rtg zeluca i tankog creva
Prikazujem rezultate 1 do 13 od 13

Tema: rtg zeluca i tankog creva

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Podrazumevano rtg zeluca i tankog creva

Upucen sam na ovo snimanje od strane gastroenterologa sa nekom radnom dg obs ulkus zanima me posto sam citao da je rentgen snimanje zeluca malo prevazidjena metoda i svi odmah predlazu gastroskopiju (sto meni nije cilj) sta se vidi na tom rentgenu,mislim hoce li se videti cir ja to kapiram kao ranicu na sluzokozi kako ce se to videti spolja ...snimanje traje 10 min zar to nije malo predugo zracenje smorio sam se kad mi je to napisao
    Hvala na odgovoru

Neproveren član
    Učlanjen
    15.01.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: rtg zeluca i tankog creva

Metoda svakako nije prevazidjena vec je logicni prethodnik endoskopskih metoda.
    Za zracenje se ne plasi, nije to veliko zracenje, narocito ukoliko se prethodno nisi duze vreme snimao.
    Sto se tice gastroskopije, naravno da ima mnoge prednosti u odnosu na RTG narocito sto dozvoljava direktan pristup nekoj uocenoj promeni i uzimanju uzorka sa razlicitih delova organa za analizu, ali s druge strane hijatus hernija kao i ger se dokazuju rtg metodom, i naravno tanko crevo u celosti se i pregleda upravo tom metodom.Gastroskopijom ili kolonoskopijom moze se prici pocetnom ili krajnjem delu tankog creva i mogu se uzeti uzorci sa tih delova, ali celo crevo se snima upravo RTG metodom.

I procedura nije neprijatna ni najmanje, za razliku od endoskopija.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Hvala puuuuuuuuuuuno na odgvooru veoma je jasan samo ne znam sta je ger?

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Mislila je na gerb, gastroezofagealna refluksna bolest, ili ti vracanje zeludacnog sadrzaja u jednjak.
    Ne bih se slozila da se isti moze dokazati rtg, pogotovo sto ne mora da postoji nikakva promena na sluznici (skoro 50% slucajeva) a da pacijent ima tegobe.
    No, ako gastroenterolog smatra da se radi o ulkusu, cudi me da te nije uputio na endoskopski pregled koji takodje nije mnogo strasan a od skoro bar po privatnim ordinacijama ista metoda se moze odraditi sa anestezijom.
    U svakom slucaju, nista se nece desiti od snimanja, a nalaz ce procitati radiolog.Dobices rtg snimak svog zeluca.

Neproveren član
    Učlanjen
    15.01.2007.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio dr
    Ne bih se slozila da se isti moze dokazati rtg, pogotovo sto ne mora da postoji nikakva promena na sluznici (skoro 50% slucajeva) a da pacijent ima tegobe.
    Moze se uociti, bas zbog refluksa barijuma tokom pregleda.

@ pitanjce

Ne znam koliko efektivno traje samo snimanje, ali u slucaju da radis pasazu tankog creva, racunaj na to da ce ti trebati minimum 2 sata za pregled (u zavisnosti od brzine prolaska barijuma kroz zeludac i tanko crevo) jer se pregled odvija u etapama.
    Poslednji put ažurirao/la Ivanana : 06.09.2007. u 18:09

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Ma ja sam se zalio na bol i uzasno podrigivanje posle case vode maltene istripovali su me da jedem brzo pa sam jedno vreme uzasno sporo jeo i opet podrigujem posle vece case vode takodje znaci nema veze sa brzinom kod mene,gorusicu nemam,kafu i alkohol ne pijem ,ne pusim kad me uhvati faza bolova onda spadnem na dvopek i plazma keks i to prodje za dva tri dana i posle po starom i u poslednje vreme me boli levo i desno ispod rebarnog luka nekad desno nekad levo ma ne znam ni ja sam ali nije pojasno nego bas kod zeluca pocetak rebara dodje mi da ga iscupam mislim na zeludac nije to jak bol ali je smarajuc,glupavo tup sa ponekim jacim fazama (e sad sam ga bas opisao)i nekako kad se uzme konstantan
    Pa iskreno dr ne znam ni ja sto me nije poslao kad po pricama ljudi znam da cim se zalis na stomak odmah gastroskopija to bas vole kao da se vezbaju a on resio da me ceeeediiiii....
    Ne znam da li imam tu pasazu creva pise samo rtg zeluca i tankog creva ...
    Ustvari bio sam ubedjen da ce mi ponuditi gastroskopiju ,ja cu se neckati i verovatno odbiti pa ce mi prepisati neke lekove za zeludac i eto ..mozda prodjem sa testom za helico bacter ali ispade potpuno neocekivano...ja evo i sad podrigujem a pojeo sam pre pola sata saku pistacija i popio dve case vode ...bezveze..moze li podrigivanje da bude nekako namerno posto me svi zezaju da to namerno radim ..
    I jos jedno pitanjce koliko se kolicinski popije tog barijuma jer ako je vece od 2 dl sigurno ce biti podrigivanjaaaaaaaaaaaaaa pa sta da radim nek snime i to kao dokaz ops:
    Poslednji put ažurirao/la pitanjce : 06.09.2007. u 20:27

Neproveren član
    Učlanjen
    15.01.2007.
    Reputaciona moć
    0

Znas kako, gastroskopijom se vrsi pregled jednjaka, zeluca, dvanaestopalacnog creva i pocetnog dela tankog creva, ali ako je tvoj dr bas zapeo da ti vidi celo tanko crevo, onda se prilikom pasaze (RTG snimanja) tankog creva svakako vide i svi ti delovi od jednjaka do kraja tankog creva, te ti je zato (zbog logickog redosleda) savetovana prvo RTG metoda, pa onda eventualno po potrebi gastroskopija.Mada po tvojim simptomima se moze itekako sumnjati na prisustvo Helicobacter pylori za cije dokazivanje opet vise nije neophodna endoskopska procedura vec postoje u privatnim laboratorijama i test putem krvi gde se rade antitela na tu bakteriju, ili urea izdisajni test za koga strucnjaci tvrde da je 96-98% pouzdan.
    Otkud tanko crevo u celoj prici nije mi bas jasno, ali eto tvoj dr valjda zna sta radi i sta trazi.

I da pije se vise od 2 dl sto barijuma sto druge tecnosti (npr. neki hladni napitak koji je potrebno popiti izmedju pretposlednje i poslednje etape pregleda), ali neka ti to bude najmanja briga .
    Pozzzz.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Pa ja se nadam da zna.... bio sam na vma pa mislim da tamo imaju taj test iz krvi za heliko i da bi mi dao nije to valjda nesto skupo ...on mi je dao opstu krvnu sliku i rtg, kad sam cuo da vadim krv pomislih da mi je dao za heliko ali posle vidim sedimentacija ,leukociti,alt,ast,bilirubin ....
    ma ne trazumiram se ja mnogo sa je tu je

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Evo mene sa rezultatima radio sam rtg zeluca i tankog creva i nalaz je sledeci.....kaskada i hipertonija zeluca ,bulbus je iritabilan i blago deformisan bez depoa,ram je normalan...
    E sad ..doktor nije bio bas nesto pricljiv,kao pricacemo na kontroli...dao mi je da uradim elisa test i da dodjem na kontrolu sa nalazom...
    Za ovaj bulbus je napomenuo da je to moguce da je bio neki cir i pitao me da li sam se lecio nekim antibioticima ranije i ja kazem nisam a nisam se setio u prvi mah da sam prosle godine isto u ovo vreme dobio uzasne bolove u zelucu ujutro pogotovo i da mi je neko rekao da pijem omeprol jednu kutiju 1x1 i dok sam pio bilo mi je ekstra i ja posle iskulirao i onda su krenuli simptomi sa kojima se patim evo godinu dana,...jel moguce da je taj omeprol zalecio cir ..
    Mene zanima ta kaskada zeluca i hiperetonija kapiram da to nije nesto opasno cim nije pridavao znacaj tome ali me opet zanima ljudska radoznalost je cudo jel ta hipertonija od previse klope ,mislim ja inace imam obicaj da se pretrpavam :-(
    Hvala na odgovorima unapred ...
    Poslednji put ažurirao/la pitanjce : 20.09.2007. u 21:30

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Pa zar nece niko da mi odovori... :-(

Veoma poznat limunada (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    646

Citat Original postavio pitanjce
    Pa zar nece niko da mi odovori... :-(
    ja samo znam da omeprol nije antibiotik...:wink: ali tu su dr-i...
    Spremi se,idemo u kino,gledaćemo neku limunadu
    Obuci se da izgledaš fino, pahuljice u čađavom gradu

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Hvala limunadice ja i dalje cekam odgovor....

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Citat Original postavio pitanjce
    Evo mene sa rezultatima radio sam rtg zeluca i tankog creva i nalaz je sledeci.....kaskada i hipertonija zeluca ,bulbus je iritabilan i blago deformisan bez depoa,ram je normalan...
    E sad ..doktor nije bio bas nesto pricljiv,kao pricacemo na kontroli...dao mi je da uradim elisa test i da dodjem na kontrolu sa nalazom...
    Za ovaj bulbus je napomenuo da je to moguce da je bio neki cir i pitao me da li sam se lecio nekim antibioticima ranije i ja kazem nisam a nisam se setio u prvi mah da sam prosle godine isto u ovo vreme dobio uzasne bolove u zelucu ujutro pogotovo i da mi je neko rekao da pijem omeprol jednu kutiju 1x1 i dok sam pio bilo mi je ekstra i ja posle iskulirao i onda su krenuli simptomi sa kojima se patim evo godinu dana,...jel moguce da je taj omeprol zalecio cir ..
    Mene zanima ta kaskada zeluca i hiperetonija kapiram da to nije nesto opasno cim nije pridavao znacaj tome ali me opet zanima ljudska radoznalost je cudo jel ta hipertonija od previse klope ,mislim ja inace imam obicaj da se pretrpavam :-(
    Hvala na odgovorima unapred ...
    Od svega po malo, uradi test na koji si poslat, javi se svom lekaru, ispij terapiju kako ti je receno i pridrzavaj se dijetetskog rezima ishrane.

Slične teme

1. rak zeluca + metastaze
    Autor barni77 u forumu Zdravlje
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 23.07.2014., 16:22
  2. Za dr. snimanje creva
    Autor gagic u forumu Zdravlje
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 04.12.2009., 08:25
  3. Doktor za creva
    Autor sladjana8 u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 30.06.2008., 18:49
  4. KLONJA SUMRAKA:Rođeno dete bez želuca!
    Autor ja? u forumu Humor
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 21.02.2008., 11:34
  5. rak debelog creva
    Autor _sanjalica_ u forumu Zdravlje
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 24.07.2006., 22:06

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku