Da li koristite Operu?

Ionicman

Početnik
Poruka
23
Stvarno sam imao potrebu da ukazem na ovo izuzetno parce softvera jer mislim da je nepravedno zapostavljena od strane korisnika koji cesce koriste Firefox ili IE. Pod #1 naglasio bih da ce svaka nova verzija raditi lepo i na starijim masinama jer zauzima jako malo sistemskih resursa, a nudi ama bas svasta !!
Kada se instalira odmah joj se moze promeniti njen default izgled ukoliko se nekom ne svidja. Svi dugmici i opcije interfejsa su izmenljivi, znaci totalno prilagodljivi svakom korisniku ponaosob, desni klik misa na nesto ce uvek moci dosta toga da uradi :)) Odmah tu vam je i mail. Tools->Mail and chat Accounts... I tu odmah kreirate mail i chat klijent ili ubacite neki feed rider ili sl. Kada odvucete mis u levi ugao ekrana i kliknete pojavice se panel sa puno korisnih opcija u kojima se nalazi i Mail. Tu su i Widgeti, male Java aplikacije kojih ima za sve i svasta, mozete se igrati sa njima, gledati dnevni horoskop, pretvarati recenice iz reci u binarni kod, crtati spirografom....Tu su i male beleske Notes koje mogu pomoci da zapisete neku bitnu informaciju procitane na nekom sajtu ili neciji broj telefona na chatu :). Jako bitna stvar je da Opera vec godinama koristi takozvane Tabove, a Mozilla i IE su tek odskora to uvele kod sebe. To znaci da mozete imati kao u karticama otvorene zasebno, neku stranicu, pa recimo neprocitani mail, neku chat sobu i setati se po tome udobno. Tu je naravno i dobra zastita koja ce imati zastitu od iskacucih prozora koja je ukljucena po defaultu, automatsko ciscenje History-ja na vreme koje vi odredite i sl. Podsetio bih da je Opera besplatan softver ali nije slobodan tako da se ne moze menjati vec samo koristiti ono postojece, a sto je uistinu i vise nego dovoljno. Uz nju odmah instalirati i zadnji Java Runtime Environment i Adobe Flash Player, koji su takodje besplatni, da bi sve stranice lepo radile. Interesuje me vase misljenje o Operi.
 
Kada sam kupio kompjuter, pre otprilike 3 i po godine, na preporuku prijatelja sam instalirao Operu i koristio je dosta dugo. Onda sam paralelno ubacio Firefox verziju 1.0 i kako je izlazila koja verzija sve se više udaljavao od Opere. Sada je samo korisim da proverim kako se u njoj učitavaju web stranice. Često ume da nervira što se tiče toga, ali što se tiče komotnosti korišćenja jeste dobra. Međutim, Firefox ima Add-ons koji čine za mene mnogo bolja rešenja. U suštini nemam ništa protiv Opere.
 
Brate, zar je tolika frka za ram? Pa, sad i nije neki problem dokupiti a retko ko ima manje od 512 Mb a sam browser ne zauzima toliko rama kao neki masivniji programi. Prosla su ta vremena kada si morao da ugasis Winamp da bi mogao da koristis Word ili IE.
 
Probao sam i novu Operu, ovu 9.50, iako je u Alpha fazi deluje ubedljivo. Interfejs je nesto malo izmenjen, ima sad dobru podrsku za WAP, a ostalo tek treba da otkrijem :D Sto se tice onog RAMa, ne radi se o tome da moras gasiti Winamp da bi radio IE ili nesto drugo, nego da je program jednako upotrebljiv kao i konkurentski a da pritom trosi manje sistemskih resursa, znaci, kad ja okom...a on skokom :D Da ne budem pogresno shvacen, Mozilla je odlican softver i mislim da nema smisla raspravljati sad sta je bolje, svako ima svoj ukus, ja ovde samo postavljam pitanje zasto je Opera zapostavljena i od strane korisnika i od strane kompanija koje rade raznorazne podrske za browsere, jel neka medjunarodna zavera u pitanju ili...? :D
 
I dalje ne razumijem ovo sto pises..

Opera zapostavljena, nema smisla... Opera radi odlicno, ima prilicno pristojan broj korisnika i naravno kompanija koja radi na operi, tj. ljudi koji je kreiraju i rade se doista trude da urade sto je bolje moguce, te s tim je i dostigla verziju 9.5a..

Pored toga, dosta ljudi na forumu opere radi na istoj, kao i na prevodima, lokalizaciji na dosta jezika..

Nisam misljenja da je Opera zapostavljena ni od korisnika a pogotovo ne od onih koji je kreiraju..
 
Ја сам од самог почетка користио IE, значи 8 година. Од пре неколико месеци не користим IE већ FF и презадовољан сам. Али што не да пробам и Оперу. Мада мислим да је FF непревазиђена. Дајте линк где могу да скинем бесплатно најновију верзију Опере?
 
дрињача:
Ја сам од самог почетка користио IE, значи 8 година. Од пре неколико месеци не користим IE већ FF и презадовољан сам. Али што не да пробам и Оперу. Мада мислим да је FF непревазиђена. Дајте линк где могу да скинем бесплатно најновију верзију Опере?

http://www.opera.com/download/

odavde skidas aktuelnu verziju 9.23

a imao si i ovaj post na istoj temi koju je postovao Dr.Bora

Kod:
Pa, kada se već priča o Operi...    
Kažu ljudi da je The Fastest Browser On Earth postao još brži. 
Za sada je Opera v9.5 u alpha fazi, no ko želi da proba:
  http://www.opera.com/products/desktop/next/
 
Sto se tice Opere mega zgodna je sto ima ctrl+click i otvara u pozadini stranu
ali yahoo mail uopste ne otvara kako treba, odredjeni tasteri se cak uopste ne vide.
Mozilla, sto se yahoo i google mail-a tice mnogo bolje radi posao, mada ume da umara deni klik pa Open i new tab. Nema precicu za to...ili je bar ja nisam nasao
Ali eto, bolje mi radi pa vredi malo muke. Firefox sam koristio jedno vreme, pre godinu i po dana, cini mi se, i onda sam nekako uspeo da zagubim instalaciju, bzvz. I bolje mi je sluzio i od opere i od mozille.

Sto se mene tice - Mozilla 1.7 > Opera 7

IE uopste i ne ubrajam u browser (:
 
Dok sam bio na DialUp-u koristio sam iskljucivo operu. Uctavala je daleko brze stranice od IE-a i ja sam bio odusevljen sa njom. Posle kad sam presao na kablovski net nisam imao toliko potrebe za njom jer su i drugi browseri sada bili brzi :lol: Kod Opere me je zestoko nerviralo sto je cesto imala problem sa ucitavanjem nekih sranica (narocito onima koje su bile optimizovane za IE). Mozda su to u kasnijim verzijama sredili medjutim pre godinu-dve sam presao na FF i zbog pluginova koje on ima ostao sam na njemu.

Inace kad vec pricas o starim browserima onda treba pomenuti i Netscape koji je u svoje vreme bio fantastican i prava je steta sto je communicator u zadnjim verzijama postao preglomazan i los i otisao u legendu.
 
Ne kapitam bas, da li mislis na home page u operi ili na offline pregled stranica, ukoliko si ih nekako sacuvao..

Mozes da podesis da se otvori opera sa blank stranicom i da ne dolazi do greske koju trzis..

Opera jos uvijek ne trazi konekciju na internet prilikom pokretanja, tako da kada pokrenes operu moras biti konektovan..
Mozda neko ima drugo iskustvo ja nisam istrazivao.
 
Nisam probao sa blank stranicom jer mi je uvek na home page, moguce je da je do toga, nisam razmisljao. Probacu sa blank stranicom mada mi se ne cekira stalno home page kad hocu na net i decekira kad hocu da pregledam skinute stranice.
 

Back
Top