a sta posle?

naravno.
i posle svemira postoji svemir.
s ozbirom da svemir ima granicu, tj fizicki prostor koji zauzima, samim tim je beskonacan.
dakle, posle svemira - svemir...
 
ljudski um je u okviru svemira, ma kako on ogranicen bio.

a iako svemir ima granicu on je beskonacan....

a to ionako nema veze sa samim umom...sta je u stvari um...
 
A ko ce ga znati. Mozda jos nismo evoluirali dovoljno da budemo jedno kompletno bice, vec nam je svemir neophodan. Mi, planete, komete, galaksije, crne rupe...e mozda ni to sve jos uvek nije kompletno bice. :)
Pametniji od atoma, a gluplji od svemira.
 
Obersturmfuehrer:
naravno.
i posle svemira postoji svemir.
s ozbirom da svemir ima granicu, tj fizicki prostor koji zauzima, samim tim je beskonacan.
dakle, posle svemira - svemir...


! kako možeš tvrditi da nešto što ima granicu je beskonačno ,a drugo navedi mi bar jedan dokaz da iza svemira postoji svemir?
 
lepo.
kada je svemir nastajao u velikom prasku pored njega je su nastajali i prostor i vreme.
dakle, on ima konacne dimenzije i konacnu granicu - sa te strane je konacan.
ali, ako dodjemo do te granice i nekako je predjemo, necemo izaci iz svemira, vec cemo samo povecati nas svemir - sa te strane je beskonacan.
 
Obersturmfuehrer:
lepo.
kada je svemir nastajao u velikom prasku pored njega je su nastajali i prostor i vreme.
dakle, on ima konacne dimenzije i konacnu granicu - sa te strane je konacan.
ali, ako dodjemo do te granice i nekako je predjemo, necemo izaci iz svemira, vec cemo samo povecati nas svemir - sa te strane je beskonacan.


I ovdje ti se potkrada greška tvrdiš da kada se pređe granica da te očekuje svemir ,da li si imalo razmislio da kada pređeš granicu te može očekivati veliko NIŠTA ili sasvim neki drugi oblik prostor-vremena koji nema nikakve veze sa našim trodimenzionalnim načinom shvatanja svemira?


Ovo gore se odnosilo na onaj podcrtani dio!
A htio sam da dodam još komentar na gornji dio da naš svemir ima granicu samo ako gledaš pravocrtno to jest kada bih se uputio iz pravca naše galaksije ravno kroz prostor svemira do njegovog nazovimo kraja što bi fizički bilo nemoguće jer bi se trebao kretati brže od svetlosti!Dakle iz tog aspekta svemir ima kraj ali u stvarnosti ga nema jer nikada nebiste mogli dostići tu granicu već bi vaš put imao oblik elipse tako da nikada ne biste stigli do kraja i iz tog aspekta je beskonačan!
 
Ninjarijeka:
I ovdje ti se potkrada greška tvrdiš da kada se pređe granica da te očekuje svemir ,da li si imalo razmislio da kada pređeš granicu te može očekivati veliko NIŠTA ili sasvim neki drugi oblik prostor-vremena koji nema nikakve veze sa našim trodimenzionalnim načinom shvatanja svemira?

nije greska, i ne ocekujes DRUGI svemir, vec siris prostor, stvaras novi prostor samim svojim prisustvom.

Ninjarijeka:
I da na kraju od toga ništa nije dokazivo jer se fizički ne može ispitati to je samo TEORIJA!

uhuhuh
nije to bas tako jednostavno. i nije to "samo teorija".
a cim kazes "samo teorija", mislim da ne znas pravo znacenje reci Teorija u nauci.
zato procitaj ovo
http://www.psc.ac.yu/bilten21/12.html#teorija
 
Obersturmfuehrer:

Većinu ovih razmišljanja sam i ja imao u glavi još 84-85 kada sam čitao prve knjige o teoriji velikog praska i knjige o astronomiji tako da nisam nimalo impresioniran njihovim razmišljanjima i stavovima!
U biti taj dio uopće nebi nazvao naoukom o astronomiji već čistom Filozofijom astronomije ,nijedna činjenica se ne potvrđuje nego otvara samo novo pitanje i prostor za novu TEORIJU!
 

Back
Top