks je zapravo ime domena) .
recimo ime server
dns suffiks ispit.test
Dodelimo statičku IP adresu serveru. Potrebno je upisati da je preffered DNS adresa servera (na njemu cemo instalirati DNS)
IP address 10.0.0.5
Subnet mask 255.255.255.0
Preffered DNS 10.0.0.5
Setujemo klijenta
Ime je prvi
IP address 10.0.0.10
Subnet mask 255.255.255.0
Preffered DNS 10.0.0.5
Najbolje bi bilo u ovom trenutku ispitati da li je sve uredu sa kablovima i osnovnim TCP/IP setovanjima. Potrebno je na serveru otici u DOS mod i otkucati ping 10.0.0.10 i ako klijent odgovara sve je u redu
Krećemo u instalaciju DNS-a. Ono što je neophodno uraditi
Dodati zonu u DNS i nazvati je po imenu domena (u slucaju DHCP-a ime skoupa je proizvoljno, ali ime zone DNS-a JE OBAVEZNO ISTO KAO I IME DOMENA) u nasem slucaju ispit.test
Omogućiti dinamičko azuriranje zone
Instaliramo Active Directory (otkucamo DCPROMO). Postoje dva bitna pitanja. Ime domena – u nasem slucaju ispit.test. Drugo pitanje, ako je sve u redu ne bi trebalo da se pojavi. U slucaju neispravno instaliranog DNS-a on nas pita da li hocemo da automatski popravi nas DNS, instalira ponovo DNS. Potrebno je prekinuti instalaciju i popraviti DNS. (verovatno niste uradili kako treba stavku 5). Na sva ostala pitanja ostaviti ponuđene odgovore.
Dodamo korisnika u Active Directory (moracemo setovati strong password. Primer je p@ssw0rd)
Uclanimo windows XP u domen (kada nas pita sa kojim korisnikom zelimo da vrsimo uclanjivanje upisemo sledece administrator@imedomena npr. administrator@ispit.test)
Kada restartujemo windows XP trebalo bi da prikazuje tri reda. Prvi je user name, sledeci je password i na kraju gde hocemo da se ulogujemo (da li lokalno na sam racunar ili u domen). U user name i password upisemo podatke koje smo upisali tokom pravljenja user u active directory-ju. Za treci red treba izabrati ime domena (u gornjem primeru to je ispit)
Sada je potrebno instalirati DHCP server. Potrebno je napraviti scope iz koga ce se dodeljivati IP adrese. Potrebno je izvrsiti Autorizaciju servera u Active Directoriju (desni klik na ime servera i izaberete opciju Authorise). Uraditi refresh servera (desni klik na ime servera, All tasks,Restart. Dobar znak je da server prikazuje zelenu srelicu na gore (DHCP normalno radi)
Da bi se do kraja podesio windows XP potrebno je prvo da izlogujemo obicnog korisnika i da se ulogujemo kao administrator domena. Potrebno je otici u TCP/IP setovanja i reci da windows XP treba da uzme automatska setovanja. Da bi se naterao da to i uradi potrebno je otici u dos mode i reci
Ipconfig/release – naredjuje se da oslobodi IP adresu koju trenutno koristi
Ipconfig/renew – trazi od DHCP servera dodeljivanje slobodne adrese
PROCEDURA DEINSTALACIJE ACTIVE DIRECTORY-JA

startujemo DCPROMO. Kazemo da je u pitanju poslednji Active Directory u nasoj mrezi, kao i da hocemo da izbrisemo sve podatke vezano za aplikacije. Nakon toga deinstaliramo DNS i DHCP server (nakon ovoga potrebno je otici u WINDOWS direktorijum, SYSTEM32 i obrisati foldere DNS i DHCP).

BITNA PITANJA KOJA TREBA DA ZNATE

Sta radi DHCP
sta radi DNS server
koja je funkcija Active Directory-ja
osnove TCP/IP-a (privatene, javne adrese, cemu sluzi subnet mask)


Toliko od mene...;-)

Zaista mislim da bi ovo trebalo zavrsiti na LEPLJIVOJ...UNKAT...mislim sta reciii....;-))))))))
 
Poz narode!! Evo i ja imam jedno pitanje na ovu temu. Treba da opisem na 2 strane rad DNS-a na windows-u 2003 serveru. E problem je sto ja oko toga bas i nemam nekog iskustva, pogotovo oko win.2003. Pa ako neko slucajno moze i hoce da pomogne neka mi objasni u kratkim crtama sta da napisem i uradim za taj projekta.
Znaci zadatak mi samo glasi DNS na windows 2003 serveru.
HVALA UNAPRED!!!!
PS: evo i maila ako neko ima to malo opsirnije i ako ga ne mrzi da pomogne> prokuplje@kalik.co.yu <

POZ
 
Nekapiram zasto ljudi odluce da studiraju,izaberu fax,a onda nece da rade?Pa kako bre mislite da znate jednog dana ono za sta ste se skolovali?Eeeee neide to tako.Nije to osnovna ili srednja skola,pa kao ima vremena.
Skolovanju se polako blizi kraj i treba da grabite da nesto naucite....

I ti Neso ako to neznas onda lepo uzmi i nauci.Trebace ti jednog dana.A taj dan nije vise tako daleko...
 
Ma ljudi vi mene ne shvatate. Razumem ja ta pitanja sta je DNS, xp i sl, ali NE ZNAM KAKO TO IZGLEDA U WINDOWSU 2003. Ja i nisam reko da mi pricate o DNS-u, ili o XP-u. Ne znam da li se drugacije podesava ili da li ima drugacije neke funkcije na win 2003.
Sto se tice ucenja mislim da je to moja stvar KAD, KAKO i HOCU li da zavrsim skolu, tako da mislim da to nije vase da kritikujete. Pitao sam normalno ako hocete da pomognete,ako ne nisam trazio kritike na racun mog skolovanja. Ako se bas i interesujete srednja ocena mi je oko 7.3 tako da mi vise i ne treba, a sad sto meni mreze ne idu naj naj to je drugo. Nisam vas niti bilo kog drugog kritikovao KAKVA mu je skola i zasto neko upisuje nesto ako ne voli, pitao sam jednostavno ako neko hoce da pomogne. Posto vidim da necete mogli ste da kazete NE ZNAMO ili NECU DA TI POMOGNEM.
Toliko od mene i normalno ovo sto sam napisao se ne odnose na ostale korisnike, vec za zmaja i popaja.
HVALA u svakom slucaju. Poz
 
Sto se odma ljutis?Pa nisam ja mislio nista lose.Sto se mene tice ja bi voleo da svi budete najbolji u onome sto radite.Ali to nezavisi od mene,nego od vas.

Nego,kao sto tab rece google u ruke pa polako ;)

Ako zakoci negde i budes imao neko konkretnije pitanje slobodno trazi pomoc;) pozzz
 

Back
Top