+SNIPER+

I ja sam 11109 ali i 11115
-Najuspesnije do 800m to nije tacno najuspesnija je do 100m reci zar nije.Ovo sto si napisao je iz one crvene knjizice i ima puno gluposti kao na primer
-Za ciljeve u vazduhu do 500mZamisli snajperom da gadjas ciljeve u vazduhu.katastrofa!
 
Pedja381:
E moram da priznam da imas pravo ali uvek postoji ono "ALI" :cry: .Snajpeersko oruzije sa ON koji imaju korekciju gadjanja izrazenu u metrima,moze se rektifikovati na daljini od 100m,posto nacin korekcije omogucava brzo premestanje "nule" po daljini,ali daljine rektifikovanja protivpesadiskog naoruzanja se krecu izmedju 300 i 600m,a za kalibar 12,7mm izmedju 500 i 1000m.E pazi ovo snajperke se mogu deliti na URBANE i FRONTOVSKE,puska koju sam ja opisao je frontovska polu-automatska S/A -namena diktira nacin upotrebe-tako da se ja slazem sa T.T. podatcima,za krovove postoje druge mnogo preciznije BOLT-ACTION,i normalno da mi nepada na pamet da gadjam satelite, avione,helihoptere,bespilotne letelice,krstarece projektile...ali padobrance hmmmmmm,ako zauzmes dobro preticanje dodje isto kao da gadjas pokretnu metu,ma da bi ja ipak sacekao da se spusti pa bi mu onda "ugasio svetlo" pozdrav!!!! 8-)
Jel oces da kazes da ces preciznije da pogodis metu na 800m nego na 100m?Jer tako ispada ako verujes tt podacima.
 
Ja nikad nisam cuo za podelu na "frontovske" i "urbane".to sad prvi put cujem.To gde snajperista stoji 200m iza odeljeja mi je sumljivo.Ja sam imao svog snajperskog para i mi smo bili tim.Takodje kad smo isli u patrole(bio si valjda i ti ) bili smo obojica u jezgru.
 
Auc, tebi je bas dosadno...
ali hajdemo redom...
-jena od podela snajperki jeste na frontovske (koriste se u okviru streljackog odelenja) i specijalne (raznorazni tipovi za prezizna gadjanja na blizim ( 100-400m) i vecim daljinama (do 2000m)
-u streljackom odelenju snajperista se nalazi pored komandira u liniji sa ostalima
-prakticna namena frontovke jeste da natera protivnika na razvijanje na vecoj daljini.
 
Have no fear - Vlad is here!

photo09.jpg
 
PGM HEKATE II je francuske proizvodnje,12.7mm preciznos na 2000m, 7 metaka u okviru,rucno repetiranje, tezina oko 14kg, odlicna prackica!
u francuskoj armiji se rec "snajperista" ne koristi (verovatno zato sto podseca na izolovanog ubicu) bar su meni dali takvo objasnjenje,inace ih dela na dve vrste "tireur de elite" elitni strelac i "tireur de précision" precizni strelac , funkcije su im kompletno razlicite, od elitnog strelca se trazi da bube precizan na 1800m dok precizni strelac treba da dejstvuje po ciljevima na 400 do 600 m sto znaci da su im zadaci kompletno razliciti, i jedni i drugi rade u grupi od dva do tri coveka
 

Prilozi

  • hecate2[1].jpg
    hecate2[1].jpg
    30,3 KB · Pregleda: 29
Ideja "izolovanog ubice " mi je najbliza tumacenju primereno 21 veku. Vidim da su ovde mnogi zaglavili jos u ' 80. Dzaba onaj uzas u Bosni i Hrvatskoj kad je PS-JNA jos uvek "na snazi" . Kao da gledam TV-Most. Rat se ne odvija po bon-tonu. Ne postoji recimo tenkista za vikend, praznik, maglu ili noc. Ili jesi ili nisi. Postoje SAMO profesionalci i boranija! Ko razume shvatice. Npr. profesionalac nikad ne ucestvuje u ovakvim raspravama jer to ne odgovara njegovom SPECIFICNOM profilu, vec njegove komsinice , tracare, prekoputa...
Sad bi bilo dobro procitati jos jednom, ali polako, sa razumevanjem...inace nikad necete biti dobri snajperisti !!! :twisted:
 
Cek stani malko, zar ima ovdi takvih koji su ili bi htel da budu snajperisti?! ovde sam primetio samo neko prosipanje iz pravila izdatog pre 20-30 godina za pusku ciju namenu pojedinc ne kontaju najbolje... :p
 
Ja bio snajperista , naglasak na "bio". Koristio pretezno M76. Uspesno delovao preko 1km. Mada ima jedna sitna caka, "moja" M76 je birana iz celog magacina. Imao sam u rukama puske sa kojima nebi pogodio ni slona na 300m . Zastava ima jako losu kontrolu kvaliteta. Kasnije sam pucao iz vecine savremenih pusaka tog tipa, Da imam para kupio bi Sako TRG. Savrseno "lezi" savrseno okida. Osta mi srce za njom.
Postoje razne skole snajperskog delovanja, pa otuda i neke nesuglasice. Ruska, Francuska, Americka itako dalje.
Naprimer policiska upotreba snajpera je na malim daljinama ali ekstremo precizno. Takozvane frontovske kao sto je m76 su puske pretezno poluautomatske i dozvoljavaju vam da imate relativno solidnu vatrenu moc u slucaju bliskog susreta sa neprijateljem ( juris pesadije). Repetirke su preciznije i koriste se za vece daljine i akcije pucaj i bezi.
O nisanima i ostaloj opremi mozemo da pricamo nekom drugom prilikom. Puca
 
Optika je bila ' original " 4x . A municija je bila snajperska. Ja sam celog zivota pucao. Otac oficir, prvo sam naucio da pucam pa da hodam. Jedna specificna ekipa gde niko nije imao manje od 10 godina intezivnog takmicenja. Zato su rezultati i tako dobri. Sa manje od par godina vezbanja nemoze se tako pucati. Imao sam pogodke i na krajnjoj daljini. U to vreme sam pucao svaki dan po 50-100 metaka. Plus trening vazdusnom i malokalibarskom puskom. Toliko vezbanje puta gomila godina je dalo dobre rezultate.
trening je bio zadovoljavajuci ako od 10 metaka imate devet u meti. to je solidno. 10 od deset je dobro.
 
, Da imam para kupio bi Sako TRG. Savrseno "lezi" savrseno okida.

У бре ал' су скупе (а ружне).:( Ниси реко који модел би волео. Видим да су у арсеналу наших Кобри биле мод. 21 а Албанци користе 22 и 42.:evil:
Дал их користе ови окупатори у Босни и на Космету па да им отмемо који комад?
Ја сам иначе у ЈНА на папиру дужио снајперску пушку ал' у пракси нисам никад пуцао из ње јер ми је узео командир чете да лови дивље свиње. Зато сам после армије купио 4 карабина па сам испробавао свакојаке варијанте и могу рећи да без ручно пуњене муниције нема ништа од вишеструко прецизних погодака (под условом да су пушка и оптика одлично упарени). Стрељаштво је иначе скупо ''задовољство'' па се људи брзо ''уморе'' од њега, нарочито ако теже савршенству.
 
Za snajpersku pusku se pravi posebna municija koja se razlikuje od standradne po boljoj kontroli kvaliteta, otprilike je "grupa" pogodaka manja za 30 %. nego kad pucate obicnom. Spolja se razlikuje po roze boji na dancetu caure. Standardni metak je ima crvenu boju. Pancirnna ima crnu boju i tako dalje.
A sto se tice pusaka Sako dali su ruzne ili nisu to je stvar ukusa, a i nije bitno da bidu "lepe" nego dobre.Skupe jesu ali vrede svaku paru koja se plati.
oj omiljeni model TRG-42 u kalibru 8.60x70mm (.338 Lapua).
Nazalost verovatno je necu moci kupiti, kao ni Jaguara, ali bili je lepo brobati ih.

Streljastvo jeste skup sport,imao sam srece da sam dobar strelac i dobijao sve besplatno. U doba inflacije sam za jedan trening ispucavao po 2 do 3 moje plate. A pucalo se svaki dan.
 

Back
Top