ВУК КАРАЏИЋ 1834. У ЦРНОЈ ГОРИ: ЦРНОГОРЦИ СУ СВИ СРБИ ЗАКОНА ГРЧКОГА

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Bogart

Poznat
Poruka
9.747
Вук Стефановић Караџић:
ЦРНА ГОРА И ЦРНОГОРЦИ
(Прилог познавању европске Турске и српског народа)




ПОГЛЕД НА ЦРНУ ГОРУ КРАЈЕМ 1834.

Становници су Црне Горе Словени српскога поријекла и православне вјере. Процјењује се да њихов број износи према најновијим површним пописима око 100 000 душа.

180px-Montenegrin_cap.jpg

Црногорска народна капа



ЖИТЕЉИ

Црногорци су сви Срби закона Грчкога; само у Кучима има нешто Арнаута Римскога закона. Колико свега има Црногораца, то се још за сад не може казати; него се од прилике мисли да ће их бити до сто хиљада душа. Права домовина Срба, у којој и данас на милионе живе, простире се преко данашње Србије до Призрена и Пећи с оне стране Шаре, и обухвата цијелу Босну, Херцеговину, Црну Гору, крај око Бара, Аустријску Арбанију, Дубровник, Далмацију, Турску и Аустријску (војничку) Хрватску, Славонију, Сријем, готово цио Бачки комитат и дуж Дунава до Св. Андрије (изнад Будима) и један велики дио Баната.



НАРАВ И ОБИЧАЈИ

Црногорци су обично велики, стасити, јаки и здрави људи; начин живота и природа земљишта чине можда да су више мршави него гојазни, да су врло окретни и лаки. Према пријатељскијем туђинцима показују се као предусретљиви, учтиви, па чак и ласкави, и ако су иначе обично озбиљни. Обично се узима да су Срби на југозападу вјештији у лијепијем и глаткијем ријечима и ласкавом понашању него они на сјевероистоку. У Србији се држе као учтиви и ласкави становници Херцеговине, у Сријему и у Бачкој Хрваћани и Далматинци. Али Бокељи у том погледу превазилазе све, а Црногорци, и поред све своје сурове природности, превазилазе чак и ове.



БОКА КОТОРСКА

Да би се Црна Гора лакше могла описати и познати, најприје ћемо казати што о Боци Которској, која њу од мора раставља. У цијелој Боци има око тридесет и три хиљаде душа, све правијех Срба, какови и гдје могу бити; једна четврт од овога биће закона Римскога, а остало је све Грчкога. За времена Српских краљева и царева овај је сав крај био под владом њиховом. Кад Турци Српском земљом обладају, ови крајеви дођу под Млечиће.

Bokelj.jpg

Бокељ у народној ношњи

______________________
Примери ђукљанске "културе":

Укро Ото: "Balego, kako si nervozan! Što ne tražiš mami da ti ga ******?"
Укро Ото: "Povedi đecu kod Vladike Pahomija, ali prvo mu ga ****** da bi ti bolje đecu činodejstvovao."
Укро Ото: "Bogarta nije rodila majka, on je ispao iz guzice Amfilohijeve, ili Bećkovićeve."
Укро Ото: "Svaka zemlja ima svoje fašiste, samo fašisti u Srbiji imaju svoju zemlju."
 
Pipo,samo mi jos reci da ti nemas veze sa ovim...

Perjanik ::


Ja mislim da su Crni Vlasi bili romanizovani Iliri koji su zivjeli na prostor Dinare. Kad su Sloveni dosli ti Vlasi su vjerovatno pobjegli u brda i tamo sacuvali svoje obicaje i kulturu. Mozda su pobjegli u brda i kad su Rimljani bili tu, jer kako drugacije objasnit cinjenicu da su zadrzali plemensku zajednicu, krvnu osvetu itd. Mi, Crnogorci, smo direktni potomci sloveniziranih Vlaha, sto se vidi po fizionomiji, nosnji, kulturi, temperamentu (potpuno razlicit od srpskog, hrvatskog..., a identican sa hercegovackim i krajisnickim).

Aurelian (kao replika na gornji post) :

Uglavnom se sa svim slažem ali da dodam da su se Vlasi u CG pomiješali i sa Slovenima iz Duklje/Zete i sa Malisorima, i to je uglavnom to.
Prevladala je vlaška kultura i običaji.
Mislim da po porijeklu Crnogorci imaju bar 50% vlaške krvi.

Ne treba takođe zbaoraviti da su se Crnogorci kao narod formirali još u 16., 17. vijeku, još tada su prestali sebe zvati Vlasima, Slovenima i zvali se CRNOGORCIMA.

Znaci,tek sad nista nije jasno... :confused:
 
Овај "Укро-Ото" није Црногорац (Србин), не знам по чему је он позванији да говори о Црногорцима од неког црнца из Гане или Бушмана из пустиње Калахари?

______________________
Примери ђукљанске "културе":

Укро Ото: "Balego, kako si nervozan! Što ne tražiš mami da ti ga ******?"
Укро Ото: "Povedi đecu kod Vladike Pahomija, ali prvo mu ga ****** da bi ti bolje đecu činodejstvovao."
Укро Ото: "Bogarta nije rodila majka, on je ispao iz guzice Amfilohijeve, ili Bećkovićeve."
Укро Ото: "Svaka zemlja ima svoje fašiste, samo fašisti u Srbiji imaju svoju zemlju."
 
Вук Стефановић Караџић:
ЦРНА ГОРА И ЦРНОГОРЦИ
(Прилог познавању европске Турске и српског народа)




ПОГЛЕД НА ЦРНУ ГОРУ КРАЈЕМ 1834.

Становници су Црне Горе Словени српскога поријекла и православне вјере. Процјењује се да њихов број износи према најновијим површним пописима око 100 000 душа.

ЖИТЕЉИ

Црногорци су сви Срби закона Грчкога; само у Кучима има нешто Арнаута.

180px-Montenegrin_cap.jpg

Црногорска народна капа

______________________
Примери ђукљанске "културе":

Укро Ото: "Balego, kako si nervozan! Što ne tražiš mami da ti ga ******?"
Укро Ото: "Povedi đecu kod Vladike Pahomija, ali prvo mu ga ****** da bi ti bolje đecu činodejstvovao."
Укро Ото: "Bogarta nije rodila majka, on je ispao iz guzice Amfilohijeve, ili Bećkovićeve."
Укро Ото: "Svaka zemlja ima svoje fašiste, samo fašisti u Srbiji imaju svoju zemlju."
 
Pipo Vaso Ozro Kraso Oto:

Pripadaju li ova dva čojka istom narodu, istoj kulturi?


montengrin5hz.jpg


А на глави носи ово:

180px-Montenegrin_cap.jpg

Црногорска народна капа

:lol:

Читај ово, Ђукљо:

Вук Стефановић Караџић, 1834: Црногорци су сви Срби закона Грчкога; само у Кучима има нешто Арнаута.

:lol:

______________________
Примери ђукљанске "културе":

Укро Ото: "Balego, kako si nervozan! Što ne tražiš mami da ti ga ******?"
Укро Ото: "Povedi đecu kod Vladike Pahomija, ali prvo mu ga ****** da bi ti bolje đecu činodejstvovao."
Укро Ото: "Bogarta nije rodila majka, on je ispao iz guzice Amfilohijeve, ili Bećkovićeve."
Укро Ото: "Svaka zemlja ima svoje fašiste, samo fašisti u Srbiji imaju svoju zemlju."
 
Pipo Vaso Ozro Kraso Oto:
Pobro, istorija je jako komplikovan i dug proces, istorija nije svetosavska bajke koja je u stanju da sve obuhvati jednom rečenicom.
Vlasi su Iliri, jedan od ilirskih naroda na Balkanu.

Naravno,lakse je da covek poveruje da su se narodi mesali. Ali samo Srbima zameras sto nisu ''cistih'' gena. Ja nisam nigde to potencirao,a ti to stalno potenciras...

Ne mozes da utices ni na ljude koji su snaznih opredeljenja,koji znaju ko su i sta su,a ti sebi dozvoljavas da govoris u ime svih njih.

Najbolje je,ako zelis da ''obnavljas'' crnogorsku naciju (koja je po tebi odavno postojala) da priones na posao,napravis svoju decu,pa da njih ucis kako zelis, niko ti ne brani. Ovako se ponasas nasilno,dobijas uvrede (cak i opravdano,jer niko ne voli podrugljivce) a potom i sam odgovoris na isti nacin. Ko bi sa tobom onda zeleo da bude u istoj narodnoj grupi?

Evo ja miran, to je sve sto sam ti imao reci. Bogart je nesto pravo rekao o tebi na jednoj zakljucanoj temi... Procitaj sam...
 
Pipo Vaso Ozro Kraso Oto:
Pobro, istorija je jako komplikovan i dug proces, istorija nije svetosavska bajke koja je u stanju da sve obuhvati jednom rečenicom.
Vlasi su Iliri, jedan od ilirskih naroda na Balkanu.
Opet pokazujes da sa istorijom nemas pojma...ovo sto si rekao za Vlahe je strasno pojednostavljeno,uprosceno...kao da se na Balkanu iz bronzanog doba odmah prelazi u razvijeni srednji vek...izostavio si i druge narode u korpusu Vlaha i izostavio si procese s kraja starog veka,romanizaciju...

Naravno,ti ces negirati ovo sto sam napisao,ali gore po tebe...ja samo hocu da ti pomognem...
 
Pipo Vaso Ozro Kraso Oto:
Ne znam kakav je to drugi narod u okviru Vlaha, kolko ja znam Vlasi su Vlasi, eventualno podgrupa - Morlaci.
Vlasi su svi romanizovani starosedeoci Balkana...nije valjda da ti moram nabrajati koji su narodi ziveli na ovim prostorima pre dolaska Rimljana...vidim da si ti samo za Ilire cuo...i kakvi su ti to"ilirski narodi"...Iliri su jedan narod...
 
Pipo Vaso Ozro Kraso Oto:
Ne, to je najveća varka.
Iliri je samo naziv kako su Rimljani zvali sve stanovnike Balkana, osim Grke. Baš je njih bilo briga ko je sve unutar Balkana, baš su ih interesovale ilirsjke kulture po Balkanu.
Rimljani su jednostavno sve Balkance zvali Iliri.
A među tim Ilirima bilo je svakakvih etničkih grupa.
Jesi li cuo nekada za Tracane?

Iliri nisu bili Dardanci,Tribali,Skordisci...bez obzira kako ih ko nazivao...
 
Pipo Vaso Ozro Kraso Oto:
Ne, to je najveća varka.
Iliri je samo naziv kako su Rimljani zvali sve stanovnike Balkana, osim Grke. Baš je njih bilo briga ko je sve unutar Balkana, baš su ih interesovale ilirsjke kulture po Balkanu.
Rimljani su jednostavno sve Balkance zvali Iliri.
A među tim Ilirima bilo je svakakvih etničkih grupa.

To apsolutno nije tačno... Znali su i za Dardance i Meze i Tračane i još mnoge druge, a to dokazuju i nazivi provincija koje su dobijale imena po tim balkanskim plemenima (Mezija, Dardanija, itd) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
minos:
Pa i kada pogledas nosnju Vojvodjanina i Sumadinca,covek bi rekao da su to dva razlicita naroda...

Кажем вам ја да човек патолошки мрзи Србијанце. Погледајте само са каквим презиром и гађењем говори о екавцима, шајкачи, опанцима, како Србијанце назива "Лепосавима Кукурековићима" и на сличан начин их карикира, како говори да су мешавина Цигана и кметских жена које су силовали Турци, и свему томе даје најнегативнији расистички конекст.

Човек је најдиректнији присталица фашизма и фашистичких идеја Јеврема Брковића, фризерске ЦАНУ и Црногорског путујућег циркуса, а које се само надовезују на спољнополитички концепт Балкана који су имале нацистичка Немачка и фашистичка Италија, са својим сателитима попут хрватске НДХ.

Само се поставља питање због чега се на овом форуму дозвољава пропагирање фашизма и најдиректније вређање свих Срба и српског народа одвратним расистичким квалификацијама о "сервима", Циганима, Власима и мешању са Турцима, док се притом 200.000 Срба-Црногораца у ЦГ расистички назива "Посрбицама".

Све у свему, један одвратан лик кога треба бановати.
icon14.gif


Али за стварно, а не после пар месеци натезања кад коначно попије бан, да се истог момента региструје као неки нови Светобуљак, Фока, Нићифор. Јбт, истрошиће све Ђукљане, неће му ниједан остати! :lol:
 
pontifex maximus:
To apsolutno nije tačno... Znali su i za Dardance i Meze i Tračane i još mnoge druge, a to dokazuju i nazivi provincija koje su dobijale imena po tim balkanskim plemenima (Mezija, Dardanija, itd) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :!: :!: :!: :!:
 
Pipo Vaso Ozro Kraso Oto:
Da naravno, sve njih su Rimljani zvali Ilirima.
Razocarao si me...Tracane nikada nisu nazivali Ilirima...ako se ne varam,nazivali su ih Besima,po najjacem trackom plemenu...

I nikako ne smes Dardance,Tribale,Skordiske i druge stavljati u isti kos sa Ilirima...ja znam da to rade tvoji sunarodnici u Albaniji,ali hajde da bar mi govorimo ozbiljno...
 
Bogart:
Кажем вам ја да човек патолошки мрзи Србијанце. Погледајте само са каквим презиром и гађењем говори о екавцима, шајкачи, опанцима, како Србијанце назива "Лепосавима Кукурековићима" и на сличан начин их карикира, како говори да су мешавина Цигана и кметских жена које су силовали Турци, и свему томе даје најнегативнији расистички конекст.

Човек је најдиректнији присталица фашизма и фашистичких идеја Јеврема Брковића, фризерске ЦАНУ и Црногорског путујућег циркуса, а које се само надовезују на спољнополитички концепт Балкана који су имале нацистичка Немачка и фашистичка Италија, са својим сателитима попут хрватске НДХ.

Само се поставља питање због чега се на овом форуму дозвољава пропагирање фашизма и најдиректније вређање свих Срба и српског народа одвратним расистичким квалификацијама о "сервима", Циганима, Власима и мешању са Турцима, док се притом 200.000 Срба-Црногораца у ЦГ расистички назива "Посрбицама".

Све у свему, један одвратан лик кога треба бановати.
icon14.gif


Али за стварно, а не после пар месеци натезања кад коначно попије бан, да се истог момента региструје као неки нови Светобуљак, Фока, Нићифор. Јбт, истрошиће све Ђукљане, неће му ниједан остати! :lol:


Ma,gnjavi covek samog sebe...valjda hoce da nam nakaci komplekse...

Ja znam ko sam,i ko su moji preci... 8-)
 
Pipo Vaso Ozro Kraso Oto:
Daj ne zezaj, sve su njih Rimljani zvali Ilirima, ko god bi se bilo đe pomjerio unutar Balkana, to Rimlajne nije puno interesovalo i zvali su ih sve ILIRI, a teritoriju ILIRIK.


ILIRIK JE SAMO JEDNA PROVINCIJA, A BILO IH JE MNOGO VIŠE I DOBIJALE SU IMENA PO RAZNIM BALKANSKIM PLEMENIMA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ŠTO POTVRĐUJE DA SU RIMLJANI ZNALI ZA NJIH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
minos:
Pa i kada pogledas nosnju Vojvodjanina i Sumadinca,covek bi rekao da su to dva razlicita naroda...
pa ja rekoh da nije pitanje nosnje... :D
mozes mu obuci nosnju koju hoces bitno je nesto drugo... :D
Svi mi znamo ko smo i sta smo ...
a ovaj koji se naziva vec kako se naziva vise ni sam nije siguran sto je pa sam sebe svakog dana podsjeca na bi li naucio svoju novu istoriju ko tablicu mnozenja...
a u sustini toliko reinkarnacija ima da pocinjem da sumnjam da ja Krisnin sledbenik a potpuno sam sigurna da medju crnogorcima nema istih...
 
SerbiaUnited:
mislim da je ovde u pravu.

kao što Ameri mešaju Srbijance i Sibirce ;)

Знао је одлично у Старом Риму све о народима на Балкану онај који је требао да зна.
Омиљена тактика свих империја је ''Завади па владај''.

Слично тако и у САД има оних који добро знају ко смо.
Нажалост много боље од већине грађана Србије.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top