RESTITUCIJA vraćanje oduzete imovine

GSM doctor

Primećen član
Banovan
Poruka
564
Očekuje se donošenje zakona o denacionalizaciji, da se konačno ispravi nepravda, da se vrati oteto i da se zauvek zatvore vrata komunističkog pakla.
Predlog zakona se može videti na sajtu ministarstva finansija: www.mfin.sr.gov.yu
E sad, šta mi nije jasno. Komunisti su otimali na nekoliko načina: sekvestracija, konfiskacija, nacionalizacija i eksproprijacija, što je lepo opisano u predlogu zakona, osim za eksproprijaciju (oduzimanje uz nadoknadu, tj. isplatu u novcu ili obveznicama, koja je naravno bila nepravedna). Kako oni misle da utvrde realnu vrednost nečega pre 40 godina da bi isplatili razliku. Na primer, jutros sam čitao neko rešenje iz 1975-e gde su čoveku oduzeli 20ha zemlje i odredili mu cenu od 31 dinar po kvadratnom metru. Koliko je tada stvarno vredeo kvadrat ili ar zemljišta?! Aj sad...
 
GSM doctor:
Očekuje se donošenje zakona o denacionalizaciji, da se konačno ispravi nepravda, da se vrati oteto i da se zauvek zatvore vrata komunističkog pakla.
Predlog zakona se može videti na sajtu ministarstva finansija: www.mfin.sr.gov.yu
E sad, šta mi nije jasno. Komunisti su otimali na nekoliko načina: sekvestracija, konfiskacija, nacionalizacija i eksproprijacija, što je lepo opisano u predlogu zakona, osim za eksproprijaciju (oduzimanje uz nadoknadu, tj. isplatu u novcu ili obveznicama, koja je naravno bila nepravedna). Kako oni misle da utvrde realnu vrednost nečega pre 40 godina da bi isplatili razliku. Na primer, jutros sam čitao neko rešenje iz 1975-e gde su čoveku oduzeli 20ha zemlje i odredili mu cenu od 31 dinar po kvadratnom metru. Koliko je tada stvarno vredeo kvadrat ili ar zemljišta?! Aj sad...
Postoje načini da se utvrdi koliko je vredeo 31 dinar, bilo na osnovu inflacije ili na osnovu odnosa tadašnjeg i današnjeg kursa. Takođe mora postojati i dokumentacija na osnovu koje se može utvrditi kolika je bila tadašnja cena zemljišta. Ukratko, sve se može, ako se stvarno hoće. Trebalo je to biti učinjeno davno.
 
nesha taxista:
Postoje načini da se utvrdi koliko je vredeo 31 dinar, bilo na osnovu inflacije ili na osnovu odnosa tadašnjeg i današnjeg kursa. Takođe mora postojati i dokumentacija na osnovu koje se može utvrditi kolika je bila tadašnja cena zemljišta. Ukratko, sve se može, ako se stvarno hoće. Trebalo je to biti učinjeno davno.
Баш тако.

Најважније је да постоји воља за тим.

Али, изгледа да је у ствари нема. :twisted:
 
eremita:
Комшо, јбт.....чему се ти радујеш ....... :evil:
Komšo , sve je to zajebancija. Ako sam razumeo ni prethodnici ne veruju u restituciju ...Mnogo toga je toliko zamršeno da nema šanse da se odmrsi, ili, u krajnjoj liniji, biće neke odštete koje neće ni blizu odgovarati nekom stvarnom stanju.
Ja to vidim kao, recimo, "popravljanje" istorije. Podaci s jedne strane, podaci s druge, jedni tvrde ovo drugi ono ... Kolika to ekipa stručnjaka treba da odmrsi a zahteva za povraćaj imovine će biti toliko da će ih zatrpati ...I, misliš li da će država zaista pored svega, imati vremena da se time bavi ? Ne kažem da ne treba - treba. Mnogo je vremena prošlo, mnogo se utabalo.
 
Lacibg:
Komšo , sve je to zajebancija. Ako sam razumeo ni prethodnici ne veruju u restituciju ...Mnogo toga je toliko zamršeno da nema šanse da se odmrsi, ili, u krajnjoj liniji, biće neke odštete koje neće ni blizu odgovarati nekom stvarnom stanju.
Ja to vidim kao, recimo, "popravljanje" istorije. Podaci s jedne strane, podaci s druge, jedni tvrde ovo drugi ono ... Kolika to ekipa stručnjaka treba da odmrsi a zahteva za povraćaj imovine će biti toliko da će ih zatrpati ...I, misliš li da će država zaista pored svega, imati vremena da se time bavi ? Ne kažem da ne treba - treba. Mnogo je vremena prošlo, mnogo se utabalo.

:cry: :cry: :cry:

Добро.... значи ја ћу сада да почнем да пишем као онај Сарге који очекује "пререгистрацију" возила.........
 
eremita:
:cry: :cry: :cry:

Добро.... значи ја ћу сада да почнем да пишем као онај Сарге који очекује "пререгистрацију" возила.........
Ne znam, vidi, ja sam lično čuo nekoliko priča ... Kako kuća (recimo) posle oduzimanja menja vlasnike, pa se onda kupuju delovi, pa se oni prodaju trećima, pa postoje i zaštićeni sa stanarskim pravom, nešto u državnim rukama - pa uzmu firme ... mislim, ne razumem se u prava ali baš bih voleo da vidim jednog pravnika da ovakav slučaj reši da svi budu zadovoljni ...

Ne zameri, posle toliko godina, meni to izgleda kao nemogući poduhvat. Zarad svih oštećenih voleo bih da grešim. Upleteno je mnogo nedužnih (koji nisu otimači) koji su po važećim zakonima kupovali prodavali itd.
I da izfilozofiram malo i glupo : vreme izbriše civilizacije a nekomoli imovinu pojedinaca. Nažalost.
 
Kartman:
to je jedna od vecih gluposti, taj zakon. ovde se slazem sa radikalima, onda hajde da vracamo i ono sto su Turci uzimali. istorijske nepravde se ne mogu ispraviti, i sta mislite ko ce to da plati? poreski obaveznici, naravno.
То је карикирање. И, није тачно да се историјске неправде не могу поправити. Бар неке, могу.
Зна се на који се период мисли.

И, не може се то поредити с турском окупацијом. На много начина, да сад не разрађујем причу.

Али, пошто је циљ све релативизовати, и замаглити, онда је јасно зашто отпор.

А јасно је, и с њихове тачке, природно, да комуњарски унуци и синови не желе реституцију.


П. С.

А, ипак, ето, не може да се не призна да то - јесу биле неправде.
 
Pa ako je zakon donet u svim bivšim komunističkim zemljama, čak i u Albaniji, moraće i kod nas. Naravno, ne zbog naroda ili pravde, već zbog pritiska iz EU. Privatna svojina je svetinja i tačka. Sigurno neće biti 100% pravedno obeštećenje, pa mnoge tada imućne ljude su proglasili za narodne neprijatelje samo zato što su bogati pa ih pobili i sve im uzeli. Ima ova jadna država još dosta toga u posedu, pa i rezerve u dolarima, zlatu, pa one silne milijarde sa Kipra... Ako bi na primer preispitali Miškovićevo poslovanje, kako je stekao ovu imperiju, eto još jedne milijardice... Ima tu još dosta tajkuna od 90-ih na ovamo, moglo bi se nakupiti od lopova i lupeža...
 
kako doslo tako i otislo. dobar deo tih bogatasa se obogatio kao sto su i razni Karici, Miskovici i slicni. pitajte svoje dedove ako pamte. a ti Norma nemoj da mi kacis te komunjarske prideve kad me ne poznajes. ne pokusavajte da vrsite banalno poredjenje sa Turcima, nije to poenta i sustina. sustina je da se istorijske nepravde koje su nastale u drustvenim previranjima ne mogu ispraviti i to treba ostaviti. necu da placam za nesto na sta nisam mogao da uticem
 
José Luis Torrente:
Ma nikom nista ne bi vratio cak sta vise opet bi oduzimao ali ovaj put ovim lopovima od 90-e pa do danas

Da, ali da su kojim slučajem tvom dedi ili pradedi oteli sve što je imao, svu zemlju koju je obrađivao i od toga živeo, itekako bi bio ZA restituciju.
Miškovivići i Karići su druga priča, oni su prve milione stekli klasičnim kriminalom u dilu sa tadašnjom vladom. Oni su slučaj za UBPOK. Ali na žalost, za veliki kriminal nikada niko nije odgovarao.
 
Kartman:
kako doslo tako i otislo. dobar deo tih bogatasa se obogatio kao sto su i razni Karici, Miskovici i slicni. pitajte svoje dedove ako pamte. a ti Norma nemoj da mi kacis te komunjarske prideve kad me ne poznajes. ne pokusavajte da vrsite banalno poredjenje sa Turcima, nije to poenta i sustina. sustina je da se istorijske nepravde koje su nastale u drustvenim previranjima ne mogu ispraviti i to treba ostaviti. necu da placam za nesto na sta nisam mogao da uticem
Поређење с Турцима управо не дајем ја, већ баш реагујем на то, други је споменуо, (ти сам, или већ ко овде?), као на сасвим непримерено.

И није то уопште тако, "како дошло ...".

Постоје начини. Толике државе су то урадиле.

И, у ствари је много једноставније него што се хоће приказати.

Али, како рекосмо, проблем је - НЕДОСТАТАК ВОЉЕ.
 

Back
Top