afte

N

naca_

Gost
Dr, zbog cega se javljaju afte i kako se lece? Ja imam jednu na desnima, i bas me boli...to mi se par puta desilo, i posle par dana prodje...
 
-uvek traju kao kijavica,znaci po nedelju dana,javljaju se zbog pada imuniteta,ispiraj zalfijom,ublazava bol....imunitet valjda znas kako da podignes :wink:
 
-uvek traju kao kijavica,znaci po nedelju dana,javljaju se zbog pada imuniteta,ispiraj zalfijom,ublazava bol....imunitet valjda znas kako da podignes :wink:
 
pa znam za zalfiju, mislila sam ako dr zna za nesto efikasnije...ali hvala u svakom slucaju...izgleda da mi se pojavi kad se bas iznerviram
 
Da ,ima veze sa imunitetom,i da postoji nesto efikasnije samo moracu da konsultujem farmaceute jer se to pravi samo mu ne znam tacan naziv.Cim saznam javljam.
 
U pitanju je slabiji imunitet,deficit vitamina,prolaz nekog virusa kroz telo,moze biti i infekcija od voca ili povrca koji nije dobro oprano,losa oralna higijena...postoji zaista dosta stvari koje mogu izazvati afte,nekada stvarno mogu biti uzrokovane i izvesnim virusima ali to ide sa slozenijom klinickom slikom.
Da ne zaboravim postoje i komplikovanije bolesti kod kojih se javljaju afte u sklopu klinicke slike ali kao sto rekoh to je praceno morem drugih simptoma.
 
Evo ovako,osim propolisa i hexorala koji se savetuje kod postojanja afta ,postoji preparat koji se priprema u apoteci,ne postoji naziv a ja recept tacan ne znam,trebalo bi da ide natrijum tetraborat koji se mesa u glicerolu...tako su mi rekli farmaceuti,dakle u drzavnoj apoteci pitaj nekog starijeg farmaceuta za taj preparat,kazem starijeg farmaceuta jer se to pre par godina pravilo vrlo cesto.Kazu da je odlican za afte,ukoliko od nedelje dodjem do tacnog recepta ja cu ti reci.
Pozdrav!
 
dr:
Evo ovako,osim propolisa i hexorala koji se savetuje kod postojanja afta ,postoji preparat koji se priprema u apoteci,ne postoji naziv a ja recept tacan ne znam,trebalo bi da ide natrijum tetraborat koji se mesa u glicerolu...tako su mi rekli farmaceuti,dakle u drzavnoj apoteci pitaj nekog starijeg farmaceuta za taj preparat,kazem starijeg farmaceuta jer se to pre par godina pravilo vrlo cesto.Kazu da je odlican za afte,ukoliko od nedelje dodjem do tacnog recepta ja cu ti reci.
Pozdrav!

Evo,kao farmaceut odgovorit ću na ovo pitanje....
Naime,afte su najvjerojatnije VIRUSNO oboljenje,mada pravi uzročnik ovoga oboljenja još nije otkriven....
Bolest najčešće traje 7-10 dana,a liječi se učestalim 3-5x dnevno puta ispiranjem usta HEXORALOM,ili rastvorom 3%borne kiseline.U težim slučajevima,pri masovnoj pojavi afti primenjuju se preparati sa kortikosteriodima koji smanjuju,ili bar ublažavaju simptome upale.Kortikosteroidi su implementirani u podlogu koja dobro prijanja za sluzokožu(na bazi poliakrilata,makrogola),kao i preparati za liječenje labialnoga herpesa!!
Takovi preparati sada se isključivo proizvode u bolničkim apotekama KCS,VMA....
Oprez sa kortikosteroidima!!!Ne bez izričitog zahteva lekara!!!
 

Back
Top