Artu Klark, vizionar...

Džek svih zanata

Veoma poznat
Poruka
14.802
Ovu temu otvaram za sve ljubitelje Arturove vizije sf-a.
Jedini sf pisac cije vizije se ostvaruju...
Necu da nabrajam, samo da spomenem Rama serijal, 2001, arturov pojas za geo stac orbite savremenih satelita, filmska ostvarenja po njegovim delima i tako....

Mislim da zasluzuje temu ovde
Jedini njegov konkurent,veliki Asimov, takodje zasluzuje temu, al neka je otvaraju njegovii ljubitelji, moji drugari za koje znam da ih ima podosta.

A takodje znam da veliki Asimov nije bas u rangu Artura.....robotika ovo ono...gde ta Asimovljeva robotika sada, a gde su Arturove vizije koje su se ostvarile dosada....

Zelim ovom temom da konfrontujem dva velikana i samim tim njihov svet sutrasnjice..
Mislim da je Arturov crnji, ali tehnoloski napredniji svet sa stanovista savremene nauke ozivljava..
Asimov laprda na socijalnim interakcijama ljudi buducnosti, a ne iznosi nista o tehnologiji u datim okolnostima sem nekog pozitronskog mozga ....

:):)
..
 
Po meni je Artur Klark najznacajniji pisac moderne naucne fantastike.
Njegova knjige (ili bar neke od njih), je morao procitati svako ko ima imalo interesovanja za SF.

Pisao je dela koja su, za razliku od Asimova(da ne bude zabune, smatram da je Asimov veliki pisac), bila u realnom domenu nauke i tehnike.Jedno od njegovih najvecih dostignuca je to sto je prvi opisao mogucnost komunikacije pomocu satelita(steta za njega sto to nije patentirao).

Bez sumnje veliki vizionar, svojim radom je dokazao da je bio izvan svog vremena, i najveci pisac naucne fantastike.
:)
 
Artu` Klark Vizionar & Matori prdonja... cije li su to reci?
c010.gif
 
Artur Ditur :lol:

Shto se mene tiche, AK je znachajan u mojoj SF 'karijeri' kao neshto shto dolazi pre.
Nekako mi deluje kao neshto shto se mora prochitati i bitno je za dalji razvoj, ali takodje mislim da sam ga prevazishao ili bolje recheno ne zadovoljava moja iziskivanja bla bla bla... zbog mnogo chega...:)
 
:D ... moze, mada mislim da si bio u pravu sto si ga tako okvalifikovao...
Moje jedine svetle uspomene na njega su TV serija "Misterije Sveta" i onih 10% (mozda i manje) sto ulozi u 2001.(Da ne bese Kjubrika - tjorak)
 
Hm, teko opisati u par recenica...jednostavno moras procitati, barem prvi deo.
Ukratko, ogromni cilindar nepoznatog porekla ulazi u suncev sistem..ljudi u panici frci sklepaju expediciju na isti.
Udju u cilindar i zateknu jedan tehnoloski savrsen eko sistem (sa morem u istom, ostrvima i podzemnim svetom), sa svojim stanovnicima koji nisu tvorci cilindra...
Inace, cilindar je nazvan Rama, po nekom valjda indijskom mitoloskom liku ili bozanstvu sto vuce neke paralele sa cilindrom...

Zanimljivo u Rama serijalu jeste sto se ljudska rasa po prvi put srece ne sa vanzemaljcima, nego sa njihovom tehnologijom...stanovnici Rame su tu samo
kao exponati galakticke biologije.

Svoje vizionarstvo je ovim serijalom opet dokazao...vecina naucnika, kao i ja , misle da cemo se prvo sresti sa tudjinskom tehnologijom, pa onda sa njima samima, kao sto ce se oni sresti sa vojadzerom ili sl, pa onda sa nama...

Preporucujem ti da procitas Ramu obavezno, za koje smatram da je jedan od njegovih naj radova...zasto bi inace snimali film bas po tom delu, iako ima mnogo vise njegovih dela cija produkcija bi mnogo manje kostala?

Cuo sam da se snima rama i ne mogu docekati da je pogledam...:):):)
 
Sal:
Hm, teko opisati u par recenica...jednostavno moras procitati, barem prvi deo.
Ukratko, ogromni cilindar nepoznatog porekla ulazi u suncev sistem..ljudi u panici frci sklepaju expediciju na isti.
Udju u cilindar i zateknu jedan tehnoloski savrsen eko sistem (sa morem u istom, ostrvima i podzemnim svetom), sa svojim stanovnicima koji nisu tvorci cilindra...
Inace, cilindar je nazvan Rama, po nekom valjda indijskom mitoloskom liku ili bozanstvu sto vuce neke paralele sa cilindrom...

Zanimljivo u Rama serijalu jeste sto se ljudska rasa po prvi put srece ne sa vanzemaljcima, nego sa njihovom tehnologijom...stanovnici Rame su tu samo
kao exponati galakticke biologije.

Svoje vizionarstvo je ovim serijalom opet dokazao...vecina naucnika, kao i ja , misle da cemo se prvo sresti sa tudjinskom tehnologijom, pa onda sa njima samima, kao sto ce se oni sresti sa vojadzerom ili sl, pa onda sa nama...

Preporucujem ti da procitas Ramu obavezno, za koje smatram da je jedan od njegovih naj radova...zasto bi inace snimali film bas po tom delu, iako ima mnogo vise njegovih dela cija produkcija bi mnogo manje kostala?

Cuo sam da se snima rama i ne mogu docekati da je pogledam...:):):)
Hvala ti puno na ovome i potrudit ce se da procitam Ramu a samo po tvojoj prici i ja jedva cekam da pogledam film...
 
Što se mene tiče, prva knjiga je potpuno zaokružena i Klark nije ni trebao pisati ostale. Al' hajd' kad su već tu, pročitao sam ih sve. Da se razumijemo, nisu to loše knjige, ali nisu ni neka remek djela.

A film žarko isčekujem!

Edit: tek 2009. Načekaćemo se :lol:
 
Prije nekoliko godina do ruku mi je došla jedna od njegovih knjiga. Ne sjećam se kako se zove ali nije beletristika bila u pitanju nego neka futurologija, promišljanja o budućnosti i tako to. Objavljen je bila možda početkom šezdesetih. Na kraju knjige nalazi se tabela sa njegovim predviđanjem naučnih dostignuća po godinama. Koliko se sjećam ništa nije pogodio. Mi smo do sada već uveliko trebali da putujemo na druge planete i tako to.
Nije mi jasno ni ono što je Z. Živković stalno govorio o Klarkovoj velikoj greški što nije što nije patentom zaštitio svoje otkriće tekemunikacijskih satelita, o kojima je kao o konceptu pisao pedesetih godina. Nisam siguran da nešto možeš da zaštitiš kao ideju, ako nisi razradio tehnologiju. Sve u svemu, kao SF pisac OK, ali malo precijenjen kao vizionar. Sve to zanimljivo zvuči kad on priča, ali kad pogledaš šta je predviđao prije 40 godina...
 
Quentine, u tome i jeste fora..Artur nije izumitelj, niti istrazivac....on je vizionar.

Primer..njegova ideja i vizija svemirskog lifta, cija tehnologija je do tancina opisana u par njegovih dela, bi bila revolucionarna za buduca svemirska istrazivanja.

Ne bi postojale granice dizanja korisnih (i nekorisnih) tereta u orbitu....
Preskupo, ne-ekolosko i veoma riskantno lansiranje sa zemlje bi bili stvar istorije.
Trenutna flota zastarelih satlova bi se mogla iskoristiti (uz modifikacije, naravno) za letove do meseca.

Gradnja velikih brodova za daljnja putovanja ne bi vise zavisila od love, nego tehnologije koja bi se unapredila jako brzo..

da ne govorim o turizmu, napretku astronomije..(opticki i radio teleskopi ne bi bili ograniceni atmosferom), medicine i svega ostaloga...

Sve je to Artur projektovao, a na inzinjerima je da to i ostvare.
Zarad naseg nasledja.
 

Back
Top