HRANITELJSTVO

Pozdrav svima koji su se zaineresovali za ovu temu. Ja Vam govorim kako je kod nas u Milosevcu, za koji se smatra da je kolevka hraniteljstva. Procitao sam sve komentare. Svako ima pravo da tumaci svoje stavove o ovome. Ja se slazem. Jedan komentar je bio da deca , sticenici, rade na selu. Neznam samo sta mogu da rade kada na selu ni oni koji mogu da rade, neznaju sta bi radili, jer selo nije atraktivno za ulaganje i razvoj(moj komentar). Moja supruga i ja imamo dva decaka na smestaju. Mi smo prezadovoljni. Prvo oni su super djaci, dobra deca i dobro je da se neko nasao da ih izvede na put. Zivot sve dece pre nego sto su postali sticenici uglavnom je bio pakao. Pa kako kaze nas narod "sevap" je pomoci tim neduznim bicima koja su rodjena, uglavnom ne svojom voljom.
O primanjima kao nadoknada za hranitelje ili dece, ne bih zeleo da komentarisem. To se moze saznati tacno u Ministarstvu za socijalni rad. Veliki pozdrav.
 
Imam jedno pitanjeDa li samohrani roditelji mogu biti hranitelji?
I koje uslove moraju da ispunjavaju?

Moja cerka se druzila sa decom iz decjeg sela u Sr.Kamenici.Tako divne dece ima da mi ih je zao jako.Mislim da su ta deca zasluzila da dobiju bar mali deo osecaja i ljubavi i da imaju svoj dom i porodicu.
 
Na tvoje pitanje ja sam vec dala odgovor u prethodnom postu. Moja sastra je samohrani roditelj, pa je vec u programu, svakog dana ceka da je pozovu na upoznavanje s detetom koje treba da dodje kod nje na hraniteljstvo.
 
Ja sam rodila dvoje,sina i cerku.Sa mnom jos zivi cerka(11god.),a sin (16 god.) je otisao svojom voljom da zivi kod oca.
Ja zivim u centru Novog Sada,imam veliki dvosoban stan.Imam stalan posao sa kojim sam zadovoljna.Jednostavno mi je ta ideja sinula.
Uzela bi dete u hraniteljstvo koje je vrsnjak mom detetu.
Jos nisam pricala sa cerkom o tome.Treba da nadjem pravi nacin kako da pokrenem pricu o tome,da vidim sta ona misli,jer je i ona deo ovog domacinstva,ako me razumete sta hocu da kazem.
 
A sto kazete "moja porodica se BAVI hraniteljstvom"? Ne gledate valjda na to kao posao?
Svaka cast svima koji usvoje ili prihvate dete, to je stvarno za svako postovanje, pogotovo sto tih 10 000 nije dovoljno ni da se kako treba prehrani dete, a da ne pricamo o obuci, odeci, knjigama..
 
Да, знам многе породице које се баве хранитељством. И то ''бављење'' никако нема ружну конотацију.
Знам породице које су, кроз више деценија, одхраниле и по седморо-осморо деце...
И то, и јесте нека врста ''посла'' јер захтева много посвећивања од човека...понекад и више него са рођеним дететом, јер су то деца која најчешће носе разне трауме из својих примарних породица или домова....
 
Имам познаницу која је конкурисала за хранитељство: живе на селу, имају своју фарму која успешно ради. Муж ради на фарми, жена је домаћица, брине о баштици и живини. Имају двоје деце и велику кућу.
Њен мотив је то што што би њој ишао стаж и осигурање (колико сам информисана, исправите ме ако грешим), а имају простора, имају времена, имају довољно новца и љубави...
Ништа ружно и ништа лоше не видим ако је, између осталог, и то мотив за хранитељство.

Знам жену која је уз своје двоје деце одгајила још двоје, од пелена до женидбе и удаје. Материјално нису баш добро стајали и претпостављам да јој је новчана надокнада била један од разлога. Та ''хранитељска'' деца и дан данас, иако су одрасли људи, и даље само њу зову МАМА, и ни у многим ''правим'' породицама нисам видела више пажње, љубави и привржености него што је у тој породици.
 
Svaka cast ;judima koji to rade! Ja ne verujem da bih mogla da prihvatim dete 'na odredjeno vreme' , previse bih se vezala za njega, ne bih mogla da ga vratim kad mi to zatraze :shock:
I verujem da deci u hraniteljskim porodicama to mnogo znaci, tako da u potpunosti podrzavam, pa i da neko to radi prvenstveno zbof recimo staza - pod uslovom da moze da se posveti tom detetu i da ga voli:)
Zato se nadam da cu jednog dana usvojiti dete ;)
 
Evo mene opet da Vas malo "davim" ovom temom. U Milosevcu postoji Klub hranitelja, ciji sam i ja clan. Izdajemo novine - casopis koji se bavi ovom problematikom. Novinari su , uglavnom hraniteljice i hranitelji, ili bivsi sticenici. Mozete dobiti besplatan primerak ako ostavite adresu na E-mail: hraniteljica@yahoo.com. Procitacete kao pisu deca koja su na smestaju, kako ovu decu dozivljavaju sami hranitelji. Pisite i Vase priloge, sve cemo objaviti. Veliki pozdrav.
 
Sve u vezi hraniteljstva mozete saznati na Email: hraniteljica@yahoo.com. Puno informacija imamo i iskustva. Supruga i ja se ovim poslom bavimo dvadesetak godina. Veoma smo aktivni pri Centru za porodicni smestaj dece u Milosevcu. Ja sam i glavni urednik casopisa "Hraniteljica"koji se bavi ovim poslom. Primerak je besplatan. Placate samo postarinu pouzecem. Pozdrav.
 
Veceras sam na Studiu B u vestima gledala prilog o nekakvom filmu Drvo zivota koji ce biti emitovan za nekoliko dana na istoj televiziji.I upravo je tema hraniteljstvo...I prvi put sam nesto o tome pocela da razmisljam...ne znam...to mi je nesto izuzetno humano,pruziti nekome paznju i ljubav,uslove za zivot bolje nego u domu..ali sta jednog dana kada odu od tebe!?
To je jedino pitanje koje me odgovara od svega...:(
 
Pa nista budes jaka zarad srece tog deteta. Nema druge, svi hranitelji se vezu za decu ali ih puste... Pa to je kao i sa rodjenom decom, i ona ce kad tad otici od tebe, a niko te ne sprecava da imas dalji kontakt s detetom. Valjda...
 
Bila sam sinoc na sajtu Familia organizacije ili sta je vec...ali tamo nisam nasla nista od podataka tj koje uslove treba da ispunjavam da bih bila hranitelj(malo mi bez veze naziv!)nekom detetu...
jel neko to zna!?
 
U mom komsiliku su dosle dve devojcice, sestrice. Oduzete su od roditelja, i uzela ih je zena, koja ima dva odrasla deteta. One imaju 3 i 4 godine i mnogo su slatke. Nisu znale ni da pricaju, ni da koriste nosu. Kad su ih odveli u kupatilo na kupanje, to je bila takva vriska, kao da ih kolju. Deca su na pocetku jela samo mleko, vodu i hleb. Ma to je bilo strasno, jezivo. Sada je druga prica, progovorile su, jedu sve, ne koriste pampers, i vise nisu divlja deca kao sto su bila. Meni se stalno vrti u glavi pitnje, dalii su ta deca srecna! Ipak je majka, majka. ALi majka kakva je njihova, im sigurno ne treba. Ova zena se skros posvetila njima, i ceo komsiluk je ukljucen. Cinimo sve da bi im bilo lepo i da osete ljubav. Malo sam otisla od teme.. Trebate da se javite Vasem socijalnom, i da zavrsite kurs, pa onda cete dobiti decu
 
Prvo topli pozdrav svima koji su nasli vremena i imaju altruizma da uopste citaju ovaj deo foruma.
Moj suprug i ja smo upravo kompletirali dokumentaciju za hranjenistvo i nadamo se novom clanu porodice uskoro.
Namera mi je da podelim informacije i dosadasnje iskustvo na ovu temu.
Naime, ukoliko zelite da postanete hranitelj prvi korak je poseta centru za socijalni rad u vasoj opstini. Tamo ce vam dati spisak dokumentacije koju treba prikupiti. Mi smo na NBG (Tosin bunar 148, soba 15 od 9-15h). Tu vas doticna gospodja samo kratko ispita oko zaposlenja, stambenog prostora, razloga za hraniteljstvo, ukupno 5 minuta traje razgovor. Nema potrebe da nabrajam ovde dokumentaciju jer je vecina jasno samo po sebi, skrenucu paznju samo na par stvari:
•lekarsko uverenje za kandidata-vadi se u medicini rada (opet, za NBG ulica Omladinskih brigada, 7-9 ujutro, 1500din, pregled neuropsihijatra, psihologa i lek. opste prakse),
•potvrda lekara opste prakse za supruznika kandidata se vadi u domu zdravlja gde supruznik vec ima otvoren karton, u potvrdi treba da pise tekst tipa: „uvidom u pacijentov karton potvrdjujem da ne boluje od akutnih i hronicnih oboljenja“,
•zahtev za hranjenistvo – treba da sadrzi uvodnu biografiju, ko ste, sta radite, cime se zanimate i sl... i motivaciono pismo tj razloge zbog kojih zelite da budete hranitelj.
•Poresko uverenje se vadi u opstini i ceka se od 3 do 5 dana.

Sva dokumentacija je besplatna osim lekarskog uverenja ukoliko naglasite da je svrha izdavanja hraniteljstvo. Uz dobru organizaciju moze se zavrsiti za 3 dana.

Tako kompletirana dokumentacija predaje se u centru za socijalni rad vase opstine (za NBG pisarnica, soba 29)
Mi smo dovde stigli. Pretpostavljam da je sledeci korak da nas pozovu i da socijalni radnik dodje kod nas u stan zbog procene uslova zivota.

Zamolila bih sve koji su prosli proceduru za par dodatnih informacija: koliko traje obuka? da li supruznici moraju istovremeno da prisustvuju? Sta ce nas pitati i sta se procenjuje prilikom posete socijalnog radnika? Kad krecu psiholoski testovi? Ima li neko iskustva sa hranjenisvom bebe (do godinu dana)?

Ja sam raspolozena da podelim sva iskustva, jer je stvarno sramota koliko nema niceg na tu temu na netu. Koliko sam uspela da procunjam postoje neka dva udruzenja hranitelja, ni jednom ne radi sajt, stvarno sramota. Samo moram da priznam da nisam bas ljubitelj foruma jer se mahom na njima nalaze gomila postova tipa „super, podrzavam“ i sl. a malo ili nimalo korisnih informacija pa vas molim za kontakt mailom na ireeena@yahoo.com

Jos par info na temu:
Izvod iz porodicnog zakona koji se tice hraniteljstva:
http://www.sos-telefon-beograd.org.yu/zakoni/porodicni.htm#HRANITELJSTVO
Program pripreme za hraniteljstvo:
http://www.projuris.org/DOC/zakoni/gradjansko_pravo/brak_i_porodica/05.Pravilnik_o_programu_pripreme_za_hraniteljstvo.pdf

Za hraniteljstvo je nadlezno Ministarstvo rada i socijalne politike, sektor za brigu o porodici i socijalnu zastitu. O iznosima naknada za hraniteljstvo i decijem dodatku za odredjeni mesec mozete se raspitati preko automata na broj 011 3607600
 
Prvo topli pozdrav svima koji su nasli vremena i imaju altruizma da uopste citaju ovaj deo foruma.
Moj suprug i ja smo upravo kompletirali dokumentaciju za hranjenistvo i nadamo se novom clanu porodice uskoro.
Namera mi je da podelim informacije i dosadasnje iskustvo na ovu temu.
Naime, ukoliko zelite da postanete hranitelj prvi korak je poseta centru za socijalni rad u vasoj opstini. Tamo ce vam dati spisak dokumentacije koju treba prikupiti. Mi smo na NBG (Tosin bunar 148, soba 15 od 9-15h). Tu vas doticna gospodja samo kratko ispita oko zaposlenja, stambenog prostora, razloga za hraniteljstvo, ukupno 5 minuta traje razgovor. Nema potrebe da nabrajam ovde dokumentaciju jer je vecina jasno samo po sebi, skrenucu paznju samo na par stvari:
•lekarsko uverenje za kandidata-vadi se u medicini rada (opet, za NBG ulica Omladinskih brigada, 7-9 ujutro, 1500din, pregled neuropsihijatra, psihologa i lek. opste prakse),
•potvrda lekara opste prakse za supruznika kandidata se vadi u domu zdravlja gde supruznik vec ima otvoren karton, u potvrdi treba da pise tekst tipa: „uvidom u pacijentov karton potvrdjujem da ne boluje od akutnih i hronicnih oboljenja“,
•zahtev za hranjenistvo – treba da sadrzi uvodnu biografiju, ko ste, sta radite, cime se zanimate i sl... i motivaciono pismo tj razloge zbog kojih zelite da budete hranitelj.
•Poresko uverenje se vadi u opstini i ceka se od 3 do 5 dana.

Sva dokumentacija je besplatna osim lekarskog uverenja ukoliko naglasite da je svrha izdavanja hraniteljstvo. Uz dobru organizaciju moze se zavrsiti za 3 dana.

Tako kompletirana dokumentacija predaje se u centru za socijalni rad vase opstine (za NBG pisarnica, soba 29)
Mi smo dovde stigli. Pretpostavljam da je sledeci korak da nas pozovu i da socijalni radnik dodje kod nas u stan zbog procene uslova zivota.

Zamolila bih sve koji su prosli proceduru za par dodatnih informacija: koliko traje obuka? da li supruznici moraju istovremeno da prisustvuju? Sta ce nas pitati i sta se procenjuje prilikom posete socijalnog radnika? Kad krecu psiholoski testovi? Ima li neko iskustva sa hranjenisvom bebe (do godinu dana)?

Ja sam raspolozena da podelim sva iskustva, jer je stvarno sramota koliko nema niceg na tu temu na netu. Koliko sam uspela da procunjam postoje neka dva udruzenja hranitelja, ni jednom ne radi sajt, stvarno sramota. Samo moram da priznam da nisam bas ljubitelj foruma jer se mahom na njima nalaze gomila postova tipa „super, podrzavam“ i sl. a malo ili nimalo korisnih informacija pa vas molim za kontakt mailom na ireeena@yahoo.com

Jos par info na temu:
Izvod iz porodicnog zakona koji se tice hraniteljstva:
http://www.sos-telefon-beograd.org.y...#HRANITELJSTVO
Program pripreme za hraniteljstvo:
http://www.projuris.org/DOC/zakoni/...ravilnik_o_programu_pripreme_za_hraniteljstvo. pdf

Za hraniteljstvo je nadlezno Ministarstvo rada i socijalne politike, sektor za brigu o porodici i socijalnu zastitu. O iznosima naknada za hraniteljstvo i decijem dodatku za odredjeni mesec mozete se raspitati preko automata na broj 011 3607600
 
Посшто су истовремено егзистирале две теме везане за хранитељство ја сам их спојила. Мислим да је ипак згодније да све буде на једном месту.
 
"Hraniteljstvo", "hraniteljica" uh! ružnih li naziva! Sve što je vezano za dacu treba da ima lepa, šarena, mirisna imena.

Pitam se zašto se kod nas uvek za hraniteljstvo prvo vezuje NOVAC i NAKNADA?! To odmah serviraju "promoteri" hraniteljstva. Obično pominju cifre od oko 15000,00 din. na ime izdržavanja deteta i još oko 10000,oo din. ,neto,za rad hranitelja plus mogućnost zdravstvene zaštite i PIO, a za koje iznose se neto naknada smanjuje. Nemojte mi reći da u zemlji Srbiji ne u Švetskoj! to nije fenomenalno rešenje za ženu koja je ostala bez posla a ima još par godina do penzije?! Zar 15 000 din. nije dovoljno za izdržavanje deteta???!!! Pa ljudi, kako žive samohrane majke, podstanarke, koje su npr. zaposlene u nekoj pekari, trafici isl. gde su plate po 200E?!

Druga stvar je da li to sve što obećavaju, da bi "navatali" hranitelje i brže bolje izbacili decu iz domova i "sproveli deinstitualizaciju" , stvarno i daju!

Navikli da im je klientela sa ivice margine: bolesni, ubogi, siromašni, neobrazovani, beskućnici,... oni koji u CSR ulaze na kolenima i sklopljenih ruku traže pomoć, delatnici socijalne zaštite se prema njima ponašaju krajnje bahato, bez trunke poštovanja a o saosećanju da i ne govorim. Ako se neko slučajno i usudi da ih nešto pita ili čak zahteva, trenutno zauzimaju prepotentni gard, penju se na pijedestal nedodirljivih i ne pada im na pamet da ti daju odgovor, pomognu ili na bilo koji drugi način izađu u susret.

Dok te procenjuju i "obučavaju" za hranitelja govore ti kako nećeš biti "sam" sa detetom već deo tima koji će se o njemu brinuti i kako ćeš uvek moći od njih "eksperata" da zatražiš i dobiješ pomoć. Ako sa nečin ne budeš zadovoljan možeš se žaliti Ministarstvu "kadija te tuži kadija ti sudi").
A znate li kakvim su sve "slučajevima" ti eksperti davali podobnost za bavljenje hraniteljstvom i usvojenje?! Pa ja im ne bih dala ni dve nacrtane ovce da čuvaju!!!
U domu je J E Z I V O!!! ali ....nedavno je po malog M. došla hraniteljica (e njoj baš odgovara taj naziv!) . Bila je ta baba i pre godinu dana ali "sparingovanje" iz nekog razloga nije prošlo. Po njenoj priči nešto je zeznuo centar, ali, da li..? Ta baba je odgajala i njegovu sestru koja je nedavno napunila 18 god. pa je hraniteljica ostala bez sredstava - logično zarne. Inače, naknada za izdržavanje doje dece je drastično umanjena!!!
Inače, upoznavanje, "sparingovanje" i kako ga sve ne zovu je trajalo 4-5 dana, za koje vreme se baba po dvorištu doma sa 3.5 godišnjim upoznavala i "čuvala" ga sa prutom u ruci !!!!!!!
- Nana će bije guzu ako M. ne bude dobar - govorila je klincu koji je prepadnuto gledao i vrebao kad će da naiđe neka zgodna osoba kojoj bi se bacio u zagrljaj tražeći zaštitu dobronamerne i humane hraniteljice.. – Ne kašiku u levu ruku, j…ti mater, u desnu bre! Vidiš budalo da ti sve ispada! Ma će te prevaspitam ja!

I znate šta, ona ga je ovela i to u pratnji nekog iz CSR kome pripadaju, mislim Aleksinac!!! Mnogo nas je videlo taj tragični ishod i sigurni smo da je tom divnom klincu bilo bolje da je ostao i u domu nego što je otišao sa tom groznom ženom! Na žalost, niko nije mogao to da zaustavi jer Centar ima vlast nad detetom! Ne prestajem da mislim na njega i ostale koji su tako spakovani ko paketi i, kako im je to samo oni jadni znaju.

Izvinjavam se retkim profesionalcima iz socijalne zaštite koje stvarno krasi čovečnost i "hraniteljima" kojima je motiv pre i posle svega ljubavi prema deci.
 
nova sam buduca hraniteljica....treba mi informacije o hraniteljstvu....pomagajte...

Kakve informacije vam trebaju a da ih niste kao buduca hraniteljica vec dobili u Centru za socijalni rad preko kojeg ste morali i podneti molbu ili zahtev da postanete hraniteljska porodica?
Ako vam treba informacija o uslovima hraniteljstva, mesecnoj nadoknadi koju cete primati i zakonskim obavezama koje morate prihvatiti najbolje da jos jednom porazgovarate o tome sa socijalnim radnikom a ako vam trebaju neka licna iskustva mogu vam reci da je to lep i human cin ali zahteva mnogo vise strpljenja, truda pa cak i zrtve nego vaspitanje i podizanje sopstvene dece.
Dete koje ce vam doci je dete sa traumom. Prezivelo je da li smrt, napustanje ili zlostavljanje bioloskih roditelja i na sve to mora da se prilagodi promeni ili promenama sredine, staratelja, skole...Naoruzajte se sa mnogo strpljenja, ljubavi i razumevanja i opet ne ocekujte mnogo. Ako vas samo prihvati to je veliki uspeh a ako vas zavoli to je vec pravo cudo i imacete razlog da budete ponosni i na sebe i na njega. U svakom slucaju vredi truda. Zelim vam sve najbolje.
 

Back
Top