neizbrisani tragovi

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
ima ona poslovica "ima gi raznih" ... a zasto smo toliko razliciti [to je nasa najveca "vrednost"] zavisi od mnogo faktora, jedan po meni od najznacajnijih je sta citamo, slusamo, gledamo ...ili koga kao mladi volimo ili postujemo. sta hocu reci, npr. ako citate razne knjige u kojima se velica fasizam i to vam se dopada velika je verovatnoca da cete biti pristalica takvih "razmisljanja". npr. da se vratim na jednu od cestih tema ovde, tito, ako ste ga voleli, a on je stalno pricao o nekom bratstvu i jedinstvo onda.... ili ste obozavali drazu, onda... ili vam je hitler bi onako... znaci postavljati kratke biografije ljudi koji su ostavili traga u vasoj psihi. sto se mene tice ima puno osoba koji su uticali na mene, i pokusat cu ih "redjati" jednog po jednog. znaci da postujemo kratke biografije osoba za koje mislimo da su zasluzni zasto smo takvi, ili zbog kojih smo ovakvi, znaci uticali na nasu promenu nabolje ili "nagore". znaci ovo je usko povezano sa pf. politika na indirektan nacin. doduse ako ne prodje tema onda.... mada ja mislim da bi bilo interesantno videti ko je sta slusao-citao-gledao, tj. zasto je takav kakav je
meni se recimo svidjao, ako je rec o psihologiji, erih from, cak vise nego frojd, doduse i jung, ali drugi put o njemu. evo kratke bio.o fromu

Erih From (1900-1980) svakako spada medu najznacajnije predstavnike humanizma XX veka. Njegov uticaj je i dalje prisutan sirom sveta, a dela su mu prevedena na sve znacajnije svetske jezike i objavljivana u visemilionskim tirazima. Cvrsta vera u zivot i u coveka, koja prozima celokupno Fromovo delo izrazena je u njegovim idejama o organizaciji i razvoju privrede, drustva, politike, nauke i kulture na humanistickim principima. Ona prelazi i na njegove citaoce i daje im podstrek u sopstvenim traganjima za umecem zivljenja.
 
Anakin Skywalker was a legendary male Human Jedi Knight in the waning days of the Jedi Order, and was famed as the Chosen One of Jedi legend. During his training, he was slowly swayed to the dark side of the Force by his many emotions and, most influentially, by the Sith Lord Darth Sidious. He eventually took on the mantle of Dark Lord of the Sith, thus becoming Darth Vader shortly before the formation of the Galactic Empire.

He was the son of Shmi Skywalker and the husband of Senator Padmé Amidala, as well as the father of Luke Skywalker and Leia Organa Solo.

After Jedi Master Qui-Gon Jinn discovered nine-year-old Anakin on Tatooine, he took him away from the planet to be trained in the ways of the Force, believing the boy to be the Chosen One of Jedi prophecy. Young Anakin was apprenticed to Obi-Wan Kenobi upon Qui-Gon's death.

Before becoming Vader, Skywalker served as a General (originally Commander) in the Grand Army of the Republic during the Clone Wars. As Vader, he was appointed to the role of Military Executor of Palpatine's New Order, and gained infamy as one of the galaxy's greatest mass murderers. He also headed the Great Jedi Purge—a hunt for the remaining Jedi after Order 66.

In 4 ABY, at the Battle of Endor, he was redeemed by his son, and renounced the ways of the Sith, becoming Anakin Skywalker once again, moments before his death.

:-D :D :D
 
Derer:
Bilo bi lepshe da ti u duhu humanizma ovde postavish biografije znachajnijih nauchnika,umetnika i stvaraoca u raznim oblastima a da su Albanci sa Kosova.

sigurno njegova najbolja knjiga, mada se jedno vreme "petljao" u politiku na nacin koji se meni nije svidjao tako da ga bas i ne volim
General mrtve armije je jedan od onih romana što otkrivaju snagu i ljepote prave ozbiljne knjizevnosti, a Kadare pisac koji nanovo dokazuje da ce velika knjizevnost, pa makar pisana i na malom jeziku, zadiviti cijeli svijet.
U vrijeme kad je objavio Generala mrtve armije, albanski pisac Kadare je imao dvadeset i sedam godina i njegova je knjizevna zvijezda zapravo tek bila zasjala. Danas, vise od cetrdeset godina nakon prvog izdanja ovog romana, jasno je kako je Kadare jedan od najvecih modernih svjetskih pisaca. Aktualnost njegovog Generala mrtve armije prelazi i prelazit ce jednako vremenske i prostorne barijere. Scena u kojoj starica prica generalu o jednom od mrtvaca koje trazi, covjeku koji joj je ubio muza i silovao kcer, simbolizira tragiku svih balkanskih i slicinih ratova.
 

Back
Top