Savez računovođa i revizora Srbije

sto se tice ispravke vrednosti zastarelih potrazivanja, ona nije uradjena, a trebalo je. Jer zastarela potrazivanja cine znacajan deo svih potrazivanja.

jedino sto znam je, da je profesor na predavanju rekao da ne bi trebalo da bude zadatak sa negativnim misljenjem. rekao je da se negativno misljenje daje tek kad nista ne valja. Kaze: "za sta god se uhvatite, ono ne valja ili se ne slaze". mao mi je cudno da se ne slaze aktiva i pasiva, jer ko radi u programu, prosto je nemoguce da se tako nesto desi. s druge strane, tih 5000 (to je u sustini 5000000) cini 1,7 % od ukupnih osnovnih sredstava, sto mozda i nije znacajno materijalna greska. samo je potrebno ispitati detaljnije sta se s tim desilo. Verovatno je to kriticno podrucje revizije.
 
evo dosao sam do nekakvog resenja. pogledajte na www.*************/srrs , pa mi dojavite kako vam se cini.
korektno si uradio,s tim sto bih ja ispravila gubitak u pasivi na 66.850 i konstatovala da se
aktiva i pasiva neslazu(469)nije to beznacajna greska.a u ovom drugom delu gde se odredjuju kriticna podrucja,nabrojala bih sve nelogicnosti,i kao sto sam vec rekla negativno misljenje.
 
da, to povecanje zaliha koje dato je zaboravio da ukalkulise.
Sve u svemu to su dobijeni podaci, hajde da vidimo sta je s promenama? napomena o zahlihama i potrazivanjima?

Ako oduzmemo iznose zaliha iz bilansa stanja i taj iznos umesto datog stavimo na mesto povecanja zaliha, razlika u gubitku iz b.s i b.u je 294 din.
 
Poslednja izmena:
1. na osnovu inventara utrvrdjeno je da postoje zalihe robe u vrednosti od 15.400, u godini u kojoj se vrsi revizija....itd

2. potrazivanja od kupaca od 23.456 su starija od godinu dana, drustvo vrsi ispravku potrazivanja...itd


Gde ove promene da zabelezimo? i kako?


Mislim da za ove zalihe treba dati misljenje sa skretanjem paznje, kao i za hipoteku. A za ispravku vrednosti zastarelih potrazivanja, misljenje s rezervom, jer zastarela potrazivanja cine znacajan deo ukupnih potrazivanja. Da je izvrsena ispravka, onda bi gubitak bio veci.

Ovo sve pod pretpostavkom da su neslaganja u BS i BU beznacajna.
 
Mislim da za ove zalihe treba dati misljenje sa skretanjem paznje, kao i za hipoteku. A za ispravku vrednosti zastarelih potrazivanja, misljenje s rezervom, jer zastarela potrazivanja cine znacajan deo ukupnih potrazivanja. Da je izvrsena ispravka, onda bi gubitak bio veci.

Ovo sve pod pretpostavkom da su neslaganja u BS i BU beznacajna.
neslaganja u bilansu stanja nesme biti aktiva i pasiva uvek moraju biti iste,zalihe koje nemaju promet godinu dana moraju biti ponovo procenjenje,i uglavnom je u pitanju obezvredjivanje,mora se izvsiti ispravka potrazivanja starijih od god.dana, sta se desava sa investicionim nekretninama/koje mogu biti iskazane po trzisnoj vrednosti i tada se neradi amortizacija vec procena i obezvredjivanje/,bioloska sredstva koja su ocito prodata isto moraju biti procenjena /mora postojati obezvredjivanje/,odakle toliko veliko aktiviranje ucinaka,sve su ovo rizicna mesta ocito je da bi stvarni gubitak bio veci/lepo je rekao vas profesor "cega se dohvatis ne valja"
 
Postovane kolege,profesionalni revizor iz Deloitte mi je rasio zadatak:
fin.izvestaj koji je ovde dat se ne dira,sabirate i oduzimate kako pise jer nam je klijent tako dostavio. kada se to uradi vec se tad vidi da bilansi uspeha i stanja nisu u skladu. dalje mozete sprovesti korekcije koje su u napomenama,ni tada se nista ne desava. kriticne tacke su: osnovni kapital, bioloska sredstva, na nekretnine nije obracunata amortizacija,poslovni rezultat. na osnovu svega ovoga treba dati: uzdrzavanje od davanja misljenja,sto je najgore sto revizor moze da uradi :)
Hvala na paznji,i puno srece sutra.
ps.Sve u svemu,uopste nismo bili losi i dok smo sami radili :)
 
Poslednja izmena:
Ja sam dala misljenje s rezervom - koje se odnosi na procenu nekretina i postrojenja.

Objasnjenje za misljenje mi je bilo da razlika na zalihama jeste zanemarljiva i da je to beznacajna greska.
A za ugrozenu dugorocnu solventost sam dala objasnjenje da je revizorski postupak utvrdio iz projektovanog bilansa gotovine da ce firma generisati toliki prihod da ce pre vremena da isplati kratkorocne kredite i da ce onda da stekne uslov za dugorocni kredit pod povoljnijim uslovima, a time se ustvari dugorocna fin. ravnoteza dovodi u bolji polozaj. Da, i kod hipoteke sam rekla da je njihova procenjena vrednost tolika da moze da istrpi i dodatna zaduzenja.
Eto na taj fazon sam napisala.
 
Postovane kolege,profesionalni revizor iz Deloitte mi je rasio zadatak:
fin.izvestaj koji je ovde dat se ne dira,sabirate i oduzimate kako pise jer nam je klijent tako dostavio. kada se to uradi vec se tad vidi da bilansi uspeha i stanja nisu u skladu. dalje mozete sprovesti korekcije koje su u napomenama,ni tada se nista ne desava. kriticne tacke su: osnovni kapital, bioloska sredstva, na nekretnine nije obracunata amortizacija,poslovni rezultat. na osnovu svega ovoga treba dati: uzdrzavanje od davanja misljenja,sto je najgore sto revizor moze da uradi :)
Hvala na paznji,i puno srece sutra.
ps.Sve u svemu,uopste nismo bili losi i dok smo sami radili :)
BRAVO,ako imas testove iz finans.menadzmenta posalji.:klap:http://forum.krstarica.com/images/smilies/th_14.gif
 
OBAVESTANJE ZA ISPIT 2.8 Fin.izvestavanje. obavezno skinite predavanje koje sam postavio na www.*************/srrs. Ispit u ovom roku je bio isti kao i na predavanju (fajlovi 7 i 8,tu diktira zadatak, ostali od 1-6 su teorija,ali i tu daje neke napomene za ispit). razlika je bila samo u jednom zadatku, a taj se odnosio na zavisnost preduzeca, i odnose izmedju zavisnih preduzeca. sto i nije neki problem resiti.
 
OBAVESTANJE ZA ISPIT 2.8 Fin.izvestavanje. obavezno skinite predavanje koje sam postavio na www.*************/srrs. Ispit u ovom roku je bio isti kao i na predavanju (fajlovi 7 i 8,tu diktira zadatak, ostali od 1-6 su teorija,ali i tu daje neke napomene za ispit). razlika je bila samo u jednom zadatku, a taj se odnosio na zavisnost preduzeca, i odnose izmedju zavisnih preduzeca. sto i nije neki problem resiti.

nemoj da zaboravis i nas koji treba da polazemo 2.7 :)
 
Pozdrav svima!
Radim 5 god u racunovodstu, tek sam sada zavrsio fakultet. Zeleo sam da kao i vi polazem za ovlascenog revizora.
Na internetu sam nashao dve ponude za polaganje isptita.
U savezu racunovodja Srbije i Komore revizora ..
Medjuti u Komori daju obavestenje da se samo njihov sertifikat priznaje..
Da li znate nesto o tome?
Gde se prijaviti?
 
Pozdrav svima!
Radim 5 god u racunovodstu, tek sam sada zavrsio fakultet. Zeleo sam da kao i vi polazem za ovlascenog revizora.
Na internetu sam nashao dve ponude za polaganje isptita.
U savezu racunovodja Srbije i Komore revizora ..
Medjuti u Komori daju obavestenje da se samo njihov sertifikat priznaje..
Da li znate nesto o tome?
Gde se prijaviti?
Da bi polagao za ovlascenog revizora moras prvo da polozis za oclascenog racunovodju,ili da imas dovoljno radnog iskustva kao sef racunovodstva,na sajtu komore ovlascenih revizora imas sva objasnjenja,a za ovlascenog racunovodju mozes da polazes kod strukovnih udruzenja npr,savez racunovodja i revizora,privredni savetnik... ispiti su skoro isti,organizatori koriste iste forme testova.
 

Back
Top