FAKULTET SUDSKE MEDICINE!!!!!

Jazas girl:
Pa aj pojasni malo kad nije isto.
Kriminalistika ti dodje nesto kao teorija o kriminalu i to imas na odeljenju Internacionalnog univerziteta Novi Pazar u Pancevu, ali i u samom NP. Ako ces da budes forenzicar ili patolog ne gine ti medicina pa specijalizacija, samo se ne nadaj previse jer bolnica salje na specijalizaciju za kadrove koji su njoj potrebni a ne po zelji, jedino ako upises US Medical School mozes odmah po zavrsetku na specijalizaciju i to gde hoces, bar tako tvrde.
 
johnny_rover:
Kriminalistika ti dodje nesto kao teorija o kriminalu i to imas na odeljenju Internacionalnog univerziteta Novi Pazar u Pancevu, ali i u samom NP. Ako ces da budes forenzicar ili patolog ne gine ti medicina pa specijalizacija, samo se ne nadaj previse jer bolnica salje na specijalizaciju za kadrove koji su njoj potrebni a ne po zelji, jedino ako upises US Medical School mozes odmah po zavrsetku na specijalizaciju i to gde hoces, bar tako tvrde.

Specijalizaciju dobijaju samo oni sa mnogo jakom vezom i mnogo para a pogotovo specijalizaciju iz sudske medicine, to svi zele. US medical school ne moze da garantuje specijalizaciju a i nacuo sam za mnoge nepravilnosti u toj skoli tako da nisam siguran koliko je priznata. A covek moze i Johns Hopkins da zavrsi ako ne polozi USMLE testove on nije doktor u USA.
 
KRIMINALISTIKA je naucno-tehnicka disciplina koja se bavi prevencijom, otkrivanjem krivicnih dela, tragova krivicnih dela, njihovim prikupljanjem, obradom i otkrivanjem ucinilaca krivicnih dela. Znaci, to je disciplina koja ne samo izucava (NIJE TEORIJA O KRIMINALITETU, to je kriminologija, koja je cisto teorijska disciplina koja prikuplja podatke o krivicnim delima, uciniocima, sankcijama, statisticki ih obradjuje, teorijski objasnjava pojave vezane za kriminalitet), vec i koja primenjuje metode usmerene na ono sto sam gore rekao. Npr. metodi uzimanja i uporedjivanja otisaka prstiju, DNK analiza, prikupljanje, obrada i tumacenje tragova krvi, uporedjivanje mirisa, tragovi dlanova, stopala, uporedjivanje metaka i sl. otprilike sve ono sto mozete videti u CSI Las Vegas i slicnim serijama. To je pre svega policijski posao, iako oni imaju i posebne strucnjake sa drugihh fakulteta. Ako je to ono sto zelis da radis, onda mozes da upises Kriminalisticko-policijsku akademiju ili kako god se to sad zvalo, posto su spojili nekadasnju Visu skolu unutrasnjih poslova i Policijsku akademiju. Ona se nalazi kod Partizanovog stadiona, potrazi na netu.

SUDSKA MEDICINA je samo grana medicine koja se bavi vestacenjima raznih telesnih povreda, kao i analizama leseva, tj. obdukcijama. Specijalista sudske medicine se postaje tako sto prvo moras da zavrsis Medicinski fakultet, pa specijalizaciju iz oblasti sudske medicine. Ove poslove kod nas kao institucija obavlja Institut za sudsku medicinu, to je tamo kod starog DIF-a.
 
usladic:
KRIMINALISTIKA je naucno-tehnicka disciplina koja se bavi prevencijom, otkrivanjem krivicnih dela, tragova krivicnih dela, njihovim prikupljanjem, obradom i otkrivanjem ucinilaca krivicnih dela. Znaci, to je disciplina koja ne samo izucava (NIJE TEORIJA O KRIMINALITETU, to je kriminologija, koja je cisto teorijska disciplina koja prikuplja podatke o krivicnim delima, uciniocima, sankcijama, statisticki ih obradjuje, teorijski objasnjava pojave vezane za kriminalitet), vec i koja primenjuje metode usmerene na ono sto sam gore rekao. Npr. metodi uzimanja i uporedjivanja otisaka prstiju, DNK analiza, prikupljanje, obrada i tumacenje tragova krvi, uporedjivanje mirisa, tragovi dlanova, stopala, uporedjivanje metaka i sl. otprilike sve ono sto mozete videti u CSI Las Vegas i slicnim serijama. To je pre svega policijski posao, iako oni imaju i posebne strucnjake sa drugihh fakulteta. Ako je to ono sto zelis da radis, onda mozes da upises Kriminalisticko-policijsku akademiju ili kako god se to sad zvalo, posto su spojili nekadasnju Visu skolu unutrasnjih poslova i Policijsku akademiju. Ona se nalazi kod Partizanovog stadiona, potrazi na netu.

SUDSKA MEDICINA je samo grana medicine koja se bavi vestacenjima raznih telesnih povreda, kao i analizama leseva, tj. obdukcijama. Specijalista sudske medicine se postaje tako sto prvo moras da zavrsis Medicinski fakultet, pa specijalizaciju iz oblasti sudske medicine. Ove poslove kod nas kao institucija obavlja Institut za sudsku medicinu, to je tamo kod starog DIF-a.

Mnogo gledas CSI Las Vegas. Verovatno nikada nisi bio na nekom nasem sudjenju. Na vecini nashih sudjenja ti samo saopstavaju za sta si kriv. Nema optuzbi niti dokaza niti icega samo ti saopste sta su odlucili. Niko ne donosi dokaze niti slike, bitno je samo da je pandur napisao zapisnik ili vestak napisao zapisnik ili slicno. Ti zapisnici se uzimaju zdravo za gotovo i nema njihovog opovrgavanja niti mozes da dovedes nezavisnog eksperta. Kod nas sud pozove jednog vestaka vestaka i to je to. E sad na nekim sudjenjima koja su u oku javnosti se oni prave dobri.
Mene su osudili bili na neko uslovno sa 14-15 godina sto su me uhvatili sa startnim pistolje(onaj za trke). To cak nije ni licilo na pistolj, bio je jedan mali crni koji nije ni imao otvorenu cev nego je ispaljivao varnice pod pravim uglom u odnosu na nju. Sadrzao je specijalne kapisle koje ne mogu da povrede uopste. Pistolj je bio da se kupi u svakoj od onih lovopromet ili sl. radnji. Nije bila potrebna dozvola niti da imas odredjen br. godina. E pa mene je pandur uhapsio i napisao zapisnik u kome stoji da sam nosio pistolj marke xxxx tipa mg(oznaka za startni pistolj) napunjen sa 7 metaka.... Kad sam dosao na sud saopstena mi je samo presuda a ja sam pokusao da objasnim sudiji da je to startni pistolj i da nije opasan i da moze svugde da se kupi a on mi je rekao da on ima zapisnik i da je vec odlucio. A ja sam ga pitao gde je pistolj da mu pokazem da nije pravi i da ne moze niko da pomisli da je pravi a on je odgovorio:" Daj bre mali ne pravi se pametan, sta ce mi pistolj kada imam ovaj zapisnik".
Tragove krvi, DNK, povrede, polozaj tela, i jos 99% stvari koje se nalaze na mestu zlocina analizira specijalista sudske medicine. Tako da slobodno zaboravi US sudski sistem jer zivis u zemlji srbiji.
 
Razumela sam ja sta je kriminalistika,i stvarno mi nije bilo jasno zasto svi kazu da je to isto sto i sudska medicina,kad sam znala da nije,nego ajde...i zato sam pitala...a koliko ja znam taj fax postoji u BG-u,znam jedna cura iz moje skole je upisala ove godine.....
 
dr.koki:
Mnogo gledas CSI Las Vegas. Verovatno nikada nisi bio na nekom nasem sudjenju. Na vecini nashih sudjenja ti samo saopstavaju za sta si kriv. Nema optuzbi niti dokaza niti icega samo ti saopste sta su odlucili. Niko ne donosi dokaze niti slike, bitno je samo da je pandur napisao zapisnik ili vestak napisao zapisnik ili slicno. Ti zapisnici se uzimaju zdravo za gotovo i nema njihovog opovrgavanja niti mozes da dovedes nezavisnog eksperta. Kod nas sud pozove jednog vestaka vestaka i to je to. E sad na nekim sudjenjima koja su u oku javnosti se oni prave dobri.
Mene su osudili bili na neko uslovno sa 14-15 godina sto su me uhvatili sa startnim pistolje(onaj za trke). To cak nije ni licilo na pistolj, bio je jedan mali crni koji nije ni imao otvorenu cev nego je ispaljivao varnice pod pravim uglom u odnosu na nju. Sadrzao je specijalne kapisle koje ne mogu da povrede uopste. Pistolj je bio da se kupi u svakoj od onih lovopromet ili sl. radnji. Nije bila potrebna dozvola niti da imas odredjen br. godina. E pa mene je pandur uhapsio i napisao zapisnik u kome stoji da sam nosio pistolj marke xxxx tipa mg(oznaka za startni pistolj) napunjen sa 7 metaka.... Kad sam dosao na sud saopstena mi je samo presuda a ja sam pokusao da objasnim sudiji da je to startni pistolj i da nije opasan i da moze svugde da se kupi a on mi je rekao da on ima zapisnik i da je vec odlucio. A ja sam ga pitao gde je pistolj da mu pokazem da nije pravi i da ne moze niko da pomisli da je pravi a on je odgovorio:" Daj bre mali ne pravi se pametan, sta ce mi pistolj kada imam ovaj zapisnik".
Tragove krvi, DNK, povrede, polozaj tela, i jos 99% stvari koje se nalaze na mestu zlocina analizira specijalista sudske medicine. Tako da slobodno zaboravi US sudski sistem jer zivis u zemlji srbiji.


Prijatelju, ja sam apsolvent prava kome ce to biti posao, a polagao sam i kriminalistiku i sudsku medicinu, tako da puno bolje od tebe znam sta se izucava i primenjuje u tim disciplinama, kao i to sta se uci na Policijskoj akademiji, sta specijalista sudske medicine izucava i radi. Tacno je da se mnoge od tih stvari ne rade u praksi, jer puno kostaju, a za neke i ne raspolazemo tehnickim sredstvima, ali nije tacno da se u sudovima ne koriste ove tehnike, jer prilikom svakog vestacenja se primenjuju bar neke, a na tezim slucajevima krivicnog prava (ubistva, silovanja, i sl.) su neophodna i itekako se koriste. To da nisam bio na sudjenju, bio sam na mnogim, videh sta se primenjuje. A za ovaj tvoj slucaj, ocigledna zloupotreba toga sto nisi imao advokata, trebao si da uzmes advokata,pa u krug, zalba, zahtev za ponavljanje postupka itd. dok ne zastari ili dok se ne preinaci presuda.
 
A osim toga, CSI ne gledam, jer nema bas puno veze sa zivotom, a i ova devojka je pitala samo za razliku izmedju jednog i drugog i gde moze to da studira, pa sam joj i odgovorio na pitanja. Niko nije postavio pitanje primene u praksi, sto je sasvim druga tema, za neki drugi forum i raspravu na mnogo visem nivou.
 
usladic:
KRIMINALISTIKA je naucno-tehnicka disciplina koja se bavi prevencijom, otkrivanjem krivicnih dela, tragova krivicnih dela, njihovim prikupljanjem, obradom i otkrivanjem ucinilaca krivicnih dela. Znaci, to je disciplina koja ne samo izucava (NIJE TEORIJA O KRIMINALITETU, to je kriminologija, koja je cisto teorijska disciplina koja prikuplja podatke o krivicnim delima, uciniocima, sankcijama, statisticki ih obradjuje, teorijski objasnjava pojave vezane za kriminalitet), vec i koja primenjuje metode usmerene na ono sto sam gore rekao. Npr. metodi uzimanja i uporedjivanja otisaka prstiju, DNK analiza, prikupljanje, obrada i tumacenje tragova krvi, uporedjivanje mirisa, tragovi dlanova, stopala, uporedjivanje metaka i sl. otprilike sve ono sto mozete videti u CSI Las Vegas i slicnim serijama. To je pre svega policijski posao, iako oni imaju i posebne strucnjake sa drugihh fakulteta. Ako je to ono sto zelis da radis, onda mozes da upises Kriminalisticko-policijsku akademiju ili kako god se to sad zvalo, posto su spojili nekadasnju Visu skolu unutrasnjih poslova i Policijsku akademiju. Ona se nalazi kod Partizanovog stadiona, potrazi na netu.

SUDSKA MEDICINA je samo grana medicine koja se bavi vestacenjima raznih telesnih povreda, kao i analizama leseva, tj. obdukcijama. Specijalista sudske medicine se postaje tako sto prvo moras da zavrsis Medicinski fakultet, pa specijalizaciju iz oblasti sudske medicine. Ove poslove kod nas kao institucija obavlja Institut za sudsku medicinu, to je tamo kod starog DIF-a.


ovo je jedini pravi odgovor na postavljeno pitanje .......
ma o kojim serijama se radilo ovo je ipak tacno :)
 
@Jazas girl
Hocu da ti kazem sta god te zanima, ako hoces, mozes i na pp. Ne znam sta te konkretno zanima, ali evo ukratko nesto osnovno. Vec sam ti ukratko rekao cime se ona bavi, neke od radnji koje spadaju u kriminalistiku. Inace, kriminalistika se moze podeliti na tehniku, taktiku i metodiku. Tako su podeljeni i predmeti na ovoj nekadasnjoj Visoj skoli. Tehnika podrazumeva, kao sto joj i ime kaze, izucavanje i primenu tehnika koje se prakticno primenjuju na konkretne slucajeve. Tako imas razlicite tehnike prikupljanja otisaka prstiju, njihovog cuvanja, uporedjivanja. Npr. svi znaju da otisci prstiju ostaju na svemu sto dotaknemo. Postavlja se pitanje kako otisak moze da se uzme, tj. sacuva. To se postize tako sto odredjene hemijske supstance koje se nalaze u znoju sa ruku (koji zapravo uvek postoji na rukama koliko god ih prali, iz tog razloga, npr. filatelisti uvek koriste pincetu za rad sa postanskim markama) reaguju sa drugim supstancama i na taj nacin se prenose na film ili neko drugo sredstvo koje sluzi prikupljanju otisaka. Kriminalistika se bavi nacinima nanosenja tih supstanci, cime se nanose itd. Isto je i kod balistickih vestacenja (vestacenja oruzja, tj. metaka) gde se uporedjuju meci, zljebovi na njima, itd. i na osnovu toga se utvrdjuje da li je pucano iz nekog oruzja. Kod tragova krvi ima nekoliko grupa tragova i na osnovu njih se moze otkriti nekoliko stvari, npr. polozaj ubijenog, polozaj pucanja ili ranjavanja, zatim utvrdjenje ocinstva, tehnike prikupljanja tragova krvi itd. Tu su jos i dlake, tragovi stopala, dlanova, primena fotografije u kriminalistici, npr. nacin fotografisanja mesta zlocina, uz obavezno naznacenje traga brojem i nekom mernom jedinicom, nacini fotografisanja osumnjicenog, itd. Interesantno je i vestacenje falsifikovanog novca, dokumenata i drugih isprava, otkrivanje i sprecavanje delikata vezanih za opojne droge i sl.
Pitaj slobodno sta te zanima, javicu ti se. A izmedju ostalog, mozes da svratis (ako si iz BG) do Pravnog fakulteta, u skriptarnici postoji knjiga Kriminalistika koju su pisali Skulic i Aleksic i koja je udzbenik na Pravnom, ima oko 400 strana, ne znam koliko kosta, mislim negde oko 700 dinara. Ali, da se ne bi trosila, pitaj ovde.
Pozdrav
 
Jazas girl:
E pa cekajte,mozda ovo zvuci malo glupo,ali svakog koga pitam u vezi ovoga,on kaze da je sudska medicina i kriminalistika jedno te isto...pa ja sad ozbiljno pitam,jel je to stvarno isti fax???????


Svaka chast tim ljudima...
Mislim,da li je moguce da takvi ljudi postoje? :lol:
Ne,sad ozb...Sudsku medicinu mozesh jedino na Medicinskomfakultetu,ali da specijalizirash.
Jbg,ali prosek mora da ti bude preko 9,6.
 
usladic:
Prijatelju, ja sam apsolvent prava kome ce to biti posao, a polagao sam i kriminalistiku i sudsku medicinu


Jesi siguran da si zavrshi to sa sudskom medicinom????
Hmmm....mislim moja familija puna sudija,pa ne secam se da su ishli da rade sa leshevima.
Ja sam bila na praxi na odeljenju Sudske medicine. E,ako si ti polagao one testove svaka chast. Ali chisto sumnjam da si polagao celu anatomiju choveka.
Mada ko zna...mozda i mi sa medcine pochnemo da pishemo zakone i polazemo "pravne predmete",chisto da znali kako da osudemo pacijente shto se nisu pridrzavali terapije. :-P
 
@Huntressa
Na Pravnom fakultetu postoji predmet koji se zove Pravna medicina (iako je pogresan naziv, jer medicina ne moze biti pravna) koji predaje dr Slobodan Kovacevic i na kome se izucavaju sudska medicina i psihijatrija. Naravno da ne radimo isto kao i vi na medicini, naravno da ne radimo vezbe sa lesevima niti cemo sutra raditi obdukcije, za to sluzite vi medicinari, kao sto ni vi necete pisati zakone, vec mi. Ali, nama je potrebno izvesno znanje iz oblasti sudske medicine i psihijatrije, da bismo sutra kao sudije ili advokati mogli da razumemo nalaz i misljenje vestaka specijaliste sudske medicine, odnosno da ga tumacimo. Sto se tice tvojih rodjaka, mozda su zavrsili neki drugi smer, posto je predmet Pravna medicina na pravosudnom smeru, mozda ga ranije nije ni bilo, ali svakako su, ako su sudije krivicari, imali prilike da se susretnu sa vestacenjem specijaliste sudske medicine i potrebno je da shvate sta pise u tome.
Mislim da nema potrebe za bilo kakvom ironijom.
 
Tetka je istrazni sudija,pitacu je shta je uchila prvom prilikom.
Nije ironija,ali si prvi pocheo napadajuci ovog Kokija kako ti bolje znash i bla,bla...Shto se kriminalistike tiche ok,to mozda.Nisam kompetentna da bilo shta kazem,ali ovo za sudsku medicinu...zaista bih volela da vidim shta ste radili na tom predmetu jer je nerealno da se u okviru jednog predmeta koji traje semestar ili dva obuhvati neshto shto se radi par godina. A i glupo je to nazivati "Sudskom medicinom" ili kako vec...Vi ipak NE RADITE bilo shta shto je vezano za tu oblast.
Mada opshte je poznato da se u ovoj zemlji trpa svako u tudji posao i radi ono shto nije planirano za njega,tako da ni fakulteti nisu izuzeti.
 

Back
Top