ŠPANIJA

Према мојој процени за обилазак Барселоне је потребно 7-8 дана, али уз одличан план и добро пешачење.
Ми смо имали 10 дана тако да смо били опуштенији и стигли смо чак и до Ђироне, где смо били пола дана. Замисли да до Новог Сада + још 10км даље дођеш за 35 минута, а не као код нас из воза гледаш како расту биљке.



Не, користио сам барселона карту за 5 дана, па онда Hola BCN! 5 días" ("five days" card) то је фактички иста карта за наредних 5 дана само без могућности посете музеја.
Ове две карте нам нису признали за Л бусеве и платили смо 2,30 евра сингл карту када смо долазили и одлазили на аеродором, пошто нам је Л 77 баш одговарао, јер нам је хотел био на западној страни као и аеродром.
Л бусеви се сматрају локалним бусевима, без обзира што се крећу у првој зони. Иначе у првој зони је поред Барселоне и цео округ Лоспиталет Љобрегат, као и наш округ Баиш Љобрегат, тачније та периферија Барселоне, већ следећи округ после нас је друга трећа до шесте зоне.

Чак и да се признају Т-10 карте за Л бусеве, нама то опет не би одговарало, јер би смо били лимитирани на 5 вожњи дневно нас двојица, а ми смо до центра града у једном правцу знали да променимо и по 3 линије, једну трамвајску и две метро линије, а некада и више, рецимо када смо ишли само једну метру линију да би прешли у одговарајући метро који нас води на други крај града ... рецимо на север Тибидабо или исток Бадалона.
Taко да 10 евра дати за само 10 вожњи је нама било прескупо, док нам се и тек како ислатило за 30 евра што смо узели 5 дана карту.
Т 10 је више за оне који су у центру и који више времена проводе на плажама, а мање у обиласку града који нуди баш много.


Мени су одговориле само две клинке ... али ајде што цивили не знају, него ови запослени то је катастрофа. Иначе са тим са већ био упознат, једна колегиница ми је рекла.

Mi smo bili sedam dana....jako puno smo presli peske,za ostalo smo koristili T-10
Ali...nismo stigli da odemo na Tibidabo,to smo ostavili za sledeci put,kao i Monserat i jos ponesto :)
 
Vraća uspomene...:)

To sa jezikom sam i ja primetio prvi put kada sam pre x godina bio, samo mene su zezali i za španski(koliko god loš bio) ,tj. na španska pitanja mi odgovarali na katalonskom :lol:

Prošle godine sam isključivo skoro engleski koristio mnogo uspešnije,tj nisam toliko često naletao na ljude koji baš ništa ne znaju.
 
Mi smo bili sedam dana....jako puno smo presli peske,za ostalo smo koristili T-10
Ali...nismo stigli da odemo na Tibidabo,to smo ostavili za sledeci put,kao i Monserat i jos ponesto :)
То под обавезно. Ја сам само пропустио Гаудијеву колонију која се налази преко реке Љобрегат, као и тај крај Сант Бои који уопште није далеко.
Такође препоручујем и ову моју област Баиш Љобрегат, посебно парк Torreblanca. Тај парк уопште није промовисан као неки паркови у Барселони, а изгледа још боље. :D
DSC03139.jpg

DSC03112.jpg

Баиш Љобрегат, парк Torreblanca.
DSC03187.jpg

Баиш Љобрегат, Auditori del Palau Falguera.


Vraća uspomene...:)

To sa jezikom sam i ja primetio prvi put kada sam pre x godina bio, samo mene su zezali i za španski(koliko god loš bio) ,tj. na španska pitanja mi odgovarali na katalonskom :lol:

Prošle godine sam isključivo skoro engleski koristio mnogo uspešnije,tj nisam toliko često naletao na ljude koji baš ništa ne znaju.

Ja сам баш ретко долазио у прилику да их било шта питам, али понекад си приморан да их нешто питаш. На сву срећу оно што је било најбитније су знали да ми објасне.
 
Patroliraju 2 zandara , prilazi im covek i pita ;
- Du ju spik inglish ? ... Ck .
Malo dalje opet prilazi covek , pa pita , palevu franse ? ... Ck odgovara zandar .
Josh malo dalje , treci pita shprehenzi dojc ... ovi opet Ck ...
Da naucimo neki jezik , kaze jedan zandar drugome .
Shto more ?
Pa da se bolje snadjemo .
Idi bre , evo ovi sto parlaju jezike b ash vidim kako su se dobro snashli .
 
'oću ove godine u španiju
razmišljao sam između palama de majorke avionom ili kaljelja busom
avion je bezobrazno skup (preko agencija) pa je izbor pao na kosta bravu a na kosta bravi mi kaljelja nekako najubedljivija
e sad mi je malo izbor hotela problematičan. malo ih je sa klimom, a ja bez klime ne mogu. nije mi jasno zašto španci nemaju klime, kad je u grčkoj to normalna stvar.
razmišljam između bon reposa i esplai...jel bio neko ili ima neko neku drugu preporuku?
 
'oću ove godine u španiju
razmišljao sam između palama de majorke avionom ili kaljelja busom
avion je bezobrazno skup (preko agencija) pa je izbor pao na kosta bravu a na kosta bravi mi kaljelja nekako najubedljivija
e sad mi je malo izbor hotela problematičan. malo ih je sa klimom, a ja bez klime ne mogu. nije mi jasno zašto španci nemaju klime, kad je u grčkoj to normalna stvar.
razmišljam između bon reposa i esplai...jel bio neko ili ima neko neku drugu preporuku?

...bio u Calella u 2 hotela i svi su imali klimu...malo lepo mesto...nikako ne idi u Junu...hladno more i talasi...mene je to zadesilo i u julu...
 
ovo nikako nisu dobre ocene
Wi-Fi friendly 7/10
Water-friendly 6/10
Water quality : 4/10
Toilet-friendly 5/10
meni je neverovatno doplaćivanje za wifi u hotelima...u hotelu, u koji idem za koji dan, čak i kod recepcije je besplatno samo prvih 30 minuta a posle se plaća...oni stvarno nisu normalni
i to za toalete sam čuo da je katastrofa, otud ovako loša ocena
 
ovo nikako nisu dobre ocene
Wi-Fi friendly 7/10
Water-friendly 6/10
Water quality : 4/10
Toilet-friendly 5/10
meni je neverovatno doplaćivanje za wifi u hotelima...u hotelu, u koji idem za koji dan, čak i kod recepcije je besplatno samo prvih 30 minuta a posle se plaća...oni stvarno nisu normalni
i to za toalete sam čuo da je katastrofa, otud ovako loša ocena

Ниси имао среће са хотелом, немој да генерализујеш, ја сам имао као и сваком другом хотелу бесплатан интернет. У неким хотелима чак не постоји ни шифра.
Додуше, ја сам био на периферији, Баиш Љобрегат скоро 10км од центра.
 
Isto besplatan internet u hotelu u centru u Via Augusta ulici. Šta za toalete? Meni je Barselona skoro savršen grad za odmor kakav ja volim. Jedino što ja zameram su jače cene....nijedan drugi problem nisam uočio.
 
Isto besplatan internet u hotelu u centru u Via Augusta ulici. Šta za toalete? Meni je Barselona skoro savršen grad za odmor kakav ja volim. Jedino što ja zameram su jače cene....nijedan drugi problem nisam uočio.

Ја нисам оцењивао хотеле, то је тешко проценити, јер рецимо у Барси сам био на далекој периферији, али у одличном хотелу, у Будимпешти и Бечу са 4*, а рецимо у Риму у аирбнб приватном стану.
Дакле то су све оцене градова, јавног простора.

Па Барселона је и мени савршени град за одмор, али не треба сада да идеализујемо све. Рецимо Москва много више брине о туристима када су у питању јавни и то чак
бесплатни тоалети којих има довољно у граду. Ок, то је само једна ставка, али лидер у томе је један град који ја нисам посетио, нити желим икада да посетим, а то је Истанбул. Барселона као и многи други западни градови смрде на урин, јер не желе туристима да обезбеде тоалете.

Рим је један од три најпосећенијих градова у Европи, али то је напрљавији град који сам посетио ... што да се лажемо. Италијани, што се тиче тоалета иду чак и корак даље, па се циганишу са натписима ''тоалет само за госте ресторана'', без обзира што им закон налаже да морају допустити сваком пролазнику да их користе, баш из тог разлога што немају јавних тоалета, а често и то мало није у функцији.
 
Ја нисам оцењивао хотеле, то је тешко проценити, јер рецимо у Барси сам био на далекој периферији, али у одличном хотелу, у Будимпешти и Бечу са 4*, а рецимо у Риму у аирбнб приватном стану.
Дакле то су све оцене градова, јавног простора.

Па Барселона је и мени савршени град за одмор, али не треба сада да идеализујемо све. Рецимо Москва много више брине о туристима када су у питању јавни и то чак
бесплатни тоалети којих има довољно у граду. Ок, то је само једна ставка, али лидер у томе је један град који ја нисам посетио, нити желим икада да посетим, а то је Истанбул. Барселона као и многи други западни градови смрде на урин, јер не желе туристима да обезбеде тоалете.

Рим је један од три најпосећенијих градова у Европи, али то је напрљавији град који сам посетио ... што да се лажемо. Италијани, што се тиче тоалета иду чак и корак даље, па се циганишу са натписима ''тоалет само за госте ресторана'', без обзира што им закон налаже да морају допустити сваком пролазнику да их користе, баш из тог разлога што немају јавних тоалета, а често и то мало није у функцији.

Nije to idealizacija,jednostavno svoj utisak dajem. Ima pristojnu plažu i more, ima vajb velikog grada, ima odličan noćni život, ima lepe parkove, ima arhitekturu,ima istoriju,ima odličan sistem javnog prevoza,ima u okolini još mnogo toga za videti...iz mog ugla je to savršeno mesto za aktivan odmor :lol:
Nisam primetio problem sa javnim toaletima niti sa wi-fi koji se plaća. Najnormalnije sam ga koristio u hotelu i dobijao šifre u svakom kafiću ili restoranu u koji sam seo. Što se tiče toaleta možda je srećna okolnost da nisam dolazio u krizne situacije, nisam primetio miris urina. Voda? Šta je tu problem, kao i svuda u svetu preventivno ne koristim česmovaču, jednostavno kupiš u bilo kom marketu ili kiosku kojih nije da nema. Ne slažem se sa tim ocenama datim u tom blogu,preniske su. Jedino što su hoteli preskupi i hrana i piće po kafićima, u principu Barselona i nije budžetska destinacija što je ocenjivaču verovatno bilo važno,otuda možda niske ocene.
 
Nije to idealizacija,jednostavno svoj utisak dajem. Ima pristojnu plažu i more, ima vajb velikog grada, ima odličan noćni život, ima lepe parkove, ima arhitekturu,ima istoriju,ima odličan sistem javnog prevoza,ima u okolini još mnogo toga za videti...iz mog ugla je to savršeno mesto za aktivan odmor :lol:
Nisam primetio problem sa javnim toaletima niti sa wi-fi koji se plaća. Najnormalnije sam ga koristio u hotelu i dobijao šifre u svakom kafiću ili restoranu u koji sam seo. Što se tiče toaleta možda je srećna okolnost da nisam dolazio u krizne situacije, nisam primetio miris urina. Voda? Šta je tu problem, kao i svuda u svetu preventivno ne koristim česmovaču, jednostavno kupiš u bilo kom marketu ili kiosku kojih nije da nema. Ne slažem se sa tim ocenama datim u tom blogu,preniske su. Jedino što su hoteli preskupi i hrana i piće po kafićima, u principu Barselona i nije budžetska destinacija što je ocenjivaču verovatno bilo važno,otuda možda niske ocene.

Слажем се у свему, осим дела у коме са правом тврдим да нема довољно јавних тоалета и да вода са чесме није добра, али то заиста и није неки минус, многи градови имају тај проблем, посебно овај први.
И није потребно свуда куповати флаширану воду, ако се зна да рецимо неки градови попут Беча имају одличну воду.
 
bio, video, vratio se...
mislim, bio sam ja i davne 90. ali se prilično izmenilo od tada...osim kranova oko sagrada familije :)
zaključak je da je internet sa svojim informacijama toliko nepouzdan da je to strašno
zašto ljudi pišu ako nemaju šta da napišu? koja je to potreba davati poluinformacije ili izvrtati istinu?
znači, oasis park u kalelji je odličan hotel po svim parametrima...velik, nekoliko bazena, ljubazno i stručno osoblje, fenomenalna hrana, korišćenje bazena, wc-a, presvlačenja, tuširanja, čuvanja stvari poslednjeg dana posle napuštanja soba, BESPLATAN wifi koji je svuda pokriven i ima odličan prijem...najveća mana hotela su kartonski zidovi tako da se susedi iz drugih soba čuju kao da su kod mene
hrana je neograničena, jedino se ne sme iznositi iz restorana
u barseloni je wc sjajno rešen...svuda se može ući i obaviti nužda...u burger kingu, u meku, čak i u hard rok kafeu...nema šifri, nema baba sera, ne treba račun...sjajno
gužva je neopisiva i skroz kvari utisak o lepoti samog grada. ceo grad je prekriven ljudima kao da se vraćaju sa utakmice...strašno...kafići, restorani, butici, robne kuće...svuda se čeka red na kabinu, na kasi...opšti haos
iako sam svuda čitao da je povratna karta od kalelje do barse 7-8 e ja sam je platio 9.80e, ali i druge cene su prilično više od onoga što sam nalazio po netu...recimo, big mek obrok je 8,20e, dok je neki XXL obrok u burger kingu čitavih 8.90e
generalno, sve je znatno skuplje od grčke osim benzina, on je kao kod nas
lepo je i zanimljivo, sjajno za tinejdžere, ali odrasli i ozbiljni treba da idu na neka druga mesta...ili da izbegavaju leto
 

Back
Top