Kapetan Dragan

Luka_Bgd_

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.906
Sta bi sa tim covekom?

Jel jos u pritvoru u Australiji?
Zaista je sramota da se niko nije oglasio povodom njegovog hapsenja,da se zauzme za njega i stane u njegovu odbranu.

Citao sam da Kep zeli da razgovara sa srpskim zvanicnicima,tvrdeci da je ovo jedinstvena prilika da se dokaze da Srbija nije kriva za sve...

Doduse,list "Australian" ga je na naslovnoj strani optuzio za silovanja,masovna ubistva civila i slicno.

Ponekad se zapitam,dali su zapadni mediji toliko neobavesteni i primitivni,ili to rade samo radi propagande protiv Srba?

Sve u svemu,ja sam uz Kepa,i mislim da bi svi Srbi trebalo da budu.
Nadam se da ga nece izruciti i osuditi ga za najbanalnije lazi koje mogu da smisle...
 
Luka_Bgd_:
Sta bi sa tim covekom?

Jel jos u pritvoru u Australiji?
Zaista je sramota da se niko nije oglasio povodom njegovog hapsenja,da se zauzme za njega i stane u njegovu odbranu.

Citao sam da Kep zeli da razgovara sa srpskim zvanicnicima,tvrdeci da je ovo jedinstvena prilika da se dokaze da Srbija nije kriva za sve...

Doduse,list "Australian" ga je na naslovnoj strani optuzio za silovanja,masovna ubistva civila i slicno.

Ponekad se zapitam,dali su zapadni mediji toliko neobavesteni i primitivni,ili to rade samo radi propagande protiv Srba?

Sve u svemu,ja sam uz Kepa,i mislim da bi svi Srbi trebalo da budu.
Nadam se da ga nece izruciti i osuditi ga za najbanalnije lazi koje mogu da smisle...
Koliko ja znam (to je bilo pre dva meseca) procitala sam vest- da su Srbi iz Kanade prikupili milion dolara za odbranu Kepa.
Receno je da ce prikupiti jos toliko, da se kapetan brani pred australijskim sudom, i da ne bude izrucen Hrvatskoj.
Ne znam sta se sada desava, nemam informacija...
 
Hvala na manje-vise svezim informacijama.Poslednje sto sam cuo bilo je da je u pritvoru.

Kako je moguce da mu pomazu Srbi iz celog sveta...osim Srba iz SRBIJE?
Makar i da je ta pomoc nije finansijska,vec puka javna podrska...Nema ni toga...
 
Luka_Bgd_:
Hvala na manje-vise svezim informacijama.Poslednje sto sam cuo bilo je da je u pritvoru.

Kako je moguce da mu pomazu Srbi iz celog sveta...osim Srba iz SRBIJE?
Makar i da je ta pomoc nije finansijska,vec puka javna podrska...Nema ni toga...

Zato sto Republika Srbija nije srpska republika, vec zemlja svih njenih "naroda". :evil:
 
Luka_Bgd_:
Hvala na manje-vise svezim informacijama.Poslednje sto sam cuo bilo je da je u pritvoru.

Kako je moguce da mu pomazu Srbi iz celog sveta...osim Srba iz SRBIJE?
Makar i da je ta pomoc nije finansijska,vec puka javna podrska...Nema ni toga...

Mislim da je ovaj tekst bio PRE nego sto je srpska zajednica u Kanadi sakupila tih milion dolara, ali, nije zogreg procitati.
P.S. Ako uspem pronaci link - postiracu.

Zasad:
Intervju : Stiv Plater, Amerikanac koji u Australiji brani Dragana Vasiljkovića
Isporučiće ga Hrvatskoj,ako ne bude para za suđenje

Na Zapadu je potrebno mnogo novca da bi se čovek sudio. Kada bi svako od 40.000-50.000 ljudi kojima je pomogao, priložio po pet evra za njegovu odbranu, on bi izašao iz zatvora i stotine Srba ne bi bili izručeni

Stiv Plater, Amerikanac iz Sent Luisa, prijatelj je Dragana Vasiljkovića, poznatog i kao Kapetan Dragan još od ratnih dana. Plater je upoznao Vasiljkovića 1992. godine u Kninskoj Krajini, gde je došao da snima dokumentarac, a prijateljstvo je nastavljeno i kasnije. Amerikanac je, kako kaže, Vasiljkoviću poslao prvih 40 računara, kada je on osnovao svoj fond. Plater je nedavno boravio u Beogradu, a aktivno je uključen i u odbranu Kapetana Dragana pred australijskim sudovima, gde je u toku proces po zahtevu Hrvatske za ekstradiciju.
Koji su vaši motivi za odbranu Kapetana Dragana? - Mi smo dobri prijatelji i znamo se 15 godina. Bio sam u Južnoj Americi kada sam čuo da je uhapšen. Nisam mogao da poverujem u to, pošto sam ga dobro znao i znam da ništa nije uradio da bi mu se sudilo. Trebalo mi je gotovo četiri meseca da sa njim stupim u kontakt, a onda sam ga posetio u australijskom zatvoru. Do sada sam tri puta putovao u Australiju i 12 puta bio u poseti Draganu. Jeste teško, ali želim da pomognem. Dragan je osoba koju dobro poznajem i siguran sam da nije počinio nijedan ratni zločin i znam da ne bi dopustio ni svojim ljudima da tako nešto urade. Da je postojalo i zrno sumnje prema njemu, ne bih se ovako ponašao, ali znam da nije.
Posetili ste Dragana u zatvoru, kako se oseća? - On je u zatvoru već 17 meseci. Ponekad se oseća kao da su ga ljudi zaboravili. Ima veliku podršku srpske zajednice u Australiji, pošto se njegov slučaj ne odnosi samo na njega, već i na njih i njihovu decu, koja su sad u australijskim vojnim snagama. Ako Dragan bude izručen Hrvatskoj, da li će neka zemlja za deset godina na isti način zatražiti njihovu decu? Da li to znači da će za deset-petnaest godina neka vlada Iraka moći da zatraži američke vojnike koji su sa sada tamo? Problem je i što se radi o sudu jedne nacije koja želi osvetu nad Draganom.

Ima li Kapetan Dragan problema u zatvoru, pretpostavljam da tamo ima i zatvorenika hrvatskog porekla? - Zatvorske vlasti su smestile Dragana u deo zatvora sa maksimalnim obezbeđenjem. U Australiji, ako niste osuđeni za kriminalno delo, onda ste u delu sa slabijim obezbeđenjem, ali ne i on. Dragan je smešten u deo sa jakim obezbeđenjem pored ostalog i zbog toga što je loše prikazan u medijima.
Na koji način bi moglo da mu se pomogne? - LJudi ovde možda ne shvataju, a ja razumem da je u Srbiji život težak, da je mnogo komplikovanije prikupiti neka sredstva. Mnogim ljudima, a znam to iz primera u SAD, ponestane novca i oni jednostavno kažu „u redu, isporučite me”. Ne bih želeo da se to desi Draganu. Na Zapadu je potrebno mnogo novca da bi se čovek sudio. Australija primenjuje anglosaksonski pravni sistem i u svim zemljama u kojima je on na snazi, slučaj Kapetana Dragana se može koristiti kao presedan koji će uticati na odluku u drugim slučajevima. I zapravo to je najbitnije u Draganovom slučaju. On nikada nije imao stav „došao sam u Krajinu da bih postao veliki komandant”. On je u Krajinu otišao da bi obučavao vojnike i shvatio je da može više, pa je odlazio gde god je bilo potrebno. Kada je posle rata osnovao svoju fondaciju, pomogao je hiljadama ljudi. Kada bi svako od tih četrdeset, pedeset hiljada ljudi kojima je pomogao, priložio po pet evra za njegovu odbranu, on bi izašao iz zatvora i stotine Srba, zahvaljujući tom presedanu, ne bi bili izručeni. Znači, nije reč samo o jednom čoveku.

Da li bi slučaj Španović, gde je britanski sud odlučio da ga ne izruči, pošto u Hrvatskoj ne bi imao pravedno suđenje, mogao da pomogne Draganu? - Španović ima još jedan sudski stepen na koji mora da izađe, pošto je hrvatska strana podnela žalbu. Ukoliko taj slučaj bude doveden do kraja na isti način, mogao bi mnogo da pomogne, ali u našem sistemu, to bi moglo da potraje godinama. Svaki presedan bi mogao da pomogne, ali nije sigurno da li bi australijsko pravosuđe prihvatilo taj presedan kao relevantan. Uopšteno gledajući, smatram da Dragan može da pobedi, a tako misle i njegovi advokati. Ali za to će trebati vremena, možda čak i godinu dana, pošto postoji mogućnost da Dragan ponovo stigne do Vrhovnog suda.
Kapetan Dragan je bio i u Hagu, kao svedok, i oni ga nisu zadržali kao optuženog? - Ne samo to, oni su rekli da nema nijednog dokaza da je on počinio neki ratni zločin, kao i da im nije interesantan. Ali to mu nije pomoglo u Australiji, pošto se tamo razmatra zahtev za ekstradiciju, a ne njegova krivica. Da je Kanada tražila Dragana, onda bi morala da dostavi dokaze, da su ga SAD, Engleska ili Francuska tražile, takođe bi morale da dostave dokaze. Pošto je Hrvatska potpisala sa australijskom vladom akt o ekstradiciji, oni ne moraju da dostave dokaze. Zbog toga advokati osporavaju akt o ekstradiciji. Postoje drugi akti koji pokrivaju ratne zločine, kao što je Ženevska konvencija, tu je i Haški tribunal. Australija je potpisala i te međunarodne ugovore i, prema njima, države su obavezne da dostave određene dokaze za ekstradiciju. Mnogi zaboravljaju da je dosta Srba, 16 ili 17, izručeno Hrvatskoj. Većina njih je osuđena u odsustvu. Draganu ne samo da nije suđeno u odsustvu, Hrvatska nije podnela zahtev za ekstradiciju zbog ratnog zločina, već zbog ispitivanja oko zločina. Da su imali dovoljno dokaza, siguran sam da bi mu sudili u odsustvu. Mislim da je ovo samo način da dođu do njega. Ukoliko ne uspeju, onda ne postoji razlog ni da ostali budu izručeni.
Ukoliko ipak bude izručen Hrvatskoj, kako ćete se osećati? - Veoma sam zabrinut, ne samo zato što je on moj prijatelj. Ovde ne moram da objašnjavam šta u Hrvatskoj misle o Kapetanu Draganu. Većina ljudi koji su tamo u zatvoru nisu imali značaj kakav je on imao. Zbog toga postoji opravdan strah za njegov život. Iskreno, ne verujem da bi dugo poživeo, kada bi bio izručen Hrvatskoj.
Da li ste kontaktirali sa srpskom zajednicom u SAD? - Nedavno je jedan mladi čovek organizovao prikupljanje pomoći za odbranu Dragan u Čikagu i poslao je tih nekoliko hiljada dolara srpskoj zajednici u Australiji. Amerika je velika zemlja i u njoj postoji veliki broj srpskih grupa, klubova, crkava, kao i veliki broj Srba koji su na listi za ekstradiciju, a advokati u Americi su jako skupi. Srbi u Americi trenutno moraju da podržavaju veliki broj pravnih borbi, pa zbog toga ne mogu mnogo da pomognu u Draganovoj borbi. Ipak, postoji nekoliko ljudi koji to rade.

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/T07052501.shtml
 
Nakon poduže sudske borbe, australski sud odlučio je Hrvatskoj izručiti Dragana Vasiljkovića. Sva njegova predviđanja da ga neće izručiti očito su bila neutemeljena.

SYDNEY - Zapovjednik srpskih paravojnih snaga u ratu u Hrvatskoj Kapetan Dragan izgubio je u četvrtak pravnu bitku kojom je htio izbjeći australsko izručenje Hrvatskoj.

Korak bliže izručenju Hrvatskoj
Hrvatsko Ministarstvo pravosuđa primilo je odluku australskog suda prema kojoj se Dragan Vasiljković može izručiti Hrvatskoj, no u Ministarstvu se doznaje da Vasiljković ima mogućnost na još tri žalbe različitim sudskim instancama.
U Ministarstvu pravosuđa kažu da je australski sud odlučio i da će Vasiljković u pritvoru čekati predaju nadležnim tijelima Hrvatske slijedom odluke o izručenju.
"Dragan Vasiljković može biti predan Republici Hrvatskoj", rekao je sudac Paul Cloran na sudu u Sydneyu i objavio da je zahtjev službenoga Zagreba za izručenje Vasiljkovića valjan.

Vasiljković je za rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini bio poznat pod nadimkom Kapetan Dragan. Uhapšen je u Australiji u siječnju 2006., na temelju zahtjeva hrvatskih vlasti.

Vasiljković (51) rekao je lani za australske novine da je obučavao srpske vojnike, ispitivao neprijateljske, ubijao u borbama i vodio napade na zapovjedna mjesta, ali opovrgava svaku umiješanost u ratne zločine.

15 dana za žalbu
Na ovu prvostupanjsku odluku suda iz Sydneya po australskom Zakonu o izručenju iz 1988. Vasiljković ima pravo u roku od 15 dana od višeg suda zatražiti njezino preispitivanje.
Isti zakon nadalje predviđa mogućnost žalbe i na odluku višeg suda povodom preispitivanja prvostupanjske odluke te na kraju i mogućnost izvanredne žalbe Vrhovnom sudu.
Po okončanju sudskog postupka, odnosno kad sudska odluka o izručenju postane konačna, rješenje o izručenju donosi australski ministar za pravosuđe i carinu, pojasnili u hrvatskom Ministarstvu pravosuđa.
U jednom izvještaju Ujedinjenih naroda iz 1994. on je spomenut "kao drugi po važnosti" u tzv. Srpskoj Krajini, poslije zloglasnoga vođe Željka Ražnatovića Arkana.

Vasiljković je do uhićenja radio u australskome gradu Perthu kao učitelj golfa pod lažnim imenom Daniel Snedden. Tvrdio je da je uhićen ilegalno jer Australija i Hrvatska nemaju službeni ugovor o izručivanju.

Emigrirao je u Australiju kad mu je bilo 15 godina, ali vratio se u domovinu kad je izbio rat, javlja agencija dpa.

Zahtjev za izručenjem Vasiljkovića, koji je australski državljanin, podnijela je tadašnja ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt. On je reagirao uvredom ministrice Škare-Ožbolt i predviđanjem neuspjeha njezina zahtjeva.

"Siguran sam da australska vlada neće izručiti svoga građanina samo zato što to želi neka izopačena vlada", izjavio je tada Vasiljković.


Hina|Net.hr
12.04.2007.

http://www.net.hr/vijesti/page/2007/04/12/0002006.html

nisam našao ništa novije samo ovo

ali i to je staro eto 5 mjeseci
 
Izgleda da smo prevazisli i Hrvate,pljujuci same sebe.

To sto smo precutali hapsenje i vesti o isporucenju Kepa Hrvatskoj samo pokazuje kakva nam je drzava...I kakvi smo mi,takodje...

Nek Ceda,Natasa Kandic i Sonja Biserko pljuju po Srbiji,oni su placeni za to...

Svi ostali nisu,zato ne moraju i ne bi trebali...
 
radi se o tome da dok si dobar i sa nama je sve super,kada vise nisi ...e onda ko te yebe
dokaz je CG,dok smo bili zajedno bilo je "ko dva brata" a sad ne zna se ko više psuje crnogorce.....
srpska posla,verovatno
 
E,pa zemlja nam je postala p****n dim.
Solana,koji nas je bombardovao,ima kancelariju preko puta srusenih zgrada Generalstaba...
On nam sad kroji politiku i stazu ka nekakvoj Evropi,od koje(kako mi se cini)necemo dobiti nista.

Pa kad to dozvoljavamo,ne znam zasto mi je cudno sto se niko nije zauzeo za Kepa...
 
Ова дијаспора скупила силну кинту за Капетана Драгана, а да ли су дали и један једини динар за избеглице, за Србе са Косова, за ратну сирочад за све ове године?
 
Otkud znas,mozda i jesu...

Ali za vreme rata je Kep dao sve za pomoc Srbima,sto izbeglicama,sto porodicama vojnika koji su poginuli...I dan danas je sticenik Doma za nezbrinutu decu u Beogradu...

Ipak smo mu duzni...
 
Pijanista:
Ова дијаспора скупила силну кинту за Капетана Драгана, а да ли су дали и један једини динар за избеглице, за Србе са Косова, за ратну сирочад за све ове године?

Sta kenyas pederasu mali, Dijaspora u Srbiju posalje 3-4 MILIJARDE dolara godisnje i toj drzavi je najveci prihod deviza. Sta ti mislis kome idu te pare, sigurno nisu toj bagri koju drzite na vlasti, vec izdrzava pola Srbije, bilo da su izbeglice ili domaci. Sto znaci da na broj stanovnika srpska dijaspora procentualno salje najvise novca u maticu.
 
Kep nije nikakav ratni zlocinac, on je castan ratnik i profesionalac, koji je kad je video šta se dešava sa njegovim narodom odrekao se spokojnog života u inostranstvu i došao da brani narod i obučava vojsku.

čak ni hag koji je anti srpski orjentisan nije uspeo ama baš ništa da mu iskopa što bi mogli da mu stave na teret i protiv njega nema optužnice haga iako je čažk bio tamo više puta i svedočio, znači mogli su i tmao da ga uhapse i zadrže...

inače kad je an sudjenju miloševiću govorio istinu i pobio izmišljotine o navodnim zločinima srpskih snaga u krajini hag je čak odbio da mu plati avionske karte i boravak itd iako je to dužan da plati svedocima, i to je svima plaćao, znaci toliko su popizdeli što ne mogu ništa da iskopaju protiv njega i što je pobio njihove izmišljotine o navodnim zločiniam srpskih snaga u krajini...
 
Pijanista:
Ова дијаспора скупила силну кинту за Капетана Драгана, а да ли су дали и један једини динар за избеглице, за Србе са Косова, за ратну сирочад за све ове године?


Ne greši dušu, nije baš tako. Pomagali su i pojedinačno i organizovano.

Te pojedinačne pomoći je bilo mnogo, znam da su mnogi i preživeli zahvaljujući toj "crkavici" koji su dobijali od rodjaka i prijatelja iz dijaspore.

Za te organizovane akcije, već ne mogu da tvrdim da su bile baš sasvim dobro organizovane i da su pare otišle u prave ruke, na žalost.

A što se tiče kapetana Dragana, od mnogih ljudi koje poznajem, a koji su iz Knina i okoline, možeš čuti samo reči hvale i podatak da nije učinio ni jedan ratni zločin, osim ako u zločin ne računaš obuku regruta. Ratovao jeste, ali nije činio zločine protiv civila. To je ono što ja znam, nadam se da ne grešim.
 
Luka_Bgd_:
Otkud znas,mozda i jesu...

Ali za vreme rata je Kep dao sve za pomoc Srbima,sto izbeglicama,sto porodicama vojnika koji su poginuli...I dan danas je sticenik Doma za nezbrinutu decu u Beogradu...

Ipak smo mu duzni...
Ово је тачно, као што је тачно да је направио и голф терене код Жабља.
Он је по мени једини командант паравојних формација са људским ликом а уз то и професионални војник. Међутим, пошто не знам да ли има и своју мрачну страну уздржаћу се од коментара те врсте.
 
Registra.:
Ne greši dušu, nije baš tako. Pomagali su i pojedinačno i organizovano.

Te pojedinačne pomoći je bilo mnogo, znam da su mnogi i preživeli zahvaljujući toj "crkavici" koji su dobijali od rodjaka i prijatelja iz dijaspore.

Za te organizovane akcije, već ne mogu da tvrdim da su bile baš sasvim dobro organizovane i da su pare otišle u prave ruke, na žalost.

A što se tiče kapetana Dragana, od mnogih ljudi koje poznajem, a koji su iz Knina i okoline, možeš čuti samo reči hvale i podatak da nije učinio ni jedan ratni zločin, osim ako u zločin ne računaš obuku regruta. Ratovao jeste, ali nije činio zločine protiv civila. To je ono što ja znam, nadam se da ne grešim.
Наравно да су многи преживели захваљујући појединачној помоћи из дијаспоре, али милиони новаца за одбрану једног човека је веома добро организовано, нисам приметио да је било таквих организованих финансијских донација из дијаспоре за обичне смртнике.
 
Није тачно да се овде нико није заузео за Кепа, ја сам два пута покретао тему о њему овде на форуму, али сам врло хладно дочекан!
 
Ово је последње писмо које сам 20. јуна добио од његовог сина Џејсона:

Hi Pedja,

Thank you for your responses, I will have to get somebody to translate as I do not read, speak or understand serbian.

I understand the passion that you have but I advise a little caution. If people are actively promoting what Croatia did to the Serbs then it doesn't help dad at the moment because it makes it look like he is justified in commiting the accusations against him as payback. He is accused of assaulting a prisoner of war and that is enough to get him into prison. Bringing up the horrors of the war is not what is needed right now, lets focus on the issue at hand. I can't even begin to imagine how painful that period of time was(and still is) for people involved but what I am asking is for people to put that aside for a short time and help Dragan get out of jail.

What we really need at the moment is to present Dragan as a Humanitarian and as a soldier who always did the right thing. The real issue at the moment is that an Australian citizen is in an Australian Jail without any charges, based on hearsay and the Government is not doing anything to help him. David Hicks had a lot of support by Dragan has none. The next 14 weeks to the election is critical to Dragan and the only way he is going to get support is if the community understand that Dragan would not get a fair trial in Croatia and pressure needs to be applied to politicians.

The general public is now a bit reluctant to support people now that Chappelle Corby and David Hicks turned out to be guilty of the crimes so we really need to portray Dragan as a good bloke, who helped people, a humanitarian who provided aid and relief to 67,000 victims of war after his role in the war. He did not go into hiding, he publicly called the foundation Foundation Kapetan Dragan and was always publicly visible. In Australia he contacted ASIO so that they knew where he lived. This is the sort of thing that the public should know about.

All the best,

Jason.
 
Pijanista:
Наравно да су многи преживели захваљујући појединачној помоћи из дијаспоре, али милиони новаца за одбрану једног човека је веома добро организовано, нисам приметио да је било таквих организованих финансијских донација из дијаспоре за обичне смртнике.


Bilo je, zasita je bilo, ali je još više bilo slučajeva da je takva pomoć završavala po prodavnicama. Za to ne možemo kriviti dijasporu. To je već naš problem.
 

Back
Top