HRANITELJSTVO

Nevencice,nisam te najbolje shvatio al ajmo redom.Kriterijumi kojim se "biraju" hranitelji su mnogo strozi nego ranije,pocev od lekarskog pregleda koji ima kcenat na to da u te osobe zdrave da nisu oboleli od neke bolesti i naravno misljenje psihijatra.Zatim da te osobe nisu osudjivane i da nisu imali nikakve probleme sto se tice roditeljskog staranja ako imaju svoju decu.I ono najvaznije svaki buduci hranitelj prolazi kroz jedan period edukacije kje vrse strucni timovi centra za socijalni rad i oni donose konacnu odluku dali je neko spreman da se prihvati hraniteljstva ili ne.Nezanm sta si mislila pod onim da se time treba baviti strucna lica ali posle takve edukacije i nekoliko meseci predavanja i svih testova moze se reci da su ti buduci hranitelji "strucna Lica".Posto sam sa svojom suprugom prosao kroz sve to mogu da ti kazem da ta edukacija nebi bila losa ni sadasnjim roditeljima koja gaje svoju decu a i buducim roditeljima.Mozda se desi da strucni tim pogresi u proceni al to je retkost i kada se to uoci oni brzo reaguju i takvim vise ne poveravaju decu.A sta mislis dali su svi vaspitaci i svo osoblje u domovima OK.Dali su svi roditelji ok prema svojoj deci?Nas hranitelje gledaju ne kroz lupu vec kroz mikroskop,dali smo povisili ton na tu decu dali su cisti da nisu pocepani i tako bla bla bla......Sa njima smo 24 sata dnevno i pruzamo im ono sto namaju....
ali svako ima pravo na svoje misljenje,ja samo pokusavam da na ovaj nacin skrenem paznju na hraniteljstvo i potrebe dece koje su smestene u te porodice....
 
Aha pa super....to me bas tesi.....ja sam htela mnogo da kazem a da malo pisem;) pa je ispalo konfuzno izvini. Nisam znala za tu proceduru i to je super. Nisam nista posebno tom recenicom htela da kazem uglavnom si odgovorio na moja pitanja. A na koji nacin se tretiraju roditelji pravi koji su ostavili tu decu? Da li trpe neke sankcije ili ne? I kako su ta deca koju si ti cuvao prezivljavala to sto im se desav? Tj dozivljavala? Da li mislis da oni mogu sutra da budu kvalitetniji ljudi ili mislis da ih takve situacije unistavaju kao ljude?
 
Vrlo je tesko odgovoriti na to pitanje ili na ta pitanja."moja" deca su jos mala ,kako ce reagovati videcemo al smo spremni da prodjemo i kroz to.Neki su roditelji ostali bez dece iz razloga sto nemogu da brinu o njima dali je to bolest ili smrt jednog od roditelaj a drugi je nesposoban,dali je razlog grubo zanemarivanje dece ili kozna sta jos.nekim roditeljima se oduzimaju roditeljska prava,nekima je omogiceno da vidjaju svoju decu a nekima nije.Kako zakon sankcionise zanemarivanje dce nebih o tome to bih prepustio pravnicima da pricaju o tome.Uglavnom deci kada dodje vreme objasni se u kojoj situaciji se nalaze i zasto.Vecina dece koja se nalaze u mom okruzenju a ima oko 35 hraniteljskih porodica sa preko 35 dece prihvataju situaciju u kojoj se nalaze i vrlo su emotivno vezani za porodicu u kjoj se nalaze.Neka deca i neznaju za druge roditelje i bracu i sestre vec one koje imaju u hraniteljstvu.Deca koja su malo starija i dodju iz doma u porodicu malo teze prolaze kroz tu promenu al uglavnom prihvate situaciju.Vrlo mi je tesko da objasnim neke stvari koje se kod nas odvijaju same od sebe i to pozitivno i pokazuju rezultate.To je dino mozete doziveti poznavajuci neku takvu porodicu sa decom koja su na hraniteljstvu.Recima nebih mogao da objasnim a da nebudem pogresno shvacen.Inace deca koja su odhranjena u mestu gde ja zivim nijedno nije posli stranputicom svi su zavrsili skole cak imamo i studente koje studiraju,i svi su postali ljudi .A sto se tice prezivljavanja te dece koja su kod nas ne samo kod mene vec i u ostalim porodicama ne razumumem sta oni to prezivljavaju,sta je to tako lose sto se nalaze u jednom prirodnom okruzenjeu u porodicnoj atmosferi.Njima se ne desava nista lose oni za bolje neznaju znaju za dom i znaju za ovo gdesu.Ako su kao mali kao bebeb dosle u porodicu oni tu svoju novu porodicu prihvataju jel nemaju druge kao svooju,a kasnije odrastanjem i postavljanjem onih poznatih pitanja dece mamam kako si me rodila i tako to ,onda se objasni adekvatno njihovom uzrastu i njihovom shvatanju.<Evo jedan primer.nas mali koji je stariji imamo dva brata kod nas ima cetiri godine
i sadfa vec prosle godine dosao je kod nas.Posto imamo sajt udruzenej hranitelja kojem pripadamo ima na pocetnoj strani izmedju ostalog slika zgrade iz zvecanske.Mali je prokomentarisao evo nase one kuce.pogledali smo ga kao da je malo poplasen.Pitali smo ga koja kuca,a on je spominjao neka imena nekih koji tamo rade i kada sam rekao hoces da ides tamo svojoj kuci on je onako poplasen rekao da nece...."ovo je moja kuce" i pokazao na sobu u kojoj se nalazimo.Ima mnogo pozotivnih primera u drugim porodicama al nebih sada o tome.A mozete pogledati sajt o hraniteljstvu na www.sirokosrce.org.yu mozda tamo procitate malo vise o hraniteljstvu......
 
Verovatno da postoji ali ja neznam tacno.Ali ima mogunost donacija za decu koja su na hraniteljstvu.Jedna od mogucnosti je i na sajtu udruzenja "Siroko Srce"koja ima preko 35 dece o kojima porodice brinu.Donacijama se omogucava da se toj deci poboljsaju kulturne sportske i materijalne potrebe,kao i druzenja sa drugom decom kroz razne izlete i okupljanja itd...To se moze videti na sajtu www.sirokosrce.org.yu A sto se tice donacija i pomoci za domove informacije i to pouzdane mozete dobiti u "Familiji" www.familia.org.yu ima tamo kontakt telefon,mislim da je tu najsigurnija informacija......
 
Lepo je kada ljudi hoce da uzmu decu u hraniteljsku porodicu,ali je jos lepse kada hoce da usvoje dete,ali postoji veliki problem u takvoj stvari.Problem je prvo u zakonu po kojem ljudi na vlasti navodno o toj deci koja su po domovima i nikako da donesu pravi zakon o usvajanju.Moj suprug i ja smo podneli za usvajanje pre cetiri godine, i tada su nam rekli da se naoruzamo strpljenjem, pa svako strepljenje ima granicu,godine prolaze a vas niko ne zove ama za nista a kada se i sami zainteresujete za nekog onda to nije nista pravno sredjeno.I tako ta deca odrastaju a vama na svakim vratima kazu kako nema dovoljno male dece za usvajanje, pa normalno nikad ih nece ni biti kada niko ne radi svoj posao azurno.....
 
misaxxl,apsolutno ste u pravu,zakon i ljudi koji su na vlasti koji sprovode zakon ako ne ucine nesto nabolje nece se nista promeniti,jedno se prica i prikazuje kroz medije a drugo je ova nasa stvarnost,ko je u tome naj bolje zna,imate u gornjim postovima par korisnih web adresa pa pogledajte,nacete neke informacije koje ce Vam koristiti.
Crazyboy,neznam kakvo zivotno iskustvo imas?Al tvoja konstatacija da je bolje odrastati bez roditelja nego da ih oni zajebu je cista zabluda,nisi ni svestan kroz sta se prolazi odrastanjem u domovima,bez porodicnog i licnog identiteta,bez ljubavi i individualne paznje.Mozda si doziveo razocarenje ,mozda su tvoji roditelji ovakvi ili onakvi al ipak si odrastao u porodicii prirodno je da se nosis sa problemima na koje nailazis i verujem da se mozes izboriti sa time,na kraju krajeva uvek se nadje neki clanovi porodice na koje se mozes osloniti.Nebih da ulazim u polemiku ,svako kroz zivot prolazi na svoj nacin i porodicu dozivljava na svoj nacin ,neke porodice imaju zdrav nacin zivljenja i vaspitavanja dece a neki manje vise ne i to se odrazi kasnije na zivot onih koji su u takvim porodicama odrasli i vaspitavani.....
 
Glupa ili zlonamerna?Suvise je komentarisati na ovako ozbiljnu temu kao sto su deca bez roditeljskog staranja.A ako i ima nekih komentara koji ne dolikuju nekom da tako kazem normalnom pristupu ovakvoj diskusiji onda ih bolje zadrzati za sebe.Kako je bez roditelja i roditeljske ljubavi to zanju oni koji su prosli kroz to,oni to mogu najbolje reci.Asto se tice sta je ranije bilo i kako je bilo sto se tice hraniteljstva nebih da komentarisem jer ono sto je evidentno da ljudi gledaju kroz one retke (verujem) slucajeve gde se hraniteljstvo zloupotrebljavalo zarad nekih licnih koristi.Danas je sasvim drugacije jer je i izbor hranitelja drugaciji nego nekada.Danas preovladjuje altruizam i verujem da ce biti sve bolje i bolje posle reforme socijalne politike kada ce se akcenat dati na hraniteljstvo za decu koja nemogu ici u program usvajanja i da se sto manje dece nalaze u domovima,razlika u vaspitanju i odrastanju dece je veoma razlicit i ide u korist one dece koje nisu odrasli u domovima.....
 
Ja govorim nazalost iz iskustva i uverena sam da se i danas hraniteljstvo zestoko zloupotrebljava ali o tome niko ne govori.Jedno dete u proseku promeni po pet i vise hraniteljskih porodica do punoletstva, zasto ako je sve to tako sjajno kako se govori?U drustvu i drzavi u kojoj vlada opsta erozija morala to nije zaobislo ni sistem socijalne zastite .
 
Limelight:
Ja govorim nazalost iz iskustva i uverena sam da se i danas hraniteljstvo zestoko zloupotrebljava ali o tome niko ne govori.Jedno dete u proseku promeni po pet i vise hraniteljskih porodica do punoletstva, zasto ako je sve to tako sjajno kako se govori?U drustvu i drzavi u kojoj vlada opsta erozija morala to nije zaobislo ni sistem socijalne zastite .

Zaista ne znam iz kog, relevantnog izvora, potice taj podatak da jedno dete promeni toliko hraniteljskih porodica?! Naprotiv, kada se odredjuje porodica u koju ce dete ici itekako se vodi racuna da li ce se ono tamo i uklopiti, jer dete nije ping-pong loptica pa da se njime dobacuju...Da je sjajno, nije - vec samim tim sto deca nisu u svojim prirodnim, bioloskim porodicama, ali je mnogo bolje resenje od bilo kog domskog smestaja...Takvom negativnom generalizacijom, nazalost (svesno ili ne) vredjate veoma veliki broj hranitelja koji daju sve od sebe da deca koja zive u njihovim porodicama imaju normalno detinjstvo...Ako i ima zloupotreba one su pojedinacni slucaj i treba ih odmah prijaviti nadleznom Centru za socijalni rad koji ima svoje mehanizme za zastitu dece i eliminaciju neadekvatnih hraniteljskih porodica...
 
Limelight ,u sredini odakle sam ja ,a jasam iz vojvodine,ova prica je drugacija.Ne kazem da nema zloupotrebe,al ona je procentualno jako mala i to ako se desi propust kod radnika centra u procenjivanju potencijalnih hranitelja.Moje iskustvo i kao hranitelja i kao coveka koji kontaktira sa mnogim klubovima i udruzenjima hranitelja govori sasvim drugacije.Svaka primedba i prikaz losih primera hraniteljstva nam je dobro dosla da bi se borili protiv toga.Losih primera ima u svakom segmentu drustva al to neznaci da losim primerima treba sve generalizovati,naprotiv treba se boriti protiv takvih losih primera na bilo koji nacin koji ce poboljsati situaciju u tim segmentima.Zabijanjem glave u pesak ne postizemo nista vec probleme moramo gledati u oci i resavati ih....
 
Mali broj ljudi zna šta je u biti hraniteljstvo i čemu ono služi a često ga mešaju i sa usvojenjem. O tome čak malo znaju i oni koji bi morali biti informisani mnogo više od obične populacije, jer im to nalaže zvanje ili radno mesto.Neću da definišem ta dva oblika socijalne zaštite dece, jer mislim da oni koji su na ovom forumu to već znaju, već bih samo da sa vama podelim neka svoja viđenja i saznanja.

Pre nešto više od tri godine nadležno ministarstvo je sprovelo kampanju propagiranja hraniteljstva, započevši tako put deinstitualizacije. Drugim rečima, ako želimo «u Evropu», treba da ukinemo velike domove za decu bez roditeljskog staranja, jer oni više u toj Evropi ne postoje. Decu, dakle treba smeštati u porodicu! Stvar je potpuno opravdana, razumljivo je da je odrastanje u porodici za dete zdravije, u svakom smislu, psihofizičkom, socijalnom, emotivnom, saznajnom.
Govori se i o materijalnom momentu jer je, navodno, boravak deteta u instituciji najskuplji oblik zaštite. Da li??!! Možda u svetu, ali ne i kod nas!
Dakle, posle pola godine zvaničnici su se hvalili kako im se javilo nešto više od 1700 porodica koje su spremne da prihvate dete/decu na hraniteljstvo. Zanimljivo je da se od tada broj dece u ustanovama nije smanjio ni za 10%?! a da od tolikog broja porodica ni polovina nije aktivirana!
Hraniteljima je Ministarstvo tom prilikom obećalo kule i gradove, a to obećava i sada. Tako, hranitelj koji zadovolji potrebne uslove, i prođe obaveznu obuku, uz JEDNO DETE treba da dobije i /informacije iz decembra 2006./:
· naknadu za izdržavanje deteta .........................................11.300,00 din.
· «plata»neto ............................................................................ 7.260,00 din.
· doprinos za PIO ..................................................................... 2.050,00 din.
· mogućnost plaćanja i zdravstvenog osiguranja
· ako dete ima smetnje u razvoju naknada od 11.300,00 din. se uvećava za 30% tj. 14.690,00
· đžeparac za dete, troškovi prevoza ako putuje do škole, plaćene ekskurzije, vrtić isl.

Zanimljiva je činjenica da ukoliko uzmete na hraniteljstvo npr.dvoje dece, ne dobijate dve plate, odnosno 14.520,00 dinara već 4.468,00 po detetu odnosno 8.936,00 dinara.???!!!!!

Sve u svemu, hranitelj bi trebao «na ruke» dobiti između 18.500,00 i 22.000,00 dinara. Pa, kakav nam je standard i kakve su prosečne plate i uslovi življenja ove cifre i nisu tako loše. Ali, ....obećanje ludom radovanje. Zapravo, dete možda i dobijete, ali , iskustvo mnogih hranitelja govore da sa svim ostalim ide više nego kilavo: naknade se isplaćuju sa zakašnjenjem, a neke se uopšte i ne dobijaju, doprinos za penziono ne pokriva čitavu godinu staža, već samo par meseci, školska deca uđžbenike dobijaju sa mesec-dva zakašnjenja, čak cantri i zdravstvene knjižice za decu ne overavaju na vreme, pa je hranitelj prinuđen da preglede plaća,...

E, sad se postavlja pitanje motiva za bavljenje hraniteljstvom, da li je to:
1 - čisti altruizam
2 - čisti materijalizam ili
3- spoj lepog i korisnog
Dete može da profitira samo u prvom slučaju, jer mu hranitelj pruža pored ljubavi i pažnje i, materijalno gledano, bezbedne uslove / brine se i podiže ga o sopstvenom trošku/. Međutim, ako se dete uzme sa bilo kojom drugom motivacijom nastaje veliki problem ukoliko dođe do zastoja ili teškoća u isplatama naknada. Dete ne samo da će osetiti tu materijalnu oskudicu već će biti izloženo i dodatnom stresu koje ta oskudica stvara slušajući žalopojke hranitelja, pravnim rečnikom to se zove «duševna bol odnosno nematerijalna šteta».

Možda ovo što govorim nekome izgleda surovo, ali činjenica je da se samo od ljubavi ne živi i da dete treba i da jede i da pije, da se oblači, školuje, ide kod drugova na rođendane,ima džeparac,...Prošlo je vreme kada smo jeli leba,masti i aleve paprike i bili sretni ko prasci.
Čini se Marconi da si ti nepopravljivi optimista ili su centri sa kojima sarađuješ dobri i solventni. Kamo lepe sreće kad bi potencijalni hranitelji dolazili tebi i tvojoj porodici na obuku!!!
A što se tiče motiva države, kad je u pitanju briga o deci, stvar je više nego tužna: sebičluk, gramzivost i lični interese odabrane manjine! Ne žele naši «u Evropu», ili evropske standarde u Srbiji! Važno je iskoristiti trenutne evropske donacije i finansiranja pa udaraju po tzv. projektima kako bi potrpali što više love sebi u džepove, a decu, pa ko ih šiša, njih su odbacili i njihovi roditelji, pa što bi neko drugi za njih brinuo.
Kada sam se svojevremeno raspitivala o uslovima za bavljenje hraniteljstvom, soc.radnica beogradske opštine Čukarica, Julijana (zaboravih prezime), mi je rekla kako ona nikada ne bi jedno «takvo dete» dovela u svoju kuću!

U Zvečanskoj već decenijama boravi oko 270 mališana, zvanično do uzrasta od 3 godine, ali ima i starijih. Čudno je šta rade ti «stručni» i «ekspertski» timovi po centrima za soc. rad, i kako je moguće da se tako pametni nisu dosetili ranije da broj dece svedu na minimum. Ma, naravno da su mogli, ali nisu hteli, nije im se isplatilo, jer su tako mogli da mrdaju mnogo veću lovu i da se direktor Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine vozi i privatno službenim autom i to poslednjim modelom «Pežoa 607»(i šta će njemu tj ustanovi takav auto???????). Međutim, taj auto je ono što se vidi, a koliko je tek ono nevidljivog..., kod njega i ostalih??!!
Dragi moji, o onima o kojima nema ko da brine, koje nema ko da zastupa i za njih se bori, dešavaju se strašne stvari : nadležni su pokupili lovu za razno razne projekte, i za par meseci iz Zvečanske treba da ode više od stotinu dece, ali gde i kome?! Već sad ih isporučuju hraniteljima sa kojima je dete provelo samo dva-tri sata!!!! Šta će biti za koji mesec kad se ti novoregrutovani hranitelji suoče sa činjenicom da su nasamareni, ko s telešopom, i da od onih idealnih uslova nema ništa? Da li će oni moći da štarajkuju kao što su to nedavno činili zaposleni u centrima za socijalni rad?
Savet: svi vi koji volite decu i imate mogućnosti da ih samostalno podižete, tako da ni vi ni oni ne zavise od tuđe milosti, uzimajte ih, ne pravite pitanje da li je veliko ili malo, crno ili belo, bolesno ili zdravo, vodite ih kući, priuštite im buđenje u udobnom krevetiću uz poljubac za dobro jutro, pomozite im da odrastaju, a žiro-račun u vašem srcu će iz dana u dan, gotovo neprimetno da raste. Vaš Mali Projekat i ljubav uložena u njega biće vaša najisplativija investicija!!!
 
Ovo sto je napisala cvkut,je onako opsirno vidjenje sa kojima se slazem skoro u potpunosti.Doduse nisam upoznat sa situacijom u unutrasnjosti (mislim na Srbiju) vise znam o situaciju u mojoj okolini tojest u vojvodini i nesto u Beogradu sto se tice hraniteljstva.Mislim da je sve manje motiva materijalne prirode,bar za one koji sada ulaze u programe hraniteljstva,altruizam je u porastu a onaj treci motiv spoj lepog i korisnog mislim da preovladjuje.Neko bi uzeo decu zbog ljubavi prema deci al mu materijalne mogucnosti nedozvoljavaju pa ta "podrska"materijalna prevagne u odluci iako to nije dovoljno,al ipak ljuubav i zelja da se pomogne prevagne.Ja jesam optimista i ne posustajem,zato se i zalazem da se hranitelji koji imaju prave motive udruze u udruzenja hranitelja i uticu na promene statusa hraniteljstva kod nas.Tacno je da ima i razlike od centra do centra za socijalni rad,ja na ovaj kome pripadam za sada nemam nekih bitnih zamerki i mislim da oni korektno odradjuju svoj deo posla za razliku od nekih drugih centara,to zakljucujem po raznim postovima na forumimam na kojima sam pisao i postavljao slicne teme kao ovde.Ova reforma koja predstoji i koja afirmise alternaruvnu brigu o deci i izmestanje dece iz domaova zahtevace veliku mrezu hraniteljskih porodica al i veliku podrsku drustva da taj program postigne pravi cilj na zadovoljstvo dece kojima je to potrebno,kako ce to proci videcemo al hranitelji oni da ne kazem pravi kojima primarni cilj nije materijalni treba da se izbore za svoj status i da negativnih misljenja o hraniteljima bude sto manje a to jedino moze ako se hranitelji ponasaju primerno i toj deci zaista od srca pruzaju ljubav,paznju i njegu sto bi neko rakao najvazniji vitamini"NJ""LJ""P"(verujem da ste shvatili sta sam hteo da kazem).Ako nekoga malo vise interesuje o hranitaeljstvu i radu jednog takvog udruzenej posetite prezentaciju udruzenja hranitelja"siroko srce" na adresi www.sirokosrce.org.yu nadam se da zbog ovoga nece administratori krstarice reagovati rigorozno al kao nadju za shodno nema ljutnje ako obrisu ovo.dosta toga moze da se sazna i na tamosnjem forumu a kompletnu sliku hraniteljsttav moze se saznati tek kada se tamo ptidruze i hranitelji sirom srbije sa svojim iskustvima i vidjenjima svega sto ih okruzuje ..
 
Ne razumem odakle pretpostavka o tome da deci mora da bude bolje kod hranitelja nego u domu?Jel mozda neko od vas hranitelja ima iskustvo takvog odrastanja pa to tako samouvereno tvrdite.Jasno je da motiv drzave nije u tome da deci bude bolje vec da prodje jeftinije (kao sto je jasno i da postoje ljudi ciji su motivi iskljucivo humani,ne pokusavam nikoga da vredjam).U Srbiji postoji veliki broj stvarno sasvim solidnih domova , narocito na teritoriji Vojvodine u bogatijim opstinama.
 
Ja mislim da bi to bilo super kad bi se deca menjala na medjunarodnom nivou, kad bi deca iz Srbije isla u druge zemlje, naucili bi jezike, i svasta bi naucili, to je najbolji nacin da se iskoristi ono sto deca bez roditeljskog staranja imaju a to je nesputanost i otvorenost za nove stvare, i nezavisnost.A i roditeljima hraniteljima koji uzimaju decu bilo bi tako zanimljivije, dobili bi vise paznje ali i postovanja kad bi dete potpuno bilo njihovo, jer ono tamo ne bi imalo druge prijatelje ili decka ili devojku, bar za pocetak.
 
Limelight,to nije pretpostavka nas hranitelja,vec tvrdnja strucnih timova koji prete decu i u domovimna i hraniteljstvu,jedino sto si u pravu da je smestaj dece mnogo jeftiniji za drzavu kada su deca na hraniteljstvu nego u domovima,takodje teze da se u ovoij reformi koja predstoji sva deca izmeste u hraniteljske porodice.Neznam ,mozda ima losih iskustava sa hraniteljstvom,al ne pije vodu da je u domovima bolje nego u porodicama,pre bi mogao reci da mozda postoje porodice gde su uslovi gori po decu nego u domu al to je vec diskutabilna stvar,A sto se iskustva tice mogu da tvrdim iz iskustva da deca mnogo bolje napreduju u hraniteljskim porodicama u vise pogleda a najvaznija je ona individualna paznja i ljubav koja im se pruza za razliku od kolektivne paznje itd...Na primeru dva brata koja su kod nas to je ocigledno,nebih ovaj put u detalje al napredak je ocigledan za njihov uzrast,jedan je imao dveipo godine kada je dosao i jedva da je hodao i nije pricao i stariji sa cetiri godine koji nije znao da sastavi cestitu povezanu recenicu.Posle samo nekoliko meseci napredak je bio ocigledan,da ne pricam koliko su napredovali u visini i tezini a bili su ispod proseka za svoje vrsnjake.Ne tvrdim da su sve porodice idealne ,al to je posao i procena strucnih timova za decu bez rod. staranja,naravno svako ima pravo na svoje vidjenje i misljenje i ne zelim da te ubedjujem u suprotno tvome misljenju,onu deu koju ja poznajem a odhranjeni su u hran.porodicama su za mene dovoljni pokazatelji uspeha koji su postigli u svome vaspitanju i odrastanju.
 
Neznam dali si imao pilike da upoznas neke hranitelje,mozda i jesi i imas lose utiske,sto naravno ne zameram,al u zadnje vreme se mnogo polaze na hraniteljstvo i kriterujumi za odabir hranitelja su sve stroziji,nadam se na dobrobit dece,a tebi u svakom slucaju hvala na lepim zeljama.
 

Back
Top