Interesantno pitanje u vezi POTRABLE programa

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nisam naleteo do sada ni na jedan Portable sa SN a ima ih poveca gomila pa cak i XP.
GZ u pravu si odnekle na zvanicnom sajtu nema instalacije i potrable-a ali sam nedugo po pronalasku Nero-a 8-ce nasao i njegov potrable. Tako da mislim da je govoriti o pirateirji programa totalno beskorisno. Mozes recimo da imas instaliran samo XP a sve ostalo koristis potrable programe sto upravo pokusavam i za sada lepo radi
 
Da se nadovezem.. I ja sam koristio dosta potrable softvera, priznajem, u cilju vrlo jednostavnom..

Portable je po meni dobra stvar, posebno softver koji se rijetko koristi.. Recimo, potreban softver da odradis jedan posao i posle ti vise ne treba, a dok recimo demo verzija sa zvanicnog sajta to ne omogucava..

Pitanje se postavlja, sta sad.. Ni legalno, ni nelegalno, U koju kategoriju ovo moze da se svrsta i kako prici ispravnoj diskusiji na ovu temu..

btw.. odlicna tema NICS
 
U principu portable programi su jedino na warezima dostupni za download znaci nisu legalni ;)
Oni se verovatno prodaju "na licu mesta"

NA primer portable verzija XP-a se prodaje na USB Flashu.

119.jpg


I jako je zgodna. Imam je i jednom mi je spasila podatke. Jednostavno kad mi je pao sistem do ne dizanja :lol: digao sam ga preko USB Flasha i isprebacivao i narezao sve sta mi je trebalo i onda je "pao" jedan format :lol:
 
Samo ljudi nemojte se paliti da portable programi rade iskljucivo u RAM-u
Oni se ne instaliraju ali (narocito "slozeniji" programi tipa photoshop, corel itd itd ...) itekako upisuju sve i svasta u sistemske file-ove.
Mom drugu je tako portable Corel poje*o corel koji je vec imao u racunaru (samo niza verzija)
 
NICS:
Ko cita EULA-u uslove osim tebe :)

Cek, cek malo..

Mi upravo raspravljamo o tome da li je PORTABLE software na neki nacin legalan ili nelegalan.. Ako u uslovima EULA stoji da se to ne moze da radi, a tehnicki, je izvodljivo, sta se onda desava,,, dolazimo u situaciju da koristimo opet NELEGALAN softver, pa makar se on zvao i potrable..

Sad, ako EULA uslovi zabranjuju, bicu slobodan pa reci, prepravku softvera i ako neko takvu prepravku i uradi i pusti u distribuciju putem interneta, onda po logici stvari je takav softver NELEGALAN..
 
Upravo tako...
Jedna je stvar koristiti portable firefox, a nešto sasvim drugo kada se radi o komercijalnom softveru...

Nero EULA:
III. Other restrictions
You may not rent or lease the Software, but you may permanently transfer your rights under this Agreement provided that: (i) you transfer all copies of the Software and all written materials; (ii) the recipient agrees to be bound by the terms of this Agreement; and (iii) you remove any and all copies of the Software from your computer and cease any further use of the Software. Any transfer must include the most recent update and all prior versions. You may not copy the Software except as expressly set forth above. You may not reverse engineer, decompile or disassemble the Software, and you are not allowed to post or otherwise make the Software available on the World Wide Web. If you did not acquire the Software in its original packaging and you are not a transfer recipient under this subsection, you are not licensed to use the Software.
 
GZ:
dolazimo u situaciju da koristimo opet NELEGALAN softver, pa makar se on zvao i potrable...

KAo sto rekoh par postova vise :lol:

tab503:
U principu portable programi su jedino na warezima dostupni za download znaci nisu legalni ;)


Mislim da se ovim stavlja tacka na ovu diskusiju.

Samo bi mentol pomislio da photoshop distribuira portable verziju za dz a da istovremeno skupo naplacuje pravu verziju.

Ja licno vidim drugu buducnost portable softvera.
Oni ce skoro izvesno zameniti sadasnje demo i shareware verziije programa.
Davace se osakacene portable verzije koje mogu lako da se isprobaju bez instalacije pa ako ti se svidi kupi.
Ovo su samo probni baloni da se vidi kako ce to funkcionisati.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top