Pasoš Bosne i Hercegovine
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Pasoš Bosne i Hercegovine

Obećava ilicpetar (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2007.
    Reputaciona moć
    38

Podrazumevano Pasoš Bosne i Hercegovine

Da li neko zna koji su uslovi za dobijanje bosanskog pasosa? Ja sam ziveo i radio 5 god u Sarajevu,ali nisam bio prijavljen...da li mi to moze pomoci u dobijanju dvojnog drzavljanstva?

Početnik
    Učlanjen
    03.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: BOSANSKI PASOS

jesi li se bar turisticki prijavljivao. bijeli karton.

Obećava ilicpetar (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2007.
    Reputaciona moć
    38

nisam nikako. a vrede li sta potvrde sa faxa?

Početnik
    Učlanjen
    30.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

pozz za sve.........da li neko zna da li postoji sansa da izvadim dvojno drzavljanstvo...tj.zivim u bg gde sam i rodjena,a cale mi je iz bosne..u bosanskoj ambasadi u beogradu sam dobila informaciju da sam zakasnila za dobijanje bosanskog drzavljanstva jer imam 24god. kao daju do 23 godne mogu da verujem koliki sam baxuz........i te kako mi treba to drzavljanstvo.........neka mi neko da neki savet sta da radim i kome da se obratim.........da li postoji sansa da ga uopste dobijem? kakve veze ima sto imam 24 god.? helpppppppppp! adriana

Nov član
    Učlanjen
    03.04.2008.
    Reputaciona moć
    0

Na zalost nemam info, pa ne mogu da pomognem ovde. Imam i to drzavljanstvo, ali se pitam zasto bi nekom to drzavljanstvo bilo potrebno.

Početnik
    Učlanjen
    30.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

treba mi iz jer sa tim drzavljanstvom mogu lakse da dobijem vizu za bilo koju zemlju..........pre sa tim nego sa srpskim.........

Nov član
    Učlanjen
    20.04.2008.
    Reputaciona moć
    0

neznam pogledaj u ministranstvu vanjskih poslova u sarajevu, ipak mislim da bi trebalo ad mozes da dobijes drzavljanstvo ne bitno koliko sada imas godina.............

Elita sofffy (avatar)
    Učlanjen
    18.03.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    531

vjeruj da ti ne treba BiH pasosh,ne mozesh s njim nishta.
    the problem with me is that i don't give a f.u.c.k but i still kinda do

Veoma poznat limunada (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    646

Citat Original postavio adriana555 Pogledaj poruku
    treba mi iz jer sa tim drzavljanstvom mogu lakse da dobijem vizu za bilo koju zemlju..........pre sa tim nego sa srpskim.........
    ko te je to slagao ?
    Spremi se,idemo u kino,gledaćemo neku limunadu
    Obuci se da izgledaš fino, pahuljice u čađavom gradu

Zainteresovan član alsindjic (avatar)
    Učlanjen
    16.10.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    31

Da li nekome uopste moze da treba bos.pasos?
    Sem ako ne zivi u Bosni.

Početnik nana131 (avatar)
    Učlanjen
    28.09.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio alsindjic Pogledaj poruku
    Da li nekome uopste moze da treba bos.pasos?
    Sem ako ne zivi u Bosni.
    Jedino sa njim moze Bosnu i u Tursku da ode

Početnik nana131 (avatar)
    Učlanjen
    28.09.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio adriana555 Pogledaj poruku
    pozz za sve.........da li neko zna da li postoji sansa da izvadim dvojno drzavljanstvo...tj.zivim u bg gde sam i rodjena,a cale mi je iz bosne..u bosanskoj ambasadi u beogradu sam dobila informaciju da sam zakasnila za dobijanje bosanskog drzavljanstva jer imam 24god. kao daju do 23 godne mogu da verujem koliki sam baxuz........i te kako mi treba to drzavljanstvo.........neka mi neko da neki savet sta da radim i kome da se obratim.........da li postoji sansa da ga uopste dobijem? kakve veze ima sto imam 24 god.? helpppppppppp! adriana
    Ja se samo pitam kako su mogli usvojiti taj zakon takvu besmislicu

Domaćin Marko BL (avatar)
    Učlanjen
    29.12.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    87

Citat Original postavio ilicpetar Pogledaj poruku
    Da li neko zna koji su uslovi za dobijanje bosanskog pasosa? Ja sam ziveo i radio 5 god u Sarajevu,ali nisam bio prijavljen...da li mi to moze pomoci u dobijanju dvojnog drzavljanstva?
    Bosanski pasoš ne postoji. Ako si mislio na onaj plavi sa zvjezdicama i trokutićima, taj se zove - pasoš BiH, ali bolje da ni ne pomišljaš na to jer njime možeš samo obrisati .... A kao drugo kad vide to čudo od pasoša, odmah si im sumnjiv, idu provjere uobičajne kod sumnje u bijelu alkaidu ... Ja sam to čudo davno bacio. Samo crvendać dolazi u obzir. Hrvati izvadili svoj kockasti a muslimane nek trkeljišu satima na granicama, ko ih hebe kad su doveli alkaidu i razbili Jugoslaviju
    Poslednji put ažurirao/la Marko BL : 15.12.2013. u 06:29
    "U srcu te nosim, s tobom se ponosim, zemljo moja jedna jedina. Svi smo mi Republika Srpska!!!!!!"

Zainteresovan član
    Učlanjen
    08.10.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    23

Citat Original postavio Marko BL Pogledaj poruku
    Bosanski pasoš ne postoji. Ako si mislio na onaj plavi sa zvjezdicama i trokutićima, taj se zove - pasoš BiH, ali bolje da ni ne pomišljaš na to jer njime možeš samo obrisati .... A kao drugo kad vide to čudo od pasoša, odmah si im sumnjiv, idu provjere uobičajne kod sumnje u bijelu alkaidu ... Ja sam to čudo davno bacio. Samo crvendać dolazi u obzir. Hrvati izvadili svoj kockasti a muslimane nek trkeljišu satima na granicama, ko ih hebe kad su doveli alkaidu i razbili Jugoslaviju

Početnik SelmaD (avatar)
    Učlanjen
    24.07.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Bosanski pasoš

I ja sam to htela, pa sam poslala email advokatu koji se time bavi http://www.advokat-prnjavorac.com

Ovo je odgovor da bi dobio pasos moras bit drzavljanin, a uslovi su ti - pogledaj da li sta uspunjavas:

STICANJE DRŽAVLJANSTVA PORIJEKLOM
    Član 6.

Dijete rođeno nakon stupanja na snagu Ustava stiče državljanstvo BiH porijeklom:
    1. čija su oba roditelja bili državljani BiH u vrijeme rođenja djeteta, bez obzira na mjesto njegovog rođenja;
    2. čiji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme rođenja djeteta i dijete je rođeno na teritoriji BiH;
    3. čiji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme djetetovog rođenja, a dijete je rođeno u inostranstvu, ako bi ono inače bilo bez državljanstva;
    4. Ako je rođeno u inostranstvu, a čiji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme djetetovog rođenja, pod uslovom da do vremena kada navrši 23 godine podnese prijavu za evidentiranje državljanstva BiH nadležnom organu.

Sticanje državljanstva rođenjem na teritoriji BiH
    Član 7.

Državljanstvo BiH biće dodijeljeno djetetu koje je rođeno ili nađeno na teritoriji BiH nakon stupanja na snagu Ustava i čija su oba roditelja nepoznata ili nepoznatog državljanstva ili bez državljanstva, ili ako je dijete bez državljanstva.

Sticanje državljanstva naturalizacijom

Član 9.
    Stranac koji je podnio zahtjev za sticanje državljanstva BiH može steći državljanstvo naturalizacijom ako ispunjava sljedeće uslove:
    1. da je napunio 18 godina starosti;
    2. da ima odobren stalni boravak na teritoriji BiH najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva.
    3. da dovoljno poznaje pismo i jezik jednog od konstitutivnih naroda BiH.
    4. da mu nije izrečena mjera bezbjednosti protjerivanja stranaca iz zemlje ili zaštitna mjera udaljivanja stranaca sa teritorije BiH od strane organa čiji je legalitet uspostavljen Ustavom i da je ova odluka još uvijek na snazi;
    5. da nije osuđivan na izdržavanje kazne za krivična djela sa predomišljajem na duže od tri godine u periodu od 8 godina od podnošenja zahtjeva;

6. da se odreknu ili na neki drugi način izgube svoje ranije državljanstvo prije sticanja BiH državljanstva, osim ako bilateralni sporazum iz člana 14. ne predviđa drugačije. Odricanje ili gubitak ranijeg državljanstva se neće zahtijevati ako ovo nije dozvoljeno ili se ne može razumno zahtijevati.
    7. da se protiv njega ne vodi krivični postupak, osim ako se dokaz o ispunjavanju ovog uslova ne može razumno zahtijevati;
    8. da ne predstavlja prijetnje po bezbjednost BiH;
    9. da ima obezbijeđen stalni izvor prihoda u iznosu koji omogućava egzistenciju ili da je u stanju da obezbijedi pouzdan dokaz o finansijskim izvorima za sopstveno izdržavanje;
    10. da je izmirio sve poreske ili druge finansijske obaveze;
    11. da potpiše izjavu da prihvata pravni sistem i ustavni poredak BiH i
    12. da ima važeću garanciju o sticanju državljanstva BiH.
    Naturalizacija se neće odobriti, čak ako podnosilac zahtjeva ispunjava opšte uslove za naturalizaciju, ukoliko postoje osnovani razlozi za sumnju da bi se odobrenjem naturalizacije toj osobi ugrozila bezbjednost BiH i javni red i mir, ili ukoliko naturalizacija nije u skladu sa interesima BiH iz nekog drugog razloga utvrđenog na osnovu cjelokupne procjene stanja podnosioca zahtjeva.
    Sticanje državljanstva olakšanom naturalizacijom

Član 10.
    Bračni drug državljanina BiH - stranac, može steći državljanstvo BiH pod slijedećim uslovima:

1. da je brak trajao najmanje pet godina prije podnošenja zahtjeva i da još uvijek traje u momentu podnošenja zahtjeva;
    2. da se odrekne ili na neki drugi način izgubi svoje ranije državljanstvo prije sticanja BiH državljanstva, osim ako to nije drugačije riješeno bilateralnim sporazumom iz člana 14. Odustajanje ili prestanak ranijeg državljanstva se ne zahtijeva ako to nije dopušteno ili se ne može razumno zahtijevati;
    3. da ima odobren stalni boravak na teritoriji BiH.
    4. da ne predstavlja prijetnje po bezbjednost BiH.

Član 11.
    1. Dijete mlađe od 18 godina čiji je jedan roditelj stekao državljanstvo Bosne i Hercegovine ima pravo da dobije državljanstvo BiH naturalizacijom ako ono ima odobren privremeni ili stalni boravak na teritoriji BiH.
    2. Roditelj koji ima državljanstvo BiH može tražiti sticanje državljanstva BiH u ime maloljetnog djeteta u skladu sa stavom 1. ovog člana. Ako je dijete starije od 14 godina, zahtijeva se njegov pristanak.

Član 11a.
    1. Lice bez državljanstva i lice koje ima status izbjeglice može steći državljanstvo BiH, bez ispunjavanja uslova iz člana 9. stav 1. tač. 2., 3., 6., 9. i 10. samo ako u statusu lica bez državljanstva ili izbjeglice ima neprekidan boravak na teritoriji BiH u trajanju od pet godina prije podnošenja zahtjeva.
    2. Malodobno dijete lica koje je steklo državljanstvo BiH na osnovu stava 1. ovog člana, ima pravo da dobije državljanstvo BiH, bez ispunjavanja uslova iz člana 9. stav 1. tač. 1., 2., 3., 6., 9. i 10., ako ima status izbjeglice ili odobren privremeni boravak na teritoriji BiH, bez obzira na dužinu borvka.
    3. Ako je dijete starije od 14 godina, zahtijeva se njegov pristanak.

Član 12.
    Slijedeća lica imaju pravo da dobiju državljanstvo BiH na osnovu zahtjeva bez ispunjavanja uslova iz člana 9. st. 2 i 6.

1. emigranti koji su se vratili u Bosnu i Hercegovinu,
    2. prva i druga generacija potomaka lica navedenih u stavu 1. koje su se vratile u Bosnu i Hercegovinu.
    Bračni drug lica navedenog u stavu 1. ovog člana, ima pravo na sticanje državljanstva BiH na osnovu molbe bez ispunjavanja zahtjeva iz člana 9. stav 2. ukoliko ispuni uslove člana 10. st. 1. i 2.
    Član 12a.
    Lice kojem je državljanstvo BiH, radi sticanja ili zadržavanja državljanstva druge države, prestalo odricanjem ili otpustom, može podnijeti zahtjev za ponovno sticanje državljanstva BiH, ako ispunjava uslove iz člana 9., osim uslova iz stava 1. tač. 1. i 2.., samo ako ima odobren privremeni boravak najmanje posljednju godinu na teritoriji BiH ili odobren stalni boravak.
    Član 13.
    Ako se u pojedinačnim slučajevima naturalizacija lica smatra od naročite koristi za Bosnu i Hercegovinu, lice može steći državljanstvo bez ispunjavanja zahtjeva iz člana 9. st. 1., 2. i 6.
    Član 14.
    U svim slučajevima gdje ovaj zakon propisuje gubitak ranijeg državljanstva osobama koje stiču BiH državljanstvo, takvim osobama će biti dozvoljeno da i dalje zadrže državljanstvo ranije države gdje god je to omogućeno bilateralnim sporazumom između BiH i te države koji je odobrila Parlamentarna skupština u skladu sa članom IV 4. d) Ustava Bosne i Hercegovine.

Cijeli zakon o drzavljanstvu bosne i hercegovine

Aktivan član
    Učlanjen
    31.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Citat Original postavio nana131 Pogledaj poruku
    Zemlje šengenskog prostora
    Zemlje za koje su ukinute vize: Austrija, Belgija, Bugarska, Kipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Island, Italija, Litvanija, Letonija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska i Švajcarska.

- - - - - - - - - -

Citat Original postavio nana131 Pogledaj poruku
    Zanimljivo je da su vize za srpske državljane ukinule Zambija, Bocvana,Trinidad i Tobago, Zapadna Samoa, Jermenija, Peru, ali da naša država to nije recipročno učinila. Ali je zato Srbija ovaj režim ukinula Meksiku i Boliviji, koje nisu uzvratile reciprocitetom.
    Bez vize ili sa pribavljanjem iste na granici, sa srpskim pasošem se još može ući u Kirgistan, Fidži, Istočni Timor, Burundi, Mozambik, DŽibuti, Šri Lanku, Liban, Keniju i Ekvador. sretan put

Zainteresovan član vrljika (avatar)
    Učlanjen
    23.12.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    17

Podrazumevano Re: Pasoš Bosne i Hercegovine

E jes našla/o zemlju.

Slične teme

1. Dodik bacio zastavu Bosne i Hercegovine
    Autor BANES u forumu Politika
    Odgovora: 134
    Poslednja poruka: 05.08.2008., 03:30
  2. turisticke agencije iz bosne i hercegovine
    Autor borivoje u forumu Putovanja
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 30.05.2007., 07:15
  3. turisticke agencije iz bosne i hercegovine
    Autor borivoje u forumu Putovanja
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 30.05.2007., 07:09
  4. Ko su stanovnici bivše Bosne i Hercegovine?
    Autor Stepski vuk u forumu Politika
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.02.2007., 14:06
  5. Rep. Srpska iz Bosne i Hercegovine!
    Autor BLtaca u forumu Politika
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 03.06.2006., 00:29

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku