BOLONJSKA deklaracija

zarkoj

Početnik
Poruka
8
Da li ste ZA ili PROTIV Bolonjske deklaracije?
Kakvo vi imate misljenje o tome?

...ja sam jos uvek u srednjoj skoli, ali koliko sam razumeo uvodjenjem Bolonjske deklaracije trajanje fakulteta je smanjeno za jednu godinu, gradivo jednog predmeta se polaze u delovima, i diploma se priznaje u vecini zemalja Evrope...

-Takodje ako neko zna nesto vise o tome, neka slobodno napise ovde... :)
 
Za uslov je dovoljno 40 bodova(za budzet)a za samofinansiranje 37.(bar jos ove godine)Slazem se sa tim da koliko je dobra toliko je losa...meni se svidja ovo sa bodovima,dosta lakse se polazu ispiti,ali to da moramo ocistiti godinu da bi upisali sledecu...uopste mi se ne dopada ;)
 
Ja sam tek upisao fakultet ali sam cuo da se Bolonjska deklaracija ne primenjuje podjednako na svim fakultetima. Cuo sam da se mnogo vise primenjuje u Novom Sadu nego u Beogradu. Ja se nadam da ce uz Bolonju biti lakse...
 
E, ovako...ne znam da li je istina, ali danas sam čuo neku informaciju na faxu...ko je na budžetu u prvoj, treba mu 40 bodova da i dalje bude na budžetu...a ko je na samofinansirajućem treba mu 60 bodova da bi prešao na budžet....tj. da položi sve ispite!!! A ako daš uslov, to znači da si dao uslov za drugu godinu...zar ne???
 
Bolonjska deklaracija je uzas, ova drzava zeli nesto sto ne moze, mi nemamo sistem, kao na bolonji smo, a nemamo ni pravila igre, pa evo oktobarski je rok a mi na Filozofskom u Novom Sadu nemamo pojma koliko bodova samofinansirajucem studentu treba za prelaz na budzet u drugoj godini, uzas!!!
 
Kod nas je ova deklaracija strasna ... Mislim da su reformisanju naseg obrazovnog sistema posvetili pola sata ...
Sve predmete koji su bili dvosemestralni, oni su prebacili u jedan semestar, pri tom nisu smanjili kolicinski gradivo, naprotiv, kod nekih predmeta na Pravnom faxu su i dodali odredjena poglavlja ... sto je strasno ... posle se postavlja pitanje, kako je mala prolaznost ...

I uzasno je glupo sto ne postoji konsenzus za sve fakultete sto se tice davanja uslova za narednu godinu studiranja.

Mislim da ce reformatori morati malo vise da se pozabave Bolonjom i njenim ucinkom ovde ...
 
dark-erka:
Bolonjska deklaracija je uzas, ova drzava zeli nesto sto ne moze, mi nemamo sistem, kao na bolonji smo, a nemamo ni pravila igre, pa evo oktobarski je rok a mi na Filozofskom u Novom Sadu nemamo pojma koliko bodova samofinansirajucem studentu treba za prelaz na budzet u drugoj godini, uzas!!!

ПМФ је прихватио ту одлуку о услову за буџет. Мислим да је и већина осталих факултета урадила исто, једино код нас још ништа. Дрча не зна да каже ни када је упис...нису нормални.
 
Evo sad sam gledao koji su predmeti na trecoj godini medicine po bolonjskom sistemu. A jos valjda treba svi da se daju.
Patologija, patofiza, farmakologija, interna medicina I i izborni predmet. E to je ukupno oko 7000 strana knjiga ako ne i vise. A veoma je zanimljivo sto se svaki ispit na medicini polaze iz minimum 3 dela: test, prakticni i usmeni. Tako da ako neko uhvati uslov na toj bolonji ja vam garantujem da ima deeeebeeelu vezu ili dosta para ili spada u onih 0.00001% najinteligentijih i ne zna za drugo osim za knjigu.
 
lilihip86:
Za uslov je dovoljno 40 bodova(za budzet)a za samofinansiranje 37.(bar jos ove godine)Slazem se sa tim da koliko je dobra toliko je losa...meni se svidja ovo sa bodovima,dosta lakse se polazu ispiti,ali to da moramo ocistiti godinu da bi upisali sledecu...uopste mi se ne dopada ;)
istina,ja zbog pola ispita koji mi fali,sad cu biti na samofinansiranju/visa poslovna,sadsnja visoka kao....ih ***** ti skolu,najusranija je valjda...sta je tek na ostalim fakultetima
 
dr.koki:
Evo sad sam gledao koji su predmeti na trecoj godini medicine po bolonjskom sistemu. A jos valjda treba svi da se daju.
Patologija, patofiza, farmakologija, interna medicina I i izborni predmet. E to je ukupno oko 7000 strana knjiga ako ne i vise. A veoma je zanimljivo sto se svaki ispit na medicini polaze iz minimum 3 dela: test, prakticni i usmeni. Tako da ako neko uhvati uslov na toj bolonji ja vam garantujem da ima deeeebeeelu vezu ili dosta para ili spada u onih 0.00001% najinteligentijih i ne zna za drugo osim za knjigu.
Ovo ću dodati kao 73. razlog na listu saveta koje su mi uputili, zbog kojih ne bih trebala da upišem medicinu. Ufffff.....Neka, ne odustajem....(I think... :? )
 
Samofinansirajući studenti da bi prešli na budžet treba da očiste godinu...koji su bili na budžetu treba da sakupe 40 bodova da bi i dalje bili na budžetu...ali pošto su neki napustili fax tokom godine i ima 20-ak slobodnih mesta za budžet praviće se rang lista samofinansirajućih studenata i 20 studenata sa najviše bodova će preći na budžet!!!
 
Ја имам 52 бода! Ако не положим сад у петак, по њиховом нема буџета.

Мислим да се иживљавају. Годину дана нису у стању да кажу шта је потребно за упис у другу годину на статус студирања из буџета.
 
Pa ljudi stvari stoje ovako- uslov po Bolonji je samo jedino i iskljucivo cista godina. Pride ni jedan ispit ne smete polagati vise od 3 puta.
E sad, da su to ispostovali niko ziv ne bi upisao. Pa posto je ministarstvo dalo zeleno svetlo za odstupanja, krenuo lov u mutnom.
 
Rujevit:
ПМФ је прихватио ту одлуку о услову за буџет. Мислим да је и већина осталих факултета урадила исто, једино код нас још ништа. Дрча не зна да каже ни када је упис...нису нормални.

Problem cele price jeste sto niko u ovoj drzavi ne postuje zakon vec se on tumaci, menja i savija kako ko hoce. Dakle, Zakon je izricit-za budzet ti treba 60 kredita (bez obzira na status na prethodnoj godini) i ako ne skupis toliko, onda placas studije. E, a onda se pojavi rektor BG Univerziteta koji kaze, moze biti, ali ne mora da znaci i unese poptunu zbrku sa predlogom (zahtevom) koji su nazalost skoro svi usvojili, da se na budzet prelazi sa 40 kredita???!!! Dakle, u ovom slucaju nije kriv ni FF niti bilo koji drugi faks, vec MInistarstvo prosvete koje dozvoljava da se Zakon prilagodjava onome ko hoce da ga malkice savije... i zato niko jos uvek ne zna koliko je uslov...
 
Difovac Zr:
40 bodova...kako ne može niko da zna, kad će sad početak druge godine!!! Kod nas je definitivno!!!

Zato sto je ostavljeno Fakultetima da sami odluce. Neki su to vec uradili, drugi ce uskoro. Ali, pitane je besmisleno, pa se napadaju fakultetima iako je pitanje slicno onom "2+2 jeste 4, ali bismo da to malo promenimo, pa eto, vi se odlucite koliko biste vi da bude 2+2"...
 

Back
Top