Raspad Belgije je neminovan

Jerry Ropero

Poznat
Banovan
Poruka
7.375
Brisel -- Dve trećine Flamanaca u Belgiji smatra da će se država raspasti pre ili kasnije, preko 45 odsto to i želi.


Belgijski list Het hatste njuz objavljuje rezultate ankete, prema kojoj 46,1 odsto Flamanaca želi da se država raspadne. U Belgiji su pre tri meseca održani parlamentarni izbori, ali država i dalje nema vladu zbog nesuglasica Flamanaca i Valonaca.

Pobednik na izborima, lider flamanske Hrišćansko-demokratske stranke Iv Leterm, odustao je formiranja Vlade, a za mandatara je imenovan Herman van Rompui, iz iste stranke.

Belgija na prodaju putem interneta

Čuveni internet sajt za aukcijsku prodaju i-bej (eBay) povukao je oglas kojim je Belgija 15. septembra stavljena na prodaju.

Početna cena za ovu evropsku državu, članicu Evropske unije, bila je svega jedan evro, ali je za kratko vreme premašila sumu od 10 miliona evra, kazao je portparol sajta Piter Bjurin, prenela je belgijska novinska agencija Belga.

Od 15. septembra, kada je oglas "Belgija, kraljevstvo iz tri dela" postavio bivši novinar Gerit Siks, korisnici interneta mogli su sve do sinoć, kada je oglas povučen, da šalju svoje ponude.

Siks je svoju domovinu stavio na prodaju za samo jedan evro, ali je samo nakon 26 ponuda cena Belgije skočila na 10 miliona evra.

U oglasu se moglo pročitati da se Belgija može kupiti kao celina, u jednom komadu, premda kupcima nije savetovano da izaberu tu opciju.

Tri belgijske oblasti - Flandrija, Brisel i Valonija, ponuđene su i zasebno, ali uz upozorenje prodavca da "treba voditi računa o državnom dugu od 300 miliona evra koji ostaje da se podeli".

Postavljanjem oglasa, belgijski novinar je hteo da privuče minimum pažnje. "I očigledno da mi je uspelo. U svim sam novinama. 'Mond' trči za mnom čitav dan ne bi li me intervjuisao", kazao je on.

Ovo nije prvi put da je Belgija stavljena na aukcijsku prodaju, ali nikada na ovako provokativan, smešan i suptilan način, kazao je Bjurin.

Oglas je izašao stotog dana političke krize koja potresa Belgiju i preti da raspoluti zemlju.
 
Ako se to i dogodi neće to biti ni krvavo
ni sa svađanjem, niti će doći do opadanja
standarda.
Ali ovo može biti nagoviještaj budućnosti
EU. I to na mjestu osnivanja.
Možda se ipak vratimo EEU(Europska
ekonomska unija) što je mnogo realnije.
Opet to vraćanje ne bi obuhvatilo kontrolu
granica i kontrolu naseljavanja zbog čega
se EU i dogodila kao fiktivna država.

Znači sve se to još važe i odvaže.
 
porin50:
Ako se to i dogodi neće to biti ni krvavo
ni sa svađanjem, niti će doći do opadanja
standarda.
Ali ovo može biti nagoviještaj budućnosti
EU. I to na mjestu osnivanja.
Možda se ipak vratimo EEU(Europska
ekonomska unija) što je mnogo realnije.
Opet to vraćanje ne bi obuhvatilo kontrolu
granica i kontrolu naseljavanja zbog čega
se EU i dogodila kao fiktivna država.

Znači sve se to još važe i odvaže.
Ништа се ти не секирај, када Србија уђе у ЕУ сигурно се распадају.
Као и све претходне империје, царевине, краљевине, уније, савези, заједнице...
 
a ako se raspadne nista se nece promjenit. nece bit granice kad je ionako u EU. eventualno ce se morat zayebavat s vadenjem novih papira.
ali mi se cini da se jerry tjesi zbog toga sto se njegova drzava raspada pa trazi utjehu u "trulom" zapadu :lol:
 
Промениће се доста тога, јер је Фландрија много развијенија и неће се више преливати новац у Валонију. И неће више учити напорни француски. ;)
 
DellBoy-011:
Ahaaaaa..... di su flandranski novci?:-D

Па зато су Фламанци максимално ишли на федерализацију државе, управо због лове. У прошлости, Валонија је била много богатија, али су се времена променила. Њих само круна уједињује, али питање до када.
 
То, с једне стране, јер не могу још да мислим на белгијске проблеме.

С друге, пак, заправо, не би требало да се тим другим потенцијалним распадањима држава и отцепљењима "радујемо", ако смо за принцип очувања граница, управо због КиМ.
 
Norma Kampl:
То, с једне стране, јер не могу још да мислим на белгијске проблеме.

С друге, пак, заправо, не би требало да се тим другим потенцијалним распадањима држава и отцепљењима "радујемо", ако смо за принцип очувања граница, управо због КиМ.
Ниси схватила - када је у питању неко други онда је ОК, када смо у питњу ми ондак не ваља. Исто тако мисле и наши западни ''пријатељи'' и ето весеља и једнима и другима с' времена на време.
Иебеш Косово, битно да се Белгија цепа...
 
I mene boli uvo za istu...

Ali se setih kada sam na moru pre par godina videla dvoje ljudi iz Begije koji su razgovarali na engleskom...i kao zena pita tog momka kako ti ne znas flamanski (ili kako se vec zove) a on odgovara kako ga boli uvo...i tako...njih dvoje iz jedne drzave razgovaraju na trecem jeziku.
 
DukeofSerbia:
Промениће се доста тога, јер је Фландрија много развијенија и неће се више преливати новац у Валонију. И неће више учити напорни француски. ;)

pa ista stvar i u Srbiji onda... Srbija će se odvojiti kao razvijeniji i bogatiji dio od Kosova, a neće morat imati prevodioca za albanski da razumiju 2 miliona Albanaca koji čine preko 90% stanovništva Kosova, zar ne?
 
Pijanista:
Ниси схватила - када је у питању неко други онда је ОК, када смо у питњу ми ондак не ваља. Исто тако мисле и наши западни ''пријатељи'' и ето весеља и једнима и другима с' времена на време.
Иебеш Косово, битно да се Белгија цепа...
Да, стварно, не схватам ту њихову "логику". ;)
 
tokyo:
Nemoj da se smeješ jer ko se poslednji smeje najslađe se smeje
Nemoj da se tamo neki Belgijanac nasmeje 10.decembra ove godine :roll:
Ja sam već oguglao na smeh i osmejke EU i Amerike. Nervirao sam se 15 godina, sad je došao red na mene da se smeškam i smejem. :lol:
Eh, da nema onog Putina, trebalo bi ga izmisliti ... Ovako, priuštio mi je komediju koju gledam, kako histerišu i poskakuju ovi kauboji i ove njihove slugeranje iz Evrope. A drago mi je da gledam i ovu pipirevku koju igraju zadnjih godina sve 5-o-oktobarske demokrate. I oni su se smejali a sad su vrlo ozbiljni.
 

Back
Top