vanbracna zajednica

simka_s

Početnik
Poruka
10
Ne znam da li je pitanje pogodno za ovu diskusiju.Molim moderatora da temu premesti ako nije.U pitanju je sledeca stvar.Moja sestra je zivela u vanbracnoj zajednici sa svojim suprugom 29 godina.On je umro pre nekih 10 dana i ono sto me zanima je: da li sestra moze da ostvari pravo na deo njegove penzije iako nisu bili vencani?Napominjem jos jednom...ziveli su u vanbracnoj zajednici 29 godina.Molila bih sve one koji se razumeju u ovu problematiku da mi odgovore.
Unapred zahvalna!!!
 
Mislim da zena u vanbracnoj zajednici ima potpuno ista prava kao u bracnoj, samo treba dokazati da su ziveli sve te godine zajedno. Imaju li dece? Bolje ce ti odgovoriti neki pravnik kojih ima ovde.
 
Ne moraju da imaju dece. Izjednačavaju se sa supružnicima, ako ne postoje bračne smetnje između njih i postojala je trajnija zajednica života među njima (to se dokazuje kako je Harmony rekla, uz iskaz dva svedoka).
 
ma ne mora ni 6 meseci...mislim, to sud određuje od slučaja do slučaja....nekad je dovoljno da su živeli 3 meseca zajedno, ali da je postojala namera vanbračnih supružnika da bude zajednica bude trajna....
PROJURIS: ''Vanbračna zajednica je u Porodičnom zakonu definisana kao trajnija zajednica života žene i muškarca, što ne podrazumeva obavezno da je bila dugotrajna, već da je namera partnera bila da ona bude trajna.''
 
možeš i 5 poota da napomeneš....godine ništa više ne znače.......kriterijum za ostvarivanje imovinskih odnosa po pz nije da je vbz bila dugotrajna, već da je namera partnera bila da ona bude trajna.....imovinski odnosi u izjenačeni...penzijsko osiguranje se uređuje zakonom...proveri ang. adv.
 

Back
Top