Da li su potrebne reforme unutar SPC?

Da li su potrebne reforme?

  • nisu potrebne

  • delimicne reforme

  • potpuna reforma


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
volunteer:
Pa sto ne reaguju nego cute kao picice,a,jel se na radnom mestu bavi politikom????? :shock:
Pa reaguju po svojim kanonima a ne po tvojim. Ako si vernik, požali se Patrijaršiji, ako nisi posmatraj ih kao što posmatraš radikale. Ne očekuješ valjda da jedna verska institucija modifikuje svoje mišljenje po tebi ?

Generalno, mi zaista već imamo dobre zakone i tu je sve jasno. Ako se ne primenjuju zna se ko je odgovoran za to.
 
Lacibg:
Pa reaguju po svojim kanonima a ne po tvojim. Ako si vernik, požali se Patrijaršiji, ako nisi posmatraj ih kao što posmatraš radikale. Ne očekuješ valjda da jedna verska institucija modifikuje svoje mišljenje po tebi ?

Generalno, mi zaista već imamo dobre zakone i tu je sve jasno. Ako se ne primenjuju zna se ko je odgovoran za to.
Bas zato sto sam vernik i deo te crkve stalo mi je da bude valjana,kao nekad sto je bila,kada je prosvecivala i opismenjivala narod...a sada ga zatucuje.....
 
medved_bg:
Biti sveštenik je jedno posebno zanimanje...Čovek mora biti duboko svestan svog uticaja na pastvu i mora se prema tome odnositi odgovorno. Naravno, sve varira od slučaja do slučaja, ali ipak ima dosta sredina gde se mišljenje sveštenika shvata kao uputstvo od Boga lično. Kada sveštenik koristi taj svoj uticaj u političke svrhe, bilo zbog svog ličnog stava i ubeđenja, bilo da je u pitanju "političar u mantiji", to predstavlja problem. Bar meni. Jer ako si duhovni vođa i učitelj, nauči vernike da misle svojom glavom. I takva zloupotreba uticaja može u ekstremnim slučajevima prestavljati povredu svetovnog zakona (govor mržnje i sl.), ali je u osnovi prosto pitanje etike.

I onaj tvoj primer sa novinarem...Kad novinar postavi sveštenom licu političko pitanje, ja bih najiskrenije volela da jednom čujem odgovor tipa: "Nemojte to mene da pitate. Ja imam svoj lični stav o tome, ali za novine na tu temu treba da odgovore ljudi koji se time bave. Meni postavljajte pitanja o onome čime se ja bavim."
Medo, meni je potpuno jasno da je ovo tvoje viđenje OK. Ali, ono je potpuno lično, napravljeno u skladu s tvojim moralnim načelima.
Načela su ti sasvim dobra, nemam zamerke, slično mislim i ja. Međutim svi smo mi različiti, i ako se neko ne uklapa u naša moralna načela onda ga moramo trpeti do one mere dok taj ne prekrši neki zakon, civilni ili crkveni, a onda ima ko i zbog čega da mu sudi. I popovi su ljudi i pred licem države imaju potpuno ista prava kao i svaki drugi čovek

Ja znam sveštena lica koja sede u kafanama, igraju karte, popiju ako treba pa čak i opsuju. Ali šta to govori? I oni su ljudi. Manje ili više moralni ...
 
volunteer:
Bas zato sto sam vernik i deo te crkve stalo mi je da bude valjana,kao nekad sto je bila,kada je prosvecivala i opismenjivala narod...a sada ga zatucuje.....
E meni je drago da smo dovde stigli. Jer ovo je suština.

Ako pastva ima zamerke na svoju bogomolju i njen rad - dužnost im je da se na pravo mesto obrate. Dokle god nije povređen civilni sektor (da bi reagovali sudovi), stvari se rešavaju u "kući". Po meni, treba da je jasno ?!

Ne želiš valjda da država (koja ima suprotne uticajne aspracije) rešava stvari Crkve (kojoj je dato određeno pravo) ?
 
Lacibg:
Medo, meni je potpuno jasno da je ovo tvoje viđenje OK. Ali, ono je potpuno lično, napravljeno u skladu s tvojim moralnim načelima.
Načela su ti sasvim dobra, nemam zamerke, slično mislim i ja. Međutim svi smo mi različiti, i ako se neko ne uklapa u naša moralna načela onda ga moramo trpeti do one mere dok taj ne prekrši neki zakon, civilni ili crkveni, a onda ima ko i zbog čega da mu sudi. I popovi su ljudi i pred licem države imaju potpuno ista prava kao i svaki drugi čovek

Ja znam sveštena lica koja sede u kafanama, igraju karte, popiju ako treba pa čak i opsuju. Ali šta to govori? I oni su ljudi. Manje ili više moralni ...
Naravno da su ljudi i ništa nadljudsko ne treba zahtevati od njih. Ali moraju biti odgovorni i iznad svega etični. I kao što si posle rekao, ako ne krši svetovne zakone, to treba rešavati u kući. Volela bih da se to u kući više i češće rešava, jer nekako nemam utisak da se to radi dovoljno, samo toliko.
 
Lacibg:
E meni je drago da smo dovde stigli. Jer ovo je suština.

Ako pastva ima zamerke na svoju bogomolju i njen rad - dužnost im je da se na pravo mesto obrate. Dokle god nije povređen civilni sektor (da bi reagovali sudovi), stvari se rešavaju u "kući". Po meni, treba da je jasno ?!

Ne želiš valjda da država (koja ima suprotne uticajne aspracije) rešava stvari Crkve (kojoj je dato određeno pravo) ?
Naravno da se trebaju resavati u svojoj kuci,jer je zaista puno pravih vernika ogorceno na rad SPC,medju njima i ja...ali nekako isuvise ostaju pasivni,kao da ne postoji mesto gde bi se obratili.Mislim da je ipak realno uticati na SPC preko svetovnih poluga,jer je jaka hijerarhija u crkvi u malo tu ima mesta za glas naroda...
 
VIRGINIJA:
Za sveshtenike se kaze:"Gledaj shta zbori,a ne shta tvori",i dok se ljudi budu drzali toga ,a malili osudjivanja.Nece biti problema.

Shto se tiche reformi,ne trebaju nam.Ako bude bilo izmena sazvace se Osmi Vaseljenski sabor,pa ce tamo odluchivati o tome.

Josh jedna stvar neko je spomenuo Bracu Rimokatolike,pa postoji dokaz koji definitivno pokazuje nashu ispravnost .

Na Vaskrs u Jerusalimu,papa je dva puta pokushao da upali plameni oganj,i nijednom mu nije uspelo.Ispred vrata se uporedo molio i Vaseljenski Patrijarh,i stub je pukao i plamen je izashao iz njega i Patrijarhu zapalio svecu :D
Đavolu neće ,a ???
Ovo nije bilo baš bratski, a??
Olajavanje.....
Zaista ne znam zašto, ako je pomenuta informacija tačna, što nešto sumnjam, katolici još učestvuju u tom stampedu vernika(gledao sam nekoliko dokumentaraca o tome).....Mada opet, treba da ostanu tu jer su oni, tj.Katolička krstaška vojska taj grob i oslobodili.....Zapravo vrlo mi je nejasno zašto tu postoje i pravoslavni manastiiri tačnije jedan deo crkve oko groba :roll: .....Ali ,protumačiću to još jednom malom milošću katolika 8-)
 
Raymond Berenger:
Ne znam zasto ali kad vidim popa ili cujem to bogoprizivanje to me podseti na smrt. Na nesto ruzno. A bilo bi divno da nas pop podseti na nesto lepo i na radost. Zato predlazem da se unese malo vesele muzike i razonode u crkvu. Kako bi joj ljudi prilazili iz radosti a ne straha.

da im pomognu malo ovi iz Grand produkcije? :roll:

Kad ti je tako baš loše, a ti pozovi popa da ti malo okadi sve ćoškove po kući, možda pomogne :wink:
 

Back
Top