Da li je normalno da toliko kostaju kompjuteri u Srbiji i kako to utice na razvoj?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ја сам исто дошао до закључка да је ствар у Динкићу, јер онако намерно дићи порез за компјутере може да уради само неко ко мрзи своју земљу.

Не знам да ли се сећате нашег српског развоја компјутера са компјутерима Нова, Галаксија и Орион, и зашто је развој престао, ко је узео паре?
 
Ишао сам ја у Словенију 88-е да купим Комодор 64, зато што није било у Београду.

Још само фали да почне Европска Унија да деле оне лаптопове са курблом за земље трећег света, мада би их овде вероватно бнаплаћивали 300 еура с обзиром да је цена 100 долара.
 
Ja sam u Punta Kani, i imam 768 kbs, to izadje oko 1500 pezosa, 50 dolara

Kuci kad sam bio uzeo sam kablovski net iz Sava Centra neka grozna kompanija za kablovsku, i imao sam samo probleme, cak su me ubedjivali preko fona da je problem moj komp...mislim stvarno, e sad se u bloku (ima dosta vremena od kad su stavili matorima 2-ku ispred broja) promenila centrala u Digitalnu....pa znaci 21 vek ide, što kaže jedan profesor sa Arhitekture u vezi Nvobeogadskih tramvaja, Čezama u 22 vek (pošto je bila fora Tramvajem u 21)
 
Pa ljudi PDV na sve kompjuterske komponente je samo 8 % umesto 18 % koliko se placa na sve ostalo..... I kako bre je kompjuter samo za bogate ?? imash nov PC za 300 € sa 17" CRT monitorom sa tim da cesh na njemu moci i pogurati COD2 u 800x600 sa medium podeshavanjima..... A kancelarijski rachunar nov ce te koshtati 200 € sa monitorom.... sa tim da nemozesh da rachunash na igre ( osim Warblade / soliter i ostale $ranja ) ali sve ostalo cesh moci da radish ( muzika / filmovi / net / office )

A sad ako sad zelish Core2Quad i 2 x 8800 Ultra @ SLI i 4 GB rama i dva raptora od 150 Gb u RAID-u i 37" HDTV ready TV onda jbg shta da ti kazem.....
Postoje dve vrstve PC-a:
1.) Obichan - kancelarijski
2.) Gamerski PC
 
miloskorac:
jedan lcd od 17 inca bi bio na ebay.com 75-100 dolara
sa 150 i sa tv tjunerom, sto je kul
plus shiping 25 dolara, e sad takse koje su preko toga, stvarno ne znam

A jel ti shvatash da je to polovna roba bez garancije ? :confused: A i da ima garanciju shta ako ti crkne pa ako hocesh da ostvarish garanciju morash da poshaljesh tamo odakle si ga kupio ( ako ta firma nema ovde pretstavnishtvo )?? Npr u Ameriku :confused:
Shiping 25 $ do vamo a ako ti crkne 25 $ do tamo i josh 25 $ nazad i znash shta si uradio ?? :confused: Uzmesh onih fu*kanih 75 € dodash josh onih 75 $ shto bi te koshtao shiping u sluchaju kvara i dodash 10 € i kupish 19" Wide novu sa 3 godishnjom garancijom..... Inache moj drugar je kupio LCD 17" za 30 € od nekog shto je taj monitor doneo iz nemachke bez ijednog mtvog pixela i monitor mu i dalje radi.... Samo shto je bio pokvaren kad ga je dobio pa ga je otvorio i video da se jedna zica otkachila i zalemio je je i monitor radi..... Znachi nije ni placao majstora nego je sam popravio......
 
miloskorac:
Evo par primera:

http://cgi.ebay.com/Acer-Aspire-Lap...ryZ26266QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
Acer Aspire Laptop Dual Core 1.6 GHz 1GB 120GB DLDVD-RW

Onako kul laptop ni 600 dolara
----

http://cgi.ebay.com/Acer-Ferrari-10...ryZ26266QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
Pa onda najjaci Acer Ferrari 1000 Notebook PC

Mani ti taj primer.
Kod nas su Laptopovi preskupi jer prodavci njih smatraju luksuznom robom i ko hoce da ih ima neka plati.
Zarada na samim racunarima je jako mala ide izmedju 10 i 20% kako kod koga i tu nema neke velike zarade. Na prosecan racunar od 300 - 400 € prodavac zaradi manje od 80€ a on nema svaki dan sklapanje racunara pa ti sad vidi i onda se vade upravo na laptopovima.
 
*P*A*B*L*O*:
A jel ti shvatash da je to polovna roba bez garancije ? :confused: A i da ima garanciju shta ako ti crkne pa ako hocesh da ostvarish garanciju morash da poshaljesh tamo odakle si ga kupio ( ako ta firma nema ovde pretstavnishtvo )?? Npr u Ameriku :confused:
Shiping 25 $ do vamo a ako ti crkne 25 $ do tamo i josh 25 $ nazad i znash shta si uradio ?? :confused: Uzmesh onih fu*kanih 75 € dodash josh onih 75 $ shto bi te koshtao shiping u sluchaju kvara i dodash 10 € i kupish 19" Wide novu sa 3 godishnjom garancijom..... Inache moj drugar je kupio LCD 17" za 30 € od nekog shto je taj monitor doneo iz nemachke bez ijednog mtvog pixela i monitor mu i dalje radi.... Samo shto je bio pokvaren kad ga je dobio pa ga je otvorio i video da se jedna zica otkachila i zalemio je je i monitor radi..... Znachi nije ni placao majstora nego je sam popravio......

Ma super sto je decko majstor. Ja nisam davao primere o polovnoj robi, jel. Uostalom imas net, kao sto vidim, pa pogledaj sam. Sad ces ti meni da pricas da li ja shvatam....Sva tehnicka roba, kad je kupujes original, dolazi sa svojom garancijom, cak i od malih prodavaca, ja mislio kupus a ono keleraba, mada lici na kelj.
Kupio sam Hammerhead p233 sa docking stationom, touch screen, koji ima hard disk anti shock i izdrzava 5 minuta pod vodom. To je za brod. Koji cu da kupim jednog dana (eeeh) Anyway, dosao je sa pokvarenim stajlusom. I covek mi je trazio da mu posaljem pa ce mi on poslati novi. E sad, Hammerhead je bio polovan, i evo ga tu se vuce po gajbi, pa mi je bas bilo ne svejedno, sto ti kazes, da saljem nekom stajlus olovku DHL-om (koji su grozni inace). Inace ja i ne govorim iz ugla da ti kupujes to u srbiji, ja sam brate na Karibima, to je na nema ni hiljadu kilometara do Majamija (ono, da preplivas ko kubanac)
Sali se malo cika Misha
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top