FENOMENOLOGIJA POSTMODERNE
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 32

Tema: FENOMENOLOGIJA POSTMODERNE

Početnik
    Učlanjen
    03.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Question FENOMENOLOGIJA POSTMODERNE

Kako bi okarakterisali postmodernu?
    Sta je to sto dozvoljava grupi ljudi koji nemaju isti senzibilitet da se nazovu istim imenom?
    Da li je avangarda usisana u mejnstrim?Ako jeste,zasto?
    Koliko je u postmoderni zamagljena granica izmedju kitscha i 'visoke umetnosti'?
    U skladu sa tim kako prepoznati AVANTGARDE vs. kitsch?

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano Re: FENOMENOLOGIJA POSTMODERNE

Dobro pitanje, jer i jedno i drugo ne polazi od korpusa mainstreama...Mada možda kič polazi...

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

avangarda je kontra mejnstrimu...dok ne postane i sama mejnstrim...kič je kič i lako se prepoznaje......nema visoke i niske umetnosti...govorimo o umetnosti, a ne o njenoj visini.....a postmoderna je ono polse moderne......sve što ne poštuje formu...a zadovoljava negde osnovna obležja umetničko dela...višeslojna je i višeznačna i često se pod njom podvodi ono što će kritika okarakterisati kao postmodernističko...a u stvari je obično đubre......mada elitističko...prava postmoderna je na primer viktor peljevin....... mada nema šanse da ga svrstaju u bilo koji žanr ili pravavac....kad je nešto dobro...šta će mu prikačena obaležja....post i apropo...bilo čega

Početnik
    Učlanjen
    03.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

'Avangarda je kontra mejnstrimu,dok i sama ne postane mejnstrim'

Tacno za period do postmoderne.ALi ne i u postmoderni.Kao sto sam vec napomenuo jedino sto ujedinjuje umetnike ovog perioda JESTE NEDOSTATAK zajednickog senzibiliteta=>nema mejnstrima=>nema avangarde
    A granicu izmedju estetski vredne umetnosti i kempa ako ne i kica je cesto tesko ustanoviti.
    Npr. jedna od najreprezantativnijih umetnosti u PM je arhitektura a u okviru arhitekture zgrada poput 'Projektni biro SITE' u Hjustonu'( 'Istorija umetnosti' Janson p.918)
    Po meni olicenje kica.

Aktivan član Modruna (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Citat Original postavio moonja
    ......sve što ne poštuje formu...a zadovoljava negde osnovna obležja umetničko dela...
    Још кад би могао да наведеш та "основна обележја". Ја се с тим мучим већ дуго. Увек ми се чинило да знам шта је уметност, док нису затражили од мене да је дефинишем, да бих је разграничила од кича и шунда. Није нимало једноставно.

Која су то обележја на основу који можемо да разликујемо кич који није уметност и праву (?) уметност?

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

umetnosti se razlikuju međusobno po izražajnim sredstvima....umetnički sadržaji, ti individualni izražaji lepog.... su u muzici...zvuci, tonovi, ritam...u književnosti reči.i književni tekstovi.....u vajarstvu masa i prostor...u arhitekturi građ materijali ...u filmu kadar, scenario...estetika(sub. i obj) je objektivno umetničko delo.....ovo što piše verde nije baš načisto sa pojmovima...po njemu je kić hjustonski olakoder...koji verovatno zadovoljava sve zahteve funkcionalnosti i prostora...što ga još i ne čini um. delom..i odakle ideja da su sva dela visokogradnje um. dela?...neko može da kaže: le kobizje je kič...šta će mi kooća sva u staklu...previše je to svetla i neukusno je...ili mnogo je kitnjast gaudi.......daleko od toga...ja mogu da kažem da ne postoji roožan most...na primer...jer on spaja obale....baš mora da bude neko čudovište...ne sećam se da sam uopšte takve video...da je uzeo kao primer ajfelovu kulu..e, o tome može da se razgovara.....kemp je način života...teško može da se kaže da je gadafijev način života kič.......jer on živi u skladu sa svojom nacionalnom tradicijom...a svakako da nije avangarda....... nije tačno da postoji nedostatak zajedničkog senzibiliteta u postmoderni.....drugo , zajednički senzibilitet modernizma...koji je prositekao iz simbolizma...čine izuzetne individualnosti....na primer man, prust, fokner......postodernizam takođe odlikuje individualnost.....evo zajedničkog izraza.....čestog u predstavljanju-performans..... koji je sinteza pokreta, tonova, slika...stvorio predstavu...i na taj način povezooju umetnike...nekad i samo jedan umernik pribegava sceni.. on žele da približi ili promoviše na primer jedno književno delo.....avangarda je uvek nova...a postmodernizam je u toku...tačno je da avangarda 20 . veka čini...: petafizika, kubizam, futurizam, dadaizam, nadrealizam, suprematizam, konstruktivizam…...postomderdnizam čini na primer konceprualizam, dekonstrukcia raznih formi....možemo do sutra...za postmodernizam ponekad kažu i da je neoavangarda....ni ja inače ne verujem nečemu što smatram izd*avanjem......ali ima i novo doba neke nove dobre stvari......on omogućvava umetnicima da na jednom mestu pokažu više talenata....različite sinteze...što može da boode i potpuni promašaj.....
    Poslednji put ažurirao/la gost 10000 : 13.09.2007. u 21:08

Primećen član CoffeInn (avatar)
    Učlanjen
    10.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

Citat Original postavio moonja
    ....kad je nešto dobro...šta će mu prikačena obaležja....
    ... pa makar to bila Vilendorfska Playmate, ili kravice iz Altamire

ovako ipak moze da razmislja onaj ko vidi na pravi nacin. Observacija je uslovljena senzibilitetom, i obrazovanjem.... specificnim intelektom .... uhmmmmmmmm....
    A ja volim kada umetnicko delo objasava svet, ili kad stvara neki svoj.
    Poslednji put ažurirao/la CoffeInn : 13.09.2007. u 21:26

Ističe se
    Učlanjen
    30.06.2004.
    Reputaciona moć
    79

aha evo je ..tema borba protiv šunda ,, bilo nekada dobro se navratilo ,sve što je linija manjeg otpora lakše je za prihvatanje, za umetnost treba znati, ali to je teško, ko to još može, -umerenost- u svemu dovodi do blagostanja, detektovanje nerealnosti nije blagoslovljeno u ovom društvu, porivi za nerealnim su postali apstraktnih razmera,
    Kritičari bi trebali da se navrate malo na reč --cenzura-- aman ljudi rastu nova deca, nova shvatanja, više ih ne razumemo, --- jer su to posledice naše izopačenosti, (hi hi ne baš bukvalno) -- mada svaki pokret, gest, reč, utiče na ono što će biti ,, možda ne u globalu ali na neki način sigurno
    Moj savet --kada koračate ulicom izgledajte graciozno, kada dajete -- dajte nonšarlantno ,,kada gubite --neka to bude sa stilom, kada dobijate -- ponašajte se kao da imate milion u šteku --- sve to se može oprostiti ,, ali ljudi -- nemojte oblačiti šljokice i Pljokice i pufnice i ,,,,, odelo čini čoveka ,, ipak nakon svega ,, ova stoji ,, ajde da krenemo odatle ,,od osnovnog
    A KAD ĆU AKO NEĆU NIKAD?????

Aktivan član Modruna (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    56

Била је једна књига о кичу -- "Живот у ружичастом", Зорана Глушчевића.

Већ сам наслов каже да је кич -- некакво неосновано улепшавање стварности.

Мени се увек чинило да је кич -- лажирање, имитација. Рецимо имитирање неких осећања која човек нема али сматра да би требало да има -- рецимо саосећање с неким ко пати. Па пошто у стварности он нема то саосећање, онда он то глуми и то се обично види.

Исто то глуматање може да се догађа и у књигама или уметничким делима.

Moderator EIIe (avatar)
    Učlanjen
    02.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    122

A meni se uvek činilo da je kič ono što je prenaglašeno i preterano upadljivo ... Odnosno da je to nešto što pre ima za cilj da privuče pažnju nego da ima neku vrednost. Mislim, moj lični utisak.

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

Citat Original postavio Verde
    Kako bi okarakterisali postmodernu?
    Sta je to sto dozvoljava grupi ljudi koji nemaju isti senzibilitet da se nazovu istim imenom?
    Da li je avangarda usisana u mejnstrim?Ako jeste,zasto?
    Koliko je u postmoderni zamagljena granica izmedju kitscha i 'visoke umetnosti'?
    U skladu sa tim kako prepoznati AVANTGARDE vs. kitsch?

aaaaii.....sta se dobije na kraju, jel postajem milijunas ako sve odogvorim

1. postmoderna je pluralizam raznolikih tendencija u mirnoj i posve nezanimljivoj fragmentarnoj kohabitaciji. Zato sve manje ljudi cita knjige, a sve vise visi na webu i lista novine.

2. Interesi, izdavacki, sindikalni, partijski...

3. Jeste, zato sto je DEFAULT (podrazumevana vrednost). Ono sto je nekada bilo avangarda i ispred vremena sada je bottom line, polazna osnova, podrazumeva si ako si zinuo / uzeo olovku / mishka i PC / cetkicu ili whatever multimedialjno da HOCES da budes ne samo drugaciji vec i NAJBOLJI, ako je moguce prvi u vrsti.
    Avangarda je bila cudna upravo zbog te težnje za "začudnim" (ruski: остранненине) , za šokom. Danas je sve to normalno, zato se ljudi valjda i vraćaju klasicima.

4. Potpuno Sve je prepušteno recepijentu i za eventualno studije slučajeva na fakultetu . I PRO i CONTRA imaju jednaku jačinu, heh....zato pazimo kad biramo društvo, zar ne

5. KIČ ide na niska/ simple osećanja. Prepoznaćeš ga po tome što ima u sebi onu slatkastu patetiku (često) ali i po POTPUNOM IZOSTANKU osećaja da se nešto uzvišeno / lepo / izvanredno dešava

E sad...meni je recimo Pariz CEO kič. Kao i oni pejzaži marin plavo more i beli pesak, Karibi bla bla bla, pirati pa onaj prešminkani doode.... mojne...čak mi je i Pikaso nekako pomalo otrcan. Matis nije. A Tomasa Mana nikad nisam volela, kao ni Tolstoja.
    Mange i avatari su cool.

HORIZONT OČEKIVANJA je ono što nas, defintivno, određuje....

Cheers

(e, a šta dobijem za ovo? )
    Poslednji put ažurirao/la Betty : 14.09.2007. u 20:44
    ♫ The computer was born to solve problems that did not exist before. – Bill Gates

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

Citat Original postavio Elle_77
    A meni se uvek činilo da je kič ono što je prenaglašeno i preterano upadljivo ... Odnosno da je to nešto što pre ima za cilj da privuče pažnju nego da ima neku vrednost. Mislim, moj lični utisak.

ono karikaturalno...pa jeste, kod nas je i kič bez mere
    ♫ The computer was born to solve problems that did not exist before. – Bill Gates

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

Citat Original postavio avesic
    a
    Moj savet --kada koračate ulicom izgledajte graciozno, kada dajete -- dajte nonšarlantno ,,kada gubite --neka to bude sa stilom, kada dobijate -- ponašajte se kao da imate milion u šteku --- sve to se može oprostiti ,, ali ljudi -- nemojte oblačiti šljokice i Pljokice i pufnice i ,,,,, odelo čini čoveka ,, ipak nakon svega ,, ova stoji ,, ajde da krenemo odatle ,,od osnovnog
    Vesićka, kad budeš došla na tu kafu u Bgd samo zbog tebe obući ću čupave roze čizme

Ističe se
    Učlanjen
    30.06.2004.
    Reputaciona moć
    79

Beti što se tebe tiče -- nosim se pravilom -- nije bitno šta je na čoveku bitno je sta je u njemu ...(kontam ovde sem creva i ostalih bljak tkiva ima negde i onog neopipljivog...)

Moderator EIIe (avatar)
    Učlanjen
    02.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    122

Citat Original postavio Betty
    ... (e, a šta dobijem za ovo? )
    Dobiješ pohvalu od Elle_77. Konačno nešto što sam u potpunosti razumela (a bez da sam naprezala moje jadne vijuge).

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

jao, elle, da nismo studirale zajedno?

Vesićka, samo intangible assets, Okay!

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

....mislim izvini sto se smejem zeleno, ali ne mogu drugacije kad se setim Filoloskog ...

Ističe se
    Učlanjen
    30.06.2004.
    Reputaciona moć
    79

Wink Re: FENOMENOLOGIJA POSTMODERNE

Vesićka, samo intangible assets, Okay! [/QUOTE]

K woman, no prblms from me for anything in any case ,,

Moderator EIIe (avatar)
    Učlanjen
    02.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    122

Citat Original postavio Betty
    jao, elle, da nismo studirale zajedno?
    Nope. Mada sam htela da ga upišem ali sam odustala zarad viših ciljeva

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

pametno
    Ja sam ga napustila radi vishih ciljeva

Ističe se
    Učlanjen
    30.06.2004.
    Reputaciona moć
    79

kake ste jezičare ,,
    moja snajka upisala "taj" žur na ku...--- ajd beti nadji mi se malo,,

Ističe se
    Učlanjen
    30.06.2004.
    Reputaciona moć
    79

fenomenblablanolopostblabla

uno momento ,, odje kreću pregovori

Ističe se
    Učlanjen
    30.06.2004.
    Reputaciona moć
    79

ma ,,, odoK ja na pavanje ,, pozdrav mojoj ljubavi ,, ovde smo i živimo zbog toga ,, da se volimo ,, B --sweet dreams !!
    Beti ,, ovo B je Botjko ,, mada Gotivim ja tebe ,,, koristiš mozak i znaš da je zato dat -- Naklon svima ,, odo ja undercover u moj krevet sa Sćebe

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

pozdravi šćebe!
    družbenica vječnaja.....sweet dreams

Obećava boćko (avatar)
    Učlanjen
    14.07.2007.
    Reputaciona moć
    39

Citat Original postavio avesic
    ma ,,, odoK ja na pavanje ,, pozdrav mojoj ljubavi ,, ovde smo i živimo zbog toga ,, da se volimo ,, B --sweet dreams !!
    Beti ,, ovo B je Botjko ,, mada Gotivim ja tebe ,,, koristiš mozak i znaš da je zato dat -- Naklon svima ,, odo ja undercover u moj krevet sa Sćebe

Ljubavi .............

Slične teme

1. Husarova fenomenologija
    Autor Dru u forumu Filozofija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 09.06.2006., 17:07
  2. Treća fenomenologija
    Autor worm u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 17.07.2005., 00:13

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu