O srpskoj duši

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Koja je po vama pesma koja najbolje opisuje ono što bismo mogli nazvati kolektivnom srpskom dušom? Dakle, ne mislim na one pesme poziva u boj, već na onaj naš svetliji deo, na nešto što je karakteristično za srpsko podneblje...?

Meni padaju na pamet ''Slovenska'' od Balaševića. I opet od njega ''Ne lomite mi bagrenje'', posebna iz mnogo razloga.

Hvala svima koji se potrude da se sete i daju neki odgovor, predlog...
 
Pa da, ali nije u svim pesmama nastupao kao mađaron... u stvari, jedva da bih mogla da nabrojim te gde hvali Mađare.
I mislim da sam napomenula da to ne budu pesme koje pozivaju u boj, rat, na krv i na nož,...
... i eto, baš se pitam zašto sam se iznervirala...
 
Sokolica_M:
Pa da, ali nije u svim pesmama nastupao kao mađaron... u stvari, jedva da bih mogla da nabrojim te gde hvali Mađare.
I mislim da sam napomenula da to ne budu pesme koje pozivaju u boj, rat, na krv i na nož,...
... i eto, baš se pitam zašto sam se iznervirala...
I ja se pitam zašto si se iznervirala... nije to dobro, ni za ten, ni za želudac... ma hiljadu stvari...
A i mislim da je malo sranjce to što svi postavljaju teme koje idu manje više: "Šta vi mislite o nečemu, ali neka se ne javljaju oni koji misle drugačije od mene"
Nego
 
parka:
I ja se pitam zašto si se iznervirala... nije to dobro, ni za ten, ni za želudac... ma hiljadu stvari...
A i mislim da je malo sranjce to što svi postavljaju teme koje idu manje više: "Šta vi mislite o nečemu, ali neka se ne javljaju oni koji misle drugačije od mene"
Nego

Vidi, meni se tvoj predlog navijačke pesme ne sviđa, ali ga nisam prokomentarisala, sve do sada...
U stvari, ti si bila korektna, rekla si šta misliš.
Ali lepo sam u prvom postu naglasila koje ideje da ne stavljaju, ako treba i zamoliću, jer stvarno mi je ''malo'' muka više od toga kad se spomene nešto srpsko, kada treba da pričamo o nečemu što je lepo a što može da se veže za naš mentalitet, a mi odmah počnemo pozivanje na bitku, Kosovo, četnici, partizani, zločinstva...
Dakle, neka se javljaju ljudi koji pročitaju temu do kraja...
 
Po meni to je pesma od Brene Jugoslovenka.
Jugoslovenka - Lepa Brena

Odakle si lijepa djevojko
ko ti rodi oko plavetno
ko ti dade kosu zlacanu
ko te stvori tako vatrenu

Oci su mi more jadransko
kose su mi klasje panonsko
setna mi je dusa slovenska
ja sam Jugoslovenka
Oci su mi more jadransko
kose su mi klasje panonsko
setna mi je dusa slovenska
ja sam Jugoslovenka

Odakle si lijepa djevojko
gdje si rasla cvijece proljetno
gdje te grije sunce slobodno
kada pleses tako zanosno

Oci su mi more jadransko
kose su mi klasje panonsko
setna mi je dusa slovenska
ja sam Jugoslovenka
Oci su mi more jadransko
kose su mi klasje panonsko
setna mi je dusa slovenska
ja sam Jugoslovenka

Odakle si lijepa neznanko
gdje si krala sunca bijelilo
gdje si pila vino medeno
kada ljubis tako sladjano

Oci su mi more jadransko
kose su mi klasje panonsko
setna mi je dusa slovenska
ja sam Jugoslovenka
Oci su mi more jadransko
kose su mi klasje panonsko
setna mi je dusa slovenska
ja sam Jugoslovenka
8-)
 
Eh, nismo više Jugoslavija... Za nju je bilo baš lepih pesama. ''Pljuni i zapevaj, moja Jugoslavijo''...

Ne znam, možda, mada i ona ima pominjanje ratnika, ''Ovo je Srbija''...
I malo više ljubavna nego o toj kolektivnoj duši, ali opet sa pomenom Srbije, ''Noć je vedra nad Srbijom''. Models sam uvek mrzela, ali ovu pesmu obožavam da čujem i nisam je dugo čula...
 

Back
Top